Sayfa 30/997 İlkİlk ... 2028293031324080130530 ... SonSon
Arama sonucu : 7970 madde; 233 - 240 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz IV

1.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Aklıma bizim dönemdeki değerleme geldi de....

Mülkiye'de, yarı yıl ve dönem sonu olarak iki kez sınava girerdik.

Üssü Mizan denilen bir not sistemimiz vardı.

Bu sistemde öğrenci kafayı yerdi...

Okuldan atılan sayısı sanırım mezun olan sayısından fazla idi...

Bakın Üssü Mizanı Mahfi Eğilmez ne güzel anlatmış...

"Mülkiye’de o zaman üssü mizan uygulaması vardı. Yani sınıf geçebilmek için bir yılda okutulan bütün derslerden 10 üzerinden en az 5 alınması ve bütün derslerin ortalamasının da en az 7 olması gerekiyordu. İki sınav hakkı vardı. İlki dersler bitince Haziran’da ikincisi de bütünleme için Eylül’de idi. Diyelim 8 dersiniz var ve siz sınavda 5’inden 5’den yukarıda üçünden de 5’den aşağıda not aldınız. 5’den aşağı not aldığınız 3 dersten bütünlemeye kalıyordunuz. Diyelim ki bütünlemede bunlardan 5’den yukarı not aldınız. O zaman da 8 dersin ortalaması alınıyordu. Eğer ortalamanız 7 ve yukarı ise bir üst sınıfa geçiyordunuz. Eğer bir tek dersiniz bile 5’in altındaysa 8 dersten de sınıfta kalıyordunuz. Ya da hiç zayıfınız yok ama ortalamanız 6,8 tutuyor. O zaman da bütün derslerden sınıfta kalıyordunuz. Yani ders geçme değil sınıf geçme veya kalma sistemi geçerliydi. Birinci veya ikinci sınıfta iki kez sınıfta kalanlar belge alıp okuldan atılıyordu. Ben okula girdiğimde bir önceki yılın bütünleme notları asılmıştı. Merakla gidip bakmıştım. 50 kişi birinci sınıftan belge alıp atılmıştı. Atılanlar arasında hiç zayıfı olamadığı halde üssü mizanı tutturamadığı için atılanlar da vardı. Dehşet verici bir çizelgeydi. 7 orta sayılıyor, 7,5 – 8,5 arası iyi, 8,5 ve üstü pekiyi sayılıyordu."

https://t24.com.tr/haber/bir-zamanla...namadim,353365

Yabancı dil konusu da ayrı bir belaydı...
    bir de YST belamız vardı
    Batık ayıyım poz açacak halim yok

2.  Alıntı Originally Posted by metin68 Yazıyı Oku
    bir de YST belamız vardı
    En son facebook'ta "terör" estiriyordu, şu anda ne yapar bilmem. Face'teki saçmalamalarının ve kustuğu nefretin altında yalakalık yapan bir çok eski öğrencisi vardı.

Çok şükür ben kendinden ders almamıştım. Bu nedenle akıl sağlığıma ve psikolojime bir tesiri olmamıştır.

Edit : Bizim Meteposta'nın Kürtlere olan takıntısıyla kıyaslanabilecek bir anti-komünizm saplantısı vardır kendisinde.
    - - - - - - - - - -- - - - -- -- - - - - - - - - -
    Winter is coming...

3.  Alıntı Originally Posted by ekfuture Yazıyı Oku
    En son facebook'ta "terör" estiriyordu, şu anda ne yapar bilmem. Face'teki saçmalamalarının ve kustuğu nefretin altında yalakalık yapan bir çok eski öğrencisi de vardı.

Çok şükür ben kendinden ders almamıştım. Bu nedenle akıl sağlığıma ve psikolojime bir tesiri olmamıştır.
    beni engelledi sonra diyorki filanca beni engelledi ee sen niye beni engelledin peki ben ders aldım ondan geçmek için felsefe terimleri sözlüğü almıştım yazdıklarımı kendim bile bilmiyordum ama geçiyordum bi sürü felsefik terim kullanıyordum geçer not versin diye
    Batık ayıyım poz açacak halim yok

4.  Alıntı Originally Posted by ekfuture Yazıyı Oku
    En son facebook'ta "terör" estiriyordu, şu anda ne yapar bilmem. Face'teki saçmalamalarının ve kustuğu nefretin altında yalakalık yapan bir çok eski öğrencisi vardı.

Hocanın öğrencisi olduydum. Öfke kontrolü yapabilse çok kaliteli bir adam aslında..

5.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Aklıma bizim dönemdeki değerleme geldi de....

Mülkiye'de, yarı yıl ve dönem sonu olarak iki kez sınava girerdik.

Üssü Mizan denilen bir not sistemimiz vardı.

Bu sistemde öğrenci kafayı yerdi...

Okuldan atılan sayısı sanırım mezun olan sayısından fazla idi...

Bakın Üssü Mizanı Mahfi Eğilmez ne güzel anlatmış...

"Mülkiye’de o zaman üssü mizan uygulaması vardı. Yani sınıf geçebilmek için bir yılda okutulan bütün derslerden 10 üzerinden en az 5 alınması ve bütün derslerin ortalamasının da en az 7 olması gerekiyordu. İki sınav hakkı vardı. İlki dersler bitince Haziran’da ikincisi de bütünleme için Eylül’de idi. Diyelim 8 dersiniz var ve siz sınavda 5’inden 5’den yukarıda üçünden de 5’den aşağıda not aldınız. 5’den aşağı not aldığınız 3 dersten bütünlemeye kalıyordunuz. Diyelim ki bütünlemede bunlardan 5’den yukarı not aldınız. O zaman da 8 dersin ortalaması alınıyordu. Eğer ortalamanız 7 ve yukarı ise bir üst sınıfa geçiyordunuz. Eğer bir tek dersiniz bile 5’in altındaysa 8 dersten de sınıfta kalıyordunuz. Ya da hiç zayıfınız yok ama ortalamanız 6,8 tutuyor. O zaman da bütün derslerden sınıfta kalıyordunuz. Yani ders geçme değil sınıf geçme veya kalma sistemi geçerliydi. Birinci veya ikinci sınıfta iki kez sınıfta kalanlar belge alıp okuldan atılıyordu. Ben okula girdiğimde bir önceki yılın bütünleme notları asılmıştı. Merakla gidip bakmıştım. 50 kişi birinci sınıftan belge alıp atılmıştı. Atılanlar arasında hiç zayıfı olamadığı halde üssü mizanı tutturamadığı için atılanlar da vardı. Dehşet verici bir çizelgeydi. 7 orta sayılıyor, 7,5 – 8,5 arası iyi, 8,5 ve üstü pekiyi sayılıyordu."

https://t24.com.tr/haber/bir-zamanla...namadim,353365

Yabancı dil konusu da ayrı bir belaydı...
    Ben ilkokulu bitirdiğimde şimdiki lise mezunlarının bazılarından daha donanımlıydım.
    Eğitim zaman geçtikçe kolaylaşıyor, kalite düşüyor.

Kendi şahit olduğum üniversiteden iki tanesini yazayım:

Doktora yeterlilik sınavı diye çok ağır bi sınav vardır, geçemeyen doktorasını tamamlayamaz, yazılı ve sözlüsü olur, ben beş dersten yazılıya girdim, birkaç sene sonra çok ağır oluyor öğrenciler zorlanıyor diye yazılıyı üç derse düşürdüler, kalanlara her dersten değil de sadece kaldıklarından girme hakkı verdiler. Belki ileride de teste çevirirler, malum yazılı sınav daha zor oluyor.

Doçentlik sınavını kaldırdılar, doçent olmak için önce özgeçmiş incelenir, yeterli görülürseniz beş profesörün önünde en az iki saat sözlü yapılırdınız, sınavda sınır yoktu, "bilemeyene kadar" sorulurdu. Şimdi o kalktı sadece özgeçmişe göre ünvan veriliyor.

Eğitime talep arttıkça ben kalitenin korunmasını hatta kriterlerin yukarı çekilmesini savunurum ama uygulamada tam tersi oluyor maalesef.

6.  Alıntı Originally Posted by BaşKara Yazıyı Oku
    Hocanın öğrencisi olduydum. Öfke kontrolü yapabilse çok kaliteli bir adam aslında..
    3-4 yıl öncesine kadar (Yahya Sezai Tezel) kendisini dönem dönem okuyordum. En son Devlet Bahçeli'ye "kadın ya da erkek birisiyle sex yapmadığı için yetersizlik gösterdiği" şeklinde bir eleştiride (!) bulununca ekşi sözlükteki hesabımdan hakkında ağır bir yazı (ama kendisinin Bahçeli hakkında yazdığı kadar değil) yazdım Herhalde Ekşi'de tanıdıkları vardı, beni uçurdular. Bu vakadan sonra yalnızca yılda bir kere yaşıyor mu diye bakar oldum facebook hesabına.

Not: Bir enternasyonalist olarak Bahçeli'ye bakış açım % 100 negatiftir ama üslup ve seviye olarak kimse böyle bir eleştiriyi hak etmez. YST böyle bir tespitle Bahçeli'nin bile gerisine düşmüştü gözümde.

.
    Son düzenleme : ekfuture; 11-09-2019 saat: 13:03.
    - - - - - - - - - -- - - - -- -- - - - - - - - - -
    Winter is coming...

7.  Alıntı Originally Posted by ekfuture Yazıyı Oku
    ..Edit : Bizim Meteposta'nın Kürtlere olan takıntısıyla kıyaslanabilecek bir anti-komünizm saplantısı vardır kendisinde...
    Meteposta'nın Kürtlere takıntısı yok, Türk ulusundan Kürdistan için toprak isteyen PKK/hdp'li Kürt milliyetçilerine düşmanlığı var.. Türkiye Cumhuriyetine hizmet eden korucu Kürtleri katleden PKK/hdp'lilere bedelinin ödettirilmesini ben içtenlikle isterim, sen istermisin?
    Sen hiç üstüne tapulu mülkü bedelsiz kendisine vermeni isteyen birinin isteğini hoş karşıladın mı mülkünü teslim ettin mi ki bizim Kürtçülerin isteklerini hoş karşılamamızı istiyorsun?

Sayfa 30/997 İlkİlk ... 2028293031324080130530 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •