Sayfa 420/763 İlkİlk ... 320370410418419420421422430470520 ... SonSon
Arama sonucu : 6104 madde; 3,353 - 3,360 arası.

Konu: TUPRS - Tüpraş

Merhaba üstadım ,

Yaklaşık 2 sene kadar önce kısa vadede al sat yaparak güzel para kazanan 3 ayda 100 bin lirayı 200 bin yapmış biriyken paramın tümüyle tcell aldim 13 tl den.
    Baktım sürekli düşüyor 11.00 tl tcell satıp aynı fiyata eregl aldim. Bacası tütüyor. Zararı burada kurtarmak daha kolay olur dedim.
    Fakat ne aksilik tcell 11 den 15 lere giderken eregl 11 den 6.80 lere gitti. tabi para yarı yarıya eridi.
    Efendim 1.5 yıl eregl de bekledim. Temettü vs derken 11 den aldığım hisseleri 9.80 den geçenlerde verdim. Sözde pek zararım olmadı ama 1.5 yıl para yerinde saydı.
    Efendim buna da şükür dedim. Baktım tüpraş 126 lira ve yükselen trend desteğine yakın. Ayrıca endeks teki ralliye henüz hiç katılmamis. 126 dan daldım tüpraş a . Işte sonunda yakaladım... ucuz yerden alıp pahalı satarım, gerekirse hiç satmam kar eder temettü yerim dedim.
    15 gün geçmedi aldığım günden beri sürekli düştü. 17.000 zarar şimdilik.
    Ne güzel al sat yaparken 2 senedir uv ci olduk. Gördünüz mü başıma gelenleri ...
    Ama hayat devam ediyor
    Bir kadeh te bana doldurun lutfen ...
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Aldigi hisse dustu diye stress yapacak, uzulecek kisi icin degil zaten hisse senedi yatirimi..
    O gitsin baska enstrumanlara yatirim yapsin.
    Her sey insanin kendisini tanimasi ile baslar..
    Hisse senedinde para kazanip kazanmayacagimizi belirleyen temek faktor mizacimizdir.

Syg,
    SM-G925F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. bu bilanço ile çarpanlar pahalı dediklerinde yüzde 25 param ile alıp temettü yok desiklerinde poz ları fulleyecrğim kısmetse.düşşede alsak

3. Ben böyle u 30 hissesinin taaa......

4.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Hesabınızın doğru olduğundan emin misiniz?
    Investingte en eski 2002 nisana kadar veri var, fiyatlara temettü/bedelsiz yedirilmiş, 2002 nisanda 2,5 lira civarında yani budüne kadar 46 kat artmış, bu da 23 bin başlangıç portföyü için bugün 1 milyon üstü yapar.

(yahoo'da mayıs 2000'e kadar gidiyor fiyatlar, orada temettü dahil değil , fiyat 10 lira civarında)
    Teşekkür ederim.

Tekrar baktım hata yapmışım. Özür dileyerek hesabı düzeltiyorum.

13.04.2000 Tüpraş hisse kapanışı 2,431 TL
    1000 lot x 2.431 = 2431 TL

2431 / 0,596 = 4078,80 $

$ bugünki degeri
    4078,80 x 5,95 x 1,50 = 36.403,29

2431 / 5,41 = 449 gr 24 ayar altın

Gr altın bugünki değeri
    449 x 301 = 120.701,00 TL

Tüfeye göre değişim
    2431 x 10,427 = 25.348,04 TL

Tüpraş
    2566 x 114,100 = 292.780,60 TL

Selamlar.

SM-G930F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by ogon Yazıyı Oku
    Merhaba üstadım ,

Yaklaşık 2 sene kadar önce kısa vadede al sat yaparak güzel para kazanan 3 ayda 100 bin lirayı 200 bin yapmış biriyken paramın tümüyle tcell aldim 13 tl den.
    Baktım sürekli düşüyor 11.00 tl tcell satıp aynı fiyata eregl aldim. Bacası tütüyor. Zararı burada kurtarmak daha kolay olur dedim.
    Fakat ne aksilik tcell 11 den 15 lere giderken eregl 11 den 6.80 lere gitti. tabi para yarı yarıya eridi.
    Efendim 1.5 yıl eregl de bekledim. Temettü vs derken 11 den aldığım hisseleri 9.80 den geçenlerde verdim. Sözde pek zararım olmadı ama 1.5 yıl para yerinde saydı.
    Efendim buna da şükür dedim. Baktım tüpraş 126 lira ve yükselen trend desteğine yakın. Ayrıca endeks teki ralliye henüz hiç katılmamis. 126 dan daldım tüpraş a . Işte sonunda yakaladım... ucuz yerden alıp pahalı satarım, gerekirse hiç satmam kar eder temettü yerim dedim.
    15 gün geçmedi aldığım günden beri sürekli düştü. 17.000 zarar şimdilik.
    Ne güzel al sat yaparken 2 senedir uv ci olduk. Gördünüz mü başıma gelenleri ...
    Ama hayat devam ediyor
    Bir kadeh te bana doldurun lutfen ...

SM-G925F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Sayın Ogon,

Yanlışınız tek hisse ile yola devam ediyor olmanız. Elimde en az 4 en fazla 10 hisse bulundururum. Ayrıca portföyün hepsi borsada olmaz.

Sn Dudu, Sn Ozan,

Söylediğiniz yada söylemeye çalıştığınız 'herşeyin başı sağlık' minvalindeki düşüncelerinize katılmakla birlikte tavrınızı eleştirmek isterim.

Ayrıca Sn Dudu sanırım kimse sizin özel hayatınızda ne yaptığınızı merak etmiyor. Ha merak eden de varsa özelden yazın lütfen.

SM-G930F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. Sn. Pamuk'un yaptığı hesap doğru bir hesap değil.

1) Başlangıç tarihi 2000 yılı yani 2001 krizinden hemen önce, tahmin ediyorum endeksin 4 cent olduğu tarihi zirve veya ona yakın bir nokta baz alınıyor. Ortalama bir seviye değil.

2) Temettüler ile hisse alım şekli mantıklı değil, %156 temettü vermiş, 100 lot 256 lot olmuş hesabı tamamen düz mantık ve hatalı. Bunu doğru hesaplamak için excelde tablo hazırlayacaksınız, her sene alınan temettü ile temettü sonrası fiyat üzerinden güzelce hesaplayacaksınız. 20 senenin temettüsünün geri dönüşü böyle tek işlem ile hesaplanamaz.

3) Tüpraş'ın 2010 yılından sonrası için (trading viewde 2008'e kadarki veri var) temettüler dahil "trendinin" yıllık dolar bazlı %7.5 büyümesi var.(2008 krizinden sonraki sert yükselişi yanıltıcı olmasın diye hesaba katmadım ve trend diyorum, bu kısmı iyi anlamak lazım)

4) Tüpraş dolar bazlı belli bir kanalın içerisinde hareket eder. Bugün için bu kanalın dip noktası "reel kriz olmadığı sürece" 16 dolar (95 TL), tepesi 35 dolar ( 205 TL) civarıdır. Bu kanalın içerisindeki her fiyat olağandır. 16 dolara mı yoksa 35 dolara mı daha yakın olacağına bilanço karar verir. Bu dönem kötü bilanço geleceği aşikardır ve şu an 19 dolar ile dibe yakın bir bölgededir.

5) Bu seviyeler alıma başlamak için makul yerlerdir, evet yabancı sürekli satıyor. Belki 1 sene kendine gelemeyecek ama toplamak için güzel fırsat işte. Yatırımcı adam bugün için 20 doların altında kaldığı sürece kademeli ve zamana yayılı toplar.

6) Gundwane i yıllardır bilirim, çoktandır forumu takip etmediğim için neler yapıyor bilemiyorum ama 2017'deki harika tüpraş rallisinde alamadığı için başını taşlara vuruyordu. Mevduat forumundakilere saydırıp duruyordu. Kendisini çok dinlemeyin, 1 sene bilemedin 2 sene sonra yine kafasını taşlara vuruyor olur. Siz onun gibi olmayın.

* Sn Pamuk hesapta bir düzeltme yapmış ama düzeltme yaptığı hesabı anlamadım. İlk hesabı için konuştum.

7. Son yirmi yilin hesaplarini yapmayi gereksiz ve sacma buluyorum.20 yil once hisse gelismekte olan bir firma iken suanda artik ayni hizini kaybetmis olabilir.Gecmis yirmi yilda iyiyken bundan sonraki yirmi yilda sirket batabilir.Oyuzden hisse duserken bu hesaplamalari yapanlar artik sinir bozucu olmaya basladi bence.
    Bununla beraber herkes 90li 100lu rakamlari telaffuz etmeye basladi ama bence Ocak ayini 120 ustunde kapatiriz.Nisan beklentim ise 150li rakamlar...ytd.

Demek her seyin basi kuyruk acisi imis..
    Hahhahaha...
    Muhahahaha...
    Syg,
    "Boğa piyasaları karamsarlıkta doğar, kuşkuyla büyür, iyimserlikle olgunlaşır ve coşkuda ölür. Maksimum karamsarlık olduğunda alım zamanı, maksimum iyimserlikte de satım zamanı gelmiş demektir." Sir John Templeton

Sayfa 420/763 İlkİlk ... 320370410418419420421422430470520 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •