Sayfa 497/821 İlkİlk ... 397447487495496497498499507547597 ... SonSon
Arama sonucu : 6563 madde; 3,969 - 3,976 arası.

Konu: TUPRS - Tüpraş

1.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    REIS ekonomisine doğru tam gaz gidilen (işc nin devri..daha evvel vakbn..sınırsız borçlanan sorgulanamayan bir TVF)
    YKBNK ortağının nın bile çöp fiyatlardan hisse verip arkasına bakmadan kaçtığı ortamda
    Yabancının anca ve anca kendine biraz daha yüksek fiyattan çıkış marjı yapmak için sahte alımlar ile fiyat yükseltmesi yapacağını düşünüyorum..

Onun dışımızda artık kendi yağımızda kavrulan bir ülke olacağız..
    Kaynağı belirsiz bir TL ve dolar ile alinin külahı veliye velinin şükrüye

2 senedir MB dolar satıyor söylentisi var şu kadar sattı bu kadar sattı
    Rezerv lere bakıyorsun aynı..
    TL desen zaten basılabilen bir ortam da bitmez (kimse çıkıp enflasyon falan demesin şimdi..)

Yani..
    Bati yuilyarlarca dolar borcunu tahsil etmek icin ayakta tutacaktir.kim olursa olsun buyurse budayin kurursa sulayin ulkemizin kaderi olacak Bati nin gozunde...
    Milli ve evrensel hamleler sanayi alaninda teknoloji qlaninda olursa isler degisir.Enseyi karartmayin derim...

Yuzde 40 istirsk olan OPET 450 milyon net kar yapiyor.2019 senesinde.Kocaoglan Tupras in durumu malum.Bu sene hic bir sey yapmasinlar piyasanin ve yatirimcinin guvenini kazansinlar yeter.Imaj bozulursa para ve kar da fayda etmeyecek.Investing forumda yorum yapanlarin samar oglani olmus.En azindan bu tur sacma sapan yorumlara mudahale etsinler.Arada cikip bilgi amacli basin toplantisi yapsinlar.Bu iletisim caginda boyle basi bos goruntu cizen sirket PR i once kendini sorgulamali.Hepimiz hissesini alsak da almasak da ulkemizin en degerli gozbebeklerinden olan sirketin iyi olmasini isteriz.YTD

3. KOÇ (Ali) şu anda Fener ile uğraşıyor oraya TUPRS-OPET-AYGAZ-AVIS tan kaynak aktarmasına rağmen...Orda da başı dertte ve imaj yerlerde...Bu sene de şampiyon olamazsa...

4.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    TUPRS iyi firma, nerdeyse Türkiye ve ortadoğuda tekel dahi diyebiliriz... Rekabetçi ve kazançlı bir şirket...

Lakin, TUPRS da hesap hesap yine karlılığa geliyor.. Sanırım 2019 yılı toplam 525 milyon TL kar etmiş.. Hisse fiyatının bu karlılık ile F/K sı 53,67 dir arkadaşlar..

F/K şu şekilde hesaplanıyor..

Şirket sermayesi 250,000,000 TL dir..
    2019 toplam kar 525,000,000 TL dir...
    Hisse başı kar 525/250= 2,1 TL dir..

Hisse başına ben 112,7 TL ödersem yıllık 2,1 TL kar payı alırsam,

113/2,1= 53,79 oluyor...

Yani Tuprs bu cılız karlılık ile devam ederse, bu hisse başına ödeyeceğim bu para ile ve bana verilecek bu temettü ile 53,79 yıl sonra sermayemi kurtarabilirim.

Değerli arkadaşlar...

Düşüncelerinize saygım sonsuzdur. Ama hiçbir yabancı yatırımcı bir firmaya 55 yıllık F/K oranı ile yatırım yapamaz, satar...

Ancak, önümüzdeki 3 ayda ne olur bilemem... Büyüme ve ardından gelen petrol talebi ve artan ciro tuprs ta karlılığı getirebilir..

TUPRS da ayrıca bilançoda dip notlar bölümünde yabancı para pozisyonu -25.586.200.000 TL dir.. Bu demektir ki; USD ın her artışı TUPRS ın karlılığını kızgın tavaya konmuş tereyağı misali eritir..

Faaliyet raporunu okuyamadım ama rakamlara şöyle bir baktım..

Net Yabancı Para pozisyonunun bu denli eksi olması TUPRS Türkiye de para kazanırım umudu ile bişeylere yatırım yapmış.
    Kısaca USD yada euro borcu var...
    Bu da; bilançosunda sert baskı yaratıyor.
    Sn.Selka
    Ykbank icinde bu formulu uyguladim.
    Araci kurum sayfasinda 6.66 gozuken f/k benim hesabimda 6.90 cikiyor.
    Bir yerde yanlislikmi yapiyorum acaba.

5. Önemli olan günlük al-satlardan ziyade düzenli nakit akışı sağlamaktır. Sahibi güvenilir, dolar bazlı grafiği çoğu şirkete göre daha iyi olan, dünyada sınırlı kaynaklardan biri olan petrol üzerine iş yapan, alanında ve bölgesinde tekel konumuna sahip ülkemizin önde gelen kuruluşlarına yatırım yapıyoruz,ortak oluyoruz. Değerli arkadaşlar, yükselişler ve düşüşler borsanın doğasında vardır.Önemli olan ileride daha rahat edeceğimiz bir hayat için düzenli nakit akışı sağlamaktır.

İyi bir yatırım genelde şu sekilde bir yol izler:

Üç adım ileri,
    İki adım geri...
    Üç adım daha ileri,
    Sonra iki adım geri...
    Ama hep ileri doğru bir süreç devam eder...

Zaten sizi finansal özgürlüğe götüren de bu süreçtir.

İyi şirkette düşük fiyat (low cost) bulunmaz nimettir.

Ömrümüz olursa bundan 3-5 yıl sonra geriye dönüp baktığımızda neler göreceğiz bakalım..

Saygılar

6. Geçmişte bir çok örneği var iyi şirketler dönemsel olarak düşüp uzun vadede ederine geliyor. Tüpraşa dalış yapmak üzereyim ama kafam hala karışık. Yakın zamanda ereğlide de yaşadık bu durumu. Benim gibi adım atmada tereddütlü olan var mı acep
    Dudu müdür sen ne düşünüyorsun son gelişmeler hakkında ?
    İşyat defterini kapattım oradan buraya zıplayayım diyorum.
    Yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen kendi görüşlerimdir sadece beni bağlar.

7. Merhaba ortaklar hissenin 3 fiyatı var 1 patronunun 2 defter 3 piyasanın biçtiği fiyat borsanın dışındaki fiyat bambaşka bünü bilelim

8. hızlıca hisseyi satamazlar , endeksi çökertme riski var . Bebek adımlarıyla her gün badi badi satar. Y.T.D

Sayfa 497/821 İlkİlk ... 397447487495496497498499507547597 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •