Sayfa 973/997 İlkİlk ... 473873923963971972973974975983 ... SonSon
Arama sonucu : 7970 madde; 7,777 - 7,784 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz IV

1. Öyle diye hiç bir şey yapmayalım mı? Bizi sınırsız övenlere nasıl gıcık oluyorsam yerin dibine gömenlere de öyle gıcık oluyorum, şu an Almanyada Audi mühendislik yazılımları sorumlusu ile yemek yiyorum mesela hiç india demiyor paso iş konuşuyor yaptıklarımızı söyleyince gayet saygı duyuyor. Bunlar olacak. Kur dostumuzdur.
     Alıntı Originally Posted by Moruk Yazıyı Oku
    Valla abi siz akıllı bi abi ye benzeseniz de
    Üretim = China
    Yazılım = India
    Borcu yazmaya dilim varmıyor ama üretimle yazılımla da zor ödenir o ka para sürekli ertele ötele faizi ödesende ana parası baki Peki ne vakte dek? Bi alıcı biliyo. 2001 de o yılın şubatında niye moratoryum cektirmediler hala anlamış değilim

2.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Eyvallah. Evet ben de aslında ana tema olarak döviz alımından bahsetmek istemiştim. VIOP işleyişine girmek istememiştim.

Sadece dövizin baskılanma sürecinin biraz daha sürebileceğini düşündüğüm için spot yerine vadeli alım enstrumanından bahsettim.

Kolay gelsin.

Bu aralar biraz VIOP topiğine de takılıp kendimi geliştireyim.
    Vioptaki teorik Faiz 14
    Piyasa fiyatlaması 12altında.

200baz indirip dolar aynı kalırsa yazık olur,
    O nedenle bir faiz toplantısı beklemekte fayda var diye düşünüyorum.

Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir

3.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Öyle diye hiç bir şey yapmayalım mı? Bizi sınırsız övenlere nasıl gıcık oluyorsam yerin dibine gömenlere de öyle gıcık oluyorum, şu an Almanyada Audi mühendislik yazılımları sorumlusu ile yemek yiyorum mesela hiç india demiyor paso iş konuşuyor yaptıklarımızı söyleyince gayet saygı duyuyor. Bunlar olacak. Kur dostumuzdur.
    Audi gibi marka degerin olsa tabi farkli olurdu da
    Oncelikle pazarda cazibeli kârlı bi urun bulucan abi uretip pazara sunmaya
    Zate diger insanlarda (rakip ulkelerin ekonomilerindeki) boyle boynunun ustunde kafada akil tasidiklarindan
    ucak oto imali cep tel elektronik gibi sektorleri hep ele geçirmişler 640 milyar dolar borcu oderkene kendi kendimize dogru ve karli is kollari seceriz umarim oncelikle demekle yani hata mi ettim? Elbet bisey yapacan ama ne yapacan --- audi senin degil / sana ait bi deger olmadikca, bana ne / sana ne .. var olan marka degerini koruma ile sifirdan marka yaratma ayni sey mi? Sor bakalim o sorumlu herr bilmemkime ne diycek? Ne yapmaliyiz?

4.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Vioptaki teorik Faiz 14
    Piyasa fiyatlaması 12altında.

200baz indirip dolar aynı kalırsa yazık olur,
    O nedenle bir faiz toplantısı beklemekte fayda var diye düşünüyorum.

Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir
    Ben VIOP efektif faizini %12.60 hesapladım. Şu hesap yanlış mı?

31.12.2020: 6.2980 TL
    19.11.2019: 5.73 TL
    Aradaki gün sayısı: 407
    (Gün içi verileri)

Yıllık basit faiz karşılığı : (6.2980/5.73 ) /407 *365 = %9.85

Yıllık dolar mevduatı faizi : % 2.5

Toplam efektif faiz : %12.6

Soru şu: tcmb 200 baz puan daha indirdiğinde VIOP'taki bu %12.60 lık efektif faiz %10.60'a düşer mi?. Bence artık lineer olarak düşmeyebilir. Risk primi belirginleşir diye düşünüyorum.

Bu arada 5.6959 vurdu çekti. Yarın gözüm direk 31.12.2020 vadede olacak.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    gelemez yani 5.54'e kısa vadede... oyle mı?
    Size önce yaşadığım bir olayı anlatayım. Sorunuza son satırda cevap veririm.
    Sene 2016. Haziran ayı. Bende ve bir akrabamda TL var ve uzun süredir düşen dövizi izliyoruz. Haziran ayı içinde pound 3.80 e kadar düştü. Biz 3.90-3.50 arası kademeli pound almaya karar vermiştik. (Pound sebebi yapmak istediğimiz iş ile ilgili idi). 3.90-3.80 aralığında alacağımızı aldık. Sonraki 3 ay içinde çok fazla bir düşüş olmadı, pound stoğunu fazla arttıramadık. Akrabam geri kalanını da alalım diyordu. Bekledik ve bingo. Ekim ayında 3.60 görüldü. Almayı düşündüğümüz pound'un %75ini almıştık. Sadece 3.50-3.60 arası gelmedi. Kasım ayında pound 3.80 gördü. Ortalamamızın üzerine çıktı diye daha fazla almadık. Kasım ayı sonunda pound 4.30 civarında idi. 2018 Temmuzunda 6.50 den sattık ve bu paralar şu anda ikiz villa olarak duruyor. İşin komik tarafı 2 ay daha bekleseymişiz, bir villa daha yapacakmışız. Poundu rahatlıkla 8.5 tan satabilirmişiz.
    Yani demem o ki,
    5.50 görülebir mi, hiç zannetmiyorum,
    ama böyle bir hata yaparlarsa sonuna kadar toplarım. Bilirim ki, malvarlığını satarak, borçla şatafat için harcayan üretim bilmez bu iktidar bu işi uzun süre sürdüremez.
    Tek adam rejiminin yapabileceği son şey, Arjantin'de yapılandır ama buna karşı da önlemimi aldım.
    Sonuç olarak, görülürse deli gibi toplarım.

Lenovo P1a41 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

abd 2009 gdp >> 14,42 trilyon dolar
    abd 2018 gdp >> 20,50 trilyon dolar

Türkiye 2009 gdp >> 0,64 trilyon dolar (644 milyar dolar)
    Türkiye 2018 gdp >> 0,77 trilyon dolar

evet.. 10 senede abd ile Türkiye nin gdp artışları..bizim sadece 100 milyar dolar artmış.. abd ise 6 trilyon dolar arttırmış.. yani adamlar 10 senede nerdeyse 10 tane Turkiye kadar büyümüşler..bu farkı ekstra iş yapma/üretme kapasitesi veya potansiyeli olarak görebiliriz..fark muazzam..daha fazla gelir (gdp) ile aynı anda daha fazla proje ile uğraşabilirler.. ve bu nedenle her bir sene zincirleme olarak farkı açarak iş yapma potansiyelini arttırmışlar 10 yıl boyunca.. bu iş kümülatif değerlendirilmeli..2009 u baz alsak her yıl aradaki fark daha da açılmış.. ve bu fazlalık sürekli yeni gdp yaratılması için kullanılmış.. korkutucu bir performans..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

7. Abi kusura bakma biz boş muhabbet yapmıyoruz iş yapıyoruz şu an Turkiyede audi var mı? Yok. Benin işim audi yaratmak değil audi ye en uygun en mantıklı seçenek olmak en güzel teklifi sunup işi kapmak. Ben mühendisim işimde de kusura bakmazsan iyiyim gerisini ben düşünemeyeceğim çünkü düşünsem de faydası yok ben elimdeki imkanlarla ne yapabilirim ona bakıyorum bak bu akşam bile ülkemize katma değer sağladım huzur içinde uyuyacağım. Ne demiş atatürk vatanını en çok seven işini en iyi yapandır bitti.
     Alıntı Originally Posted by Moruk Yazıyı Oku
    Audi gibi marka degerin olsa tabi farkli olurdu da
    Oncelikle pazarda cazibeli kârlı bi urun bulucan abi uretip pazara sunmaya
    Zate diger insanlarda (rakip ulkelerin ekonomilerindeki) boyle boynunun ustunde kafada akil tasidiklarindan
    ucak oto imali cep tel elektronik gibi sektorleri hep ele geçirmişler 640 milyar dolar borcu oderkene kendi kendimize dogru ve karli is kollari seceriz umarim oncelikle demekle yani hata mi ettim? Elbet bisey yapacan ama ne yapacan --- audi senin degil / sana ait bi deger olmadikca, bana ne / sana ne .. var olan marka degerini koruma ile sifirdan marka yaratma ayni sey mi? Sor bakalim o sorumlu herr bilmemkime ne diycek? Ne yapmaliyiz?

8. Miktardan ziyade oran olarak bakılması daha doğru olur.
    Abd yaklaşık %40 artış
    Türkiye yaklaşık %20 artış
     Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    abd 2009 gdp >> 14,42 trilyon dolar
    abd 2018 gdp >> 20,50 trilyon dolar

Türkiye 2009 gdp >> 0,64 trilyon dolar (644 milyar dolar)
    Türkiye 2018 gdp >> 0,77 trilyon dolar

evet.. 10 senede abd ile Türkiye nin gdp artışları..bizim sadece 100 milyar dolar artmış.. abd ise 6 trilyon dolar arttırmış.. yani adamlar 10 senede nerdeyse 10 tane Turkiye kadar büyümüşler..bu farkı ekstra iş yapma/üretme kapasitesi veya potansiyeli olarak görebiliriz..fark muazzam..daha fazla gelir (gdp) ile aynı anda daha fazla proje ile uğraşabilirler.. ve bu nedenle her bir sene zincirleme olarak farkı açarak iş yapma potansiyelini arttırmışlar 10 yıl boyunca.. bu iş kümülatif değerlendirilmeli..2009 u baz alsak her yıl aradaki fark daha da açılmış.. ve bu fazlalık sürekli yeni gdp yaratılması için kullanılmış.. korkutucu bir performans..

Sayfa 973/997 İlkİlk ... 473873923963971972973974975983 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •