Sayfa 403/416 İlkİlk ... 303353393401402403404405413 ... SonSon
Arama sonucu : 3322 madde; 3,217 - 3,224 arası.

Konu: POLTK - Politeknik Metal

Bu arada ABD 'deki iştirakin kapatılmasının nedenini zaten ABD'li hakim hissedar orada faaliyette olduğu için almışlardır. Buradan sermayenin çok üstünde bir rakam şirketin kasasına girecektir.

Şirketi satın alan ABD'li Element Sol. ABD borsalarında işlem görüyor ve buraya yeni yatırım ve vizyon katacaktır.

Dolaşımdaki hisse az ve belirli ellerde olduğu için fiyat hareketlerinde dikkatli olmalı.

Son bir ayda vakıf yatırım takası azalırken iş, garanti, teb , vs artmış.

Türk ekonomi Bankasının 40.000 lotluk alışı dikkat çekici.

al/sat yatırım tavsiyesi değildir.

Mevzuat uyarınca çağrıda bulunma süresi 45 gündür.
    1 Eylül'den itibaren ekim 15 Ekim akşamına kadar SPK'ya müracaat etmeliler.
    Tahtacı bunu ya da yol haritasını bildiği için alışta 1000-1.500 lot satışta tavana kadar 45.000 -50.000 lot yazıyor her gün.
    Bu kadar hissesi olan büyük yatırımcı ne derse o olur.
    ABD'li şirket Coventyha'nın da tamamını aldığı için bir yönetim değişikliği olmayabilir.

Al/sat/ yatırım tavsiyesi değildir.

Halka açıldığı dönemi iyi hatırlıyorum. O dönem halka arzlara yeterince talep gelmiyordu. Halka arza katılana önceki yıl temettüsünden bile pay verilmişti. Hisselerin çoğu da piramit menkul değerlerin elinde kalmıştı , yeterince talep gelmemesi nedeniyle. Ben de coventya hikayesi yokken 15-18 gibi fiyatlar ile almıştım. Çok sığ hisse olduğu için birkaç yıl tutup 40 lı fiyatlar ile vedalaşmıştım. Almanlara geçtiği yıl genel kurula da katılmıştım.
    O dönem firmanın büyüme hikayesi ile hisse alan orta ölçekli çok yatırımcı vardı. Neredeyse tamamı 40-60 arası fiyatlarda sattılar. Tabi bu hisseler satılmasaydı bugün ki fiyatlara gelir miydi bilemiyorum.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Bugün info sabah 341.500’ e kadar verip teknik yapıp sonra 350.000 den geleni alıp kırmızı bayrak yaptı.
    Kapanışta alış kademesi verenin malını alırız şeklindeydi.
    Seans sonu nette 6.400 lot aldı. 345-350 arası yapılan alımlar tahtada tek elde toplandı.
    Muhtemelen bu alımlar Türk Ekonomi Bankası yabancı takasına gidecek.
    Hisse 12 aylık bilançosunu diğer şirketlerden farklı Eylül’de kapatıyor ve Ekim ayı gibi bilanço geliyor.

Al/sat/ yatırım tavsiyesi değildir.

5. Haftalık güzel kapadı

Çarşamba günü yazdığım gibi info yatırımın aldığı 6.400 lot TEB takasına gitti.
    Perşembe günü değişik güçlü alıcılar ve Bank Off alışı ile uzun zamandır geçemediği 370.000 TL yi geçip 372.500 kapattı.
    Cuma ise hem endekse satış geldi hem de piyasada dolaşımdaki malın hakimi dur dedi.
    İster takasın hakimi ister spek deyin malum güç hissede oynaşmayı ve trade ettirmeyi sevmiyor.
    Sanki biraz daha mal toplama isteği var lakin çağrı süresi de işliyor.
    Çağrı açıklandığında ve rakam belli olduğunda hisse nasıl hareket edecek, nasıl tepki verecek hep birlikte göreceğiz.

Cuma ABD piyasaları eksi kapattı ve pazartesi future ve açılışlar önemli.

Al/sat yatırım tavsiyesi değildir.

ABD.li şirket pay alım tebliğinin 18.1.c bendi uyarınca çağrıdan muafiyet istedi.

MADDE 18 – (1) Kurul, aşağıdaki hallerin varlığı halinde başvuru üzerine pay alım teklifinde bulunma zorunluluğuna muafiyet verebilir:

a) Halka açık ortaklık paylarının veya oy haklarının iktisabının, finansal güçlük içinde bulunan ortaklığın mali yapısının güçlendirilmesi bakımından zorunlu olan bir sermaye yapısı değişikliği gereğince gerçekleştirilmesi (Bu durumda Kurul şirkete yeni bir fon girişinin bulunup bulunmadığını veya sermaye yapısı değişikliğinin zorunlu olup olmadığını inceler).

b) Halka açık ortaklık paylarının herhangi bir genel kurul toplantısında kullanılmamış olması veya ortaklık yönetim kurulunda herhangi bir değişiklik yapılmaması şartıyla, halka açık ortaklık sermayesinde sahip olunan paylardan pay alım teklifi yapma zorunluluğunu gerektiren kısmın elden çıkarılması veya Kurulca uygun görülecek bir sürede elden çıkarılacağının yazılı olarak taahhüt edilmesi.

c) Halka açık ortaklığın ana ortaklığındaki yönetim kontrolü değişikliğinin, halka açık ortaklıktaki yönetim kontrolünün elde edilmesi amacını taşımaması (Bu şartın varlığının tespitinde; hedef ortaklığın, ana ortaklığın son yıllık finansal tablolara göre varlık toplamına olan etkisinin %10’u aşmaması ve ana ortaklığın faaliyet hacmi içinde önemli bir yer taşımaması ve benzeri hususlar Kurulca dikkate alınır).

ABD li şirket ben coventyha şirketini aldım içinde bu da vardı diyor.

Herkes yarın açılış ve sonrasında hisse fiyatları nasıl etkilenir sorusuna cevap arıyor.

Halka açıklığı bu kadar az olan ve belirli ellerde yüksek oranda toplandığı görülen TEB yabancının bu fiyatlardan 1.5 ayda 49.000 lot aldığı ve iş yatırımın keza 90.000 lot (vakıf yatırımdan karşılıklı) aldığı bir hissede bu alım ve konsolidasyonun çağrı için olmadığını düşünüyorum.

Kaldı ki çağrı olsaydı bu fiyatlardan olacaktı ve çağrıya karşılık hissedarların hisselerini satacağı muammaydı.

Spek ya da hakim oyuncu yarın bu durumu kullanmak ve baskı kurmak suretiyle biraz daha mal almak isteyebilir. Ya da hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam edebilecektir.

Al /sat yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 403/416 İlkİlk ... 303353393401402403404405413 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •