Sayfa 829/899 İlkİlk ... 329729779819827828829830831839879 ... SonSon
Arama sonucu : 7185 madde; 6,625 - 6,632 arası.

Konu: SODA - Soda Sanayii

Adil degisim orani, birlesme ve bolunme tebliginin 6. Maddesinde asagidaki gibi hesaplanacagi emredilmis. Yuce spk en azindan soda ve trakya hissedarlari icin adil degisim oranini hala degistirme yetkisine sahip. Su andan itibaren bizi 3. Bent ilgikendiriyor.

Birleşme ve bölünme işlemlerinde esas alınacak finansal tablolar
    MADDE 6 –*(1) Birleşme veya bölünme işleminin onaylanacağı genel kurul toplantısının hesap döneminin sonunu takip eden dördüncü ayın başı ile sekizinci ayın sonu arasında yapılması durumunda, birleşme veya bölünme işlemlerinde son yıllık finansal tablolar esas alınır. Genel kurul toplantısının bu dönemin dışındaki bir tarihte yapılması durumunda ise, en az 6 aylık faaliyet dönemini kapsayacak ve finansal tablo tarihi ile genel kurul toplantı tarihi arasında altı aydan fazla süre geçmeyecek şekilde düzenlenecek ara dönem finansal tablolar esas alınır.
    (2) Birleşme veya bölünme işlemlerine esas alınacak finansal tabloların, Kurulun muhasebe standartlarına ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde hazırlanmış ve bağımsız denetim standartları çerçevesinde özel bağımsız denetimden geçirilmiş olması zorunludur. Ancak, birleşme veya bölünme işlemlerine esas alınacak finansal tabloların Kurul düzenlemeleri uyarınca bağımsız denetiminin yapılmış olması halinde, özel bağımsız denetim koşulu aranmaz. Birleşme işlemine taraf şirketlerden konsolide finansal tablo düzenlemekle yükümlü olanların konsolide, diğerlerinin solo finansal tablolarının birleşme veya bölünme işlemlerine esas alınması zorunludur.
    (3) Birleşme veya bölünme işlemine esas alınacak finansal tablolara ilişkin bağımsız denetim raporunda olumsuz görüş bildirilmesi veya görüş bildirmekten kaçınılması durumlarında, söz konusu finansal tablolar birleşme veya bölünme işlemine esas alınmaz. Birleşmeye veya bölünmeye esas alınacak finansal tablolara ilişkin bağımsız denetim raporunda olumlu görüş bildirilmesine rağmen Kurulca yapılacak inceleme sonucunda değişim oranını etkileyecek hususların tespiti veya bağımsız denetim raporunda şartlı görüş bildirilen ve değişim oranını etkileyecek hususların bulunması halinde, finansal tablolarda gerekli düzeltmelerin yapılarak bağımsız denetim raporunun yeniden hazırlanması gerekir.
    (4) Birleşme veya bölünme işlemlerine esas alınacak finansal tabloların tarihi ile birleşme veya bölünme sözleşmesinin veya bölünme planının imzalandığı tarih arasında, birleşmeye ya da bölünmeye taraf şirketlerin finansal durumlarında ve devre konu malvarlıklarının değerinde değişim oranını etkileyecek önemli bir değişiklik meydana gelmesi durumunda; bağımsız denetim kuruluşu tarafından söz konusu değişikliğin birleşme veya bölünme işlemine esas finansal tablolar üzerindeki etkisini gösteren ek rapor hazırlanır. Bu kapsamda, Kurula sunulan ve güncellenmesi gereken belgeler yeniden düzenlenerek Kurula iletilir.

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Hepimiz kızgınız. Ancak bu kızgınlık ve ruh hali ile işlem yaparak hisseden çıkmak bize zarar , onlara kar yazar düşüncesindeyim. Çünkü , hisse fiatının 2019 bilanço esas alınarak birleşme ve geri alım fiatı açıkladılar. O zamandan bu zamana 6 ay geçti. Tamam geri alım fiatında 6 aylık bekleme zararı var. Fakat bu zaman zarfında şirket ilk çeyrek 400 milyon kar yazdı. Bilançoda 2018 ve 2019 yılında 50 milyon civarı vergi ödenmesine rağmen. Bu çeyrek 250 milyon ödenmiş. Geçmiş döneme vergileri falan. Buraya dikkat çekmek isterim. Yani 200 milyonluk bir karı 400 milyonluk kara ekelrsek 600 milyon kar çıkar. Bu F/K yı 4.9 lara çeker. Daha öncede yazmıştım. Dünya enerji ajansı başkanı Fatih Birol , HT de Avrupada doğalgaz fiatının 1 euroya düştüğünü , doğalgaz satıcıları satacak yer bulamadıklarını 2. kez söylüyor. Bu ana girdi. Trakya cam da 110 milyom kar beklenirken 150 gelmesinde Avrupadaki dip yapmış çok düşük doğalgaz fiatları olduğu , Banka analiz raporlarında okumuştum.
    Anadolu cam, Denzili cam bunlarda zaten toplu. Trakyada da bayağı topladılar. İş Bankası daha önce yaptığı alımlarla yüzde 70 üzerine çıkarmıştı hisse oranını. Birtek soda yatırımcında hem halka açıklık oranı çok yüksek ve benim gibi kemik yatırımcı çözülemediği için yeterince toplanamdı. Fiat ezilerek baskılandı. Birleşme rasyosu 1.16 iken başlangıçta 1.22 aralığında olan oran 1.09 a kadar hunharca getirildi. Şimdi 1.11 falandır. Yani Şişede geri alım için katiyen şubattan beri pozisyonunu bozmamış olanlara dendiki. bakın burda marj var direnmeyin. Pozisyon değiştirin. Şişe satıp Soda alın gibi..
    Şöyle düşünüyorum. Banka tamam bunları , şunları yaptı pwc falan. Yukardan geri alım yapmıyor. Yani şirket bu durumda karlı. O zaman şirket karda ise ve kar üretmeye devam ediyor ve yatırımlarına devam ediyorsa ; neden çıkalım. Bu defter değeri ile 0.8 lerde. 5 yıllık sürdürülebilir F/K larda ve geleceğin ürünlerini üretiyorsa, birleşmenin getireceği sinerji ile daha fazla kar yazacaksa , biz neden bu mevziyi terk edelim. Şuna benzer bir tavuk gıdaklar yumurta düzer düzer , tam yumurtlamaya başlayacağı zaman kesilirse yazık olur..
    Sağlıklı düşünelim, geçenlerde 100 çalışanlı bir türk oyun şirketi 1.5 milyar dolara satılırken, Şişecamın 1.8 milyar dolar değeri nasıl olur. Nasıl olabilir ? Soda kimyasallarında dünya lideri, Avrupa düzcam lideri. Şişe olarak dünya 3. bir şirket bu değer olamaz..
    Adamlar bu birleşmeyi 2-3 yıldır planlamışlar demek ki, oya gibi ilmek ilmek işlemişler. Mallar, hisseler düşük değerden borsadan toplanıp depo edilmiş, genel müdürlük binası 300 milyona İş kulelerinden alınmış. EBRD den paşabahçe hisseleri çok daha ucuz fiatlara geri alınmış. Adamlar yatırım şartı ilehisse alımı yapmışlardı, yatırım olmayınca şartnamaye uyulmadığı için geri devr ettiler.
    Bütün bunlar bir plan çerçevesinde yapılmış demekk ki.
    Olan oldu. Olanlar şirkete yaradı, yatırımcıya değil. Ancak kızgınlıkla, anlık düşünmeyelim.. Zaten borsanın yüzde 80 i psikolojidir malumunuz. Adamlarda zaten ellerinde paraları hazır, düşenleri de toplamaya hazır vaziyetteler..(Yatırımcının yönetime en kızgınlık zamanında , kendimde pozisyon taşıdığım için bunları yazdım.)... Kendi samimi dşncelerim olup , kimseye al - sat demem ne haddime ...Selamlar..

3. O kadar sinirliyim ki daha ilk açıklandığı gün çıkmıştım hiç arkama bile bakmadım gerçekten nefret doldum bunlara karşı. Değerlemeleri filan görünce iyi ki böyle yapmışım diyorum isterse 30 tl olsun birleşme bitmeden sopayla bile dokunmam.
     Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku
    Hepimiz kızgınız. Ancak bu kızgınlık ve ruh hali ile işlem yaparak hisseden çıkmak bize zarar , onlara kar yazar düşüncesindeyim. Çünkü , hisse fiatının 2019 bilanço esas alınarak birleşme ve geri alım fiatı açıkladılar. O zamandan bu zamana 6 ay geçti. Tamam geri alım fiatında 6 aylık bekleme zararı var. Fakat bu zaman zarfında şirket ilk çeyrek 400 milyon kar yazdı. Bilançoda 2018 ve 2019 yılında 50 milyon civarı vergi ödenmesine rağmen. Bu çeyrek 250 milyon ödenmiş. Geçmiş döneme vergileri falan. Buraya dikkat çekmek isterim. Yani 200 milyonluk bir karı 400 milyonluk kara ekelrsek 600 milyon kar çıkar. Bu F/K yı 4.9 lara çeker. Daha öncede yazmıştım. Dünya enerji ajansı başkanı Fatih Birol , HT de Avrupada doğalgaz fiatının 1 euroya düştüğünü , doğalgaz satıcıları satacak yer bulamadıklarını 2. kez söylüyor. Bu ana girdi. Trakya cam da 110 milyom kar beklenirken 150 gelmesinde Avrupadaki dip yapmış çok düşük doğalgaz fiatları olduğu , Banka analiz raporlarında okumuştum.
    Anadolu cam, Denzili cam bunlarda zaten toplu. Trakyada da bayağı topladılar. İş Bankası daha önce yaptığı alımlarla yüzde 70 üzerine çıkarmıştı hisse oranını. Birtek soda yatırımcında hem halka açıklık oranı çok yüksek ve benim gibi kemik yatırımcı çözülemediği için yeterince toplanamdı. Fiat ezilerek baskılandı. Birleşme rasyosu 1.16 iken başlangıçta 1.22 aralığında olan oran 1.09 a kadar hunharca getirildi. Şimdi 1.11 falandır. Yani Şişede geri alım için katiyen şubattan beri pozisyonunu bozmamış olanlara dendiki. bakın burda marj var direnmeyin. Pozisyon değiştirin. Şişe satıp Soda alın gibi..
    Şöyle düşünüyorum. Banka tamam bunları , şunları yaptı pwc falan. Yukardan geri alım yapmıyor. Yani şirket bu durumda karlı. O zaman şirket karda ise ve kar üretmeye devam ediyor ve yatırımlarına devam ediyorsa ; neden çıkalım. Bu defter değeri ile 0.8 lerde. 5 yıllık sürdürülebilir F/K larda ve geleceğin ürünlerini üretiyorsa, birleşmenin getireceği sinerji ile daha fazla kar yazacaksa , biz neden bu mevziyi terk edelim. Şuna benzer bir tavuk gıdaklar yumurta düzer düzer , tam yumurtlamaya başlayacağı zaman kesilirse yazık olur..
    Sağlıklı düşünelim, geçenlerde 100 çalışanlı bir türk oyun şirketi 1.5 milyar dolara satılırken, Şişecamın 1.8 milyar dolar değeri nasıl olur. Nasıl olabilir ? Soda kimyasallarında dünya lideri, Avrupa düzcam lideri. Şişe olarak dünya 3. bir şirket bu değer olamaz..
    Adamlar bu birleşmeyi 2-3 yıldır planlamışlar demek ki, oya gibi ilmek ilmek işlemişler. Mallar, hisseler düşük değerden borsadan toplanıp depo edilmiş, genel müdürlük binası 300 milyona İş kulelerinden alınmış. EBRD den paşabahçe hisseleri çok daha ucuz fiatlara geri alınmış. Adamlar yatırım şartı ilehisse alımı yapmışlardı, yatırım olmayınca şartnamaye uyulmadığı için geri devr ettiler.
    Bütün bunlar bir plan çerçevesinde yapılmış demekk ki.
    Olan oldu. Olanlar şirkete yaradı, yatırımcıya değil. Ancak kızgınlıkla, anlık düşünmeyelim.. Zaten borsanın yüzde 80 i psikolojidir malumunuz. (Yatırımcının yönetime en kızgınlık zamanında , kendimde pozisyon taşıdığım için bunları yazdım.)... Kendi samimi dşncelerim olup , kimseye al - sat demem ne haddime ...Selamlar..

4.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    O kadar sinirliyim ki daha ilk açıklandığı gün çıkmıştım hiç arkama bile bakmadım gerçekten nefret doldum bunlara karşı. Değerlemeleri filan görünce iyi ki böyle yapmışım diyorum isterse 30 tl olsun birleşme bitmeden sopayla bile dokunmam.
    Çok mantıklı bir karar vermişsiniz. Keşke bende açıklandığı zaman satıp kurtulsaydim bu lanetten.

Şerh düşmek için bekliyorum. Bir daha da iş grubuna bulaşmak mı, asla.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Ah Soda ahhhh......
    Almak, satmak ,tutmak herkesin kendini bağlar o kaddarr...(ytd değil şahsi fikirlerimdir.)

6.  Alıntı Originally Posted by yucin Yazıyı Oku
    Ah Soda ahhhh......
    Aldık mı gazımızı

7. - SPK nin SODA lehine birleşme oranlarına müdahale etmesi gerektiğini düşünüyorum.. umuyorum..
    - Elimde birkaç yıldır tuttuğum SODA lar var, ilk başlarda GK da şerh koyar paramı alırım modundaydım, şimdi ise ŞİŞE ları alıcam, ilerde makul bi yerden ŞİŞE leri vermenin daha karlı olacağını düşünüyorum..
    - Ama SODA seçeneği olmayacağı için ŞİSE de uzun vade yatırıma devam eder miyim bilemiyorum..
    Son düzenleme : ValueInvestor; 27-06-2020 saat: 21:13.

8. Birleşme başvurusu ne zaman?
    Kanun çıktıktan sonra..
    İşine gelmezse başvurmayadabilirsin ama şartlar bunlar

"Mehmet ağa seni öldürücem!.." diyerek işlemi kamuoyuna açıklıyorum..(O sırada adam öldürmek suç değil)
    Bundan bir ay sonra, adam öldürmenin suç olduğuna ilişkin kanun çıkıyor....
    Bu kanun çıktıktan sonra, başvurumu yapıp adamı öldürüyorum..
    SPK da diyor ki; "Adamı öldüreceğini, kanundan önce açıkladığı için, kanun çıksa da ve koskoca kaanuna rağmen.. banane banane suç sayılmaz .
    Bunun hangi SPK diyor:..?
    Azımsanmayacak sayıda yatırımcılar için katastrofik sonuçlar üreten, Halka arz seferberliğinin baş aktörü SPK..
    Önceden de yazmıştım..aslında ortada kamuya açıklamış bir işlem falan da yok...neymiş o açıklanan işlem bi anlatsınlar bana?.Açıklanan nedir? İşlem mi..Niyet beyanı mı?..
    Her neyse elimizdeki SPK bu....
    Şİmdi tekrar bi düşünmek zamanı Ülkemize yatırım yapacak mıyız? "Töööbe" mi diyeceğiz?..
    Kendi adıma SPK'ya rağmen; ve SPK'nin kendisini de risk unsurlarından biri olduğu kabulu ile yatırımlarıma devam edeceğim..
    Ne yapak.... atsan atamazsın satsan satamazsın..Birlikte yaşamayı öğrenicez

Sayfa 829/899 İlkİlk ... 329729779819827828829830831839879 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •