Sayfa 606/997 İlkİlk ... 106506556596604605606607608616656706 ... SonSon
Arama sonucu : 7970 madde; 4,841 - 4,848 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz IV

1. İşyeri sahibi olan forumdaşların çok dikkatli olması gereken bir döneme giriyoruz.

Sosyal medyada dolaşan iddialara göre çok detaylı ve kapsamlı vergiler hazırlanıyor.

Şirketler için çok fazla sayıda ek yükümlülük getirileceği söyleniyor.

Bunların başında ise gider olarak yazılabilecek kalemlerde ciddi kısıtlamalara gidilmesinin planlandığı iddia ediliyor.

Bazı iddialar:

Kiralık arabalarda maksimum 4000TL+KDV gidere yazılabilecek.

Benzin giderlerinin maksimum %70'i gidere yazılabilecek.

Amortisman hesaplamaları maliye lehine şirket aleyhine ciddi değişikliklere uğruyor.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

geldik sonunda uzman arkadaş ne zaman geliyor
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Politikaya da bulaşmış bir zat olduğundan belki de amacı inanmak değil inandırmaktı.

En popüler olanlar zaten inandırmak üzerine strateji geliştiriyorlar inanmak üzerine değil.

Laffer ister inansın ister inanmasın ben reel anlamda vergi gelirlerinin arttırılmasının matematiksel olarak mümkün olmadığını düşünüyorum.

Nominal anlamdaki artışın ise belki resmi enflasyonun ancak yarısı kadar olması muhtemel. O da tahakkuk olarak bakarsak.

Tahsilat olarak durum tam bir çöküş.

(Ocak-Eylül 2019 dönemindeki 125 milyar TL'lik KDV tahakkukunun sadece 42 milyar TL'si tahsil edilebilmiş)
    laffer'in teorisi malthus'un nüfus teorisi kadar anlamlidir.

iktisat camiasinda bu teori hicbir zaman magazinden ote bir tavra sahip olmamistir. ne de olsa yemek masasinda yemek yerken pecete uzerine cizilmistir

uzman arkadaşı getirin bana
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Bu ülkede vergi sorununun başında kayıt dışı olayı gelmekte...

Esnafta bu durumu devlet bir sosyal politika olarak görmezden geliyor.

20 sene kadar önce "önce alışveriş sonra fiş olarak" sloganlaşan devlet yaklaşımı, epeydir unutuldu.

Geçen gün bakanlığın "enerji kimlik belgesi" vermek üzere yetkilendirdiği anlı şanlı şirket, anlaştığımız ücreti benden tahsil ettikten sonra fatura vermemeye kalktı.

Israr edince KDV istedi.

Düşünün bu şirketin yaptığı iş devletin kendisine delege ettiği bir iş.

Karşılığında benim emlakime yarın ihtiyaç olduğunda kullanacağım resmi bir enerji kimlik belgesi vermekte.

Koca şirket bu durumda bile tehlikeyi göze alabiliyor.

Neden dersiniz?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Vergi sorunlarımızdan (ya da konularımızdan mı demeliydim) biri de, bir konuda idare bir kısıtlama getirsin, onu uygulamak değil de eksiğini gediğini bulmak konusundaki akıl almaz yeteneğimiz.

Vergiden kaçınmak her mükellefin hakkı.

Bizde ise çok canını sıkarsan en ciddi müessese bile vergi kaçırmayı, kimlik değiştirmeyi, bir şirketi kapatıp yeni bir tanesini açmayı marifet saymakta.

Ülkemizde 100 yıllık tarihi olan şirket bulmak biraz da bu nedenle oldukça zor.

Devlet doğrudan vergi almak istiyorsa milyonları bulan esnafı, hiç vergi vermeyen serbest meslek erbabını (doktorlar vs) takibe almalı.

Ama derdi değil biliyorum.

Kendi oy deposuna dokunmaz.

Kümesteki kazlar yeterli.

7. SON DAKİKA

TSK'nın Kobani'ye harekat başlattığı iddia ediliyor...
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

8. En basiti yıllardır yok ekmek israfının önüne geçmeliyiz yok ekmek fiyatı yok gramajı

En son ne zaman bir fırından fiş aldınız?

100 tane fırıncı müşterim var hepsinin altında son model arabalar, 5 ten fazla daire vs vs..

25 kuruş ekmek fiyatı arttı. Ne demek bu biliyor musunuz? Ortalama 5000 ekmek satan sıradan bir fırında günlük 1250 tl.aylık 37500 tl yıllık nerdeyse 500 bin tl fazla ciro demek..ve bu adamalara ekmek 1.25 iken de fiyat kurtarıyordu. Tek sorun eskisi gibi %70 değilde %50 kazanıyorlardı

Sayfa 606/997 İlkİlk ... 106506556596604605606607608616656706 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •