Sayfa 898/930 İlkİlk ... 398798848888896897898899900908 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 7,177 - 7,184 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
     Alıntı Originally Posted by talkandwalk Yazıyı Oku
    Varım. İzliyorum. Temettü ve sonra çeyrek mali verileri bekliyorum...
    galiba herkes yorum okumaya geliyor, kimse yazmakla ugrasmiyor yada soyleyecek biseyi yok temettuler ne zaman hesaba geciyor ? temettu gunu bu gun

2. Eski yatırımcıların hepsi sanırım şaşkınlık içinde. 1 TL nin altında olan, bir ara 70 krş altına bile giden bir ISYAT'ı tanıyoruz. Son 1,5-2 yıllık hareketleri şaşkınlık içinde izliyorum ve bu fiyatlara inanamıyorum. 20 krş temettü verdiği yıl, önceki gün/aylarda en çok 1,25 fiyat görmüş, dağıtım sonrası 80 krş lara düşmüş olan hissemiz, bu yıl 15,6 krş temettü öncesi 4,5 ları geçti. Hayret!

Geçen yıl 34,3 krş temettü vermişti. Öncesinde 16 mart 2020 de en yüksek fiyatını görmüş (3,12). Sonrasında bu performans devam eder spekülasyonu ile fiyat sürekli yükseldi.

1997 de borsaya giren ISYAT 1997,1998,1999,2000,2006,2007,2008 ve 2012 de sermaye artırımı yapmış. Bu nedenle ben bir sermaye artırımı bekliyordum ve bu beklentimi hala koruyorum. Yükselmeleri de buna bağlıyordum.

Saygılar...

3. Yıl başından beri, özellikle sosyal medyada sıklıkla ISYAT'ın nasıl yüksek temettü verimi olduğu haberi pompalandı. Yeni borsacılar da (yatırımcı diyemiyorum bir çoğu için) sağdan soldan duydukları "temettü yatırımı" diye bir şeyin peşinden ISYAT'a takıldılar. 70-80 kuruş beklenirken, tarihi ortalamaları civarında gelen temettü bu nedenle pek çok kişiyi memnun etmedi. Bir çok yerde hisseye saydıranlar, lanet okuyanlar vs...

Önceki mesajlarda da yazıldığı gibi bu hisse temettü öncesi 1,20'lere çıkar; temettüsünü verdikten sonraki rahatlamayla 0,70'lere iner; sonra da yılın genelini 0,80-1,00 aralığında geçirirdi. 2 yıldır ne olduysa oldu; değerinin 2 katından fazla bir piyasa değeriyle işlem görür hale geldi.

Beni korkutan, haftalık grafiğe bakıldığında kırılan yükseliş eğilimi. Yaklaşık 7 yıllık ISYAT yatırımcısıyım. Son temettüyle birlikte maliyetim 2 kuruşa (0,02TL) indi. Benim gibi sıfır maliyetli olanlar büyük ihtimalle elleri enselerinde arkalarına yaslanmış, fiyat değişimlerini izliyorlardı. Ancak sanırım biraz aksiyon zamanı. Haftalık bazdaki grafikte bana göre 3,50 seviyesi yükselen trend için önemli bir kırılma noktasıydı ve 3 haftadır çubuklar bu seviyenin altında bulunuyor. Buna karşılık işlem hacmine bakıldığında son 5 haftadır 2019 seviyelerine düşmüş durumda. Şimdi bunu nasıl yorumlamak gerekir? Temettü yatırımcısı(!) yeni borsacılarımız çıkışlarını bitirdi; artık buralarda sakinleşiriz mi demek lazım; yoksa hacimsiz düşüşle yine tarihi 1 TL civarlarına gelir, orada yine yıllar geçiririz mi demek lazım?

Zirveye göre %35 civarı olan gerilemeye bakıp, eğer buralarda sakinleşeceksek, sıkıntı yok. Ama istikamet daha aşağılar ise lot artırmak için sat-bekle-al stratejisine geçiş yapılabilir gibi. ISYAT'ı bir emeklilik fonu gibi görüyorum. Her daim portföyde bulunmalı. Ama durup dururken portföyü hisse başına 1,5-2 TL küçültmeye de gerek yok

Ne dersiniz?

4. epeydir istikrarlı düşüyor...bakalım bilanço nasıl gelecek...daha önemlisi nereden dönecek bakalım...

Alıntı Originally Posted by el_tanguero Yazıyı Oku
    Yıl başından beri, özellikle sosyal medyada sıklıkla ISYAT'ın nasıl yüksek temettü verimi olduğu haberi pompalandı. Yeni borsacılar da (yatırımcı diyemiyorum bir çoğu için) sağdan soldan duydukları "temettü yatırımı" diye bir şeyin peşinden ISYAT'a takıldılar. 70-80 kuruş beklenirken, tarihi ortalamaları civarında gelen temettü bu nedenle pek çok kişiyi memnun etmedi. Bir çok yerde hisseye saydıranlar, lanet okuyanlar vs...

Önceki mesajlarda da yazıldığı gibi bu hisse temettü öncesi 1,20'lere çıkar; temettüsünü verdikten sonraki rahatlamayla 0,70'lere iner; sonra da yılın genelini 0,80-1,00 aralığında geçirirdi. 2 yıldır ne olduysa oldu; değerinin 2 katından fazla bir piyasa değeriyle işlem görür hale geldi.

Beni korkutan, haftalık grafiğe bakıldığında kırılan yükseliş eğilimi. Yaklaşık 7 yıllık ISYAT yatırımcısıyım. Son temettüyle birlikte maliyetim 2 kuruşa (0,02TL) indi. Benim gibi sıfır maliyetli olanlar büyük ihtimalle elleri enselerinde arkalarına yaslanmış, fiyat değişimlerini izliyorlardı. Ancak sanırım biraz aksiyon zamanı. Haftalık bazdaki grafikte bana göre 3,50 seviyesi yükselen trend için önemli bir kırılma noktasıydı ve 3 haftadır çubuklar bu seviyenin altında bulunuyor. Buna karşılık işlem hacmine bakıldığında son 5 haftadır 2019 seviyelerine düşmüş durumda. Şimdi bunu nasıl yorumlamak gerekir? Temettü yatırımcısı(!) yeni borsacılarımız çıkışlarını bitirdi; artık buralarda sakinleşiriz mi demek lazım; yoksa hacimsiz düşüşle yine tarihi 1 TL civarlarına gelir, orada yine yıllar geçiririz mi demek lazım?

Zirveye göre %35 civarı olan gerilemeye bakıp, eğer buralarda sakinleşeceksek, sıkıntı yok. Ama istikamet daha aşağılar ise lot artırmak için sat-bekle-al stratejisine geçiş yapılabilir gibi. ISYAT'ı bir emeklilik fonu gibi görüyorum. Her daim portföyde bulunmalı. Ama durup dururken portföyü hisse başına 1,5-2 TL küçültmeye de gerek yok

Ne dersiniz?
    Helal olsun 7 sene bir hisseyi tutmak her adamın harcı değil.

Yaklasik 1.6 milyon borsadan zarar yazmislar toplamda, bir de portfoyu bu sekilde basarili yonettikleri icin odedikleri portfoy yonetim ucreti var.

Cok iyisinis, bravo!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk
    imza yok.

7.  Alıntı Originally Posted by deti Yazıyı Oku
    Eski yatırımcıların hepsi sanırım şaşkınlık içinde. 1 TL nin altında olan, bir ara 70 krş altına bile giden bir ISYAT'ı tanıyoruz. Son 1,5-2 yıllık hareketleri şaşkınlık içinde izliyorum ve bu fiyatlara inanamıyorum. 20 krş temettü verdiği yıl, önceki gün/aylarda en çok 1,25 fiyat görmüş, dağıtım sonrası 80 krş lara düşmüş olan hissemiz, bu yıl 15,6 krş temettü öncesi 4,5 ları geçti. Hayret!

Geçen yıl 34,3 krş temettü vermişti. Öncesinde 16 mart 2020 de en yüksek fiyatını görmüş (3,12). Sonrasında bu performans devam eder spekülasyonu ile fiyat sürekli yükseldi.

1997 de borsaya giren ISYAT 1997,1998,1999,2000,2006,2007,2008 ve 2012 de sermaye artırımı yapmış. Bu nedenle ben bir sermaye artırımı bekliyordum ve bu beklentimi hala koruyorum. Yükselmeleri de buna bağlıyordum.

Saygılar...
    sermaye artırınca ne oluyor ki? hissadarların cebine para mı giriyor? kağıt üzerinde olan bir işlem sadece.

8. Ne derim? Düşsün de alayım derim... Özel sebeplerden bir liradan sattiklarimi yerine koymaya niyetlendigimde bu yüksek fiyatlar karşıma çıktı ama yapacak bir şey yok... Her ay topla...

Alıntı Originally Posted by el_tanguero Yazıyı Oku
    Yıl başından beri, özellikle sosyal medyada sıklıkla ISYAT'ın nasıl yüksek temettü verimi olduğu haberi pompalandı. Yeni borsacılar da (yatırımcı diyemiyorum bir çoğu için) sağdan soldan duydukları "temettü yatırımı" diye bir şeyin peşinden ISYAT'a takıldılar. 70-80 kuruş beklenirken, tarihi ortalamaları civarında gelen temettü bu nedenle pek çok kişiyi memnun etmedi. Bir çok yerde hisseye saydıranlar, lanet okuyanlar vs...

Ne dersiniz?

Mi Note 3 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 898/930 İlkİlk ... 398798848888896897898899900908 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •