Sayfa 509/782 İlkİlk ... 9409459499507508509510511519559609 ... SonSon
Arama sonucu : 6250 madde; 4,065 - 4,072 arası.

Konu: SNGYO - Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı

1.  Alıntı Originally Posted by PARDUS Yazıyı Oku
    2005 yılında borsaya açıldığında piyasa değeri 1 milyar TL civarındaydı, yaklaşık olarak 700 milyon dolar.

Aradan geçen 13 yıl içerisinde bosphorus city, altın oran gibi sayısız proje gerçekleştirdiler.

Altın oran projesinde 65m2 1+1 daire için 2015 yılında istenen rakam 300bin TL cikti. Bu kadar proje yaptılar, bu kadar faiş fiyatlara sattılar ancak aradan geçen 13 yılda 1 kere bile gerçek anlamda kar açıkladıklarını hatırlamıyorum. Neden mi? SNGYO, VESTL, MNDRS, METRO.... daha bir çok örneği var, bu tip firmalar genelde 1 şirketi büyük kısmını halka açar, bütün riski ona yükler arkadan %100 üne sahip olduğu bir başka firmadan faiş rakamlara buna mal satar, veya ürettiği malı maliyetine alır, bu şekilde patron riskin büyük kısmını üstünden atarken hiç risk almadan bir tabela şirketi kurup inanılmaz rakamlar kazanır.

Menderes ve vestelde, farbrika türkiyede halka açık ancak pazarlama şirketi yurtdışında ve tamamı patrona ait, halka açık şirketlerin ürettiği malı maliyetine yurtdışındaki şirketine sattırır, karın tamamını yurt dışındaki firma üzerinde cebine indirir.

Sngyo da sinpaş yapı arasında da buna benzer bir ilişki vardı, en son sngyo gümlemek üzereyken iki firmayı birleştirip sermaye yapısını güçlendirmek zorunda kaldılar, ancak dövizin bu hareketini hesap edemediler.

Şu an şirketin öz sermayesi 15 milyon liralara kadar düşmüş durumda, öz sermayeyi sıfırlamalarına ramak kaldı.

Ancak ilahi adalet işte, 13 yılda milletin 700 milyon dolarını yok etmişler, yanlarına kalmadı. Hatta ellerindeki sinpaş yapıda gitti, şimdi hisselerin %75 i ellerinde patladı. Bakalım bu türbülanstan kurtulabilecekler mi.

Şahsen şirket patronlarına zerre kadar üzülmem ancak burada ky olarak 3-5 yatırımcı da olsa onlara yazık olur. Zira ben bu şirketin geleceği ile ilgili hiç iyimser değilim.
    Tebrikler pardus kardeş ancak bu kadar net ve yalın anlatılırdı. Ancak hala Sinpaş yapının yerini alan düdük bir şirket kurduklarını ve nitelikli dolandırıcılık yaptıkları vurgunu şahıs olarak cebe indirdiklerini de ilave edelim. Bu arada şuan mevcut şirkete şahıs kefaletleri yok. Tek çıkış yolu tabii eğer şirketi yani yarattıkları çocuklarını kurtarmak isterlerse indiragandi yaptıklarını içeri geri vermek durumundalar. Bence yapraklar mı ? Evet. Tek sorun yarattıkları çocuğa sahip çıkacaklar mı ? Yoksa yemişim çocuğu cebim sıcak kalsın mı olacak ? Allah kimsey bu duruma düşürmesin. Borsadaki em büyük nitelikli dolandırıcılık suçu tarihe işlenmiştir. Kanımca sonraları ders olarak okutulacak 🙃

2. ...........................

3.  Alıntı Originally Posted by selimsen Yazıyı Oku
    Arkadaşım 30 senelik hukukçuyum,bir o kadar da borsadayım.Bu tür davalardan da anlarım.Yönetim gideri meselesi yada şirketin bu duruma gelmesi başka bir olay...

Kızdığım şu ; satmak istiyorsan sat,istediğin kadar sat.Yada al..
    0.30 kuruşa inmiş senette manipülatif işlemlerle yasaya aykırı hareket edilmesi ...
    iyi git başvur benim için hava hoş. her kuşu öptük 1 lotla lambacılık suçu kaldı... spk bunun karşısında hemen özel timlerle basar merak etme...

4.  Alıntı Originally Posted by PARDUS Yazıyı Oku
    2005 yılında borsaya açıldığında piyasa değeri 1 milyar TL civarındaydı, yaklaşık olarak 700 milyon dolar.

Aradan geçen 13 yıl içerisinde bosphorus city, altın oran gibi sayısız proje gerçekleştirdiler.

Altın oran projesinde 65m2 1+1 daire için 2015 yılında istenen rakam 300bin TL cikti. Bu kadar proje yaptılar, bu kadar faiş fiyatlara sattılar ancak aradan geçen 13 yılda 1 kere bile gerçek anlamda kar açıkladıklarını hatırlamıyorum. Neden mi? SNGYO, VESTL, MNDRS, METRO.... daha bir çok örneği var, bu tip firmalar genelde 1 şirketi büyük kısmını halka açar, bütün riski ona yükler arkadan %100 üne sahip olduğu bir başka firmadan faiş rakamlara buna mal satar, veya ürettiği malı maliyetine alır, bu şekilde patron riskin büyük kısmını üstünden atarken hiç risk almadan bir tabela şirketi kurup inanılmaz rakamlar kazanır.

Menderes ve vestelde, farbrika türkiyede halka açık ancak pazarlama şirketi yurtdışında ve tamamı patrona ait, halka açık şirketlerin ürettiği malı maliyetine yurtdışındaki şirketine sattırır, karın tamamını yurt dışındaki firma üzerinde cebine indirir.

Sngyo da sinpaş yapı arasında da buna benzer bir ilişki vardı, en son sngyo gümlemek üzereyken iki firmayı birleştirip sermaye yapısını güçlendirmek zorunda kaldılar, ancak dövizin bu hareketini hesap edemediler.

Şu an şirketin öz sermayesi 15 milyon liralara kadar düşmüş durumda, öz sermayeyi sıfırlamalarına ramak kaldı.

Ancak ilahi adalet işte, 13 yılda milletin 700 milyon dolarını yok etmişler, yanlarına kalmadı. Hatta ellerindeki sinpaş yapıda gitti, şimdi hisselerin %75 i ellerinde patladı. Bakalım bu türbülanstan kurtulabilecekler mi.

Şahsen şirket patronlarına zerre kadar üzülmem ancak burada ky olarak 3-5 yatırımcı da olsa onlara yazık olur. Zira ben bu şirketin geleceği ile ilgili hiç iyimser değilim.
    Sn Pardus bence de güzel özetlemişsiniz. Yazdıklarınıza katılmamak mümkün değil...
    SPK Kanunu ; madde 101, 103, 104, 106, 107, 110 ve diğer ilgili maddeleri kapsamında yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı olarak değerlendirilemez.

5. Hissenin %77 lik kısmı vakıf yatırımda. Bunun anlamı hisse toplu. İsterlerse 10tl bile yaparlar. İlginç bir şekilde 0.30 lara getirdiler.anlamadım bu işi

6.  Alıntı Originally Posted by borsa1978 Yazıyı Oku
    Hissenin %77 lik kısmı vakıf yatırımda. Bunun anlamı hisse toplu. İsterlerse 10tl bile yaparlar. İlginç bir şekilde 0.30 lara getirdiler.anlamadım bu işi
    kimde kaç lot var dağılım var mı? dolar 1.7 falanken 1.20 falandı bu hisse...

7.  Alıntı Originally Posted by bitpire Yazıyı Oku
    kimde kaç lot var dağılım var mı? dolar 1.7 falanken 1.20 falandı bu hisse...
    Gecikmeli olsada fikir verir diye paylaşiyorum

8.  Alıntı Originally Posted by borsa1978 Yazıyı Oku
    Gecikmeli olsada fikir verir diye paylaşiyorum

bu vakıftaki lotlar zaten dolaşımda olmayan lotlar geri kalanı önemli...225 milyon lot dolaşımda. kalanı zaten çeliğin..

Sayfa 509/782 İlkİlk ... 9409459499507508509510511519559609 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •