Sayfa 755/899 İlkİlk ... 255655705745753754755756757765805855 ... SonSon
Arama sonucu : 7185 madde; 6,033 - 6,040 arası.

Konu: SODA - Soda Sanayii

1.  Alıntı Originally Posted by olimpik forum Yazıyı Oku
    Hisseler CHP nin elinde oldukça,siyasallaşmış zaten.Partiler şirketlere ortak olamazlar,,bu konuda açık kanun var.
    Atatürk zamanında CHP tek parti olduğu için devleti temsil ediyordu,dolayısı ile bankada ortaklığı olabiliyordu,çok partili hayata geçtiğimiz yıldan beri,artık bu durum ortadan kalktı,temsil yetkisi,devletin olması gerekir.
    Diyelim ki,öyle ya da böyle chp kapatıldı,,o zaman Atatürk ün hisseleri ne olacak,kim temsil edecek?
    Hocam bir yanlış anlamayı düzeltmek isterim iş bankası hisseleri chp nin değil, Atatürk'ün. Chp sadece bu hisselerin gözetimini yani moda tabirle "kayyum"luğunu yapıyor ve hiç bir gelir elde etmiyor. Ayrıca dediğiniz gibi bir olay 1980 darbesinden sonra gerçekleşti. Chp kapatılınca hisseler hazineye geçti fakat 1992 de parti yeniden kurulunca yargıtay hisselerin denetimini tekrar chpye devretti. Bundan önce Demokrat Parti döneminde de hisseler hazineye devredilmiş ama 1963te Anayasa Mahkemesi bu kararı bozmuştu. Sonuç olarak Chp istemeden hisselerin devri mümkün gözükmüyor.

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by olimpik forum Yazıyı Oku
    Hisseler CHP nin elinde oldukça,siyasallaşmış zaten.Partiler şirketlere ortak olamazlar,,bu konuda açık kanun var.
    Atatürk zamanında CHP tek parti olduğu için devleti temsil ediyordu,dolayısı ile bankada ortaklığı olabiliyordu,çok partili hayata geçtiğimiz yıldan beri,artık bu durum ortadan kalktı,temsil yetkisi,devletin olması gerekir.
    Diyelim ki,öyle ya da böyle chp kapatıldı,,o zaman Atatürk ün hisseleri ne olacak,kim temsil edecek?
    Ben Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu 'nun da Atatürk 'ün istediği şekilde faydalandığını düşünmüyorum. Koca bankanın yüzde 28 'inden gelir elde ediyorlar ama Türkoloji konusunda yaptıkları hiç yeterli değil. Bu kadar parayla Türkoloji'nin merkezi Türkiye olmalıydı. Ama değil.

Misal Atatürk o yokluk zamanında dahi Türkoloji gemisi kurup bütün Avrupa limanlarını gezdirmişti. Var mı böyle güzel çalışmalar yok .
    Uluslararası arenada ses getiren çalışmalar var mı, yok . Çok daha etkin olmalıydı ama o para bu kurumlara yeterince gitmiyor. AKP engelliyor değil, AKP kurulmadan önce de bir nane yoktu .

Ha hükümete geçince ne olacak , hangi parti iktidarda ise o partinin oyuncağı olacak . Ama ne değişir hiçbir şey. CHP 'nin söz hakkı olduğunda benim çocuklarımın parasına göz dikiyorlarsa, bu kadar art niyetli , bu kadar pislik iş yapıyorlarsa hükumete geçince ne kaybedeceğim sanki.

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by muratertug Yazıyı Oku
    Hocam bir yanlış anlamayı düzeltmek isterim iş bankası hisseleri chp nin değil, Atatürk'ün. Chp sadece bu hisselerin gözetimini yani moda tabirle "kayyum"luğunu yapıyor ve hiç bir gelir elde etmiyor. Ayrıca dediğiniz gibi bir olay 1980 darbesinden sonra gerçekleşti. Chp kapatılınca hisseler hazineye geçti fakat 1992 de parti yeniden kurulunca yargıtay hisselerin denetimini tekrar chpye devretti. Bundan önce Demokrat Parti döneminde de hisseler hazineye devredilmiş ama 1963te Anayasa Mahkemesi bu kararı bozmuştu. Sonuç olarak Chp istemeden hisselerin devri mümkün gözükmüyor.
    Haklısınız. Hükümet propaganda olarak her şeyi söyleyebilir ama iş , kanuna gelince miras hakkı evrenseldir. Bildik şeylerle aşılamaz.
    Ha AKP hukuksuzluk yaparsa da kim ceza verir , kim engel olur bilemem .

4.  Alıntı Originally Posted by olimpik forum Yazıyı Oku
    Devlet dediğiniz kimdir ülkemizde?
    İktidara gelmiş parti değil midir?
    Yönetim daha doğru tarif ile temsil yetkisi CHP de değil AKP de olmuş olacak.
    Yani ne olacağı belli!
    İş bankası ile Tüm bu yapılan dedikodular aslında, öküz altında buzağı aramaktır.

CPH1951 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. İşbank %38,17
    Chp %28,09
    Diğer %33,73 (halka açık kısım)

CHP kontrolündeki hisseler hazineye devir olursa;

- yönetim kurulu toplantılarına hazine yetkilileride katılacaklar. İşbank yönetimi için zor bir durum. Hazine ile aynı masada olup şirket yönetmek, şirket için strateji üretmek, karar vermek, şirketi devletten önce düşünmek zor olacak. Bunun yerine devleti şirketten önce düşünme felsefesi işleyecektir. Bu durum SONSUZA kadar değişmeyecek. Çaresi yok. İşbankasına Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün hisselerini alma imkanı tanınmaz diye düşünüyorum.

- yönetim kurulu kararlarında ve genel kurul kararlarında hazine yetkililerinin oy hakkı olacak. Bunada SONSUZA kadar yapacak bir şey yok.

CHP ile olan dönemde oy hakkı sebebiyle Topal Ördek durumu tarafların anlaşabildikleri için sorun olmadı. CHP kontrolündeki hisseler hazineye devir olursa, hazine ve oy hakkı bulunan diğer hissedarlar ile anlaşmazlık durumunda İşbankası Genel Kurulda Topal Ördek durumuna düşmemek için +%50 çıkmak zorunda kalacaktır diye düşünüyorum.

İyi bayramlar.

2 konu var.
    1-Atatürk, vasiyet ederek hisselerini belirli yerlere vermek için,CHP ye bıraktı,
    2-Partiler hisse sahibi olamazlar

Bu iki konu arasında bayramdan sonra nasıl bir formül bulunacak,ben de merak ediyorum.
    YORUMLAR TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

hiçbir şey olmaz, boş bir mevzu. kimi arkadaşlar diyor ki; devlet kimdir, iktidardaki parti, o halde şimdi akp var, o yönetmeli. büyük önder Atatürk bunları düşünemedi mi? o vakit devlet kurumları yok muydu? hazine yok muydu? yada kurumların kendilerine veremez miydi? örneğin TÜRK tarih kurumunun başına türkçülüğü tartışmalı biri getirilirse ne olur? tarih dediğiniz objektif olunası bir alan değildir, ideolojik tir. bazı konuların üzerini çizer, bazılarını es geçersiniz. Atatürk chp ye demiştir ki; bu kurumları denetle, istenilen çalışmaları yaparlarsa finansal destekle.
    meleklerin cinsiyetini tartışacağımız zaman yakındır.

Bunu ben de dusundum. Acaba Atamizin doneminde siyasi partilere ticaret yasagi var miydi yoksa teamulen uygun olmaz zaten diye mi dusunuluyordu. Simdi acikca yasalarimizda mevcut bu durum. Haliyle Atamizin vasiyetide olsa yasalara aykiri bir durum mevcut. Ben bu minvalden hareketle devlet icerisinde bu kadar guclu olan iktidarin rahatlikla bu hisseleri hazineye devredeceklerini dusunuyorum.

Devir sonrasi cogunluk hisseye sahip olmak icin taraflarin borsadaki senetlere sahip olma zorunlulugu artiyor. Bu durumda borsadaki senetlerin cok degerlenecegini dusunuyorum.

Is yonetimi sadece kendilerini dusundugune inanan biri olarak madem herkes kendi cikarlarini dusunuyorsa bence borsa yatirimcisinin da bu ek koyma olayi isine yarayacaktir. Ytd.

Ataturku tum kalbiyle seven Turk Milliyetcilerine selam olsun. Hayirli bayramlar.
     Alıntı Originally Posted by olimpik forum Yazıyı Oku
    2 konu var.
    1-Atatürk, vasiyet ederek hisselerini belirli yerlere vermek için,CHP ye bıraktı,
    2-Partiler hisse sahibi olamazlar

Bu iki konu arasında bayramdan sonra nasıl bir formül bulunacak,ben de merak ediyorum.
    SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 755/899 İlkİlk ... 255655705745753754755756757765805855 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •