Sayfa 781/899 İlkİlk ... 281681731771779780781782783791831881 ... SonSon
Arama sonucu : 7185 madde; 6,241 - 6,248 arası.

Konu: SODA - Soda Sanayii

1. Soda Ayrılma Hakkı, Ayrılma Fiyatı ve Birleşme

Merhaba,
    Öncelikle Soda forumunu okuduğumda çok nitelikli olduğunu gördüm ve gerçek yatırımcıları gördüğüme çok sevindim. Katkı sağlayanların eline sağlık.

Birleşmenin ilk açıklandığı tarih: 30 Ocak 2020

25 Şubat'ta gerçekleşen Sermaye Piyasası Kanunu'ndaki değişiklikler

Kimler Ayrılma Hakkını Kullanabilecek
    "Sermaye Piyasası Kanununda" değişiklik olduğu için sadece 25 Şubat tarihinde Soda'sı olan ayrılma hakkını kullanacak. Bu kesin.

Ayrılma Hakkı Fiyatı
    Kanun değişikliği ile "Kurulca belirlenecek esaslara göre adil bir bedel üzerinden" kavramı ilk defa ayrılma hakkı için kullanılıyor. Adil Değer şirketin değerleme çalışması sonucu bulunacak değeridir. Soda örneğinde gelir yöntemine yakın bir değer olarak düşünebiliriz. (Ancak tebliğ tasarısı bu şekliyle yürürlüğe girerse son 30 günlük ortalama fiyat geçerli olacak, çünkü tebliğ tasarısı 25 şubat öncesi başvurular için ayrılma hakkının sadece 25 Şubatta hisse sahibi olanlara uygulanacağını ve ayrılma hakkı fiyatının da eski tebliğ hükümlerine göre belirleneceğini söylüyor). Parantez içinde yazdığım konu çok kritik, taslak tebliğ bu şekliyle geçerse kötü olur.

İşlem Ne Zaman Tamamlanacak
    2019 yılsonu bilençoları ile birleşme tamamlanması için Ağustos sonuna kadar genel kurulun ticaret siciline tescili gerekiyor. Buradan geri gelirsek en geç Ağustos başında SPK onayının alınmış ve Genel Kurul davetinin (davetten 21 gün sonra yapılabiliyor) yapılması gerekiyor.

Şişecam Ayrılma Hakkı Olmayacak mı?
    Taslak tebliğ bu şekliyle geçerse ve Şişecam sermayesi birleşme sebebi ile %50'den daha az artarsa Şişecam'da ayrılma hakkı da olmayacak. Çünkü bu işlem önemli nitelikteki işlem olarak sayılmıyor. (Bu şekliyle geçerse bu da kötü olur) Soda'da her türlü ayrılma hakkı olacak.

Bundan sonra ne olabilir
    SPK işlemi oyalar ve bilançolar bayatlar işlem başka bir zamana kalır.
    SPK birleşme uzman kuruluş raporundaki değerlerde (4 farklı yöntem için) düzeltme isteyebilir. Yöntemlerin ağırlıklarını değiştirtebilir. Rapordaki değişiklikler sonrası (yeni birleşme oranları ile) onaylar. Gelir yönteminin sonucu değiştirilmeden gelir yöntemine yüksek ağırlık verilse bile birleşme oranı 1,16'dan 1,25-1,29 civarına çıkabilir diye düşünüyorum.
    Taslak tebliğ değişerek yürürlüğe girer ve 25 Şubat tarihinde Soda payı olan ortaklardan "adil değer" ile alınması hükmü gelir. Bu durumda ayrılma hakkı fiyatı çok yükseleceği için işlemin iptal riski doğar.

Özetle;
    Taslak tebliğ bu haliyle yürürlüğe girerse Soda ayrılma hakkı eski tebliğdeki fiyatla ve 25 Şubattaki ortaklara tanınacak. Bunun haksızlık olduğunu düşünüyorum ve SPK'nın yatırımcının sesini duymasını şikayetlerin gereğini yerine getirmesini bekliyorum.

Not: Birleşirse bir Soda kadar olamasa da Şişe hissesi de çok popüler ve güçlü olacak.

Yatırım tavsiyesi değildir

2.  Alıntı Originally Posted by swing Yazıyı Oku
    Merhaba,
    Öncelikle Soda forumunu okuduğumda çok nitelikli olduğunu gördüm ve gerçek yatırımcıları gördüğüme çok sevindim. Katkı sağlayanların eline sağlık.

Birleşmenin ilk açıklandığı tarih: 30 Ocak 2020

25 Şubat'ta gerçekleşen Sermaye Piyasası Kanunu'ndaki değişiklikler

Kimler Ayrılma Hakkını Kullanabilecek
    "Sermaye Piyasası Kanununda" değişiklik olduğu için sadece 25 Şubat tarihinde Soda'sı olan ayrılma hakkını kullanacak. Bu kesin.

Ayrılma Hakkı Fiyatı
    Kanun değişikliği ile "Kurulca belirlenecek esaslara göre adil bir bedel üzerinden" kavramı ilk defa ayrılma hakkı için kullanılıyor. Adil Değer şirketin değerleme çalışması sonucu bulunacak değeridir. Soda örneğinde gelir yöntemine yakın bir değer olarak düşünebiliriz. (Ancak tebliğ tasarısı bu şekliyle yürürlüğe girerse son 30 günlük ortalama fiyat geçerli olacak, çünkü tebliğ tasarısı 25 şubat öncesi başvurular için ayrılma hakkının sadece 25 Şubatta hisse sahibi olanlara uygulanacağını ve ayrılma hakkı fiyatının da eski tebliğ hükümlerine göre belirleneceğini söylüyor). Parantez içinde yazdığım konu çok kritik, taslak tebliğ bu şekliyle geçerse kötü olur.

İşlem Ne Zaman Tamamlanacak
    2019 yılsonu bilençoları ile birleşme tamamlanması için Ağustos sonuna kadar genel kurulun ticaret siciline tescili gerekiyor. Buradan geri gelirsek en geç Ağustos başında SPK onayının alınmış ve Genel Kurul davetinin (davetten 21 gün sonra yapılabiliyor) yapılması gerekiyor.

Şişecam Ayrılma Hakkı Olmayacak mı?
    Taslak tebliğ bu şekliyle geçerse ve Şişecam sermayesi birleşme sebebi ile %50'den daha az artarsa Şişecam'da ayrılma hakkı da olmayacak. Çünkü bu işlem önemli nitelikteki işlem olarak sayılmıyor. (Bu şekliyle geçerse bu da kötü olur) Soda'da her türlü ayrılma hakkı olacak.

Bundan sonra ne olabilir
    SPK işlemi oyalar ve bilançolar bayatlar işlem başka bir zamana kalır.
    SPK birleşme uzman kuruluş raporundaki değerlerde (4 farklı yöntem için) düzeltme isteyebilir. Yöntemlerin ağırlıklarını değiştirtebilir. Rapordaki değişiklikler sonrası (yeni birleşme oranları ile) onaylar. Gelir yönteminin sonucu değiştirilmeden gelir yöntemine yüksek ağırlık verilse bile birleşme oranı 1,16'dan 1,25-1,29 civarına çıkabilir diye düşünüyorum.
    Taslak tebliğ değişerek yürürlüğe girer ve 25 Şubat tarihinde Soda payı olan ortaklardan "adil değer" ile alınması hükmü gelir. Bu durumda ayrılma hakkı fiyatı çok yükseleceği için işlemin iptal riski doğar.

Özetle;
    Taslak tebliğ bu haliyle yürürlüğe girerse Soda ayrılma hakkı eski tebliğdeki fiyatla ve 25 Şubattaki ortaklara tanınacak. Bunun haksızlık olduğunu düşünüyorum ve SPK'nın yatırımcının sesini duymasını şikayetlerin gereğini yerine getirmesini bekliyorum.

Not: Birleşirse bir Soda kadar olamasa da Şişe hissesi de çok popüler ve güçlü olacak.

Yatırım tavsiyesi değildir
    Ortada çıkan resmi kanun var,
    Birleşme çıkan yeni kanunun çıkmayan tebliğine göre olmayacak,
    Birleşme eski kanunun tebliğine göremi olucak,

Düğüm burda zaten,birleşem başvurusu yeni kanun sonrası yapıldı,
    Birleşme yeni kanuna göre yapılmak zorunda,spk tebliği yayınlamıyor ama spk nın tebliğimi büyük,kanunmu

iPad cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

1.agustos sonuna kadar genel kurul yapma zorunluluğu var tescil değil
    2.hernekadar ilk kamuoyu açıklaması eski kanun ve tebliğ yürürlükte iken yapılmış olsada son çıkan kanuna göre adil fiyat yetkisi olan SPK.buna göre karar vermek zorundadır.
    3.olaki son hurriyetteki muafiyet kararı gibi gerekçesiz karar çıkarsa yapacak birşey sadece Ankara'da idare mahkemesine yürütmeyi durdurmalı
    Kararın iptali davası açılması gerekiyor.
    4.spk.ipe un sererek agusos başına kadar
    Bültende karar çıkmazsa bu iş olmayacak
    Demektir.
    5.spk.kararina karşı şişe cam çıkan ayrılma ve değişim oranından memmun olmaz ise birlesmeden vazgeçtim de diyebilir.bunun hiç bir müeyyidesi yoktur.
    6.sise grubu şu anda bile birleşmeden vazgeçtim diyebilir bununda hiç bir yaptırımı yoktur.
    7.es zamanlı tebligi çıkarmayan SPK.ya birşey yapılamadıgi vede halen çıkarmayan SPK.ya ne yapılabilir hiçbir şey kurumlarin maşallahı var diyelim
    Ne diyelim
    8.2 liradan 50 liraya giden kağıda birşey yapmak 10 lira iken gelmez ama 50 olunca aklı sıra bazı uygulamalar yürürlüğe koyar iş işten gectkten sonra
    9.yeni yatırımcı mağduru yaratilir ondan sonra aklı başına gelir.
    Sagliklar

4. Haftalık
    01.06 - 05.06
    https://hizliresim.com/B9OTjN

5.  Alıntı Originally Posted by toibek Yazıyı Oku
    Ortada çıkan resmi kanun var,
    Birleşme çıkan yeni kanunun çıkmayan tebliğine göre olmayacak,
    Birleşme eski kanunun tebliğine göremi olucak,

Düğüm burda zaten,birleşem başvurusu yeni kanun sonrası yapıldı,
    Birleşme yeni kanuna göre yapılmak zorunda,spk tebliği yayınlamıyor ama spk nın tebliğimi büyük,kanunmu

iPad cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Merhaba
    Birleşme duyurusu kanundan önce yapıldı, taslak tebliğde geçici maddeler var. Burada kanun yürürlüğü öncesi başvurular eski tebliğ çerçevesinde (hak sahibi olarak ise 25 Şubatta pay sahibi olanlar diyor) sonlandırılır diyor.
    Kanun maddesinde değişiklik oldu, ayrıca bir taslak tebliğ de var. Bu taslak tebliğe göre yorum yaptım. Tabi taslak farklı şekilde yürürlüğe girebilir o konu ayrı.
    Yeni tebliğ yürürlüğe girmeden işleme onay almaları hiç kolay değil zaten.
    iyi günler dilerim

6.  Alıntı Originally Posted by cinali Yazıyı Oku
    1.agustos sonuna kadar genel kurul yapma zorunluluğu var tescil değil
    2.hernekadar ilk kamuoyu açıklaması eski kanun ve tebliğ yürürlükte iken yapılmış olsada son çıkan kanuna göre adil fiyat yetkisi olan SPK.buna göre karar vermek zorundadır.
    3.olaki son hurriyetteki muafiyet kararı gibi gerekçesiz karar çıkarsa yapacak birşey sadece Ankara'da idare mahkemesine yürütmeyi durdurmalı
    Kararın iptali davası açılması gerekiyor.
    4.spk.ipe un sererek agusos başına kadar
    Bültende karar çıkmazsa bu iş olmayacak
    Demektir.
    5.spk.kararina karşı şişe cam çıkan ayrılma ve değişim oranından memmun olmaz ise birlesmeden vazgeçtim de diyebilir.bunun hiç bir müeyyidesi yoktur.
    6.sise grubu şu anda bile birleşmeden vazgeçtim diyebilir bununda hiç bir yaptırımı yoktur.
    7.es zamanlı tebligi çıkarmayan SPK.ya birşey yapılamadıgi vede halen çıkarmayan SPK.ya ne yapılabilir hiçbir şey kurumlarin maşallahı var diyelim
    Ne diyelim
    8.2 liradan 50 liraya giden kağıda birşey yapmak 10 lira iken gelmez ama 50 olunca aklı sıra bazı uygulamalar yürürlüğe koyar iş işten gectkten sonra
    9.yeni yatırımcı mağduru yaratilir ondan sonra aklı başına gelir.
    Sagliklar
    Adil fiyat konusunda size katılıyorum, ancak taslak tebliği de sirküle eden SPK'nın kendisi.
    Taslak tebliğ geçici maddelerde kanun yürürlüğü öncesi başvurularda eski tebliğe atıfların bulunması çok ilginç ve kritik.
    Bu geçici maddeleri kim için koydular? Adil fiyat diye beyanatlar verip Şişe birleşmesini bundan muaf tutmak (taslak tebliğ mevcut haliyle yürürlüğe girerse) nasıl bir düşüncedir?
    Yaşayıp göreceğiz, yatırımcılar bir gol daha mı yiyecek yoksa SPK güven mi tesis edecek.
    İyi günler dilerim

Alıntı Originally Posted by alanlı Yazıyı Oku
    Haftalık
    01.06 - 05.06
    https://hizliresim.com/B9OTjN
    Teşekkürler.

Credit Suisse, aylık olarak satış tarafında ne kadar görünüyor.

Sayfa 781/899 İlkİlk ... 281681731771779780781782783791831881 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •