Sayfa 1/3 123 SonSon
Arama sonucu : 24 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Yurt dışına döviz veya altın çıkartmanın YASAL yolları?

1. Yurt dışına döviz veya altın çıkartmanın YASAL yolları?

Sayın forumdaşlar,
    internette aramama rağmen bu konuda doğru düzgün bilgi veren bir yere rastlayamadım.
    Belki de ararken yanlış kelimeler kullanmışımdır, bilemiyorum. Her neyse.

-Yurt dışına yerleşmek isteyen biri için 10 bin doların üzerinde (mesela 500 bin dolar veya üstü) fiziki döviz çıkartmanın YASAL yöntemleri ve vergisi-masrafı nelerdir?

-Banka yoluyla aktarımda bunun vergi ve masrafları ne şekilde ve hangi oranda oluyor?

-Havayolu ile giderken,yanımızda yurt dışına fiziki altın çıkartmak ne tür kurallara ve vergilere tâbi?
    (yüzük bilezik tarzı değil de, değeri 10 bin doları aşan külçe altın olarak)

Şimdiden teşekkürler.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

2. Sonradan aklıma takıldı.
    Avrupa ülkelerinde "bu parayı getirdin eyvallah da, ülkende bunu nereden kazandın? hadi belgele bakalım" gibi bir şeyle karşılaşma ihtimalimiz var mı?

bir kere o ülkede banka hesabı açabilmek lazım

mesela bir döner amerika için araştırmıştım

amerikaya gitmen lazım vadesiz hesap açtırmak için, uzaktan olmuyor

bazı istisna durumlarda oluyor uzaktan hesap açma, mesela ev alacaksın o zaman kanıtlaman lazım açarlar hsbc de

ama YATIRIM HESABI açmak asıl mesele onu açamıyoruz sanırım, o kadar bilgiye ulaşamamıştım.

4.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Sonradan aklıma takıldı.
    Avrupa ülkelerinde "bu parayı getirdin eyvallah da, ülkende bunu nereden kazandın? hadi belgele bakalım" gibi bir şeyle karşılaşma ihtimalimiz var mı?
    Var ama çok zorlayıcı değil, tapu isterler, referans mektubu isterler.

Masraf yok, swift masrafı neyse o.
    Saygılar.

5.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Var ama çok zorlayıcı değil, tapu isterler, referans mektubu isterler.

Masraf yok, swift masrafı neyse o.
    Tapu ve referans mektubu meselesini pek kafamda oturtamadım.

Şöyle söyleyeyim.
    Bizim ilk etapta yeğenimi öğrenim için hollandaya gönderme planımız var.
    Eğer ki "ben burayı sevdim, burada yaşayalım" kararı kesin olarak verilirse o vakitten sonra kira ödememek için oradan bir ev almak lazım, yani oraya bir ev parası transfer etmek gerek.

Henüz üniversite öğrencisi olan bir ergenin banka hesabına tak diye mesela 200.000 euro yatırmak (veya buradan göndermek) istediğimizde hollanda bankasının bu paranın kaynağını sorup sormayacağı soru işareti. (tabi parayı oraya transfer etmenin bize kaça patlayacağı falan da)

Bu bahsettiğiniz tapu ve referans mektubu nedir?
    Referans mektubu maaş aldığımız yerden falan veriliyorsa o iş sıkıntı. (doğru mu anladım bilmiyorum)
    Çünkü anacığımın emeklisi hariç Türkiyedeki tüm gelirlerimiz kira geliri. Ailede herhangi bir firmaya bağlı çalışan kimse yok.
    Geliri belgeleyebileceğim şeyler anca kira vergisi beyannamelerimiz falan.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Velisi olarak yeğeninizin eğitiminde '' sponsor '' olduğunuza dair bir mektup ...
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

7.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Tapu ve referans mektubu meselesini pek kafamda oturtamadım.

Şöyle söyleyeyim.
    Bizim ilk etapta yeğenimi öğrenim için hollandaya gönderme planımız var.
    Eğer ki "ben burayı sevdim, burada yaşayalım" kararı kesin olarak verilirse o vakitten sonra kira ödememek için oradan bir ev almak lazım, yani oraya bir ev parası transfer etmek gerek.

Henüz üniversite öğrencisi olan bir ergenin banka hesabına tak diye mesela 200.000 euro yatırmak (veya buradan göndermek) istediğimizde hollanda bankasının bu paranın kaynağını sorup sormayacağı soru işareti. (tabi parayı oraya transfer etmenin bize kaça patlayacağı falan da)

Bu bahsettiğiniz tapu ve referans mektubu nedir?
    Referans mektubu maaş aldığımız yerden falan veriliyorsa o iş sıkıntı. (doğru mu anladım bilmiyorum)
    Çünkü anacığımın emeklisi hariç Türkiyedeki tüm gelirlerimiz kira geliri. Ailede herhangi bir firmaya bağlı çalışan kimse yok.
    Geliri belgeleyebileceğim şeyler anca kira vergisi beyannamelerimiz falan.
    Kira sözleşmeleri ve o sözleşmelere konu olan evlerin tapusu olur. Referans mektubu derken bankaları kastettim, uzun yıllardır çalışıyoruz bir falsosunu görmedik belgesi, onlara söylerseniz bilirler. Sizin meşru yollardan para kazandığınıza her türlü belge de olur. Önce hangi bankaya göndereceğinize karar vermeniz lazım. Onlar sizden istediklerini söylerler, yazdığımdan çok farklı bir şey isteyeceklerini sanmıyorum.

Para transfer masrafı sorun değil düzgün banka ile çalışıyorsanız max 50 dolar istemeleri lazım.

Yeğeninizin hesabına göndermek sorun olur, bence bize böyle şeyler normal gelse de onlar kuşkuyla bakarlar.
    Kendi hesabınıza gönderip yeğeninize imza yetkisi vermek düşünülebilir.

Türkiye neden gönderiyorsun diye sorabilir.

Madem Hollanda'yı düşünüyorsunuz Yapı Kredi private ile görüşüp bilgi alabilirsiniz onların Hollanda'da bankası var.

Yatırım tavsiyesi değildir.
    Saygılar.

Arkadaşımın kızı Londra'ya yerleşti . Hem çalışıyor , hem de, bir AB vatandaşı ile evli.

Annesi burdan kızına banka ile para gönderdi , kızı da o paranın üstüne ilave koyarak mortgage başvurusu yaptı.

Ancak , mortgage işlemlerinin ve bürokrasisinin çok karmaşık ve uzun sürdüğünü biliyorum .
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Sayfa 1/3 123 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •