Sayfa 809/997 İlkİlk ... 309709759799807808809810811819859909 ... SonSon
Arama sonucu : 7970 madde; 6,465 - 6,472 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz IV

akılları varsa az az ama sürekli TL nin değer kaybetmesine izin vermeliler.. bunun hesaplarını yapabilecek ekonomistleri vardır muhakkak.. tl nin değerlenmesi ülke çıkarlarına aykırı şu anda.. tl nin değerlenmesini savunanlar yabancıların çıkarlarına hizmet ediyor demektir, kur savaşlarının yoğun olduğu günümüzde..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye Cumhuriyeti. Duhul: 05.02.2011
    Gönderi
    1,477
    Blog Entries
    3
     Alıntı Originally Posted by altivec Yazıyı Oku
    ABD'de sgk falan yoktur,emeklilik ve sağlık özel şirketler tarafından yürütülür. istersen hiç birini yaptırmama özgürlüğüne sahipsin.
    Amerika da emeklilik fonu da vardır, saglık fonu da...
    Eyaletler ler arası farklılık gösterebilir.
    Bizim mevcut sistem gibi olan sistemleri iflas etmek üzeredir.
    Bizde zamanında mevcut olan yeşilkart sistemine benzer bir sistem mevcuttur (obama bilmem bişiy)
    Ama genel mantık eneklilik ve saglik bizdeki gibi birleşik degildir.
    Tabiki zorunluluk bizdeki gibi olmamakla beraber % 80-90 üzerinde anerkan vatandaşı bir şekilde sigortalıdır.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez...
    "İşini kış tut, yaz çıkarsa bahtına"*"Ak dona gök yamalık vurulmaz"*"Topraktan geldik, toprağa gideceğiz; Mühim olan çamurlaşmamak"

3.  Alıntı Originally Posted by SmuraY Yazıyı Oku
    Bende öyle biliyorum hiçbirşey yapmamak senin tercihin ve bunu karşılığı sağlık hizmeti alamamanda seçiminin sonucu.Kimse kusura bakmasın biz burada ödeyip alamıyoruz eşim için cildiye randevusu takip ettik 1 ay 2 ayrı ilde bulamayıp özele gitmek zorunda kaldık. Türkiye'deki sistemde parayı herkesten hizmeti gidebilecek vakti olana ver şeklinde.
    Sayın Üye bizdeki sıkıntı ve aslında öbür üyenin de başarı diye övdüğü durum bu,maalesef para herkesten alınmıyor...

Sağlık sistemine düzenli ödeme yapanlar genelde sabit gelirliler olurken,faydalanma kısmı ise(maddi imkanları yeterli olduğu halde kendi gelirini yok saydıranlar dahil)5 milyonun üzerinde olan mültecilerde dahil olmak üzere tüm toplum..

O zaman ABD deki sisteme bir bakmak istiyor insan ,benden devlet en az 30 yıl gelirimin 5 de 2 sini emeklilik ve sağlık sigortasına kesiyor,sonuçta ise ödediğim paranın asla karşılığı olmayan bir sağlık hizmeti alıyorum,neden dersen ? sosyal devlet diyorlar,biraz daha zorlarsan özel sağlık sigortası yap diyorlar,iyide ben zaten çok yüklü bir ödemeyi sisteme her ay peşin yapıyorum....

Şimdi bu durumda iyi ödeyene daha iyi olanaklar sunan(hiç ödemeyeni de sokakta ölüme terkettiklerini düşünmüyorum)ABD sistemi kötü,tüm sistemi ödemesini sabit gelirlilerin üzerine yıkıp iş hizmet almaya geldiğinde aylarca sonraya gün veren bizim sistem iyi öylemi?

abd sağlık/emeklilik sistemi her durumda TR deki sisteme 10 basar..

bizde sgk bile ücretlilerin ayrıca vergilendirildiği bir sistem oldu..

oysa sağlık primleri aynen raftan aldığın su gibi belli ücreti olması gereken bir meta.. maaşı yuksek olandan yuksek sgk primi insan haklarına aykırı.. ülkede gelir adaletsizliğini vergiler ile düzeltmen gerekir.. böyle sgk üzerinden numara çekerek gizli vergilendirme yanlış bir durum..herkese sağlık hizmeti ulaşılması gerekn bir ideal olmalı, ama herkesin bir şekilde ödeme yapması da sağlanmalı.. mesela adam iphone alıyor ama sgk ödemiyor.. bunu önlemen lazım.. bu gibi durumları hallettikten sonra hala para yetmiyorsa sağlık için vergileri 1-2 puan arttırabilirsin.. halka anlatman şartıyla..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    dolar neden 5 lira altına gelsin.. manasız bir hesap..nedir kullandığın mantık ?

dxy nin 90 altına düşmesi demek doların değersizleşmesi demek.. çin değersizleştiriyor.. abd değersizleştiriyor.. avrupa değersizleştiriyor.. bunların aksine sen tl nin değer kazanmasına izin verirsen (5 altına gelmesi) doların bir sonraki yukarı zıplaması daha yukarılara olur..zira bu felakete davetiye çıkarmak demektir..
    neden gelmesin?

dolar devamlı artacak diye bir kaidemi var?

2002 kasım ayında 1.68 olan dolar kurunun 9 sene sonra 2011 yılında 1.50'lere düştüğünü ve bu süre zarfında altın % 400, yani tam 4 kat artarken ısrar ve inatla dolarda kalanların eksiye gittiğini ve perişan olduğunu unutmayınız!
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir. Tamamı kafadan salladığım şahsi paylaşımlardır.

6.  Alıntı Originally Posted by 2ileri1geri Yazıyı Oku
    Amerika da emeklilik fonu da vardır, saglık fonu da...
    Eyaletler ler arası farklılık gösterebilir.
    Bizim mevcut sistem gibi olan sistemleri iflas etmek üzeredir.
    Bizde zamanında mevcut olan yeşilkart sistemine benzer bir sistem mevcuttur (obama bilmem bişiy)
    Ama genel mantık eneklilik ve saglik bizdeki gibi birleşik degildir.
    Tabiki zorunluluk bizdeki gibi olmamakla beraber % 80-90 üzerinde anerkan vatandaşı bir şekilde sigortalıdır.
    zorunlu değil işte onu söylüyorum.bizdeki tam bir komünist sistem.zorunlu olan her şey kötüdür.

7.  Alıntı Originally Posted by bababazil Yazıyı Oku
    neden gelmesin?

dolar devamlı artacak diye bir kaidemi var?

2002 kasım ayında 1.68 olan dolar kurunun 9 sene sonra 2011 yılında 1.50'lere düştüğünü ve bu süre zarfında altın % 400, yani tam 4 kat artarken ısrar ve inatla dolarda kalanların eksiye gittiğini ve perişan olduğunu unutmayınız!
    2003-2013 arasını unut, o dönem bir daha gelmeyecek. zaten o dönemde dövizde kalanın aklında şüphe ederim.

Alıntı Originally Posted by bababazil Yazıyı Oku
    sayın loner,
    sağlıkta dünya standartlarının ötesindeyiz.

türkiyede sigortalı bir hasta misal böbrek taşı ameliyatı için beş kuruş ödemez. 2 kere ameliyat olsa yattığı yerde 3 öğün yemeğini yer, en fazla 2 kişilik odada kalır. 1 hafta sonra işine gücüne döner.
    a.b,d'de ise aynı durumda minimum 20-30.000 dolar hesap çıkar.

ingiltereden estetik, a.b.d'den böbrek ve kalp, arabistandan saç ameliyatı olmak için binlerce insan türkiyeye geliyor.

türkiyede ayda 100 dolara olabildiğiniz sigortanın daha az kapsamlısı a.b,d'de 800 dolar.

a.b.d'de parası olmayan nice ünlü müzisyen, sanatçı bilimum hastalıklardan dolayı can verdi., halen vermekte.

akp'nin ekonomik anlamda başarılı olduğuna inanmyorum.

ama ülkenizi o kadarda hafife almayın!
    Yakın zamanda hastaneye gitmediniz sanırım veya benim gittiğim yer hastane değildi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Sayfa 809/997 İlkİlk ... 309709759799807808809810811819859909 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •