Special Days Image
Sayfa 28/997 İlkİlk ... 1826272829303878128528 ... SonSon
Arama sonucu : 7970 madde; 217 - 224 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz IV

1. 1981 senesinde Kabataş Erkek Lisesine ilk girdiğimde 1-T sınıfında 102 kişi okudum ben...Hem de lise ve izbandut gibi tamamı erkek...Bir sırada 4 kişi oturanlar olmuştu mecburen...Sonradan eskiden Feriye sarayının hamamı olan büyükçe bir sınıfa almışlardı...

Sonra sonra dökülenler olunca (gurbet çekemeyip ayrılan yatılılar, sınıfta kalanlar vs.)(ben de evci yatılıydım haftasonları eve gidiyordum cumaları, ptesileri okula dönüyordum) 3.sınıfta mevcut ancak 60-70 lere inmişti...

Millet sınıf mevcudu görmemiş

Ama ne varsa o 50-80 yılları arasında doğanlarda ve okuyanlarda var yine...

Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Üniversitelerimiz, korkarım, ülkenin ihtiyacı olan insanı yetiştirmiyor.

Kendi kafasına göre belirlenmiş branş ve konularda kendi keyfine göre eğitim hizmeti vermekte.

Oysa en önemli kaynağımız olan insan kaynağının, ülkenin sinai ve hizmetler sektörlerinin ihtiyacı ve rekabet gücüne katkı verecek şekilde yetiştirilmesi gerekli.

Ha diyeceksiniz ki, hangi kaynağımızı doğru dürüst kullanıyoruz ki...

Ekilebilir alanlarımız, meralarımız, otlaklarımız, akarsularımız, doğamız, ormanlarımız bu rantçı talancı sürü tarafından acımasızca yok ediliyor.

İnsanımız da payını alacak tabi bu umursamazlık, sorumsuzluk ve cehaletten.
    Ne YÖKte ne de üniversitelerde herhangi bir planlama yok abi. Son bir iki yıla kadar hangi bölümü açmak için başvursan YÖK kabul ediyordu zaten. Artı yine son zamana kadar her yıl otomatik olarak kontenjan arttırıyordu YÖK. Adam 40 öğrenci için bölüm açmış zamanla YÖK 70 e 80 e çıkarmış bunu. YÖK e 40 talep gidiyor sonuç 70-80 çıkıyor. E fiziki alt yapı yok. Şube yapsan yeterli öğretim elemanı yok. Son bir iki yılda farkına vardılar artık işin de iş işten geçti.

3. Avukatlar barolar açılan sözde yandaş çadır üniversitelerin hukuk bölümlerinden şikayetçi...Bu çadır üniversiteler herkesin, ülkenin başını yakacak ve dertler...Kalitesizlikten...

4.  Alıntı Originally Posted by EREGLTUPRS Yazıyı Oku
    Avukatlar barolar açılan sözde yandaş çadır üniversitelerin hukuk bölümlerinden şikayetçi...Bu çadır üniversiteler herkesin, ülkenin başını yakacak ve dertler...Kalitesizlikten...
    Orta okul mezunuyum ama bu ülkede eğitim sisteminin ve kötü niyetli mezunların önüne geçebilmek için ilk yapılması gereken şeyin genel üniversite bitirme sınavı gibi birşey yapılması gerektiğine inanıyorum. Yoksa üni okuyan herkes öyle ya da böyle kesinlikle mezun oluyor. Paralısı da mezun zekisi de mezun. Bu yüzden İyi ile kötüyü ayırt edecek bir sistem kurmak şart

5.  Alıntı Originally Posted by tospa Yazıyı Oku
    82 yeni kayıt, liste mevcudu 117, olan bölüme 56 kişilik sınıf verdiler geçen yıl bana hocam. Dekan Beyde diyorki hocam yoklama almıyormuşsun. Ne yaparsın?
    Bizim dekan daha duygusal, bizi toplayıp tehditler savururken bir de aldığınız maaşlarda yetim hakkı var devlet size bu parayı boşuna vermiyo vs der. Gelen gecen rektörlerin makam arac alımlarını ve okulun kutuphane eksikliğini düşününce bu yetim hakkı meselesi beni baya güldürüyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by tospa Yazıyı Oku
    Ne YÖKte ne de üniversitelerde herhangi bir planlama yok abi. Son bir iki yıla kadar hangi bölümü açmak için başvursan YÖK kabul ediyordu zaten. Artı yine son zamana kadar her yıl otomatik olarak kontenjan arttırıyordu YÖK. Adam 40 öğrenci için bölüm açmış zamanla YÖK 70 e 80 e çıkarmış bunu. YÖK e 40 talep gidiyor sonuç 70-80 çıkıyor. E fiziki alt yapı yok. Şube yapsan yeterli öğretim elemanı yok. Son bir iki yılda farkına vardılar artık işin de iş işten geçti.
    Bir kasabayı, bir geri ili, adam etmek için kullandılar bu yüksek öğretim(!) olayını...

Şu kadar talebe, bu kadar hoca gelirse, bunların harcamaları ihya eder halkı ve esnafı yaklaşımı.

Moktan bir ticari mantıkla harap ettiler hemen herşeyi gençlerle birlikte.

Buna hayır diyemeyen yalaka, yandaş bir akademik sektör oluşturdular.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Yetim Hakkı deyince...

Benim Hakkı Yetim adlı bir meslekdaşım vardı. Kulakları çınlasın...

Bu da yetim hakkının resmi...

8.  Alıntı Originally Posted by Sugosu82 Yazıyı Oku
    Orta okul mezunuyum ama bu ülkede eğitim sisteminin ve kötü niyetli mezunların önüne geçebilmek için ilk yapılması gereken şeyin genel üniversite bitirme sınavı gibi birşey yapılması gerektiğine inanıyorum. Yoksa üni okuyan herkes öyle ya da böyle kesinlikle mezun oluyor. Paralısı da mezun zekisi de mezun. Bu yüzden İyi ile kötüyü ayırt edecek bir sistem kurmak şart
    Zaten artık her meslek örgütü ve odası meslek sınavı yapalım diye dile getirmeye başladılar...
    Çünkü çok kalitesiz mezunlar çıkıyor çadır ve yandaş özel ve devlet üniversitelerinden...

Sayfa 28/997 İlkİlk ... 1826272829303878128528 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •