Sayfa 849/930 İlkİlk ... 349749799839847848849850851859899 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 6,785 - 6,792 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

1. Yarın tavan 3.27 oldu diyelim. Temettü 0.34 krş verecek ve fiyat 3.27-0.34 = 2.94 açacak.
    Yani %11-12 civarı eksi açılacak direk..
    Yabi taban hatta tabandan da aşağıda açacak. Konu hakkında fikirleriniz nedir..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
     Alıntı Originally Posted by gltkn Yazıyı Oku
    Yarın tavan 3.27 oldu diyelim. Temettü 0.34 krş verecek ve fiyat 3.27-0.34 = 2.94 açacak.
    yeni katılanlar için:
    Temettüde şirketten nakit çıkışı olacağından fiyat düşmesi normaldir.
    --
    Piyasa artı olursa artış devam eder. Geçen seneler gibi artık çok ucuz olmayacak gibi. Temettü sonrası ucuz diye alımlar yapılırdı. Şimdi alım yaparken daha dikkatli olmak gerekmekte. Haftalık rapor önemli çünkü 31 mart'a az kaldı. İlk çeyrek bilanço fiyatı etkileyecek.
    Yarın borsa + açacaktır.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

3.  Alıntı Originally Posted by gltkn Yazıyı Oku
    Yarın tavan 3.27 oldu diyelim. Temettü 0.34 krş verecek ve fiyat 3.27-0.34 = 2.94 açacak.
    Siz şimdi söyle düşünmüşsünüz. Taban ve tavan fiyatları %10 le sınırlandırıldı ama bunun fiyatı temettüden dolayı o sınırların da dışında olacak, nasıl olacak? Bistin gözüyle olaya bakmak gerek. Taban fiyattan da aşağı gözükmeyecek. Düz mantıkla bakıldığında öyle gibi gözüküyor ama öyle değil. Diyelim kii yarın tavan oldu. ptesi de 2.94 ten açtı. Ptesi günkü taban ve tavan fiyatı 2,94 e göre %10 olarak belirlenmiş olacak. Yani 3.27 den temettüye girerse 2,94 referans fiyatı kabul edilecek ve 2,65 taban ve 3.23 tavan olacak Dolayıısyla 2.94 açtığında Bist'İn en çok düşenler sıralamasında %11-12 gibi eksi gözükmeyecek. Primsiz gibi %0 görükecek. Sİz kendi hesabınızda göreceksiniz temett oranı kadar olan o eksiyi sadece. Onu da temettü olarak alacaksınız zaten. Temettü olayını bilmeyenler veya kafasında sorular olanlara da geneel olarak şöyle örnekleyeyim daha iyi anlaşılması açısından. Diyelim ki hisse cuma akşamı 3.27 den kapandı. vatandaşın da biri seans kapanmadan önce 3.27 den 10 bin lot aldı. ptesi referans fiyatı 2.94 oldu. Cuma günü kapanışa yakın 10.000 lot x 3.27 = 32700 TL para yatırıp hisse alan vatandaş ptesi gün 10.000 lot X2,94 = 29400 lira hesabında para görecek.Çünkü yeni maliyeti 3.27 değil 2.94 artık.. fiyat daha sonrasında 3.27 yi gördüğünde Cuma günü yatırmış olduğu paraya erişecek ve birkaç gün sonra heasbına yatmış olan temettü de ( 10000 x0.34 =3400 TL) yanına kar kalmış olacak. Temettü yatana kadar fiyat tekrar 3.27' ye gelirse 32700 TL+3400 TL= 36100 TL si olacak.
    EDİT: Bu kadar uzatarak anlatmamanın sebebi özelden sorulan sorulara ,tekrardan başka soruya mahal veremeyecek şekilde net açıklamak istememden kaynaklanmıştır. Sabrınız için teşekkürler
    Son düzenleme : TURKISHSFORCES; 20-03-2020 saat: 07:49.
    Toprağımızın Üstünde Şerefsiz Yaşamaktansa,Toprağın Altında Yatmayı ŞEREF Sayarız...

4.  Alıntı Originally Posted by TURKISHSFORCES Yazıyı Oku
    Siz şimdi söyle düşünmüşsünüz. Taban ve tavan fiyatları %10 le sınırlandırıldı ama bunun fiyatı temettüden dolayı o sınırların da dışında olacak, nasıl olacak? Bistin gözüyle olaya bakmak gerek. Taban fiyattan da aşağı gözükmeyecek. Düz mantıkla bakıldığında öyle gibi gözüküyor ama öyle değil. Diyelim kii yarın tavan oldu. ptesi de 2.94 ten açtı. Ptesi günkü taban ve tavan fiyatı 2,94 e göre %10 olarak belirlenmiş olacak. Yani 3.27 den temettüye girerse 2,94 referans fiyatı kabul edilecek ve 2,65 taban ve 3.23 tavan olacak Dolayıısyla 2.94 açtığında Bist'İn en çok düşenler sıralamasında %11-12 gibi eksi gözükmeyecek. Primsiz gibi %0 görükecek. Sİz kendi hesabınızda göreceksiniz temett oranı kadar olan o eksiyi sadece. Onu da temettü olarak alacaksınız zaten. Temettü olayını bilmeyenler veya kafasında sorular olanlara da geneel olarak şöyle örnekleyeyim daha iyi anlaşılması açısından. Diyelim ki hisse cuma akşamı 3.27 den kapandı. vatandaşın da biri seans kapanmadan önce 3.27 den 10 bin lot aldı. ptesi referans fiyatı 2.94 oldu. Cuma günü kapanışa yakın 10.000 lot x 3.27 = 32700 TL para yatırıp hisse alan vatandaş ptesi gün 10.000 lot X2,94 = 29400 lira hesabında para görecek.Çünkü yeni maliyeti 3.27 değil 2.94 artık.. fiyat daha sonrasında 3.27 yi gördüğünde Cuma günü yatırmış olduğu paraya erişecek ve birkaç gün sonra heasbına yatmış olan temettü de ( 10000 x0.34 =3400 TL) yanına kar kalmış olacak. Temettü yatana kadar fiyat tekrar 3.27' ye gelirse 32700 TL+3400 TL= 36100 TL si olacak.
    EDİT: Bu kadar uzatarak anlatmamanın sebebi özelden sorulan sorulara ,tekrardan başka soruya mahal veremeyecek şekilde net açıklamak istememden kaynaklanmıştır. Sabrınız için teşekkürler
    Anlamadığım konu örneğin benim 1000 lotum var 1000 =2980 TL pazartesi benim param 2980-340=2640 TL oldu temettü 340 TL iki gün sonra hesabıma yattı benim param tekrar 2980 TL oldu.
    Temettü ile birlikte 2980+340=3320 olması gerekmiyormu?
    Yardımcı olursanız sevinirim

Yatırım tavsiyesi değildir.

Venus Z20 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by costar Yazıyı Oku
    Anlamadığım konu örneğin benim 1000 lotum var 1000 =2980 TL pazartesi benim param 2980-340=2640 TL oldu temettü 340 TL iki gün sonra hesabıma yattı benim param tekrar 2980 TL oldu.
    Temettü ile birlikte 2980+340=3320 olması gerekmiyormu?
    Yardımcı olursanız sevinirim

ilk söylediğiniz doğru. Hisse temettü verdikten sonra çıkmazsa yani yerinde sayarsa, 2 gün sonra hesabınıza temettü de yatar. paranı yine 2980 lira olur. Temettü kısa vade için değil orta vade ve üzeri size fark ettirir kendini
    Toprağımızın Üstünde Şerefsiz Yaşamaktansa,Toprağın Altında Yatmayı ŞEREF Sayarız...

6.  Alıntı Originally Posted by TURKISHSFORCES Yazıyı Oku
    ilk söylediğiniz doğru. Hisse temettü verdikten sonra çıkmazsa yani yerinde sayarsa, 2 gün sonra hesabınıza temettü de yatar. paranı yine 2980 lira olur. Temettü kısa vade için değil orta vade ve üzeri size fark ettirir kendini
    Bunda bizim karımız ne anlayamadım

7.  Alıntı Originally Posted by costar Yazıyı Oku
    Bunda bizim karımız ne anlayamadım

Ya bu cok yanlis bir bakis acisi. Isyat 5 lira olursa benim param da 5000 lira olur demek bu baya. Hisse neden 34 kurus eksik aciyor? Cunku isin matematiginde bir senet basina 34 kurus kasasindan para cikariyor, bu para cikisini da piyasa oldugu gibi fiyatliyor. Yani 34 kurus asagida aciyor.

Hersey kagit uzerindeki gibi ilerlese isyatin suan olmasi gereken fiyat 1.75 civari. Ozsermaye bölü kayitli sermaye esittir net hisse fiyati ama piyasa bunu bu sekilde fiyatlamaz, beklentiler fiyatlanir. Normal sartlarda bu hisse bugun Tam olarak ozsermayesinin karsiliginda Yani 1.75 lira olsaydi temettu dagittigi gunu 1.41 acardi cunku tekrar soyluyorum ozsermayesi bilanco bile aciklamadigi bir pozisyonda eksiliyor. Bunun icin de zaten bilanco aciklanmasina gore yok, piyasa bunu bu sekilde okur.

Temettu dagitildiktan sonra isyat dusebilir de cikabilir de. Param oradan Boyle olmus buradan oyle olmus diye birsey yok. Ortada sadece sizin maliyetiniz ve hissenin suan ki fiyati var. Ben ayrica temettunun maliyetten dusurulmesine de karsiyim. Ben o parayla yatirim yaptim ve temettu ile kazandim, neden maliyetimden duseyim ki. Ev aldiniz ve kiraya verdiginiz 10 sene sonra o ev parasini cikardi ve maliyetiniz 0 oldu. Peki ya 10 sene?? Bunu maliyetten saymiyor muyuz? Ben kullanamadigim, harcayamadigim parayi isletiyorsam, bu zamana maliyet yazarim ve o maliyeti odeyebilen sirkete yatirim yaparim.
    Paylaşımlarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

8. arkadaslar pazartesi temettü yatacak hayırlı olsun herkese...artık temettü olayı kapandı şimdi önümüze bakma zamanı 3 aylık bilanço nasıl gelir yada 2020 yıl sonu tahminler nasıl olur acaba...doların bu kadar artması hisse için iyi mi tahvillerin durumu falan bu konularda bilgisi olan yazarsa sevinirim...saygılar...

Sayfa 849/930 İlkİlk ... 349749799839847848849850851859899 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •