Sayfa 8/930 İlkİlk ... 6789101858108508 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 57 - 64 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

1. Bedelsiz sermaye artırımı işe yaramaz fikrine katılmıyorum.

Daha fazla sermaye ile daha çok yatırım yapılarak daha yüksek karlar elde edilebilir. Kar oranı %10 ise eski veya düşük sermaye de olsa farketmez. Hatta fazla sermaye ile yatırım yapılacak alanların seçenekleri artırılır.

Bedelli sermaye artırımı ise, hisse fiyatına göre anlam kazanır. Şöyle ki:

Eğer hisse 1 TL nin altında ise bedelli sermaye artırımı biz ky ler için zarar demektir ve kabul edilmemelidir. Örneğin 80 kuruş fiyatlı bir hisse %100 bedelli verirse, sermaye artırım sonrası hisse fiyatı 90 kuruşa çıkar. Yani 1 TL verilerek 90 kuruşluk hisse alınmış olur. Sermaye artırımına katılmak yerine, artırım sonrası 90 kuruştan daha fazla hisse almak mümkündür.

Eğer hisse 1 TL nin ne kadar üstünde ise kazanç o kadar fazla olur. Örneğin 9 TL lik bir hisse %100 bedelli verirse, artırım sonrası hisse fiyatı 5 liraya düşer, ama 1 TL vererek 5 TL lik hisse almış olunur.

Hangi şekilde olursa olsun sermaye artırımı ky ler için bir imkandır. Eldeki hisse sayısı arttığı için seçenek artar.

1. Hisse fiyatı ucuzladığı için hisse miktarını artırmak kolaylaşır.
    2. Adet olarak tatminkar bir seviyenin üzerindeki sayı kadar hisse satılarak, elde edilen sermaye ile başka hisse veya alanlara yatırım yapılabilir.

Son olarak; şirketler enflasyon nedeni ile zamanla eski sermaye küçüleceğinden sermaye artırımı yapmak zorunda kalırlar.

Saygılar...

2. Yanlış hatırlamıyorsam 2 tl altındaki hisse fiyatı olan firmaların bedelli sermaye arttırımı yasaklanmıştı

3.  Alıntı Originally Posted by SGEZER Yazıyı Oku
    Yanlış hatırlamıyorsam 2 tl altındaki hisse fiyatı olan firmaların bedelli sermaye arttırımı yasaklanmıştı
    Yasayı bilmem ancak zorlu enerji bedelli bölündü ve fiyat 2 liranın altındaydı %166 bölündü bölündüyse böyle 1 yasa yok demekki rüçhanlarda 0,20lerden o civarı satılıyordu

4. Sayın Deti,
    Bedelli için zaten düşüncelerimiz aynı. Ama bedelsizde farklılıklarımız var. Ben bedelli KY için kazanç yaratır diyorum sizde. Ben bedelsiz KY için anlamsızdır diyorum siz anlamlı buluyorsunuz. Ben argümanımı açıklamaya çalışayım.

Bir şirketin; iç kaynaklarını (emisyon primi, yeniden değerleme değer artışı, yedekler, iştirak ve duran varlık satış karları, temettü) kullanarak yaptığı sermaye artırımı karşılığı çıkardığı hisse senetlerini, herhangi bir bedel almaksızın ortaklarına dağıtarak gerçekleştirdiği sermaye artırımına “bedelsiz sermaye artırımı” ya da “hisse bölünmesi” denir. Hissedarların bedelsiz hisse senedi alma haklarının herhangi bir süre sınırlaması yoktur.

Peki bedelsiz sermaye artırımı avantajlı mı?

Bedelsiz sermaye artırımıyla;

- Şirket herhangi bir ek finansman elde etmez.
    - Şirketin toplam piyasa değeri etkilenmez.
    - Şirketin dağıttığı toplam nakit temettü miktarı etkilenmez
    - Şirket enflasyon karşısında erimiş olan sermayesini güncelleyebilir.
    -Şirket; emisyon primi ile iştirak ve duran varlık satış karı kalemlerinden yapılan sermaye artırımıyla vergi avantajı elde edebilir

Gördüğünüz gibi şirket için bazı avantsjları var ama KY için yok.

Peki Vergi avantajı dışında çok önemli bir avantajı yoksa, bedelsiz sermaye artırımı (hisse bölünmesi) neden yapılır?

Şirketin bedelsiz sermaye artırımı yapmasının başlıca nedenleri arasında;

- Piyasada işlem gören şirket hisse senetlerinin likiditesini yani dolaşımını artırmak

- Çeşitli kalemlerde biriken sermayeyi kullanarak vergi avantajı elde etmek

Peki bedelsiz sermaye artırımı neden şirketin piyasa değerini etkilemez?

Çünkü; teknik açıdan bakılırsa, şirket bedelsiz sermaye artırımında bilançosundaki çeşitli kalemlerden kullandığı iç kaynakları alıyor, bilançodaki sermaye kaleminin içine koyuyor. Bu kaynaklar daha önce bilançoya girdiği için, yer değiştirmesi şirkete yeni bir nakit akışı sağlamıyor. Dolayısıyla şirketin değerini artırmıyor.

Buradaki tek elle tutulur şey ise, Elindeki hisse senedi sayısını artırmak isteyen küçük yatırımcıların o şirketin hisse senetlerinde alıma geçmesiyle, teknik açıdan olmasa da şirketin piyasa değerinde belli bir psikolojik artış yaratması olasılığı. Bakın olasılık diyorum çünkü geçmiş örneklere bakarsak bu bazen olmuş bazen olmamış. Yani buda daldaki kuş.

Bedellide ise eldeki kuş.

Sent from my SM-G920F using hisse.net mobile app

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,926
    Sn. ctugrul,
    Cehaletimi bağışlayın, bu konuda yazılarınızdan sizin bilgili olduğunuzu tahmin ettiğimden soruyorum. Şirketler yılsonu karlarından ayırdıkları bu yedek akçeleri herhangi bir şekilde kullanabiliyor mu yıl içerisinde, yoksa o para öylece bir hesapta durmak zorunda mı. Yani mesela işyat'ın yedek akçelerindeki para şirketin yatırımlarında extra getiri elde etmek için faiz, hisse vb olarak kullanılıyor mudur? Yoksa bu şekilde kullanılabilmesi için illaki sermayeye mi eklenmesi gerekiyor. Cevaplarsanız sevinirim...
     Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Sayın Deti,
    Bedelli için zaten düşüncelerimiz aynı. Ama bedelsizde farklılıklarımız var. Ben bedelli KY için kazanç yaratır diyorum sizde. Ben bedelsiz KY için anlamsızdır diyorum siz anlamlı buluyorsunuz. Ben argümanımı açıklamaya çalışayım.

Bir şirketin; iç kaynaklarını (emisyon primi, yeniden değerleme değer artışı, yedekler, iştirak ve duran varlık satış karları, temettü) kullanarak yaptığı sermaye artırımı karşılığı çıkardığı hisse senetlerini, herhangi bir bedel almaksızın ortaklarına dağıtarak gerçekleştirdiği sermaye artırımına “bedelsiz sermaye artırımı†ya da “hisse bölünmesi†denir. Hissedarların bedelsiz hisse senedi alma haklarının herhangi bir süre sınırlaması yoktur.

Peki bedelsiz sermaye artırımı avantajlı mı?

Bedelsiz sermaye artırımıyla;

- Şirket herhangi bir ek finansman elde etmez.
    - Şirketin toplam piyasa değeri etkilenmez.
    - Şirketin dağıttığı toplam nakit temettü miktarı etkilenmez
    - Şirket enflasyon karşısında erimiş olan sermayesini güncelleyebilir.
    -Şirket; emisyon primi ile iştirak ve duran varlık satış karı kalemlerinden yapılan sermaye artırımıyla vergi avantajı elde edebilir

Gördüğünüz gibi şirket için bazı avantsjları var ama KY için yok.

Peki Vergi avantajı dışında çok önemli bir avantajı yoksa, bedelsiz sermaye artırımı (hisse bölünmesi) neden yapılır?

Şirketin bedelsiz sermaye artırımı yapmasının başlıca nedenleri arasında;

- Piyasada işlem gören şirket hisse senetlerinin likiditesini yani dolaşımını artırmak

- Çeşitli kalemlerde biriken sermayeyi kullanarak vergi avantajı elde etmek

Peki bedelsiz sermaye artırımı neden şirketin piyasa değerini etkilemez?

Çünkü; teknik açıdan bakılırsa, şirket bedelsiz sermaye artırımında bilançosundaki çeşitli kalemlerden kullandığı iç kaynakları alıyor, bilançodaki sermaye kaleminin içine koyuyor. Bu kaynaklar daha önce bilançoya girdiği için, yer değiştirmesi şirkete yeni bir nakit akışı sağlamıyor. Dolayısıyla şirketin değerini artırmıyor.

Buradaki tek elle tutulur şey ise, Elindeki hisse senedi sayısını artırmak isteyen küçük yatırımcıların o şirketin hisse senetlerinde alıma geçmesiyle, teknik açıdan olmasa da şirketin piyasa değerinde belli bir psikolojik artış yaratması olasılığı. Bakın olasılık diyorum çünkü geçmiş örneklere bakarsak bu bazen olmuş bazen olmamış. Yani buda daldaki kuş.

Bedellide ise eldeki kuş.

6. Bildiğim kadarı ile cevaplamaya çalışayım. Önce yasal yedek nedemek onu cevaplıyalım. TTK’ye göre dönem kârından ayrılan yedek akçelere yasal yedek denir.. Yasal yedekler, I. Tertip ve II. Tertip yedek akçe olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

I.Tertip yedek akçe: Her yıl safi kârın % 5 i I.tertip yedek akçe olarak ayrılır.Safi kâr, dönem kârdan varsa geçmiş yıllara ait zararlar düşülerek bulunur. I. tertip yedek akçe, ödenmiş sermayenin beşte biri (1/5) buluncaya kadar ayrılır. Ödenmiş sermayenin beşte birini bulduktan sonra I. tertip yedek akçe ayrılması bir zorunluluk olmaktan çıkar.
    II. Tertip yedek akçe: Kurumlar vergisi, 1.tertip yedek akçe ve 1. temettü şirketin dönem kârından ayrıldıktan sonra ortaklara ve kâra iştirak eden diğer kimselere dağıtılması kararlaştırılmış olan kısmın %10'u 2. tertip yedek akçe olarak ayrılır. 2. tertip yedek akçenin ayrılması, kârın dağıtılmasına bağlıdır. Eğer şirket kârı dağıtmıyorsa, 2. tertip yedek akçe ayrılmaz.

Ayrılan bu paraların boşta durmasını gerektirecek yasal bir mecburiyet bildiğim kadarı ile yok.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,926
    Teşekkür ederim..
     Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Bildiğim kadarı ile cevaplamaya çalışayım. Önce yasal yedek nedemek onu cevaplıyalım. TTK’ye göre dönem kârından ayrılan yedek akçelere yasal yedek denir.. Yasal yedekler, I. Tertip ve II. Tertip yedek akçe olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

I.Tertip yedek akçe: Her yıl safi kârın % 5 i I.tertip yedek akçe olarak ayrılır.Safi kâr, dönem kârdan varsa geçmiş yıllara ait zararlar düşülerek bulunur. I. tertip yedek akçe, ödenmiş sermayenin beşte biri (1/5) buluncaya kadar ayrılır. Ödenmiş sermayenin beşte birini bulduktan sonra I. tertip yedek akçe ayrılması bir zorunluluk olmaktan çıkar.
    II. Tertip yedek akçe: Kurumlar vergisi, 1.tertip yedek akçe ve 1. temettü şirketin dönem kârından ayrıldıktan sonra ortaklara ve kâra iştirak eden diğer kimselere dağıtılması kararlaştırılmış olan kısmın %10'u 2. tertip yedek akçe olarak ayrılır. 2. tertip yedek akçenin ayrılması, kârın dağıtılmasına bağlıdır. Eğer şirket kârı dağıtmıyorsa, 2. tertip yedek akçe ayrılmaz.

Ayrılan bu paraların boşta durmasını gerektirecek yasal bir mecburiyet bildiğim kadarı ile yok.

8.  Alıntı Originally Posted by SGEZER Yazıyı Oku
    Yanlış hatırlamıyorsam 2 tl altındaki hisse fiyatı olan firmaların bedelli sermaye arttırımı yasaklanmıştı
    Bedelli Artırımda sınır yok.

Bedelsiz sermaye artırımlarında 2 TL sınırı var. Ancak o da temettü amaçlı olmayan sermaye artırımları için geçerli olduğunu sanıyorum.

Saygılar...

Sayfa 8/930 İlkİlk ... 6789101858108508 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •