Sayfa 574/899 İlkİlk ... 74474524564572573574575576584624674 ... SonSon
Arama sonucu : 7185 madde; 4,585 - 4,592 arası.

Konu: SODA - Soda Sanayii

1. Yeni kanun madde 39 nu kanun yayın tarihinde yürürlüğe girer diyor.boşuna kafa yoruyorsunuz.bizi eski kanun ilgikendiriyor zira haberin ilk açıklandığı tarihte bu kanun yayınlanmamıştı.eğer uygulansaydı mardin grubundada uygulanırdı.kanun çıktığında spk onayı gel memişti.bizden farkı sadece değerleme raporu gelmişti.her grup hissesinin çağrı fiyatı belli şimdi alanda yararlanır.

2. Birleşme haberleri genelde olumlu yansır.eger netlik ve resmilik olursa...sanırım şu anda karar yok...biraz da silkeleme sanki..Bu düşüşler...Eger Adam yatırımcısına düşmansa hep ben kazanayım derse yatırımcı bulamaz yalvarmaya başlarlar...sonrasında neden küçük yatırımcı gelmiyor derler...aç gözlü patronlar oldukça....hissede bu yüzden ayaklarda.. y.t.d..

Arkadaşlar
    1.bu birleşme tebliği eş zamanlı çıkacaktı SPK.herzamanki gibi hantal yapısıyla geriden geliyor.halbuki bu hususta açıklamaları var.
    2.tebligde belki birleşme için irade beyanı aciklayanlar için farklı bir madde geçiş sürecinde olduğu için olabilir bu durumda başka bir şirket yok.
    3.sirketin değerleme raporunu tebliğ çıkmadan yayınlayacağını zannetmiyorum sebebi adil fiyat için alternatifler belli olmadan spk.ya müracaat edemezse ondan diye düşünüyorum tabiki farklı görüşe saygımız var.
    4.kanunda SPK.ya adil fiyat tespitinde geniş bir alan bırakmış yani hem kriterler koyacak ve SPK.ya bunu farklılıklar olarakta yetkisi olacaktır.
    Sagliklar

4.  Alıntı Originally Posted by cancan5001 Yazıyı Oku
    Şimdi haber açıklandığında diyelim 1000 lotum var.daha sonra sattım sonra yine aldım.bu durumda ben adil fiyattan yararlanabiliyormuyum.
    Ben yararlanabileceğinizi düşünüyorum. Aksi takdirde eski yeni hisse gibi bir düzenleme gerekliydi. Örneğin birleşme haberi öncesi 500 hissem var diye düşünelim. Haberden sonra 100 hisse daha alayım. Bu 600 hisseden 50 sini satmak istesem satılacak olanlar birleşme haberinden öncekiler mi olacak yoksa haberden sonrakiler mi.

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by ahmedow Yazıyı Oku
    Ben yararlanabileceğinizi düşünüyorum. Aksi takdirde eski yeni hisse gibi bir düzenleme gerekliydi. Örneğin birleşme haberi öncesi 500 hissem var diye düşünelim. Haberden sonra 100 hisse daha alayım. Bu 600 hisseden 50 sini satmak istesem satılacak olanlar birleşme haberinden öncekiler mi olacak yoksa haberden sonrakiler mi.
    Emin değilim ama ilk gelen ilk çıkar diye biliyorum. Vergilendirmelerde devletin işine bu yarar çünkü. Yine daha iyi bilen birisi cevaplar umarım.

Geri alım fiyatı olarak 30 günlük ortalama mantıklı değil. Art niyetli olarak kullanıma açık. SPK tutup da iş bankasının ekmeğine yağ sürmez bence .

Atıyorum 30 gün hisseyi baskıla. Ortalamayı kafana göre belirle . Fiyat bu , belgeleri hazırlarım SPK da bir şey diyemez. İster sat ister satma .

Şu konjonktürde, SPK; iş bankasının kendi hisserini ucuz ucuz almasına izin mi verecek ? Bence olmaz .

Ha bunları boşa konuşuyoruz belki de . Güzel oran gelir yahut hisse güzel yerlere çıkar, gerek kalmaz belki de . Bakarız SPK 'nın uygulaması iş bankasının işine gelmez , vazgeçtim der .

Yazdıklarım beni bağlar, tavsiye değil.

6. Sanırım burada önceden yazmıştım..
    Denk gelmiş olan arkadaşlarımız hatırlayacaklardır..Şu ayrılma hakkı kullanımı konusunda düşüncelerim özetle.
    "İşlemin kamuya açıklandığı tarihten sonra alıyorsan zımnen bunu onaylayarak alıyorsun..
    O halde yeni yapılan değişikliği göre 31 Aralıktan sonra yapılan alımların ortaklıktan ayrılma hakkı kapsamında olmaması gerekir"
    biçiminde

Ancak, sanırım, bizim birleşmeye özel ve dikkat edilmesi gereken bir husus var..
    Ve buna dikkat edilmemesi halinde yargıya yansıdığında yol kazaları çıkmasını muhtemel görüyorum..

Kronoloji:

31 ocak birleşme haberi
    birkaç gün sonra bankaclık kanunu hakkında değişiklik haberi
    25 Şubat 2020 resmi gazetede yasalaşması..

Bize özel olmasını sebebi Birleşme süreci ile içi içe geçmiş olması..

Kanunlar geriye yürümez..
    Şu durumda kanun yasalaşıp yürürlüğe girene kadar hükmü yoktur..

-25 Şubat 2020'ye kadar hisse sahibi olan yatırımcı açısından "Birleşmeyi bilip bilmeme" konusunun, ortaklıktan ayrılma hakkının kullanım biçimi bağlamında hiçbir önemi yoktur" BELKİ DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ MECLİSTEN GEÇMEYECEK NEREDEN BİLİCEZ?" şu durumda yürürlükteki mevzuata göre düşünmeliyiz..
    Şöyle düşünelim..(gerçek bir örnektir)
    "Çocuk gelinlerle evlenenlere af yasası" çıkacaktı..Bu kanun çıkacak diye 9 yaşında kıza imam nikahı kıyıp koynunuza aldığınızda, çıkmasını beklediğiniz yasa mı geçerli olacak?" Yani fiillerimizi kanunun çıkma olasılığına göre mi ayarlayacağız?..
    Hatırlarsanız o çocuk gelin yasası çıkmadı" ..Ama Biz de nikahı kıymış bulunduk???..(kanun çıkmış olsa pek tabii ki sanık lehine kullanılacaktır ama çıkmadı bunu da not edelim)
    "Eh ama bizim durumuzda kanun çıktı ya işte!"..Ama o zaman sorarız 31 Aralık 25 şubat arası işle yapanlar neye göre işlem yapacaklardı ki? Buradaki fark; ortada sanık yok ancak iki taraf var..İşlemi tesisi eden şirket SPK ve tesis edilen işlemden etkilenecek yatırımcılar ve şirket tüzel kişiliği..
    Bu sorular konuyu muallak hale getiriyor..

Özetle önceki tarihlerde yazdığım düşüncem hala geçerli olmakla beraber, bize özel bu duruma göre düşüncemin tadilata ihtiyacı olduğunu düşünüyorum..
    O da şu şekilde..

Bankacılık kanunu değişikliğinde dair yasanın resmi gazetede yayımlandığı tarihten önce hisse alanların ortaklıktan ayrılma hakkından faydalanabilmeleri gerekir..Yani 25 Şubata kadar hisse alanlar ortaklıktan ayrılma hakkından faydalanabilmelidir

Burada muallak bir durum var..(yoruma açık..yazdığım gibi de yorumlanabilir, yorumlanmayabilir de)
    Ancak 31 ocak tarihini baz alıp tesis edilecek işlemlere karşı yazdığımı sebebe dayanarak; yürütmeyi durdurma talebi ile beraber dava açılıp, en azından bir YD kararı çıkarsa süreç uzar daaaaa uzar...kanımca..
    Hatta 31 Ocak tarihi baz alınmış olsa ve ben Genel Kurul'da şerh koyacak olsam ve ..Muhalefet şerhime bu metni de ilave eder, metnin sonuna da "işlemin iptaline dair tüm yasal haklarım saklıdır" cümlesini yazardım
    Anaysa profesörü değilim sadece Fikir cimnastiğidir..

7.  Alıntı Originally Posted by dimitris Yazıyı Oku
    Emin değilim ama ilk gelen ilk çıkar diye biliyorum. Vergilendirmelerde devletin işine bu yarar çünkü. Yine daha iyi bilen birisi cevaplar umarım.

Geri alım fiyatı olarak 30 günlük ortalama mantıklı değil. Art niyetli olarak kullanıma açık. SPK tutup da iş bankasının ekmeğine yağ sürmez bence .

Atıyorum 30 gün hisseyi baskıla. Ortalamayı kafana göre belirle . Fiyat bu , belgeleri hazırlarım SPK da bir şey diyemez. İster sat ister satma .

Şu konjonktürde, SPK; iş bankasının kendi hisserini ucuz ucuz almasına izin mi verecek ? Bence olmaz .

Ha bunları boşa konuşuyoruz belki de . Güzel oran gelir yahut hisse güzel yerlere çıkar, gerek kalmaz belki de . Bakarız SPK 'nın uygulaması iş bankasının işine gelmez , vazgeçtim der .

Yazdıklarım beni bağlar, tavsiye değil.
    Sn dimitri yazdıklarına katılıyorum,
    Spk ,dediğin gibi gelicek değerlemedeki düzenlemeyi öyle adil ayarlarki belki,şuanki bedavada az pahalı seviyeler komik oğlu komik kalır,gerçek değer ortaya çıkıp spk da sen bunu böyle yapıcaksın dediğinde,

Spk şirketin ederi bu sende dönüşümü böyle yapıcaksın dediğimde zaten %70 ort. İle sende olan şirketler varken bşrde borsa üzerinden sahip olduğun hisselerde var iken yani ciddi çoğunluğada sahip iken ,şirketlerinin ederi artmış iken senin burda ne gibi zararın olur,değerlenen soda hisseleri katşılıpında değerlenen şişe hissesi vericen yada değerlenen trakyaya karşılık değerli şişe vericen,yani değerli hisse alıcan değerli hisse vericen

Şuanki borsa değerlerine bakıp ciddi algı bozukluğu yaşıyoruz,şuanki rakamlar gerçek değil,misal trakyanın kasasında 3.9 milyar tl var piyasa değeri 4 milyar tl,misal trakyanın kasanındaki değer kadar işlem görürüken ,değerleme için kasadaki parayamı bakıcak yoksa kasa haricinde kalan fabrikalar yatırımlar ve üretilen karamı bakıcak elbette kasa haricine bakıcak,yada soda için bedavadan az pahalı şirket değerlenince,asıl değeri buralar yani borsa ederi şirketinde değeri diyebilcek bir babayit varmı yapamazki yaparsa şuç işler zaten,sen fk sı 5 olan şirketi nasıl bu rakamlara değerledin demezlermi,

Burda ayrılma hakkı ve adil fiyatla ilgili yeni düzenlemeyi beklediklerini şirket zaten yazılı şekilde dile getirmiş benimde yaptığım telefon görüşmesinde 40 dk civarı idi,sürekli adil fiyat adil değer diyip durmuşlardı bana ,yani bunlar bu işi adillik üzerine yapıcak bu net gibi tabi tavır değişkliği olmaz ise ki olmamalı zaten,olmaz diyede düşünüyorum,

Ayrılma hakkından hisse almakdansa şirketlerin değerlerinin adil şekilde verilmesi ile şişe dönüşümünde şişe karlığı hisse vernde kazanır,şişe ye karşı hisse veren büyük ortakda kazanır,

Değerli hisse karşılığı değerli hisse verimi ,takasa iki değerli şirketle yapılcak herkez kazanıcak

iPad cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
    Spk eliyle tüm şişe hisselerinin absürt fiyatlanması düzeltilir umarım. Kimse bir şey kaybetmez herkes kazanır.

Sayfa 574/899 İlkİlk ... 74474524564572573574575576584624674 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •