Sayfa 924/930 İlkİlk ... 424824874914922923924925926 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 7,385 - 7,392 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Kuzey Ege - İstanbul
    Gönderi
    14,184
    Dünyada en zor şey kırılan bir kalbi onarmaktır...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Kuzey Ege - İstanbul
    Gönderi
    14,184

3. Birkaç gündür şehir dışında olduğum için yazamadım. Ben 4,05 ten elimdeki ISYATları boşalttım. 2013 ten beri takibimden çıkardığım sonuç buydu. Temettü öncesi zirve yapar, sonra bir miktar düşer, temettü verdiği gün volatil olur, sonraki bir hafta boyunca kararsız kalır, sonra yavaş yavaş düşmeye başlar. Ekime kadar bir sürede en düşük seviyeler genellikle ağustos başları gibidir. Sonra tatmin etmeyecek yükselişlerle kasım ortalarında belli bir yükselişe ulaşır. Ocak başlarında biraz daha yükselmiş görürüz. Ocak sonu kar geleceği günlerde bir yükseliş görülür.

Tüm bu yükselişler yatırımcıyı heyecanlandıracak gibi değildir. Bir yıl önceki seviyeleri test ediyordur. Yani bir yıldır yatırımcısının tek tesellisi aldığı temettüdür. Gelen kar, dağıtacağı kar payını tahmin etmemizi, dolayısı ile gideceği seviyeleri tahmin etmemize olanak sağlar. Bilanço öncesi yükseliş olmasının nedeni budur. Eğer temettü 25 kuruş üstü ise hisse 4.00 üstüne, temettü 30 krş üstünde ise hisse 5,00 ın üstüne gider.

İşte bana göre ISYAT ın bir yıllık hikayesi bu. Bunun aksine sadece 2019 da bir hareket yaptı ve 1 lira altındaki fiyatları görmez olduk. Zaten ertesi yıl 34,3 krş temettü verdi.Bu takibe aldığım 2013 ten beri en yüksek temettü idi.

Şimdi ne olacak? Sayın Laguna'nın da söylediği gibi 2,5-3,00 arasında gidip gelen bir ISYAT göreceğiz. Ben 4,05 ten sattığım miktarın tamamı ile 2,75 ten alarak lot adedimi artıracağım. Böylece her yıl temettü verme prensibinde olan ISYAT ile ikinci bir emekli maaşına ulaşmayı hedefliyorum.

Saygılar...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Kuzey Ege - İstanbul
    Gönderi
    14,184
    çok enteresan işler olmadıkça benimde düşüncem aynı yöndedir... asla yatırım tavsiyesi olamaz..

Alıntı Originally Posted by deti Yazıyı Oku
    Birkaç gündür şehir dışında olduğum için yazamadım. Ben 4,05 ten elimdeki ISYATları boşalttım. 2013 ten beri takibimden çıkardığım sonuç buydu. Temettü öncesi zirve yapar, sonra bir miktar düşer, temettü verdiği gün volatil olur, sonraki bir hafta boyunca kararsız kalır, sonra yavaş yavaş düşmeye başlar. Ekime kadar bir sürede en düşük seviyeler genellikle ağustos başları gibidir. Sonra tatmin etmeyecek yükselişlerle kasım ortalarında belli bir yükselişe ulaşır. Ocak başlarında biraz daha yükselmiş görürüz. Ocak sonu kar geleceği günlerde bir yükseliş görülür.

Tüm bu yükselişler yatırımcıyı heyecanlandıracak gibi değildir. Bir yıl önceki seviyeleri test ediyordur. Yani bir yıldır yatırımcısının tek tesellisi aldığı temettüdür. Gelen kar, dağıtacağı kar payını tahmin etmemizi, dolayısı ile gideceği seviyeleri tahmin etmemize olanak sağlar. Bilanço öncesi yükseliş olmasının nedeni budur. Eğer temettü 25 kuruş üstü ise hisse 4.00 üstüne, temettü 30 krş üstünde ise hisse 5,00 ın üstüne gider.

İşte bana göre ISYAT ın bir yıllık hikayesi bu. Bunun aksine sadece 2019 da bir hareket yaptı ve 1 lira altındaki fiyatları görmez olduk. Zaten ertesi yıl 34,3 krş temettü verdi.Bu takibe aldığım 2013 ten beri en yüksek temettü idi.

Şimdi ne olacak? Sayın Laguna'nın da söylediği gibi 2,5-3,00 arasında gidip gelen bir ISYAT göreceğiz. Ben 4,05 ten sattığım miktarın tamamı ile 2,75 ten alarak lot adedimi artıracağım. Böylece her yıl temettü verme prensibinde olan ISYAT ile ikinci bir emekli maaşına ulaşmayı hedefliyorum.

Saygılar...
    Ne güzel yazmışsın. Sağol. Buradan şöyle bir yorum yapsam;
    Ben de daha önce yazmıştım. Bu hissenin sorunu özkaynaklarını artıramıyor yani yatırımları iyi yönetemiyor. Örneğin ismen e bakalım. Millet nasıl oraya yönlendi? Daha iyi yönetim ve artış var. Peki büyüyen, hikayesi olan ve temettü de ödeyen 5 bilemedin 10şirket var. Orada durmak daha iyi değil mi?

Bir hesap yapalım;
    2012 yılı temmuz ayında kendi evimi aldım. O tarihlerden bu güne değişimlere bakalım.
    Evin değeri 110bin.........1.200.000
    Aynı parayla ısyat alıp temettüyü de geri yatırsaydık.......... 1.500.000
    Aynı parayla ısyat alıp temettüyü de geri yatırmasaydık.... 450.000
    Aynı parayla ismen alıp temettüyü de geri yatırsaydık........ 3.100.000
    Aynı parayla ismen alıp temettüyü de geri yatırmasaydık....1.500.000

Bilmem anlatabildim mi?

Yanlış anlaşılmak istemem... Bende de isyat var. Şans tanıdım iki sene... Bir senesi gitti....

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Kuzey Ege - İstanbul
    Gönderi
    14,184
    düzeltilmiş fiyatlarlar 3,35 den dönmesi gerekiyor. 3,35 altında kapanışlar sıkıntı yaratır.. ytd

8.  Alıntı Originally Posted by Chemistry Yazıyı Oku
    Bir hesap yapalım;
    2012 yılı temmuz ayında kendi evimi aldım. O tarihlerden bu güne değişimlere bakalım.
    Evin değeri 110bin.........1.200.000
    Aynı parayla ısyat alıp temettüyü de geri yatırsaydık.......... 1.500.000
    Aynı parayla ısyat alıp temettüyü de geri yatırmasaydık.... 450.000
    Aynı parayla ismen alıp temettüyü de geri yatırsaydık........ 3.100.000
    Aynı parayla ismen alıp temettüyü de geri yatırmasaydık....1.500.000

Bilmem anlatabildim mi?

Yanlış anlaşılmak istemem... Bende de isyat var. Şans tanıdım iki sene... Bir senesi gitti....
    10 yılda sadece 4 kat mı gitmiş ? (temettülerle hisse alınmadan)

Sayfa 924/930 İlkİlk ... 424824874914922923924925926 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •