Sayfa 645/997 İlkİlk ... 145545595635643644645646647655695745 ... SonSon
Arama sonucu : 7970 madde; 5,153 - 5,160 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz IV

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Ben de diyorum ki işveren tüm vergiler yerine bazı vergileri öderse ve ücretliye ait bir kısım vergi işveren sorumluluğundan çıkarsa ücretliler bu ödemeleri yapamaz, ödemeleri gereken bu parayı (yükümlülüğü) hayat şartlarından ötürü harcarlar.

Devlet 300.000 işverenle uğraşmak yerine 25milyon ücretli ile uğraşmak zorunda kalır.

Ve ne yazık ki eğer devlet 25milyon ücretli ile uğraşacak bir pozisyona girerse tahsilat yapamaz.

Zira tam da bu kesim oy talep ettiği kesim. İşin siyasi boyutu ağırlık kazanır.

Umarım demek istediklerimi anlatabiliyorum.

NOT: 25 milyon ücretliden 5 milyonu kendilerine tahakkuk eden vergiyi ödeyemese devlet 5 milyon kişiye haciz uygulamak zorunda kalmalı. Bu fiili olarak bir çok bakımdan mümkün değil. En başta da siyasi açıdan.

Şu anki seçim sisteminde hangi partinin iktidara geleceğini sadece ve sadece 500.000-1 milyon oy farkı belirliyor.
    devleti pratikte ilgilendiren sadece gelir vergisi..ve zorunlu bir sağlık sigortasının olup olmadığı.. abd de federal devlet mesela ayrı bir sigorta şemsiyesi altında olabiliyor.. ama sen ayrıca bundan bağımsız özel bir sigorta da alabilirsin..

yani.. kaynakta sadece beklenen (nominal, yani liste fiyatı gibi) vergiyi kesiyorsun.. ayrıca vatandaşın gösterdiği veya tercih ettiği bir sağlık sistemi (devlet veya özel) için kesintiyi yapıyorsun.. bunlar fix.. ve makul.. yani vergi ve sağlık sigortası zorunlu.. ben abd de okurken öğrenci olarak kayıt yaptıramıyordum saglık sigortam olmazsa..sistemi öyle kilitleyici hale getirebilirler ki sağlık sigortan yoksa en basit işini bile yapamıyor hale getirebilirler.. gayet kolay..

neticede emeklilik ve diğer birikimler (işşizlik, BES vb) isteğe bağlı.. bu bürokrasiden kurtuluyoruz.. ve ayrıca yıl sonunda beyanname veriyoruz..verdiğimiz vergi belli, ayrıca eğitim harcamaları ve diğer bazı istisnalar ile vergilendirilir gelirimizi düşürebiliyorsak iade bile alıyoruz.. böyle bir sistem doğru ve uygulanabilir bir sistem..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

2. ya bu kaynaktan vazgeçerler mi adamlar ? (işsizlik + BES)

Alıntı Originally Posted by EREGLTUPRS Yazıyı Oku
    ya bu kaynaktan vazgeçerler mi adamlar ? (işsizlik + BES)
    bu tür konular tamamen özel şirketler tarafından verilmeli.. işçi bu korkuyu taşıyorsa prim ödesin..

aksi takdirde kesilen fonları bu malum zihniyet afiyetle yiyor..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

4. ve de yediriyor...bu düzen de böyle gidiyor...

5. TR 2 yıllık tahvil 13,70 14,16 -3,25 13,70 13,70

TR 5 yıllık tahvil 13,78 14,61 -5,68 13,78 13,78

TR 10 yıllık tahvil 13,61 14,29 -4,76 13,90 13,61

normal şartlarda bir sağlık poliçesinin fiyatı vardır.. atıyorum yıllık 2000 tl..

şimdi asgari ücretli bunu yaklaşık öderken (sgk sağlık kesintisi), mesela 20 bin brüt alan adam 2000 tl den çok daha fazla ödüyor zorunlu sgk sisteminde.. belki 5-10 kat fazla saglık sigortası ödüyor..

yani vergi haricinde ayrıca bir vergi daha ödemiş oluyor.. aynı şey işşizlik fonunda da geçerli.. orada da belirlenmiş bir fiyat yerine ücretin belli bir yüzdesi alınıyor..

bu iki durum mesela vergide adaletsizliği beraberinde getiriyor..

7.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    devleti pratikte ilgilendiren sadece gelir vergisi..ve zorunlu bir sağlık sigortasının olup olmadığı.. abd de federal devlet mesela ayrı bir sigorta şemsiyesi altında olabiliyor.. ama sen ayrıca bundan bağımsız özel bir sigorta da alabilirsin..

yani.. kaynakta sadece beklenen (nominal, yani liste fiyatı gibi) vergiyi kesiyorsun.. ayrıca vatandaşın gösterdiği veya tercih ettiği bir sağlık sistemi (devlet veya özel) için kesintiyi yapıyorsun.. bunlar fix.. ve makul.. yani vergi ve sağlık sigortası zorunlu.. ben abd de okurken öğrenci olarak kayıt yaptıramıyordum saglık sigortam olmazsa..sistemi öyle kilitleyici hale getirebilirler ki sağlık sigortan yoksa en basit işini bile yapamıyor hale getirebilirler.. gayet kolay..

neticede emeklilik ve diğer birikimler (işşizlik, BES vb) isteğe bağlı.. bu bürokrasiden kurtuluyoruz.. ve ayrıca yıl sonunda beyanname veriyoruz..verdiğimiz vergi belli, ayrıca eğitim harcamaları ve diğer bazı istisnalar ile vergilendirilir gelirimizi düşürebiliyorsak iade bile alıyoruz.. böyle bir sistem doğru ve uygulanabilir bir sistem..
     Alıntı Originally Posted by EREGLTUPRS Yazıyı Oku
    ya bu kaynaktan vazgeçerler mi adamlar ? (işsizlik + BES)

Evet ben de aynı şeyi söylemeye çalışıyorum. İşsizlik parası fonunda devlet 200 milyar TL'nin üzerinde para topladı. Bunu nasıl topladı firmalara zorunluluk getirerek uyguladı. Öte yandan vatandaşa getirdiği tasarruf zorunluluğu ile ancak zorla 40-50 milyar TL toplayabildi. O da vatandaşın kendi hesabında kalmak şartıyla (BES).

İşsizlik işçi payı ve gelir vergisi gibi kalemler çalışanın beyanname ile vereceği vergilere dönüşse idi bu parayı toplayabilir miydi?

Devletin firmalara 150 milyar TL'nin üzerinde KDV borcu var. Bu nasıl birikti? Benzer bir zorunlluluk ile.

Devlet yolabileceği kazı kümesten dışarı çıkartmaz.

O nedenle beyanname ile bildirimi sadece sınırlı ve varlıklı bir kesim için uygular. Yine çok sayıda çalışanı da bu tür aracıların üzerinden onların verecekleri beyanname ile garanti altına alır.

Sistem bizler için kötü. (Hem işveren hem de ücretliler açısından) . Ancak devlet için çok avantajlı.

O nedenle bu sistem böyle devam edecektir diye düşünüyorum.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

8.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    yanlış bir çıkarım..

zira beyanname vermek ile işverenin ödemesi farklı şeyler.. şu anda işveren hem bazı primlerimizi bizim adımıza ödüyor hem de bizim ödememiz gerekenleri kaynakta kesiyor..mesela sgk kesintilerinin iki bileşeni var (sgk işçi ve işveren payı): bizim ödediğimiz ve bizim adımıza ayrıca işverenin ödediği..

benim söylediğim ise farklı...işveren prensip olarak sadece brüt ödeme yapacak.. ücretli çalışanlar için işveren yine kanuni gelir vergisini kaynakta kesecek ve devlete yatıracak, abd de bu şekilde mesela.. yani vergi toplamada bir sıkıntı olmaz.. esas farklılık şurada.. orada işçi (ve herkes) yıl sonunda beyanname doldurduğunda kesintiler ve istisnalardan sonra ödemesi gereken vergiyi hesaplıyor.. eğer başlangıçta kaynakta fazla kesilmişse iade istiyor..

yani.. herhangi bir zorluk yok.. abd yıllardır bu sistemi uyguluyor.. istedikten sonra bal gibi uygulanır.. herhangi bir zorluk yok..

uygulamada şöyle.. bölge IRS ofisleri random olarak çuvaldan beyannameleri seçiyorlar..hatta yıl boyu incelemeler aslında devam ediyor.. eğer masum bir hata yaptıysan sıkıntı olmuyor , anlaşıyorsunuz.. ama kasıtlı biçimde vergini incelemezler diye yanlış beyan edersen hayatın kayıyor.. sistem gayet güzel işler bir kaç seneden sonra.. beyanname dediğinde basit bir form..
    bu arkadaş hiç ırs formları doldurmadığından basit bir olay vs diyor.Bir kere ben 7 sene irs e beyanname doldurdum.O istisnaları zartı zurtu vergi kanunu ve son değişiklilkleri artı eyalet yasalarını her vatandaş bilmez.eğer düz vatandaş gibi dürüstçe doldurursan nerdeyse hiç iade alamazsın çünkü istisnaların hangi madede hangi duruma uygulanır bir fikrin olmuyor.ben ilk iki sene kendim doldurdum 1 kurus iade cıkmazdı.Sonra baktım herkes 100-200 dolar verip mali müşavirlere doldurtuyor, ben de öyle yaptım.sonraki senelerde 1000 dolar civarı iadem oluyordu.Ben doktora eğitiminde o formu dolduramazken sıradan vatandaşın o işin içinden cıkması mümkün değil.

Sayfa 645/997 İlkİlk ... 145545595635643644645646647655695745 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •