Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 11 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Konut hesabı

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. Konut hesabı

Arkadaşlar Merhaba,
    Konut hesabı hakkında konu bulamadım ben açayım dedim. Geçen yıl kanunu çıktı, evi olmayanlara 3-5 yıl arası vadeli mevduat hesabı açıp para biriktirirse ev alırken devlet biriktirdiğinin %15-20'si kadar para veriyor. Üst sınır var 18 küsür bin lira bu yıl için, yani bir milyon yatırayım devlet de 200 bin versin olmuyor. Ama bence yine de cazip. Bu avantajlara rağmen neden fazla bahsi yok bilmiyorum çoğu kişinin de haberi yok, hemen hemen tüm bankalarda konut hesabı açılabiliyor oysaki. Yakın gelecekte ev almayı planlayan varsa inceleyip değerlendirsin.
    Ev almak istemeyip parasını değerlendirmek isteyen de şöyle yapabilir sanırım. Parasını bu hesapta tutar, sonra bir ev alır, devlet desteğini alınca evi tekrar satar. Böylece beş yıl için konuşursak mevduata ek olarak yıl başına yüzde dört fazladan para kazanmış olur. Sonra bu işi tekrarlar. Kanunda bunu engelleyecek birşey göremedim.
    Hatta bu iş nasıl suistimal edilebilir dersek mesela uyanık bir emlakçı evi olmayan 100 tane adam bağlar, bunlara mevduat +2 puan faiz önerir, vade sonunda bir tane evi elden ele dolaştırır, kalan yüzde iki farkları da cebe atar. Benim aklıma geldiğine göre başkalarının da gelmiştir, ileride böyle tezgahların haberi çıkarsa şaşırmam.

kişisel olarak negatif yönde değerlendirme yapmama neden olan iki unsur:

** enflasyonun ilan edilenden daha yüksek olması, dolayısıyla düşük ilan edilen enflasyona bağlı biçimde düşük oluşması sağlanan mevduat faizi getirilerinin enflasyona yenilmesi

** dolar/tl kurunda durumun oldukça belirsiz olması, buraya 3-5 yıl bağladığın paranın dolar cinsinden eriyip gitme ihtimali.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Arkadaşlar Merhaba,
    Konut hesabı hakkında konu bulamadım ben açayım dedim. Geçen yıl kanunu çıktı, evi olmayanlara 3-5 yıl arası vadeli mevduat hesabı açıp para biriktirirse ev alırken devlet biriktirdiğinin %15-20'si kadar para veriyor. Üst sınır var 18 küsür bin lira bu yıl için, yani bir milyon yatırayım devlet de 200 bin versin olmuyor. Ama bence yine de cazip. Bu avantajlara rağmen neden fazla bahsi yok bilmiyorum çoğu kişinin de haberi yok, hemen hemen tüm bankalarda konut hesabı açılabiliyor oysaki. Yakın gelecekte ev almayı planlayan varsa inceleyip değerlendirsin.
    Ev almak istemeyip parasını değerlendirmek isteyen de şöyle yapabilir sanırım. Parasını bu hesapta tutar, sonra bir ev alır, devlet desteğini alınca evi tekrar satar. Böylece beş yıl için konuşursak mevduata ek olarak yıl başına yüzde dört fazladan para kazanmış olur. Sonra bu işi tekrarlar. Kanunda bunu engelleyecek birşey göremedim.
    Hatta bu iş nasıl suistimal edilebilir dersek mesela uyanık bir emlakçı evi olmayan 100 tane adam bağlar, bunlara mevduat +2 puan faiz önerir, vade sonunda bir tane evi elden ele dolaştırır, kalan yüzde iki farkları da cebe atar. Benim aklıma geldiğine göre başkalarının da gelmiştir, ileride böyle tezgahların haberi çıkarsa şaşırmam.
    https://www.isbank.com.tr/TR/bireyse...ut-hesabi.aspx

bu haberi okumustum ama destek rakamı bana cok az gelmişti.
    bu konu hakkında yorumları bende merak ediyorum
    ayrıca sanırım uygulama 2016 da basladı o vakit 2019-ve yukarı tarihlerde alımlara can suyu olabilir belki
    hos bu rakamlar anca ikinci el konuta girer de belli de olmaz ... izleyip görücez
    100 Kelime 1,5TL Özgün Makale Hizmeti verilir. Seo makale, Özgün makale var.

4. ben 4 ay önce açtırdım hesabı, ayda 1500TL ödüyorum bakalım

5. Düşünenler için, oynak faiz durumundan dolayı hiç tavsiye etmiyorum, bizim ülkede 3-5 yıl vadeli mevduata girilir mi?. Ben açalı on ay oldu, o zaman 13.75 faizle açmışlardı, ki piyasadaki en yüksek mevduat faiziydi, ben de tavan tutardan ödeme yapıyordum, şimdi faizler yükselince 13.75 komik kaldı ve yatırdığım her lirada zarar etmeye başladım, bunun üzerine geçen ay ödemeleri alt sınıra düşürdüm. Bir yıl dolunca faiz oranlarını güncelleyecek banka sanıyorum, o zaman tekrar bakacağım duruma.

6. Tavan tutar ne kadar? Ödemeler ile oynayabiliyor muyuz? bunu bilmiyordum.
    Yani ben her ay ne yatıracağımızı kendimiz mi belirliyoruz? Birde 4 ay geçmesine rağmen hala yatırdığım tutara faiz işlememiş? Ne zaman bu faizi alırız?

7. Gene değiştirmişler, 36 ay para yatırana devlet katkısını 20% e çıkarmışlar azami 20bin tl olmuş.
    O zaman 60 ay yatırıp 25% den azami 25bin tl almanın mantığı yok. Parayı iyice öldürürsün, birde ne olur ne olmaz biran önce çıkmakta fayda var.

8. Güzel konu ben çözemedim bir avantajı var mı yok mu boşta param var faizler böyle iken hemen açmak karlı olur mu acaba?

Sayfa 1/2 12 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •