Sayfa 508/782 İlkİlk ... 8408458498506507508509510518558608 ... SonSon
Arama sonucu : 6250 madde; 4,057 - 4,064 arası.

Konu: SNGYO - Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı

1.  Alıntı Originally Posted by furkansec Yazıyı Oku
    Bu tabloya bakınca;
    Durum pek de iyi değil.
    12 ay içerisinde 2 milyar TL borç ödemesi var.
    furkan seç ) seç, beğen, al... batan geminin malları bunlar

2. Spek, Black friday indirimi yapıyor galiba. Gecenlerde geri alım hikayesiyle millete iyi mal satmiş demek ki.

3. 0.30 kuruşluk hissede bile piyasa bozucu işlem yapan ,suç işleyen tavan 0.30 kalarak 0.30 kapatmasını sağlayan manipülatörler...Başrolde seansı 0.30 kapatan pir amit ve diğerleri ziraat,vakıf,işyatırım..
    Haftalardır yapmış olduğunuz lambacılık ve piyasa bozucu işlemler kanıtlarıyla beraber ilgili mercilere şikayet edilecektir.

Yasayı bilmemek mazeret değildir...

SPK'nın PİYASA BOZUCU EYLEMLER TEBLİĞİ (vı-104-1) 21 Ocak 2014'de Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Buna göre Emir veya işlemlere ilişkin piyasa bozucu eylemleri aşağıda tanımlamıştır.

Emir veya işlemlere ilişkin piyasa bozucu eylemler

MADDE 5 (1) Tek başına ya da birlikte hareket eden kişiler tarafından borsa ve teşkilatlanmış diğer piyasalarda gerçekleştirilen, sermaye piyasası araçlarının fiyatları, fiyat değişimleri, işlem hacimleri, işlem miktarları, işlem oranları, emir miktarları, emir oranları, emir iptal miktarları, emir iptal oranları veya emir gerçekleşme oranları gibi sermaye piyasalarının işleyişi veya sermaye piyasası araçlarının fiyatlarının belirlenmesiyle ilgili veriler dikkate alındığında önemli veya etkili kabul edilebilecek nitelikte;

a) Alım veya satım yapılması, hesap hareketi gerçekleştirilmesi, emir verilmesi, emir iptali veya emir değiştirilmesi,

b) Farklı fiyat kademelerine emir iletilmesi,

c) Bir dakikadan daha az zaman dilimlerinde piyasadaki en iyi alım fiyatına eşit veya piyasadaki en iyi alım fiyatından daha düşük fiyatlı satım emri ya da piyasadaki en iyi satım fiyatına eşit veya piyasadaki en iyi satım fiyatından daha yüksek fiyatlı alım emri iletmek şeklinde yön değiştiren emirler verilmesi,

ç) Kendinden kendine veya karşılıklı işlemler gerçekleştirilmesi,

d) Açılış veya kapanış fiyatlarını etkilemeye yönelik işlemler yapılması,

e) Gün sonu veya vade sonu uzlaşma fiyatlarını etkilemeye yönelik işlemler gerçekleştirilmesi,

f) Fiyat yükseltici, fiyat düşürücü veya fiyatı sabit tutmaya yönelik işlemler yapılması,

g) Vadeli işlem ve opsiyon piyasasında bir sicile bağlı tüm hesaplar için ya da piyasa bazında belirlenen pozisyon limitlerinin geçilmesi,

ğ) Vadeli işlem ve opsiyon piyasasında, ilgili dayanak varlık piyasasında gerçekleştirilen işlemlerle aynı yönlü işlemler gerçekleştirilmesi

ve benzeri işlemler yapılması suretiyle borsa ve teşkilatlanmış diğer piyasaların güven, açıklık ve istikrar içinde çalışmasını bozan ya da sermaye piyasası araçlarının fiyatları, fiyat değişimleri, arz ve talepleri hakkında yanlış veya yanıltıcı izlenim uyandıran veya adil ve dürüst işlem yapılmasını, piyasanın rekabetçi bir ortamda işleyişini ya da fiyatın doğru ve dürüst bir şekilde oluşmasını zorlaştıran ya da engelleyen fiil ve davranışlar piyasa bozucu eylem olarak değerlendirilir.
    SPK Kanunu ; madde 101, 103, 104, 106, 107, 110 ve diğer ilgili maddeleri kapsamında yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı olarak değerlendirilemez.

4. İnsanlar şirketleri eleştirebilirler,yöneticileri de...YÖnetim politikalarını da..Ama yukarıda belirtilen suç sayılan işlemleri ve yapanları kimsenin savunacağını zannetmiyorum.

Merak ediyorum tahtada bu manipülatif işlemleri yapan zavallıların forumdaki türevlerinden sataşma gelecek mi...
    kendilerini belli edecekler mi?
    SPK Kanunu ; madde 101, 103, 104, 106, 107, 110 ve diğer ilgili maddeleri kapsamında yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı olarak değerlendirilemez.

5. 2005 yılında borsaya açıldığında piyasa değeri 1 milyar TL civarındaydı, yaklaşık olarak 700 milyon dolar.

Aradan geçen 13 yıl içerisinde bosphorus city, altın oran gibi sayısız proje gerçekleştirdiler.

Altın oran projesinde 65m2 1+1 daire için 2015 yılında istenen rakam 300bin TL cikti. Bu kadar proje yaptılar, bu kadar faiş fiyatlara sattılar ancak aradan geçen 13 yılda 1 kere bile gerçek anlamda kar açıkladıklarını hatırlamıyorum. Neden mi? SNGYO, VESTL, MNDRS, METRO.... daha bir çok örneği var, bu tip firmalar genelde 1 şirketi büyük kısmını halka açar, bütün riski ona yükler arkadan %100 üne sahip olduğu bir başka firmadan faiş rakamlara buna mal satar, veya ürettiği malı maliyetine alır, bu şekilde patron riskin büyük kısmını üstünden atarken hiç risk almadan bir tabela şirketi kurup inanılmaz rakamlar kazanır.

Menderes ve vestelde, farbrika türkiyede halka açık ancak pazarlama şirketi yurtdışında ve tamamı patrona ait, halka açık şirketlerin ürettiği malı maliyetine yurtdışındaki şirketine sattırır, karın tamamını yurt dışındaki firma üzerinde cebine indirir.

Sngyo da sinpaş yapı arasında da buna benzer bir ilişki vardı, en son sngyo gümlemek üzereyken iki firmayı birleştirip sermaye yapısını güçlendirmek zorunda kaldılar, ancak dövizin bu hareketini hesap edemediler.

Şu an şirketin öz sermayesi 15 milyon liralara kadar düşmüş durumda, öz sermayeyi sıfırlamalarına ramak kaldı.

Ancak ilahi adalet işte, 13 yılda milletin 700 milyon dolarını yok etmişler, yanlarına kalmadı. Hatta ellerindeki sinpaş yapıda gitti, şimdi hisselerin %75 i ellerinde patladı. Bakalım bu türbülanstan kurtulabilecekler mi.

Şahsen şirket patronlarına zerre kadar üzülmem ancak burada ky olarak 3-5 yatırımcı da olsa onlara yazık olur. Zira ben bu şirketin geleceği ile ilgili hiç iyimser değilim.

6.  Alıntı Originally Posted by selimsen Yazıyı Oku
    İnsanlar şirketleri eleştirebilirler,yöneticileri de...YÖnetim politikalarını da..Ama yukarıda belirtilen suç sayılan işlemleri ve yapanları kimsenin savunacağını zannetmiyorum.

Merak ediyorum tahtada bu manipülatif işlemleri yapan zavallıların forumdaki türevlerinden sataşma gelecek mi...
    kendilerini belli edecekler mi?
    spkya şikjayet etsen ne olacak? ben bunların soruşturması ve şikayet için spkya dilekçe yazdım 2 sene önce falandı. şu şu şu hususlarda ve emsallerinin katlarca fazlası yönetim giderleri için; spk bana dalga geçer gibi yanıt yazdı. elinizde kanıt varsa tarafımıza gönderin diye. ulan soruşturmayı sen açtın zaten.... o soruşturmadan hala haber yok...

7. daha yeni temettü dağıttı. ytd

8.  Alıntı Originally Posted by bitpire Yazıyı Oku
    spkya şikjayet etsen ne olacak? ben bunların soruşturması ve şikayet için spkya dilekçe yazdım 2 sene önce falandı. şu şu şu hususlarda ve emsallerinin katlarca fazlası yönetim giderleri için; spk bana dalga geçer gibi yanıt yazdı. elinizde kanıt varsa tarafımıza gönderin diye. ulan soruşturmayı sen açtın zaten.... o soruşturmadan hala haber yok...

Arkadaşım 30 senelik hukukçuyum,bir o kadar da borsadayım.Bu tür davalardan da anlarım.Yönetim gideri meselesi yada şirketin bu duruma gelmesi başka bir olay...

Kızdığım şu ; satmak istiyorsan sat,istediğin kadar sat.Yada al..
    0.30 kuruşa inmiş senette manipülatif işlemlerle yasaya aykırı hareket edilmesi ...

Sayfa 508/782 İlkİlk ... 8408458498506507508509510518558608 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •