Sayfa 515/763 İlkİlk ... 15415465505513514515516517525565615 ... SonSon
Arama sonucu : 6099 madde; 4,113 - 4,120 arası.

Konu: TUPRS - Tüpraş

1.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Allah Tuprs yatirimcisina sabir versin.
    Bir cok kisi zararda bekliyor.
    Benim maliyetim 6.5 senede tek haneli rakamlarda, ustelik bir yil da (2015) temettuyu pass gecti.
    Ancak ben de alir almaz bir kac saat sonra vergi baskini oldu ve bir hafta sonra %15-20 zararda 6 ay beklemek zorunda kalmistim.
    Ustelik bu surede vergi incelemesinden tutun, rekabet kurulu cezasina (300 Mio TL), tuprs genel muduru aleyhine acilan sacma sapan davalardan tutun, Sakarya'dan su cekme davasina kadar bir suru olumsuz haber akisi da vardi.
    Sosyal medyada hukumetin Koc'u bitirecegi, (Dogan Holding ornegi!) her 50 senede sermayenin el degistirdigi gibi bir suru yalan/yanlis algi operasyonuna yonelik yorum/degerlendirme v.s dolasiyordu. Gezi sonrasi bulanik ortam da cabasi.
    Hem zararda hem de bu sekilde bir haber akisi altinda beklemek hic ama hic kolay degildi.
    Daha da kotusu ben 3.5 yil eregl'i yatayda beklemis ve 2.15 den sifir kar ile eregl satip gelmistim.
    Su anda bu ortami o zamanki duruma benzetiyorum.
    Sabir etmek ve eger benim gibi blok almadi iseniz yani paraniz/geliriniz varsa, ortalama dusurme alimlari ile bu zamani degerlendirmek en mantiklisi ama borsada hic bir seyin kolay olmadigi gibi bu da kolay degil.
    Syg,
    Dudu hocam aynen öyle...Turkiye Bati sistematiginden kesinlikle kopmayacak.Döngüsel devranlar olabiliyor.Eregli ve Tüpras in da ayni seyleri yasadigini dusunuyorum.Eregli nin de karliligi dustu.Temettuden sonra yatayda eregli bekler.Tupras yatayda kalacak bu dususten sonra...
    Sonra silkeleme yapip yukari vuracaktir.Bu inis cikisi bilen kucuk yatirimci denk getirirse ciksin alsin oynasin ne kadar surecegi belli olmaz.Tabiatiyla bunlar onemli.
    Ben baya yuklenmesem Tupras alirdim ama Otomotiv hisselerim az onlara daliyorum.
    Dogan in el degistirmesi kendi istegiyle basin medya yillarca hep el degistirdi ona sasirmadim ben de...her neyse...Bir gun medya isine girerse Koc mesela tum hisseleri üc paraya veririm ben...
    Verdiginiz ornek guzel olmus ama ben ilk toparlanmada 200 lere cikacagini dusunuyorum.Nolacak yuzde 100 kar kac yillik faizi telafi edecek.
    Bilancoya bakinca nakti artan borcu azalan bir Tupras temettu dagitmamayi dusundu.
    Hayatta bazi kurallari degismez kabul etmek zarar getirir.Temettu gelenegimiz ama vermemek arti saglayacaksa vermemeli gibi karar almakta babayigit kararidir.
    Arsa borsasi olsa her gun arsalarin degeri artiyor mu?Dip tavan fiyatlari olmuyor mu?Alicisi olmadigi zamanlar olmuyor mu?
    Ben hiicc tereddut etmiyorum sirketlerimde...
    6 tane sirketim var su an ve hedefim 4 e indirmek...
    Tupras Eregli Ford ve Tofaş...Temettu emekliligine de inanmiyorum.Bilesik getiriye inaniyorum.Matematiksel ispatlari guzel...
    Sepetlerde emlak arsa ev altin mutlaka bulunmali.
    Arkadaslsrim hisse soruyor her gun birden fazla kisi hisse danisiyor.Az olan var cok parasi olan var.Diyorum ki git oku...
    Cari acik ne enfladyon ne maliyet ne ortaklik ne sor sorustur bilanco oku bilanco izle sahibine bak kararlara bak...vs vs kotu orneklere bak batanlar kim batanlara nolmus vs vs ....
    Ama herkes bi noktadan alayim vurayim geceyim.Biz sermaye zengini bi ulke degiliz bi noktadan aldigin hisseyi yabanci yerli para babalari bi saatte pic ediyolar.Paramiz degersiz sermayemiz yok faiz enflasyon yuksek...neyse....bu gunler gecer bu hisse cifttelli oynatir adama...
    Alim satom tavsiyesi yapmadim.İnsallah kisa surede marjlar duzelir kuresel duzelme olur ve para kazaniriz...

2.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Değerli arkadaşlarım....

Buraya samimiyet amaçlı yazılan her yazı çok önemlidir. Unutmayınız hisse alan kadar, hisse almayıp doğru yerden değişik tecrübeleri okuyup o noktada hisse alıp karını artıracak KY cılarda mevcuttur. Kendi hakkımızı korurken onların bilgi alma hakkını da gasp etmemeliyiz.

Hissede 110 dip kapanış sonrası 95 TL ler hatta hızını alamayıp 60 TL lere dahi fiyat indirgeyenler olmuş.

Şimdi burada bende fikirlerimi paylaşmak isterim.. Ama unutulmamalıdır ki, bunlar fikirler dir, illa ki olacak demek te değildir..

Maalesef TUPRS temel analizde 118,400 ü kırarak ayı piyasasında olduğunu göstermiştir..

Ortalamam 112,22 dir.. Elimdeki nakitin sadece %5 i ile alım yaptım. Çünkü teknik veya tahmin asla herşey olmaz. Citi ile Deutsche bir anda alım kararı verip yukarıda direnç duran 120 yi pat diye yarım senasta kırabilirler..

Olur mu, olabilir ama bu kadar satışı verdikten sonra CITI ve Deutcshe nin alıma geçmesi ufak bir ihtimal..
    O sebeple alımımda ufak...

Peki neden aldım?

Çünkü hiçbir şey direkt düşmez.. 112 lerden 115 lere hadi oradan 118 lere tepki verebilir.. Bu büyük ihtimal...

O zaman bende %5 lik kazanırım...

Bir arkadaş 60 TL demiş. Ama o olmaz. Neden çünkü bu düşüş trendi genelde sancılı olur. 8 aydan başlar 24 aya kadar uzatma durumları olur. Genelde KY cının moral vemotivasyonunu yerle yeksan ettikten sonra adam KY cının elinde ne kadar hisse kaldığını görür. Hisseler satılıp KY oranı dip noktaya varınca 10 defa 10,000 lottluk alış girdiği anda 100,000 lot eder yukarıdaki 10 kademeyi yırtar. Onun üsttünde bişey yoktur. Yani, boştur. Bir anda hisse fiyatını tavana kilitleyebilir.. 60 milyon lotta 100,000 ot sorun olmaz. Ama bu iş 24 ay sonunda bir yada iki günde olur. Mesela grafiklere bakın, yataya sarmalar yada inişler hepsi uzun ve sancılı olur. Ama yükselişler çok kısa ani ve bir anda olur.
    Mesela BIST 88,000-100,000 arası 2 sene gitti geldi geldi gitti gitti geldi... Millet bıktı. Sonra bir hafta içinde 105-110-115 ve 120 olduk..
    115.000 leri hatırlayan var mı?
    Bir tür saate baaakkk, saate baaakkkk olayı...

Burada önemli olan bazı şeyleri kabul etmektir ve kademeli alım herşeydir. Hissesinin p.tesi sabah ne yapacağını kimse bilmiyor. Ama şuna itiraz etmek yanlş..

Hisse düşüyor.. Hem de hacimli...

Sanki sağlam duruyor 112,000 leri kırmam derken hoopppp saat 17:50-18:00 arası 12 aylık dip destek 110 TL den kapatıyor.. 110,100 de değil hani...

110 destektir.. Üst band 120 dir...

110 kırarsa alt desteğe bakmadım.. Artık 100 mü dür 95 mi bilemem..

Bu kadar lakırtı sonrası gelelim benim dip tahminime...

Bu foruma en başından beri yazdıklarımın arkasındayım.

Düşüş yada yatay trend 2 sene sürerse bu %20 dip edere eklemelisin demektir...

Hisse tepesi 146,10 dur. %50 düşüş dip demektir. 73 TL ye dek gelir..

Ama bu süreçtir... 2 yılda %20 de buna eklersem 73*1,2=87,6 TL dip olarak karşıma çıkar....

Kısaca 12 ay vade de 85-90 TL de TUPRS larımı FULL lerim.... Buradan 180 TL yi beklerim... Emin olun inerken 24 ayda inen TUPRS çıkarken 1 ay da 180 TL olur...

Kısaca işin tamamı psikolojidir...

Sağlıkla...
    Ne is yaptiginizi bilmiyorum ama harika yazi olmus tesekkurler...

3.  Alıntı Originally Posted by butcher Yazıyı Oku
    Yav herkes alım fırsatı bekliyor, ölmüş eşeğin taliplisi ne çok Alcaksan al, almazsan gönlümüz kalır...
    ÖNEMLİ , burası çok önemli; borsada ya da yatırımınızda üstad, usta, hoca ya da tanıdık v.b ile yol almaya kalkarsanız , oturduğunuz yerden kalkamazsınız. Sizin 1 liranızın yada 1 milyon liranızın değerini ancak siz bilebilirsiniz. Kaybınızın acısını sadece siz hissedersiniz, onlar kıvırır durur.
    "Vay efendim ağlama duvarına dönmüş"; sanane... Adam yaşadığı duygu durumu paylaşıyor. Senin gibi yalakalık yapmıyor diye saldırmanın anlamı ne?
    Hissede ki durum ; şu an için patron mutlu son istemiyorrrr. Adi herifler , okumuş çocuk ama eşeklikleri baki. 28 Marttan bu yan iki kurum sadece 2 kurum 23 M mal sattı, başka kimse satmadı. Yine aynı iki kurum 31 aralıktan bu yana 11.7 M sattı. Sadece bu iki kurum mu akıllı? Biz aptalız. Yapabileceğin sövmek, ben bolca yapıyorum. Ya da stoploss kullanmak.
    Kimse maval okumasın ,17 Ekim 2019 dan bu yana bu hissede olan-alan YANLIŞ yapmıştır. Vay benim maliyetim şu, vay ben bunu böle yaptım deme, otur 4 işlem yap. Kimseyi ve kendini kandirma. Birde yazılanlara bakarsanız;alım satım yapmak nerdeyse haram sayılacak, ihanet görülecek. Bir arada bu dile getirildi. Yahu almazsan-satmazsan piyasa olmazki. Ha manüplasyon, insider trading adiliktir.
    100-200 ben bildim o bildi muhabbetinin baygınlık getirdiğini, tekrar kendi adıma belirtmek isterim.
    Sabrımız bol olsun, "batarsak burda batalım falan hikaye", batmayalım...
    Borsa gelecegi satin almaktir.Adamin maliyeti dusuktur ilerdeki kar icin bekler durur ne var bunda...
    Ziplaya ziplaya borsada butun yuku kedinin sirtina koyar yatirimci.2000 lerde cocukken komsumuz ev parasi koymustu Tupras a ha bire ekonomi ntv ye bakiyodu sata sata parayi eritti.Ellemeseydi vali gibi dolasirdi simdi....
    Saygi duyuyorum fikirlerinize ben mesela zarar ermek iyi bir sey degil ama herkesin bir yatirim bakis acisi vardir.....

Dunyada da rafineri sirketlerinin hisseleri dolar bazinda dusus yasadi.Fakat bir karsilatirma icin Korede S oil rafineri kapasitesi Tuprasin yuzde 10 u daha fazla fakat fiyati neredeyse Tuprasin iki kati.9 milyar dolara yakin.Siz de takdir edersiniz ki isci ucretleri Guney Kore ve Turkiyede ayni degil.Sektor fiyatlamasi tum dunyada ayni.Dusuk seviyelerde fakat ben Tuprasin arkasinda Koc grubu ,universitesi yillarin birikimi olmasina ragmen yonetiminde olmasa bile iletisiminde zayif kaldigini dusunuyorum.Yabanci kurumsal firmalari ikna etmek,yerli yatirimciya guven vermek zorunda yoksa borsamizin neden bu yukselise ragmen ancak 100 bin hesap ekledigini su koca 83 milyonluk ulkede anlamak da zor olmasa gerek.Boyle koklu bir firma bile iletisimi zayif tutuyor,yabanci buyuk yatirimcilara ve ky ya bilgi akisi saglayip guveni arttirmiyor anlamak mumkun degil.En azindan benim takip ettigim investing forumu ,twitter da hisseyle ve yatirimci ile dalga gecenlere bile engel olabilse bu da bir adimdir.Ben iletisiminin zayif oldugunu dusunuyorum ve bu iyi yonetilirse en azindan artik borsa ile yilbasindan bu yana olan yuzde 15 negatif ayrismanin kapanmasa da artik daha fazla acilmayacagini dusunuyorum.Bu tabi sahsi gorusumdur.Eger ongoru yetenegim olsaydi 15 bin lot Aselimi satip buraya gelmezdim.Su an portfoy 435 bin olurdu simdi 250 binde ki bu daha 6 aylik bir konu.YTD

5. Bu hafta geçen haftaya göre brent ham petrolüyle dizel, benzin, fuel oil gibi ürünlerin fiyatı arasındaki fiyat farkı 1-1.5% daraldı. Brent haftayı 5% üzeri yükselişle tamamlarken mamüllerin fiyatları 3-4% arasında arttı. Corona virüs gelişmelerinin etkisiyle havayolları uçuşlarındaki yoğun iptaller dolayısıyla jet yakıtlarına talep azaldığından fiyatlar birkaç haftadır ciddi düşüşler yaşadı.

6. Dolar bazlı tuprs..
    18.2 dolar..
    16.5 dolar stop..
    Aşağıda gidecek 1 bilmediğin 1.5 dolarlık yeri kalmış..
    6-9 tl yani..
    110-105 leri bu yüzden de önemsiyorum..

2008-09 global krizi dışında buraların altına gelmemiş..
    Alım düşünülebilir..
    18 dolar alım..
    16.5 dolar stop..
    Misal 16 oldu döndü 18.3 oldu hemen yeniden almak lazım gelir..
    stop olmak sonsuza kadar stop olun kalın manasına gelmez..

Benim için alım yerlerine geldi..
    Temettü yok haberi (bekliyordum) geldi..
    Yabancı satışı (bekliyordum) geldi..

130-140 larda iken bu beklentilerimi paylaştım..
    Şimdi ise bedelsiz bekliyorum..
    Bu beklenti ile (ayrıca ucuzladı zaten) pazartesi bir miktar trade amacı ile alım yapmayı düşünüyorum..kısa ve orta vade..beklenti süre 1 sene..
    Hiçbirşey sonsuza kadar düşmez veya çıkmaz..

Herşeyin bir zamanı vardır..alımında satımında , almamanında satmamanında..

Tebrikler üstadım. Dolu dolu bir değerlendirme. Umarım döner.
     Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku

Dolar bazlı tuprs..
    18.2 dolar..
    16.5 dolar stop..
    Aşağıda gidecek 1 bilmediğin 1.5 dolarlık yeri kalmış..
    6-9 tl yani..
    110-105 leri bu yüzden de önemsiyorum..

2008-09 global krizi dışında buraların altına gelmemiş..
    Alım düşünülebilir..
    18 dolar alım..
    16.5 dolar stop..
    Misal 16 oldu döndü 18.3 oldu hemen yeniden almak lazım gelir..
    stop olmak sonsuza kadar stop olun kalın manasına gelmez..

Benim için alım yerlerine geldi..
    Temettü yok haberi (bekliyordum) geldi..
    Yabancı satışı (bekliyordum) geldi..

130-140 larda iken bu beklentilerimi paylaştım..
    Şimdi ise bedelsiz bekliyorum..
    Bu beklenti ile (ayrıca ucuzladı zaten) pazartesi bir miktar trade amacı ile alım yapmayı düşünüyorum..kısa ve orta vade..beklenti süre 1 sene..
    Hiçbirşey sonsuza kadar düşmez veya çıkmaz..

Herşeyin bir zamanı vardır..alımında satımında , almamanında satmamanında..
    SM-G925F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Kaynak: https://tr.euronews.com/2019/04/26/t...r-zam-yaptirim

Tarih: 26.04.2019

Türkiye, İran'dan petrol almaya devam etmek için ABD'yi iknaya çalışıyor
    Amerika Birleşik Devletleri'nin 8 ülkeye yönelik İran petrolü alma muafiyetini sonlandırmasının ardından Ankara'nın bu muafiyeti devam ettirmek için Washington'ı ikna etmeye çalıştığı bildirildi.
    ABD'nin İran'ın enerji sektörünü hedef alan yaptırımları kapsamında aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 8 ülkeye getirilen muafiyet nisan itibarıyla son buldu.
    Washington, muafiyetin yenilenmeyeceğini belirterek, Türkiye dahil 8 ülkeden, 1 Mayıs itibarıyla İran'dan ham petrol alımlarını durdurmalarını istedi.
    Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, düzenlediği basın toplantısında, Türk petrol rafinerisi Tüpraş'ın yaptırımlarla karşılaşmadan İran'dan ham petrol alımını devam ettirebilmesi için Washington'ı ikna etmeye çalıştıklarını söyledi.
    "Tüpraş konuyu yakından takip ediyor." diyen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Tüpraş'ın rafineri özelliği de İran petrolüne uygun. ABD'yi ikna etmeye çalışıyoruz. ABD ile görüşmelerimiz devam ediyor. Umarız önümüzdeki dönemde bir sonuca ulaşırız." ifadelerini kullandı.
    Ayrıca Aksoy, ABD'nin söz konusu kararının bölgesel işbirliğine ve Türkiye'nin ticari ilişkilerine zarar verdiğini de dile getirdi.
    'ABDnin dayatmalarla sonuca ulaşamayacağını anlaması gerekiyor'
    ABD'de düzenlenen NATO toplantısı kapsamında, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Türkiye'yi hedef alan bazı söylemleri olduğunu belirten Hami Aksoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:
    "ABD yönetiminin yeniden tehdit diline başvurmaya başladığını görüyoruz. Ancak bunun işlemediğini biz daha önce gördük. Ülkemize yönelik bu söylemi kabul etmemiz de mümkün değil. ABD'nin dayatmalarla sonuca ulaşamayacağını artık anlaması gerekiyor."
    Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun mevkidaşı Mike Pompeo, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve bazı kongre üyeleriyle ile görüşmeler yaptığını anımsatan Aksoy, iki ülke liderlerinin başta ticaret ve savunma olmak üzere ilişkilerde pozitif gündeme odaklandıklarını anlattı.
    Aksoy, "ABD ile ikili ticaret hacmimiz şu anda 20 milyar dolar civarında. Hedefimiz bunu 75 milyar dolara çıkarmak." şeklinde konuştu.
    F-35'te geri adım yok
    F-35 programı ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Aksoy, "Biz F-35 programının parçasıyız. Ödemelerimizi tam olarak yapıyoruz. Pilotlarımız orada eğitim görüyor. Uçakların teslimatı başladı. Bu konuda geri adım atmayacağız." dedi.
    Aksoy, ABD yönetiminin F-35 programını Türkiye'nin S-400 alımına bağlamaya çalıştığını belirterek, "Biz her seviyede bunun doğru olmadığını dile getiriyoruz." ifadesini kullandı.
    Sözcü Aksoy, "ABD'nin F-35 konusunu her vesileyle bir tehdit unsuru olarak dile getirmesi yakışık almıyor, müttefiklik ilişkilerimizle de uyuşmuyor." diye konuştu.
    YTD

Sayfa 515/763 İlkİlk ... 15415465505513514515516517525565615 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •