Sayfa 119/899 İlkİlk ... 1969109117118119120121129169219619 ... SonSon
Arama sonucu : 7185 madde; 945 - 952 arası.

Konu: SODA - Soda Sanayii

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    Ankara - 35
    Gönderi
    8,509
    maliyetim 'sıfır' mevzuu ile ilgili olarak bir çalışma yaptım. özetle :

diyelim ki Oralet osmanın 10 lira maliyetli 1000 lot tuğlacısı var. yani osmanın portfoyunun buyuklugu 10 bin TL.

aldığında ve bugün hissenin fiyatı hiç değişmemiş. hep 10 lira kalmış diyelim.

osman bu kağıtları 1999 yılında aldı diyelim 20. senesi doldu. ama bu süreçte 1 tane bile hisse almadı da satmadı da. şirket de bedelsiz vermedi. ancak her yıl düzenli olarak hisse başı 50 kr temettü verdi diyelim.

osman ilk yıl 0,50*1000= 500 TL
    20nci yılın sonunda 500*20=10000 TL olacaktır.

bu durumda Osman'ın (şirketin hiç bedelsiz vermediğini düşünürsek ve temettülerden sonra da maliyetin düşmediğini varsayarsak - ki düşüyor) poryfoyunda maliyeti 10 sene önce öncesi ile aynı kalmaz mı kalır.

ama 10 bin lira da temettü aldı. hisseleri alırken de 10 bin lira vermişti.

Bu durumda Osman'ın 20 yıl sonra yeni maliyeti (hiç hisse almazsa):

rakamla : 0 TL
    Yazıyla : Sıfır TL olmuştur.

Peki soru şu:
    Bu durumda BARBA'nın şişe maliyetinin NSH'nin Soda maliyetine oranı ne olur?
    Burada yazdıklarımın hiçbiri yatırım tavsiyesi değildir, kendi düşüncelerimdir.

O hesap da tutmaz 20 senelik enflasyonu hesaplarsan.

Maliyet sifir soyle olabilir. 10 bin lot aldin, 10 bin lot sattin, 20 bin lira karin oldu.

Aradan vakit gecti, 20 bin liralik tekrar aldin. Onun maliyeti 0 olabilir. Cunku kari sokmus oluyorsun.

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    Ankara - 35
    Gönderi
    8,509
     Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    O hesap da tutmaz 20 senelik enflasyonu hesaplarsan.

Maliyet sifir soyle olabilir. 10 bin lot aldin, 10 bin lot sattin, 20 bin lira karin oldu.

Aradan vakit gecti, 20 bin liralik tekrar aldin. Onun maliyeti 0 olabilir. Cunku kari sokmus oluyorsun.
    ya işte matematiksel olarak maliyet 0 lanıyor mu sıfırlanıyor. adamlar eksi maliyetteyim diye gezmiyor mu. yıllardır var soda bende. ilk aldığımdan beri hiç eklememiş olsaydım benimki de 0.2 ye filan düşmüştü heralde. ala ala yükselttik. herkes de öyle yapıyor zaten.

4. Selam herkese.Soda uzun zamandır takibimde olan bir hisse.Uzun zamandır burda olan arkadaşlara soruyorum,bu kağıttaki baskının nedeni nedir?Bilanço önceki döneme göre galiba düşük olmakla birlikte yine karla kapatmış.Ciddi cevap verecek biri varsa sevinirim.

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    Ankara - 35
    Gönderi
    8,509
     Alıntı Originally Posted by yiğit06 Yazıyı Oku
    Selam herkese.Soda uzun zamandır takibimde olan bir hisse.Uzun zamandır burda olan arkadaşlara soruyorum,bu kağıttaki baskının nedeni nedir?Bilanço önceki döneme göre galiba düşük olmakla birlikte yine karla kapatmış.Ciddi cevap verecek biri varsa sevinirim.
    trade etmek için gireceksen bulaşma derim.

baskının nedeni : yaz başında çok büyük bir yatırım yapacağını açıkladı. yatırım bitince sodanın içinden 1 soda daha çıkacak. 2 milyar dolarlık yatırım. ancak sorun yabancı bunu beğenmedi. çünkü bu yatırımla birlikte temettü ve bedelsiz veriminin düşeceğinden hatta hiç vermeyeceğinden endişeli.

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    Ankara - 35
    Gönderi
    8,509
    bugün de böyle bitti.

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    3,488
     Alıntı Originally Posted by NSHYDN Yazıyı Oku
    bugün de böyle bitti.
    Nasuh sen yetiştin mi? İsmet Sezgin'nin kızı vardı, TRT2 de Akaşama Doğru diye bir program sunardı.
    Hergün "Bu gün de akşam oldu" derdi. Onu hatırlattın. Angara TED lidir.

SM-N950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Eşeğe semer alınırken fikri değil ölçüsü alınırmış. Benim veya kimsenin demesiyle hisse alıp satmayınız.

Sayfa 119/899 İlkİlk ... 1969109117118119120121129169219619 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •