Sayfa 495/821 İlkİlk ... 395445485493494495496497505545595 ... SonSon
Arama sonucu : 6563 madde; 3,953 - 3,960 arası.

Konu: TUPRS - Tüpraş

1.  Alıntı Originally Posted by EREGLTUPRS Yazıyı Oku
    Evet doların artması TUPRS ın işine gelmiyor DOLAR borcu yüzünden...
    Teşekkür ederim cevabınız için.

Alıntı Originally Posted by Hknbrhn Yazıyı Oku
    Dün aranıza katıldım. Niye aldım bu hisseyi? Ov-uv kalmak gayem.
    Ederine ulaşacağına inanıyorum bu zaman zarfında. Ancak, bu çok zor olacak. Bizi çok sınayacak. 110 un altını görmez diyenler var. Borsa da, çok iddaalı kelimeler.
    TTRAK örneğini yaşamış biri olarak
    Bu hissenin de o hareketleri yapabilir düşüncesi de kafamın bir kenarında duruyor.Kısmet bakalım. Herkese hayırlı bol kazançlar.
    Sn.Hkn, güzel bir yazı olmuş.. Yıllarca TTRAK 76 TL olsa da FULL alsam dediğim çok olmuştu... 95-100 TL bandında 5-10 TL temettü veren bir firma..

Eninde sonunda tarım şirketi asla bitmez bir sektör.. İnsanlık oldukça tarım makinaları olacak idi.. Ama hisseyi 90 TL den benim TTRAK ta dip tahminim 76 TL yi dahi bir kırdı, sanırım hisse geçen sene 25 TL ye inmişti..

76 TL de şakır şakır aldığım hisseye 25 TL de bir lot dahi alamamıştım...

O sebeple...

Burası er meydanıdır, arkadaşlar.. Borsada 15 yılımı tamamladım.. Çok şey gördüm ve yaşadım.. Öğrendiğim tek ve önemli şey; İddia etmek bu piyasalarda cehaletin tam göbeği olduğunu öğrendim...

Düşmez denilen bankaların 22 TL den 4 TL ye... (halkbank)

Çıkmaz iflas bitti denilen tavukçuluk sektörünün 2 TL den 27 TL ye....(Banvit)

Asla inmez lüks otomotiv sektörünün 16 TL den 4 TL ye...(DOAS)

Asla yükselmez denilen kimya sektörünün 10 TL den 45 TL ye...(ALKIM)

Kaza üzerine kaza yapan havacılık şirketinin kazalardan önce 16 TL ye, kazalardan sonra 75 TL ye fırladığına şahit oldum..(PGSUS)
    İnmez denilen PNSUT ün 25 TL den 5 TL ye...

Ben hep derim..

Dibin, dibi; tepenin tepesi vardır....
    Düşen bıçak tutulmaz...
    Her şeyi oku, ama kendi kararını kendin ver...
    Alacağın risk yatağa başını rahatlıkla koyabileceğin kadar olsun....
    Para kaybetmeye alışkın değilsen, asla borsa oynama...
    İyi bir öfke kontrol sistemin olsun...
    Herşeyden önemlisi,
    Kademe herşeydir.. Disiplini bozma, öfkene yenilme...
    https://www.youtube.com/watch?v=4IjELP-EiUY
    Mart 2019 de yani 13 AY önce demişim..

3. Turk borsası temettü borsası değildir..
    İnsider ve buna bağlı al-sat borsasıdır!!!

Bunu burada da kaç kere dile getirdim..
    TUPRS şu an tl bazlı temmuz 2017 seviyesinde..2.5 sene.
    Dolar bazlı ise halka arz olduğu seviyelerde..

Borsaların amacı hem ucuza fon sağlamak sonra bu ucuza sağladığı fonlar ve yaptığı yatırımlar ile de elde ettiği karı bu fonu kendisine sağlayanlar ile paylaşması mantığına dayanır..win win bir stratejidir..
    TR de ise bu çalıştırılmaz..
    TR de borsa patronlara ve onlara-siyasete yakın kişilere insider yolu ile para kazandırma üzerinden döner..KY yüzde 90 avucunu yalar..

Temettü temettü dediklerinden en kralı parasını iş bankası faizine koyan aysel teyzeden bile daha az getiri sunar..

TR de hiç bir patronun size faiz üzeri bir temettü getiri sunması imkansızdır..

Gerçek borsacıların hepsi bunu bilir..Tersini diyenler sizi kandırıyordur..
    Onun için temettü bahane fiyat hareketleri şahanedir..

4. Neyseki 2019 yılı hariç (çok kötü bir yıl oldu gerçekten TUPRS için)...Bizim hem fiyatı yükselen hem de temettüsünü veren bir TUPRS ımız var...Bunun dışında kalan...

2020 yılını da 112-113 fiyatlardan referans alırız bakalım noolacak yılsonunda ve temettü verene kadar 2021 de...

5. Otobusten indim benle beraber inen kisi hsse fiyati gorusmesi yapiyordu yakin cevremde 5 yil once ne demir sirketi ya ne petrolu harca paralari diyenler simdi hisse soruyor ama kisa vadede al sat hissesi su an trendeyim biri telefonla konusuyor ve konu hisse;)
    Dip bist diye dusunen haftada en az bir kez sahit oluyorum al sat yapiyorlar konusuyorlar bu beni ürkütüyor.
    Kahvede arkadaslarla cay iciyoruz yeni ise girmis biri ben de borsaya gircem diyor...
    Dolar zengini bir arkadas ben dolari hisseye gomecem diyor....
    Tabiatiyla hayata karsi bir bakis acisi olmayanlar kisa yoldan vur kac pesinde...milyonluk dukkan alip kur krizinde elinde patlayan arkadasim gibi....
    Temettu yalan vs diyenlere bakmayin yapisal sorun yoksa sirketlerde illaki fazlasiyla yerine koyar.
    Rahmi Koc dun aksam ulan tupras bu yil temettu vermeyecek keske almasaydim o kadar da yatirim yaptim diyor mu?Hayir analistlerini haftalik toplanti yaptirip yol ciziyor kendine...
    Bu isler boyledir.Ciro ve karlilik zaman zaman degisir....
    Bir borsaci grupla cay icmistim ben bir anlayisa sahibim temettu ve dipten alim vs diye anlattim bir fon yoneticisi seni bankacilar sevmez ki senin su hisselerdeki maliyetin sifira yakindir dedi.gulumsedim halkbank i tepeden kitleyen turk telekomu ele vermis yatirimcilar da vardi orda....
    Fiyat hareketlerinin uzun vadede stabil ve enflasyon ustu getirisini saglayan temettu veren sirkettir.Temettusu de enflasyon ustu olursa artisi yatirimciyi zarara ugratmaz.
    Hafta sonu banka actiran akrabam var tl de yillarca dovizde bekledim 20 yil hem de bir sey kazanamadim dedi gecenlerde....
    Bu sagda solda gorduklerim kaybedecekler bir anda malda yakalanacak panik yapacaklardir.Cunku kisa yoldan zengin olalim derdindeler.oyle bir dunya yok...
    Oturup bilanco ve yatirim stratejisi okumak lazim sormak lazim.Okyanustaki gemi nerelere varir ne olursa ne yaparim demek lazim.
    Tupras bekletebilir sirketten ve sahibinde dolayi petrol fiyatlari ve refineri marjlari vs den dolayi....
    En nihayetinde rekabetci olmasi Tupras in bir artidir.
    Al sat yapip zengin olan gormedim olmaz demiyorum ama kucuk yatirimci olup da al satla zengin olan gormedim oyle soyleyeyim...
    Bankayi arayip al sat yapmayacagim komisyon ne veririm deyin sonra al sat yaparsam ne veririm diye sorun?İki farkli fiyat vereceklerdir banka sizi seviyor diye dusunuyorsaniz gulumserim...
    Simdi soyle soyleyeyim son kez ,ceyreklik bilancolar onemli takip edecegiz.İcimden bir ses tupras alinir tam firsati diyor ama dikkst cekici daha da duserse alim yaparim yoksa yapmam baya var ve maliyetim diplerde...
    İnaniyorum ki cok iyi noktalara 200 lere telafi ederek gelecek...
    Dogada evrimde ayakta kalmanin kosulu rekabetci olmaktir ve Tupras da rekabetcidir.
    Tersini soyleyenler uzman al satcilardir herkesin kendi olmalarini gibi isterler zamanin sonunda iyi tokatladilar der kalkarsiniz kurtlar sofrasindan...
    17 lere dusunce asel sattiranlar 28 e gittiklerinde piyasadan deli gibi mal topladilar....
    Uzman para taklattiranlarin ki buyuk aga babalardsn behsediyorum maliyet diye bir sey yoktur nakitlerini kapitalizmin sömürüsünden bedava fonlamaktadirlar cunku....
    Sevgiler....

TUPRS iyi firma, nerdeyse Türkiye ve ortadoğuda tekel dahi diyebiliriz... Rekabetçi ve kazançlı bir şirket...

Lakin, TUPRS da hesap hesap yine karlılığa geliyor.. Sanırım 2019 yılı toplam 525 milyon TL kar etmiş.. Hisse fiyatının bu karlılık ile F/K sı 53,67 dir arkadaşlar..

F/K şu şekilde hesaplanıyor..

Şirket sermayesi 250,000,000 TL dir..
    2019 toplam kar 525,000,000 TL dir...
    Hisse başı kar 525/250= 2,1 TL dir..

Hisse başına ben 112,7 TL ödersem yıllık 2,1 TL kar payı alırsam,

113/2,1= 53,79 oluyor...

Yani Tuprs bu cılız karlılık ile devam ederse, bu hisse başına ödeyeceğim bu para ile ve bana verilecek bu temettü ile 53,79 yıl sonra sermayemi kurtarabilirim.

Değerli arkadaşlar...

Düşüncelerinize saygım sonsuzdur. Ama hiçbir yabancı yatırımcı bir firmaya 55 yıllık F/K oranı ile yatırım yapamaz, satar...

Ancak, önümüzdeki 3 ayda ne olur bilemem... Büyüme ve ardından gelen petrol talebi ve artan ciro tuprs ta karlılığı getirebilir..

TUPRS da ayrıca bilançoda dip notlar bölümünde yabancı para pozisyonu -25.586.200.000 TL dir.. Bu demektir ki; USD ın her artışı TUPRS ın karlılığını kızgın tavaya konmuş tereyağı misali eritir..

Faaliyet raporunu okuyamadım ama rakamlara şöyle bir baktım..

Net Yabancı Para pozisyonunun bu denli eksi olması TUPRS Türkiye de para kazanırım umudu ile bişeylere yatırım yapmış.
    Kısaca USD yada euro borcu var...
    Bu da; bilançosunda sert baskı yaratıyor.
    https://www.youtube.com/watch?v=4IjELP-EiUY
    Mart 2019 de yani 13 AY önce demişim..

7. hızlı yukarı çekse , satanlar nalet okuyup alışa geçecekler havası var.
    satanların hepsinin maliyeti aşağılarda, şimdi ya sabır çekip yukarılardan mallarını yerine koymaya başlarlar.
    yada 2 , 3 işlem gününden sonra arkasından bakarlar.
    yeni gelen yatırımcılar , ölü hisselerde deli para kazanmış, tüpraşı masada oynatırlar.

8. bir kötüsü de yeni gelen yatırımcı, aldıkları hisselerde yüksek paralar kazandıklarından
    tupraşı öyle 5 kademe sonra satayım, yine alırım diye düşünmez.
    iyi bir karı görmeden de satacaklarını sanmıyorum.
    kötü günün etkisi bile an itibarı ile -1,74 ise iyi günde ?

Sayfa 495/821 İlkİlk ... 395445485493494495496497505545595 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •