Sayfa 475/899 İlkİlk ... 375425465473474475476477485525575 ... SonSon
Arama sonucu : 7185 madde; 3,793 - 3,800 arası.

Konu: SODA - Soda Sanayii

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
    Yok estağfurullah. Öğreniyoruz işte. Anlamaya çalışıyorum. Şimdi 28 e devlet çökse dahi ( ki inanmıyorum ) munzam sandıkla yine çoğunlukta ama siz diyorsunuz ki yasal olarak munzam sandık ayrı baş çekebilir . Atatürk payı ve munzam sandığın pandik atması sonucunda çoğunluk hissesini kaybedebilir. Vazgeçerim lafı da bir nevi sigorta .

2. Ula SODA sonunda bize kafayı çizdirdin ya! Sonumuz hayrola...

Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Merhaba

aksam 50% ozkaynaklar, 25% son 5 yillik faaliyet karlari, 25% son 5 yillik net kar ile bir calisma daha yaptim. Istiraklerdeki azinlik paylarinin sisede konsolide edilen ozkaynak ve karlari 27-28% civarinda.

Ek 24242

bu durumda da mevcut sise hisseleri 72-73% oraninda sulandirilacak. sonucta eski yeni ortaklik oranlari suna benzer bir sey cikiyor:

Ek 24241

ozellikle karli sodadaki yuksek (39%) azinlik paylari nedeniyle isbankasinin, munzam sandik olmadan yeni sisede hakim ortak olmasi zor gorunuyor. hele ki piyasa degeri ve indirgenmis nakit akisi ile soda degerlemesinin nihai sise icindeki payi daha yuksek olursa bu durum oldukca muhtemel.

bu birlesmenin zamanina iliskin spekulasyon yapacak olursak; sodadaki yatirimlar ve buyume kaynakli ozkaynak ve karliligin buyumesi sonucunda istiraklerdeki azinlik paylari nedeniyle ilerleyen bir donemde bu birlesme yapilacak olsa isbankasi, munzam sandikla beraber de cogunlugu saglayamayacak bir konuma gelebilirdi. zamanlamanin bu nedenle olabilecegini de dusunuyorum.

Emeklerin icin cok tesekkurler 47.

Burda da 1 Soda'ya 1.12 Sise mi cikiyor bilesmede? Soda ile ilgili satiri aciklamak mumkun mu?

%36 mesela neyi ifade ediyor?

"Istirak Azilnik / Konsolide" Halka acik kismindan mi bahsediyor?

Kusuruma bakma sorular yersiz olabilir ama bunlar benim boyumu asan seyler.

Ayrica baba iyice sulanmis olmuyor mu? 6 tane yatirimcisi vardi, simdi 300 bin tane baska yatirimcisi da icine geldi, piyasadaki lotlar artti.

5.  Alıntı Originally Posted by BARBA Yazıyı Oku
    Arkadaşlar ben PVC şirketine ulaştım yetkili kişi kim dedim benim abi dedi, şişe, soda, işi ne olacak dedim abi bize henüz bişey ulaşmadı dedi.

SM-N950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
     Alıntı Originally Posted by eyvaz46 Yazıyı Oku
    Ula SODA sonunda bize kafayı çizdirdin ya! Sonumuz hayrola...

Welcome to Soda Club.

Klubün ilk şartı bu klupten kimseye bahsetmemek ve kafası kırık olmak. Bol kazançlar.

Unutmayın sihirli sayımız 1.2

1.2 Turbo motor.

6.  Alıntı Originally Posted by dimitris Yazıyı Oku
    ...Şimdi 28 e devlet çökse dahi ( ki inanmıyorum ) munzam sandıkla yine çoğunlukta ama siz diyorsunuz ki yasal olarak munzam sandık ayrı baş çekebilir ...
    2002 de, geldikeri secimden sonra o kadar inanmadigimiz, yok artik..! dedigimiz sey oldu ki, valla ben inanirim.

Coken mutlaka olur da, o devlet olmaz.

7. Merhaba Herkese,

Oyak Çimento şirketi birleşmesindeki uzman kuruluş raporunu bu linkte bulabilirsiniz:
    https://www.kap.org.tr/tr/ek-indir/4...6f5a9c4cc75633

Bu değerlemeyi Ernst Young yapmış (pwc gibi 4 büyük şirketten bir tanesi)

Değerlemede kullanılan 3 farklı method ve ağırlıkları şöyle:
    -piyasa değeri yönetimi %50
    -indirgenmiş nakit akımı %45
    -benzer şirket çarpanları %5

Şise grubu birleşmesinden de buna benzer ağırlıklar kullanılacağını düşünüyorum (uzman kuruluşun piyasanın birleşme kararı öncesi yaptığı değerlemeyi dikkat almasını beklerim - indirgenmiş nakit akımı da bence en hassas yöntem).

Benzer şirket çarpanları (net kar, ebitda, defter değeri, satış vb. çarpanları) önemli ama farklı sektörlerin aynı kefeye konmasının doğru olmayacağını düşünüyorum. Bir perakendecinin fiyat-defter değeri rasyosu ile bir sanayi şirketini karşılaştırmak makul olmazdı. PWC bunları zaten dikkate alacaktır.

Bir Soda hissedarı olarak algıda seçici olabilirim (muhtemelen Soda'nınki gibi diğer grup şirketlerinin de iyimser iş planları vardır - hepsi de yurt dışı benzerlerinden iskontolu işlem görüyordu). Yine de umutluyum.

Selamlar, iyi akşamlar

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    2002 de, geldikeri secimden sonra o kadar inanmadigimiz, yok artik..! dedigimiz sey oldu ki, valla ben inanirim.

Coken mutlaka olur da, o devlet olmaz.
    Çöken olur . Bak işte şişe gelmiş hisselerimize çöküyor. Çökülen hep biz oluyoruz zaten . Ama bi KHK yayınlayarak devlet çökemez.

Sayfa 475/899 İlkİlk ... 375425465473474475476477485525575 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •