Sayfa 700/899 İlkİlk ... 200600650690698699700701702710750800 ... SonSon
Arama sonucu : 7185 madde; 5,593 - 5,600 arası.

Konu: SODA - Soda Sanayii

1. Herkese merhaba.
    Şikayetimi CİMER aracılığı Sermaye Piyasası Kurulu'nun bağlı olduğu Hazine ve Maliye Bakanlığına metin kısmına "2 sayfadan oluşan şikayetim ektedir" yazıp, 2 sayfa olarak .jpg olarak ilettim. Metin göndermeniz 3.000 karakterle sınırlı. Bu nedenle jpg ek gönderdim.
    - CİMER'den Sermaye Piyasası Kurulu iletim gönderilemiyor.
    - E-devletten Sermaye Piyasası Kurulu'na sadece 1.000 karakter gönderebiliyorsunuz, yetersiz. Ek olarak jpg göndermenizde mümkün değil.

Metni buraya kopyalıyorum. Ek olarak ta bırakıyorum. 2 sayfa jpg
    SPK 'ya şikayetinizi yazın. Bir kişiden ne olacak demeyin. Şikâyetlerdeki yoğunluk çok önemlidir.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI’NA
    Yatırım tercihini, SODA ÜRÜNLERİ ürettiği için Soda Sanayii A.Ş. (SODA) den yana kullanan yatırımcılardanım.
    Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. (SISE) birleşmeyi talep eden şirket olarak, birleşme neticesinde sahip olmayı arzuladığı SODA hisselerini, birleşme haricinde başka yöntemlerle (hisse alımı, hisse çağrılması) sahip olma imkânı varken, kendi çatısı altında, halka açık 4 şirketle ve borsada işlem görmeyen bir şirket olmak üzere toplamda 5 CAM ÜRÜNLERİ üreten şirketle birleştirmeye çalışması, SODA yatırımcısının sektör, ürün tercihinin yok sayılmasıdır.
    Yatırımcı, yatırım tercihini sektörün muhtemel büyüme potansiyeline ve muhtemel krizlerde kayıp-kazançlarına istinaden yapar. Hal böyleyken cam harici birçok sektörde kullanılan soda ürünleri üreten SODA’nın, cam ürünleri üreten 5 şirket ile birleştirilmesinin, SODA yatırımcısının tercihini ortadan kaldıracak bir husus olması nedeni ile ilgili birleştirme sürecinden %36,98’i halka açık SODA’nın ÇIKARTILMASINI;
    Devam eden birleşme sürecinde;
    Gerek gruba ait İş Yatırım tarafından 28.04.2020 tarihli şirket haberleri kısmından yayınlanan “Uzman kuruluşun değerleme çalışması sonrası bulduğu değerler bizim ve piyasanın hedef değerlerinin oldukça üzerinde. Şişe’nin mevcut piyasa değeri birleşme niyetinin kamuya açıklandığı tarihteki fiyatın yaklaşık %4 üzerinde ve o tarihten sonra ortaya çıkan Covid-19 salgını, şirketin iştiraklerinin 2020 finansalları üzerinde önemli aşağı yönlü riskler oluşturmuş durumda.” ibaresini kullanılması;

Gerekse de 27.04.2020 tarihinde KAP’ta yayınlanan birleşmeye ilişkin duyuruda, ayrılma hakkının FİNANSMANININ birleşmenin gerçekleşmesinde risk olarak belirtilmesi, birleşmeyi talep eden tarafın CİDDİYETSİZLİĞİNİ yansıtmaktadır. Birleşme sürecinin yabancı yatırımcının hisse satışı yapıp, bu zor dönemde ülkemizden döviz çıkışına neden olduğu; açıklanan adil olmayan hisse fiyatları ve değişim oranları nedeniyle hisse fiyatlarının baskılanmasına ve yatırımcıların mağduriyetine neden olduğu; İş Bankası A.Ş. TAMAMI kendisine ait olmayan şirketleri, birleşme sürecinde birleşmeyi talep eden taraf olarak göstermesi gereken hassasiyetten uzak davrandığı hususlarının da Sermaye Piyasası Kurulunca dikkate alınmasını;
    2018 Pay Başına Kazanç 1,556 TL, 2019 Pay Başına Kazanç 1,1090 TL, 2019 Pay başına geçmiş yıllar kazanç 3,296 TL, 2020 1. Çeyrek Pay Başına Kazanç 0,5230 TL sağlayan SODA hisselerini;
    Yeni halka arz edilecek olsa en az 13TL arz edilebilecek SODA hisselerini;
    COVID- 19 KAYNAKLI ETKİLERİNDE DÂHİL edildiği, birleşmeye istinaden hazırlanan 27.04.2020 tarihli uzman kuruluş raporunda gelir yaklaşımı 12,074 TL, piyasa yaklaşımı 11,158 TL, Net varlık yaklaşımı 5,497 TL, Borsa değeri 6,294 TL olarak hesaplanan SODA hisselerini;
    6,39TL “ADİL FİYAT” veya 1,1599 “ADİL BİRLEŞME ORANI” karşılığında SISE hisse senedi karşılığında birleşmeye zorlayan İş Bankasının ZİHNİYETİ, mülkiyetinde bulunan SODA hisse senetlerini bu adil fiyata satmaya ve bu adil birleşme oranıyla SISE hisse senedi ile değiştirmeyi taahhüt ederse; bende bu ZİHNİYETİN adil fiyatını ve adil birleşme oranını kabul edeceğim.

Aksi halde;
    1-) SODA hisse değerinin hesaplanmasında kullanılan yöntemin, adil hisse değerinin tespitinde yanıltıcı olduğundan dolayı 27.04.2020 tarihli bildirimde belirtilen ayrılma hakkı kullanım adil fiyatının (6,39TL) dolayısıyla pay değiştirme oranının (1,15997) Sermaye Piyasası Kurulunca kabul edilmemesini;
    2-) Sermaye Piyasası Kurulunun birleşmeyi KESİN ONAYLIYACAĞI TARİH ile kayıtlı SODA hissedarlarının MEŞRU sektör seçme hakkının birleşme sonucu ile ortadan kaldırılması nedeniyle ayrılma hakkı kullanım adil fiyatlarına %20 ekleme yapılmasına, aynı şekilde %20 oranının pay değişim oranına eklenmesini;
    3-) Adil ayrılma hakkında fiyat hesaplaması için son 30 günlük aritmetik ortalamayı almak sağlıklı bir yaklaşım değildir. Bu yaklaşım, “Borsa değeri, zaten gerçek değeri yansıtır” varsayımını temel alır ki bunun doğru olması mümkün değildir. Bu nedenle ayrılma hakkı kullanım fiyatının tespiti dolayısıyla pay değişim oranının belirlenmesinde amaçlanan muhtemel yeni çalışmada;
    3.1. SODA tarafından ABD'de ortak olunan yatırımın, 2024 yılından itibaren şirket finansalları üzerinde yapacağı olumlu katkılarının da, detayları Kamu Aydınlatma Platformunda yapılan açıklamalarda mevcut bilgiler ışığında çalışmaya dâhil edilmesini;

3.2. Mevcut mevzuatın, ADİL ayrılma hakkı kullanım fiyatının tespiti dolayısıyla pay değişim oranının belirlenmesine imkân vermediğinden dolayı, adil fiyatın bulunmasında gelir yaklaşımı, piyasa yaklaşımı, net varlık yaklaşımı, borsa değerinin eşit olarak hesaplamasını; Birleşmeden menfaat sağlayacağı için birleşmeyi talep eden şirketten karşılanmak üzere adil ayrılma hakkı kullanım fiyatı + %10 ve dolayısıyla pay değişim oranına + %10 olarak hesaplanmasını;
    3.4. Birleşmeyi talep eden tarafın bütün yatırımcıların ayrılma hakkı tercih etmesi durumunda bu miktarı karşılayabileceğini taahhüt etmesini;
    3.5. Hangi sebeplerle uzun süren ve hisse fiyatlarının baskılandığı birleşme sürecinin birleşmeyi talep eden tarafından sonlandırılabileceğinin belirtilmesini;
    Yatırımcıların haklarının korunması, konunun incelenmesini ve gerekli her türlü yasal tedbirin alınması talep ederim.
    Adil şirket birleşmesi, adil ayrılma hakkı fiyatı, adil değişim oranları kısacası adil borsa; İş Bankası grubunun adil olmayan birleşme planlarından daha değerlidir.
    Saygılarımla.

1. sayfa https://hizliresim.com/i9RJYd

2.sayfa https://hizliresim.com/c4WInK

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
    ''' adil fiyatın bulunmasında gelir yaklaşımı, piyasa yaklaşımı, net varlık yaklaşımı, borsa değerinin eşit olarak hesaplamasını; '''

Bu kısmı anlamadım ama çok güzel, detaylı bir şikayet / talep metni olmuş. Teşekkürler.

Güzelim bilançoyu yediler,iç ettiler,,son bir kez bugün için umutlanmıştım,,tavan,tavana yakın olur diye ama,maalesef,hisse üzerinde ki müthiş baskı devam ediyor,,,soda üvey evlat muamelesi görmeye devam ediyor.
    İş yönetiminin yatacak yeri yok.
    "efendim borsa kırmızı,biz nasıl tavan yapalım" diyorlarsa,,tavan olan o kadar çok kağıt var ki,,isteseler yaparlar.
    Bu birleşme kesinlikle olmamalı,"yollarına taş" koymak lazım,,çünkü mevcut durum,soda yatırımcısının aleyhine.
    Soda,cumburlop yutulmak istenmektedir.
    YORUMLAR TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

4.  Alıntı Originally Posted by olimpik forum Yazıyı Oku
    Güzelim bilançoyu yediler,iç ettiler,,son bir kez bugün için umutlanmıştım,,tavan,tavana yakın olur diye ama,maalesef,hisse üzerinde ki müthiş baskı devam ediyor,,,soda üvey evlat muamelesi görmeye devam ediyor.
    İş yönetiminin yatacak yeri yok.
    "efendim borsa kırmızı,biz nasıl tavan yapalım" diyorlarsa,,tavan olan o kadar çok kağıt var ki,,isteseler yaparlar.
    Bu birleşme kesinlikle olmamalı,"yollarına taş" koymak lazım,,çünkü mevcut durum,soda yatırımcısının aleyhine.
    Soda,cumburlop yutulmak istenmektedir.

Bu cam gruplarına akıl sır ermiyor bu kadar baskı 1 yıldır niye?? Hazineye devir olayı hala askıda olması sebebi belirsizliği mi , birleşme belirsizliği mi , nedir anlamıyorum...1 yıl önce aldığım fiyatı 2020 sonu hedefi olarak veriyor aracı kurumlar aklım mantığım almıyor...Bu grup yüzünden borsadan soğudum...Bu belirsizliklerden 1 tanesi 3-4 aya çözülecek diğer belirsizlik 3 yıl daha sürerse 3 yıl daha baskı devam edip paralarımız hiç edecekler gibi görünüyor...Onların acelesi yok bizim var..

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by dexigner Yazıyı Oku
    Bu cam gruplarına akıl sır ermiyor bu kadar baskı 1 yıldır niye?? Hazineye devir olayı hala askıda olması sebebi belirsizliği mi , birleşme belirsizliği mi , nedir anlamıyorum...1 yıl önce aldığım fiyatı 2020 sonu hedefi olarak veriyor aracı kurumlar aklım mantığım almıyor...Bu grup yüzünden borsadan soğudum...Bu belirsizliklerden 1 tanesi 3-4 aya çözülecek diğer belirsizlik 3 yıl daha sürerse 3 yıl daha baskı devam edip paralarımız hiç edecekler gibi görünüyor...Onların acelesi yok bizim var..
    Hisse her ne olursa olsun onlar maaşını almaya devam ediyor. Önlerinde havyar ve pahallı bir viski . Çocuklar dünyanın sayılı üniversitelerinde. Her ne olursa olsun torunlarına yetecek kadar şişkin bir banka hesabı.
    Bankayı kuran İNSANIN ilkeleriyse bakmadıkları bir kütüphanenin okumadıkları bir kitabının içinde.

6. Sodayı şişeyle tutuyorlar. Resmen pranga oldu ayağına. Gerçi şişenin bu fiyatıyla sodanın 5,54 olması lazım ama kimse inanmıyor muhtemelen bu değişim oranlarına.

7. Bu bilançoyla eksi kapatacak kadar.....********ler....Gerçi bir anlamı yok bunlara kızmanın..Adamlar saz ellerinde istedikleri makam-ı çalmaya alışmışlar. Sevmeyen dinlemesin modundalar...

8. TEB sürekli satış tarafında ama takasta eksilen yok......kaç kurumda işlem yapıyorlar acaba...

Sayfa 700/899 İlkİlk ... 200600650690698699700701702710750800 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •