Sayfa 451/997 İlkİlk ... 351401441449450451452453461501551951 ... SonSon
Arama sonucu : 7970 madde; 3,601 - 3,608 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz IV

1.  Alıntı Originally Posted by Neruda09 Yazıyı Oku
    Geçen gün mac fiyatından kur hesabı yapılmaya çalışılıyordu. Ben de ilginç bir deneyim paylaşayım. Kişibaşı gsmh 600usd olan vietnamdaydım geçen ay. Kendimi bırakın 20kat zengin hissetmeyi 2 kat bile varlıklı hissetmedim. Fiyatlar, kur, gelir dağılımı ile ilgili bir anomali var. Yıllarca 100% enflasyon vardı, kur da paralel hareket ediyordu. Bu bile saçma değil mi? Bu kadar yüksek enflasyona sebep olacak bütçe açığı veya cari açık varsa sistemde, kurların hızla çıkıp dengelenmesi gerekmez miydi o dönemde (1990lar). Geçmişte gelen bol sıcak para ile, kur hakkettiği yerin altına düştü ve ülke de fiktif bir zenginlik yaşadı. Merkez bankalarının bu tür ataklarda(veya teveccühlerde) daha aktif olması gerekmez miydi? Konu siyasetten çıksın biraz.

Yazınızın yalnızca Big Mac'le ilgili bölümü beni ilgilendirdiğinden o kısmına cevap vermekle yetineceğim.

Big Mac endeksine göre TL % 57, Dong % 51 iskontolu. Yani bu endekse göre bizim paramız vietnam para birimine göre ancak % 12 değerli olabilir. Hangi ürünü aldığınıza göre bu fark değişebilir. Gıda ve restaurant ürünlerinde paramız biraz da değerli olabilir. Ama bu değer farkı hiç bir şekilde iki kat olmaz.

..
    Son düzenleme : ekfuture; 12-10-2019 saat: 23:41. Sebep: imla
    - - - - - - - - - -- - - - -- -- - - - - - - - - -
    Winter is coming...

2. Önce bir temel fıkrası..

Temel otoyolda ters yöne girer.. Bunu gören trafik polisi, sürücüleri uyarmak için radyodan anons yaptırır. Bu arada ters yolda ilerleyen Temel de radyo dinlemektedir..

Polis radyodan:

Lütfen dikkat, ters yönde ilerleyen bir araç var!
    Temel bağırır, ne bir tanesi hepsi hepsi..

Yabancı basının TÜMÜNÜN Suriye ile ilgili yanlı haber verdiği, yalnızca hepsi a haber'e dönüşen ana akım medyamızın gerçekleri yazdığı iddiası bana yukarıdaki Temel fıkrasını hatırlatıyor.

Ters yönde giden biz olabilir miyiz diye?
    - - - - - - - - - -- - - - -- -- - - - - - - - - -
    Winter is coming...

yabancı basının yanlı haber verdiği tartışma götürmez bir gerçek.. hepsi tek bir merkezden çıkmış gibi "kürtler vatanlarından sürülüyor" tezini işliyor.. oysa kürtler diğerlerini oradan göçe zorlayıp oraya yerleştiler daha bir kaç yıl once.. şimdi asıl sahiplerinin bu harekat ile tekrar oraya dönmesi ihtimaline karşı ağlamaya başladılar.. olay budur..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

unutmamak lazım.. galileo "dunya güneş etrafında dönüyor" dediğinde yargılanmıştı..zira o zaman hakim dinci görüşe göre dunya kainatın merkeziydi ve her şey onun (dunyanın) etrafında dönüyordu.. ama o haklı çıktı.. gerçek konusunda çoğunluğun dediği olmaz.. gerçek neyse odur..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    yabancı basının yanlı haber verdiği tartışma götürmez bir gerçek.. hepsi tek bir merkezden çıkmış gibi "kürtler vatanlarından sürülüyor" tezini işliyor.. oysa kürtler diğerlerini oradan göçe zorlayıp oraya yerleştiler daha bir kaç yıl once.. şimdi asıl sahiplerinin bu harekat ile tekrar oraya dönmesi ihtimaline karşı ağlamaya başladılar.. olay budur..
    alsin sahip ciksinlar cok aciyorlarsa..
    bu kurt zirvaliklarindan illallah geldi artik..
    bir cukurdan cikmak istiyorsan yapacagin ilk sey kazmaktan vazgecmektir..

6.  Alıntı Originally Posted by kitapci34 Yazıyı Oku
    Ben esed'le neden ters düşmüş olduğumuzun cevabını bulmuş değilim, şu anda yapılan operasyonsa geç kalınmış bir operasyondur.
    beni düşündüren şeyse
    güvenli bölgeyi temin ettik
    suriyelilere ev yapıp oraya yerleşirdik
    hadi okullarınıda yaptık eğitim de vereceğiz
    gidecek orada yaşayacak insanların
    bağı, bahçesi, tarlası İŞİ de YOK
    Kıyamete kadar biz mi bakacağız? onlar hep asalak olarak, yardıma muhtaç olarak mı yaşayacaklar?

AMİYANE TABİRLE HAYAT HEP BELEŞ Mİ OLACAK ONLARA?
    Daha bunlar yarısı. Şimdi biz Suriye Rusya ve zaman zaman ABD nin terörist dediği milli Suriye ordusu adıni verdiğimiz adamlarla operasyon yapıyoruz. Geri kalan idlip mumbic halep de boşaltılıp bu güvenli bölgeye tıkılır çünkü bunlar onlara göre düşman yada terörist. Suriye'nin milli ordusu var biz bunlara rejim güçleri diyoruz. ABD Rusya arasında Suriye anayasasi hakkında işbirliği var buradan ne çıkarsa o uygulanacak. Bizde avcumuzu yalarız. Kapıları açıp Avrupa ya göndermek var. Bizim kapı açıldığında otomatik diğer karşı ülkedeki kapı mi açılıyor sensör mu var. Her ülke bizim gibi yol geçen hanı değil ki. İran taraf Afganlı Bangladeşlinin geldiği yer. Aşağı biliyoruz zaten nasıl bir sınır anlayışı yada güvenliği varsa artık.

Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    Yazarının tarafsız olmadığını biliyorum. Ancak bu kadar naif bir başlık atmış.

Suriye'nin kuzeyinde 'mülk gaspı' sorunu: Hristiyanlar Kürtlere neden kırgın?

Bu bir kırılma noktasıydı. "Biz ölürken onlar çekip gittiler. Kollarında bir çizik bile yok, şimdi kalkmış mülkten bahsediyorlar" diyerek gaspı hak görenin yol açtığı bir kırılmaydı, kalpteki 'çıt' sesiydi. Bu diyalog oldukça sarsıcıydı! Bir yanda hafızadan kopuk bir yargı, diğer yanda soykırımın ardından tutunduğu toprakla kurulan bağın azizliği!

https://www.google.com/amp/s/www.bbc...dunya-49103283

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

8.  Alıntı Originally Posted by Ayasofya 2005 Yazıyı Oku
    Daha bunlar yarısı. Şimdi biz Suriye Rusya ve zaman zaman ABD nin terörist dediği milli Suriye ordusu adıni verdiğimiz adamlarla operasyon yapıyoruz. Geri kalan idlip mumbic halep de boşaltılıp bu güvenli bölgeye tıkılır çünkü bunlar onlara göre düşman yada terörist. Suriye'nin milli ordusu var biz bunlara rejim güçleri diyoruz. ABD Rusya arasında Suriye anayasasi hakkında işbirliği var buradan ne çıkarsa o uygulanacak. Bizde avcumuzu yalarız. Kapıları açıp Avrupa ya göndermek var. Bizim kapı açıldığında otomatik diğer karşı ülkedeki kapı mi açılıyor sensör mu var. Her ülke bizim gibi yol geçen hanı değil ki. İran taraf Afganlı Bangladeşlinin geldiği yer. Aşağı biliyoruz zaten nasıl bir sınır anlayışı yada güvenliği varsa artık.
    Bence bırakalım gitsinler, oralarda asimile olup giderler, zaten çoğalamıyor avrupalılar, onlarında menfaatlerine olur uzun vadede, itiraz bile etmemeleri lazım. Bu vesileyle hem insanlığa bir faydaları dokunmuş olur, hem imajlarını düzeltmiş, hemde çoğalmış olurlar. REİS'in danışmanı olmalıyım ben para falan istemem dinlesin yeter. 3 milyonu gitse yeter, koca avrupaya hatta amerika kıtasına da gitsinler bir kısmı hiç bir şey değil, diğerlerinin bir kısmı da ülkelerine döner, bir kısmı burada kalır. En iyi en insanca çözüm budur.
    Son düzenleme : kitapci34; 13-10-2019 saat: 00:21.

Sayfa 451/997 İlkİlk ... 351401441449450451452453461501551951 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •