Sayfa 835/899 İlkİlk ... 335735785825833834835836837845885 ... SonSon
Arama sonucu : 7185 madde; 6,673 - 6,680 arası.

Konu: SODA - Soda Sanayii

1. Yeni bir gelişme mi var.Bu gün takip edemedim.Değışim oranı tek umudumuz.Bir ara lanet edesim geldi.Onun için hiç takip etmedim.Zarar bir taraftan kaçırılan fırsatlar bir taraftan.....Bunlara güvendiğim gün lanet etmekten başka bir şey elde gelmiyor.....

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by fellucede Yazıyı Oku
    Yeni bir gelişme mi var.Bu gün takip edemedim.Değışim oranı tek umudumuz.Bir ara lanet edesim geldi.Onun için hiç takip etmedim.Zarar bir taraftan kaçırılan fırsatlar bir taraftan.....Bunlara güvendiğim gün lanet etmekten başka bir şey elde gelmiyor.....
    Bizim orrrr çocukları, tebliği okuduk birleşmeye devam ediyoruz demişler. Herhalde devam edeksin, gönlüne göre tebliğ çıktı amajjdks.

3. Dünkü açıklamada dikkatimi çeken hususlar;

EPDK nın başvuruları değerlendirmesi devam etmekte olup en kısa zamanda ve takvimi etkilemeyecek şekilde EPDK dan da gerekli onayların alınacağı tahmin edilmektedir.

Rekabet Kanununda 16 Haziran 2020 tarihinde 7246 sayılı kanun ile yapılan değişikliklerin de Birleşme İşlemine herhangi etkisi bulunmamaktadır.
    Rekabet Kurumunun 2010/4 Sayılı Rekabet Kurumundan İzin Alınması Gereken Birleşme ve Devralmalar Hakkında Tebliği’nin 5nci maddesi uyarınca kontrol değişikliği yaratmayan birleşme ve devralmalara ilişkin Rekabet Kurumundan izin alınması gerekmemektedir diye yazmışlar.
    https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/853272

Yanlış 6.madde; 5. madde değil. Tam olarak 6. madde 1/a bendi.
    Koskoca İş grubu hata yapacak değil ya, herhal ya ben yanlış göüyorum veya yanlış anlıyorum.

TAM metni bilgilerinize sunarım.
    Birleşme veya devralma sayılmayan haller
    MADDE 6 (1) Aşağıda mahiyeti açıklanan işlemler Kanunun 7 nci maddesi kapsamı dışında olup, bu tür işlemler için Kuruldan izin alınması gerekmez.
    a) Kontrol değişikliğine yol açmayan grup içi işlemlerle diğer işlemler,

Devam edelim;
    Birleşme işlemi sonrasında devrolan teşebbüsler doğrudan İş Bankası tarafından kontrol edilmeye başlayacak ve kontrol yapısında herhangi bir değişiklik söz konusu olmayacaktır.

Sonrasında eksik bir şekilde yeni değişen Rekebet Kurumu kanunun 7. maddesi yazılmış.
    Tam metni bilgilerinize sunarım.
    Birleşme veya Devralma
    Madde 7- (Değişik fıkra: 16.06.2020-7246/2. Md)4 Bir ya da birden fazla teşebbüsün başta hâkim durum yaratılması ya da mevcut bir hâkim durumun güçlendirilmesi olmak üzere ülkenin bütünü yahut bir kısmında herhangi bir mal veya hizmet piyasasındaki etkin rekabetin önemli ölçüde azaltılması sonucunu doğuracak şekilde birleşmeleri veya herhangi bir teşebbüsün ya da kişinin diğer bir teşebbüsün mal varlığını yahut ortaklık paylarının tümünü veya bir kısmını ya da kendisine yönetimde hak sahibi olma yetkisi veren araçları, miras yoluyla iktisap durumu hariç olmak üzere, devralması hukuka aykırı ve yasaktır. Hangi tür birleşme ve devralmaların hukukî geçerlilik kazanabilmesi için Kurula bildirilerek izin alınması gerektiğini Kurul, çıkaracağı tebliğlerle ilan eder.
    https://www.rekabet.gov.tr/tr/Sayfa/...4-sayili-kanun

Değişen Kanuna paralel olarak Rekabet Kurumu;
    REKABET KURULUNDAN İZİN ALINMASI GEREKEN BİRLEŞME VE DEVRALMALAR HAKKINDA TEBLİĞ de bulunan madde 6. 1/a da değişiklik yapıp yapmayacağı, yapılacaksa ne zaman yapılır, bu birleşme Rekabet Kuruluna başvurmak zorunda kalır mı, onay alır mı bunlar cevapsız sorular ve ihtimaller ama yatırım al-sat tavsiyesi değildir. Çok teknik konular.

Hal böyleyken "Rekabet Kanununda 16 Haziran 2020 tarihinde 7246 sayılı kanun ile yapılan değişikliklerin de Birleşme İşlemine herhangi etkisi bulunmamaktadır." yazmaları oldukça cesaretli bir davranış. Ama yine ilgili bildiride de belirttikleri gibi "Şişecam iş bu metinde yer alan açıklamalar nedeniyle sorumlu değildir."

Anladığım kadarıyla Rekabet Kurumunun değişen 7. maddesinden tırsıyorlar. Ha bir de sanki hisse.net soda yı da takip etmeyi ihmal etmiyorlar.

4. Fiyatlar degismemis temettu leri dusup eski aciklanan fiyatlardan aliriz diyorlar. Sise icin aciklanan 5.126. Soda icin 6.144

Bilginize

Bugun kademeler cok siskin. Gun ici atraksiyona cok musait. Hacimde fena sayilmaz su ana kadar.

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
    Burak abi ,SPK 'nın yayınladığı tebliği gördükten sonra benim o cenahtan hiç umudum kalmadı. Olsa olsa bizim gazımızı almak için ufak bir iyileştirme yapıp, onların ekmeğine yağ sürmeye devam edecekler , bu birleşme de yatırımcıyı eze eze olacak galiba.

Yanılmayı ne kadar çok istediğimi de herkes bilir.

Ortalık yapısından dolayı izin al yahut alma . Terminolojide '' Tam Rekabet Ortamı '' diye bir tanım vardır. Ve bu birleşme tam rekabet ortamına aykırıdır.

Ama para söz konusu olunca herkes savunduğu değerleri bırakıp birbiriyle çok güzel ittifak kuruyor.

Sayfa 835/899 İlkİlk ... 335735785825833834835836837845885 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •