Sayfa 714/899 İlkİlk ... 214614664704712713714715716724764814 ... SonSon
Arama sonucu : 7185 madde; 5,705 - 5,712 arası.

Konu: SODA - Soda Sanayii

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by karabaht34 Yazıyı Oku
    Istese bencede alir. Ama bu iş tam yam yam. Ölücü. En az maliyetle siyirir bu isi. Yoksa banka dev. Kasa para dolu. Hem kendinin hem sirketlerinin.

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Keyfine kalsa 6 liradan alacak da iş bankasının keyfine bırakmıyorlar iyi ki . Yam yamlık Spk da kar etmeyecek bence .

Bize verilen para piyasaya sürülen para demek . Hükümet, para İş bankasının kasasında kalıncaya kadar yatırımcılara verilmesini ister .

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by kibarmelih69 Yazıyı Oku
    ben trakyanın son olağan genel kurulunda oy verdim ama şerh çıkmadı enteressam
    Şerh diye değil de muhalefet beyanı diye çıkıyor. Çıkmadıysa enteresan gerçekten.

3. Geçen yıl 1.1 milyar net kar, bu yıl ilk çeyrek 400m kar. 31.03.2020 bilançosuna göre diğer dövizleri de ilave edersek toplamda 565 milyon usd döviz pozisyon fazlası var 31 Mart 2020 bilanço değerleme kurları usd 6.52 ve eur 7.22 mevcut durumda döviz kurları usd 7.19 eur 7.77 gelirlerinin %53'ü usd %41'i eur tabiri yerindeyse döviz matbaası gibi bir şirket ayrıca sadece eldeki nakit varlıklar değil kurulu tesis makine ve ekipmanlarda hep döviz ile değerlenecek kıymetler. Yılbaşına göre döviz kurları %20 değerlenmiş durumda ancak çok ilginç bir durum olarak bu şirketin hissesinin son bir yıllık performansı %20 değer kaybetmiş komiktir yani nasıl bir senaryo ise anlaşılır gibi bir durum değil. Sonra ne deniyor birleşmenin açıklandığı tarihten bir ay önceki ortalama fiyat ayrılma fiyatı istemeyen bu fiyattan ayrılabilir. Baskılanmış, ezilmiş, küresel salgın dönemine getirilerek değersiz kılınmış bir hisse, ayrılırken temettüyü fiyattan düş ama altı aylık karını bırak git deniyor.

Birleşme olacak ise bir anlamı var mı bilmiyorum ancak mevcut kur seviyeleri ile 2.çeyrekte ilk çeyrekten daha yüksek bir kar gerçekleşebilir. Nasıl bir senaryo ise bakalım sonu nasıl olacak, tam bir komedi yaşanıyor.

4. Birleşme ile İlgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapların'dan

"Ayrılma hakkı kullanım fiyatı, Sermaye Piyasası Kanunu’nun kabul edildiği 2012 yılından bu yana bütün birleşme işlemlerinde (en son çimento şirketleri birleşmesi dâhil olmak üzere), işlemin kamuya açıklandığı tarihten önceki otuz gün içinde borsada oluşan ağırlıklı ortalama fiyatların ortalaması olarak belirlenmiştir."

diye çimento şirketleri birleşmesini konu ederek, kednilerine pay çıkarmışlar, LAKİN.

1- Çimento şirketleri, "birleşme" adı altında soda ürenleri üreten şirketi yatırımcının sektör ürün tercih yok sayarak çimento şirketiyle ayrılma hakkı veya çimento hissesine zorlayarak birleşmeye çalışmadı. Hepsi çimento üreten şirketler.

2- Oyak grubu geri alınacak payların finansmanı birleşmeninin gerçekleşmesin önünde risk birleşmeye ilişkin duyuru metninde belirtmedi. Madem finansmanını risk olarak görüyor, bu sürece nasıl başlıyor. Amacı ne? Baskılanan fiyatlar, değer kaybenden TL, yıldırılmış yatırımcı sonra işine gelirse alır. Gelmezse elini kolunu sallayarak süreci bitirir.

3- Baz alınan fiyatlardan sonra TL kaybı şimdilik %20, sürecin oraya gitmeyeceğine inancım sonsuz lakin beyin jimnastiği; eylül de $/TL ne olur? Türkiye borsa=TL geçerli ama Soda içi dolu döviz, satışlar büyük oranda döviz endeksli. Salgın dolayısıyla para yağacak. Finansmanı sıkıntı olmaz.
    Atıyorum ama destekli:Birleşme baskıyla 1 soda= 50 cent işbankasının, bul finansmanını 10 cente Sat bir yıl sonra soda'yı 2 dolara. Satma sende kalsın oda 2 dolar. (uç noktalar değil bunlar 1 soda 1,41 Doları görmüş)

Malesef mevzuat her duruma göre yapılmış değil. Yetersiz olduğu için yenilenmeye çalışılıyor. Mevzuatta yazılı olmayan ama yatırım mantığına, borsa işleyişine, finans, kanun ve yönetmeliklere uymayan durumlarda SPK müdahele ediyor. SPK varlık nedeni de budur. Bizlerden daha iyi sürecci takip ettiklerine ve bizim göremediğimiz husuları görüp takip ettiğimden bir kuşkum yok. Yeterki yatırımcı şikayetini belirtsin.Cumhurbaşkanımızın ekonomi danışmanı Sayın Yiğit Bulut, sayın Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak beye iletiniz. SPK iletiniz. Daha önce tecrübem oldu, Gereğini yaptılar.

Özellikle bu forum ve twitter da yazdıklarınız takip ediliyor. Hazırladığım (sayfa 700) dilekçeyi twitterda paylaşmam sonrası İşbank destek vasıtasıyla iletişime geçmek istedi. Cevap bile vermedim.

Aksi halde her aşamada Cimer'e haklı şikayetlerimi ileticeğim. Kanuni haklarımı kullanacağim. Ama bu işin o kadar uzamayacağını düşünüyorum. Yatırımcılar artık inanılmaz, araştırıyor, hakkını savunuyor.
    Son düzenleme : alanlı; 06-05-2020 saat: 23:51.

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
    Sayfa 700 ?

6.  Alıntı Originally Posted by dimitris Yazıyı Oku
    Sayfa 700 ?
    https://www.hisse.net/topluluk/showt...38423&page=700

7. Son 5 yıl SODA
    En düşük : 0,64 Dolar
    En yüksek : 1,41 Dolar (20.03.2019)

8.  Alıntı Originally Posted by Korfez Yazıyı Oku
    O durumda zaten Soda taşıyan enayidir...Şuanda Soda satıp Anacm alıyor ve %10 daha fazla Şişe Cam hissesi alıyorsun Milyon lotluk portföylerin bu işlemi nedense yapamadığı bir hafta izliyoruz...Acaba neden? Citi Deutsche ve Emeklilik fonları gibi Finansal okuryazarlığı olan arkadaşları bu hesaplamayı görmeye davet ediyoruz

YTD
    Bu konu çok doğru şu anda borsa fiyatından Sodayı satıp Anadolu cam alırsanız, birleşme zamanında %10 daha fazla Sişe alıyorsunuz fakat birleşmeyi beklemez iseniz "ayrılma hakkı" kullanma hakkınız ortadan kalkıyor. Bu yüzden bir çok yatırımcı bunu yapamıyor.

Sayfa 714/899 İlkİlk ... 214614664704712713714715716724764814 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •