Sayfa 639/930 İlkİlk ... 139539589629637638639640641649689739 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 5,105 - 5,112 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
     Alıntı Originally Posted by atmega48pa Yazıyı Oku
    Ya akşam akşam manzaraya bak, dolar kısa diyince gülme geliyor geçen seneden akıllanırdım ben olsam, milyonlar uçacak. Hedge v.s demeyin, elin ingilizi, amerikalısı bin km öteden çöküşü görüp tl–kısa gidiyor bizimkiler olmasa onlar kime karşı pozisyon açıp nasıl para kazanacak.
    Sormayın valla, çarçur ediliyor güzelim portföy
    Hayır mantıklı bi pozisyon olsa anlarız.
    Şu paranın en azından yarısını Apple, Intel vb. / Vanguard gibi Amerikan ETF'lerine yatırsalar aylık/3 aylık düzenli dolar temettü alırlar ,bizimde ISYAT'tan alacağımız temettüye de güzel etkisi olurdu.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Sormayın valla, çarçur ediliyor güzelim portföy
    Hayır mantıklı bi pozisyon olsa anlarız.
    Şu paranın en azından yarısını Apple, Intel vb. / Vanguard gibi Amerikan ETF'lerine yatırsalar aylık/3 aylık düzenli dolar temettü alırlar ,bizimde ISYAT'tan alacağımız temettüye de güzel etkisi olurdu.
    o zaman yabancı hisseyi bize bırakmaz. Bedava yurtdışı temettü hissesi almış oluyorsun. Bence bunlar viop'a falan girmesinler. Bir sepet yapsınlar, döviz, vadeli mevduat vb. en azından durduk yere kumar oynamayalım.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

3.  Alıntı Originally Posted by Tarila Yazıyı Oku
    Haftalık raporda diğer varlıklar kısmında 118 milyon ₺ var . Pp , ters repo ve nakit teminat gibi . Bazılarının vadesi uzun ama günlük ters repo yaptıkları 40 milyon ₺ var .
    bu kalemdeki para artışı devam ediyor:

Ocak ayının ikinci haftası 103-105 milyon civarı iken geçen hafta 118 milyon civarına ulaştı. bir önceki hafta ise bu rakam 115 milyon civarı idi. geçen haftaki sıçrayışın önemli bir kısmı bu kalemde gerçekleşmiş olabilir. ama bu muazzam sıçrama konusunda sanırım bir çoğumuzda hala soru işaretleri var. Yıl sonu faaliyet raporundan alıntıladığım bir bölüm:

"Geri satmak kaydıyla alınan menkul kıymetler (“ters repo”), satış ve geri alış fiyatı arasındaki farkın iç iskonto oranı yöntemine göre döneme isabet eden kısmının ters repoların maliyetine eklenmesi suretiyle nakit ve nakit benzerleri hesabına ters repo işlemlerinden alacaklar olarak kaydedilir."

şimdi buradaki satış ve alış arasındaki fark böylesine muazzam olabilir mi? elbette tamamı bu kalemden elde edilmemiş olabilir ama yine de toplam miktar olağanüstü.

bu arada Eurobond değeri ise Ekim ayındaki 98 milyonluk zirvesini aşarak 100milyon civarına ulaştı. ( nominal değerlerlerde herhangi bir değişiklik olmadığını da hatırlatalım) ancak Cuma günü yaşanan ve haftaya da muhtemel yaşanabilecek Eurobond değer düşüşü ve dolar kısa pozisyonu olumsuz bir etki bırakacak gibi. yalnız Eurobond kur farkı geliri ise bu zararın bir kısmını nötralize edilebiliyor sanırım. (portföydeki Eurobondların orijinal para birimi olarak nominal değeri 18,589,000 ABD Doları'dır.) geçen yılki hasılatı gösterir birinci ekte gönderdiğim tabloda durum daha net. dikkat edilirse 2017 yılı için Eurobond kur farkı geliri neredeyse yok gibi. öte yandan vadeli işlem sözleşme zararı da hiç oluşmamış tabi.(hatta 5 milyon civarı bir gelir elde edilmiş.) 2018 için ise Eurobond kur farkı geliri 28 milyon civarıyken vadeli işlem sözleşmelerindeki zarar 22 milyon civarı olmuş. Eurobond değer düşüşü ise 5 milyonu aşmış. vadeli işlem sözleşmeleri bir nevi portföy sigortası oluyor ve VİOP nakit teminatından da ayrıca gelir elde edilebiliyor. ama CDS primlerinin yükselmesi bu sigortayı daha maliyetli hale getirebiliyor. sayın Serkan74 arkadaşımız bu konuya daha hakim sanırım. bir kaç hafta önce bu konuyu güzel, basit bir anlatımla özetlemişti kendisi. bir yanlışım varsa lütfen müdahil olun.

ikinci ekte ise portföyün yabancı para cinsinden parasal kalemler ile döviz bazlı VİOB kontratlarını kapasayan duyarlılık analizini görüyoruz.

G3421 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    "Kaybetmekten kaçınmak yerine kazanmayı amaçlayan her stratejinin sonucu kesinlikle yenilgidir." Von Neumann

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
     Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Maliyetlerini bilmesekte ISYAT viop pozisyonları

Mevcut pozisyonlar dahil toplam nakit teminat 11.6 milyon

“Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

5. Osmanlı menkul benim temettüleri yatırmış , hisse alabiliyorum.

tacirlerde çarşamba yi bekleyeceğiz gibi

Alıntı Originally Posted by mrasen Yazıyı Oku
    Teknik olarak referans fiyat 99 - 18,7 = 80,3 kuruş
    Borsanın bugünkü düşüşü ile faizlerdeki risk primindeki artış ISYAT'ın portföy değerini düşürse de kurdaki artış EUROBOND değerini arttıracaktır düşüncesindeyim.
    Öte yandan bu 10 milyon TL lik hikayeye şimdilik kimse inanmadığından, Pazartesi günü haftalık rapor yayınlanacak.

Benim düşüncem 30 milyon TL lik temettü sonrası (bugünkü 266 milyon TL lik portföy) 234 milyon TL düzeyinde açıklanacak.
    Salı günkü değeri ise (kur eğer 5,80 kapatırsa) 231 milyon TL (hisse defter değeri 1,44) olacaktır.
    Piyasadaki çalkantı ile hisse mesela 78 kuruşa inerse.. iskonto oranı %46 olur.
    İşte o zaman Mart açıklanan kar ile birlikte 78 kuruş min bir %10'luk ralli yapabilir.
    Ha yapamadığını varsayalım. O zaman da getirimize şükredip otururuz.

Yazdığım herşey hemen hemen aynısı oluyor gibi gözüküyor.
    ISYAT 78 kuruş
    Portföy (temettü rakamını düştüğünüzde) 234 milyon

7. 0.78 den aldım ben abiler.

8.  Alıntı Originally Posted by mrasen Yazıyı Oku
    Yazdığım herşey hemen hemen aynısı oluyor gibi gözüküyor.
    ISYAT 78 kuruş
    Portföy (temettü rakamını düştüğünüzde) 234 milyon
    ben ters köşe kaldım. bu kadar düşmesini beklemiyordum, neden derseniz portföy büyümesi çok iyi durumda. bugün pay başı varlık değeri 1.461 oldu. Oluşan fiyat .77 desek iskonto oranı %47 olmuş durumda. Bu iskonto kriz iskontosu geçen ağustos fiyat .72 olduğunda iskonto oranı %46 olmuştu.
    dibin dibi fiyatlarına geldik. Dibin dibinin de dibi var mı? işte onu göreceğiz.

Sayfa 639/930 İlkİlk ... 139539589629637638639640641649689739 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •