Sayfa 262/899 İlkİlk ... 162212252260261262263264272312362762 ... SonSon
Arama sonucu : 7185 madde; 2,089 - 2,096 arası.

Konu: SODA - Soda Sanayii

1. Bilmediğim için yanlış anladım o zaman pardon. Ama bu aralar moralim bozuk. Daha önce başka bir yere yazmıştım, hisse seçerken 30, 50, 100 olmasına bakmadan markalasmis, üretim yapan firmalara girmeye çalışıyorum. Çocukça ama gördüğü fiyatlara tekrar gelir mantığıyla yatırım yapıyorum. Ama hep sanssizliklar oluyor. Pgsus 20.xx lerden alıyorum. Rus uçağı düşürülüyor. 11.xx leke düşüyor. Ordan da alıyorum 24.xx lere geliyor vedalasiyorum, şimdi 77.xx lerde. Kimse neden oralarda bilmiyor. 3. Havalarını etkisi konuşuluyordu ama bu kadarı 24.xx lerde asla dusunulmuyordu.

En büyük zararım pnsut yüzünden oldu. En az 2 sene bekledim. 12.xx lerden aldım, 6.9x seviyelerine kadar indi rahip muhabbeti yüzünden. 7.xx lerden de topladım ama 9.xx lerde barış pinarinda ciktim. Şimdi 14.9x lerde. Artık sinirlerim bozuldu. Dolar bazlı inceliyorum, bilançoları bakıyorum, hikayelerine yatırımlarına ihalelerine bakmaya çalışıyorum. Kendimce uzun vadede kalmaya çalışıyorum yüksek kar marji olacak hedef fiyatlar belirliyorum ama bir uğursuzluk var. Uzun süre sabredip, saçma bir yerden çıkınca bana inat ucup gidiyorlar. Etrafımda altın alır gibi hisse alan adamlar var. Gitmiş yazılım firması almış, iki günde %25 kazandı ve gitti. Moralim çok bozuldu. Bir kere de üçüncü olamanin, güçlü bir firmaya girmenin faydasını göreyim ya!

Pegi 30 iken birisi forumuna koydu. "YHL'den gittim, anam agladi butun gun. Donerken Sabiha'dan geldim, tiklim tiklimdi" diye. Ayrica Sabiha felaket sekilde buyudu son 10 senede. 3 milyonlardan 30 milyonlara cikti yolcu sayisi. Pegi'nin hikayesi budur, yani bos degildir. Ama ona da bir yerlerden cakarlar.

Oyle hisselerde 2 gunde %25 kazanirken, 1 gunde %30 da kaybedebilirsin. Insanlar o yuzden 30 hisselerinde.

3. Arkadaslar benim 100 bin lira param var diyelim.

Mevduata koysam brüt 11-12 faiz veriyor yillik.
    Dölar, oyro, pezo, sterling, ruble, yuan alsam o kısım da karisik, Turamp dolarin guclenmemesi icin cabaliyor.

Parami borsaya getirsem Soda alsam 1 yıl sonra mevduat getirisini yani net %10'u gecer mi sorusu akla geliyor.

Kapanis kabaca 6 lira desek ve burdan alsam 1 yil sonra yuzde 10 artisla 6.60 olur mu? Olsa bile mevduatta garanti getiri ve kafa rahatligi varken Soda ya da herhangi bir hisse alip 1 yil boyunca acaba hangi sacma olay olacak, hangi siyasi hangi aciklamayi yapacak, hangi ucak dusurulecek, rahip rahibe vs olacak da borsa cokecek diye korkuyla beklemenin verdigi huzursuzlukla yasamanin maliyeti ne olacak?

İşte tüm bunlari dusunup ille de borsaya yatirayim parami diyen aklı selim insanlarin ilk tercihlerinden biri dogal olarak X30 grubu altindaki Södä hissesi oluyor. Akmaz kokmaz, tavan da taban da gitmez (Gerci yalnizca Anadolulu Alp'in gordugu ve yaklasik 30 saniye süren bir tavanı varmiş) bir hisseye para baglamanin dayanilmaz hafifligi icerisinde debelenip duruyoruz.

Arada sat al.yaparak yilda %30-40 kazananalar da oluyor.

Sonucta burasi Soda kim kime sorsa. Yok öyle hem saglam olsun, hem garanti olsun, hem cok kazanayim hem risk olmasin hem ayranım dökülmesin hem tatsız olaylar yaşanmasın.

4.  Alıntı Originally Posted by hisar.79 Yazıyı Oku
    Bilmediğim için yanlış anladım o zaman pardon. Ama bu aralar moralim bozuk. Daha önce başka bir yere yazmıştım, hisse seçerken 30, 50, 100 olmasına bakmadan markalasmis, üretim yapan firmalara girmeye çalışıyorum. Çocukça ama gördüğü fiyatlara tekrar gelir mantığıyla yatırım yapıyorum. Ama hep sanssizliklar oluyor. Pgsus 20.xx lerden alıyorum. Rus uçağı düşürülüyor. 11.xx leke düşüyor. Ordan da alıyorum 24.xx lere geliyor vedalasiyorum, şimdi 77.xx lerde. Kimse neden oralarda bilmiyor. 3. Havalarını etkisi konuşuluyordu ama bu kadarı 24.xx lerde asla dusunulmuyordu.

En büyük zararım pnsut yüzünden oldu. En az 2 sene bekledim. 12.xx lerden aldım, 6.9x seviyelerine kadar indi rahip muhabbeti yüzünden. 7.xx lerden de topladım ama 9.xx lerde barış pinarinda ciktim. Şimdi 14.9x lerde. Artık sinirlerim bozuldu. Dolar bazlı inceliyorum, bilançoları bakıyorum, hikayelerine yatırımlarına ihalelerine bakmaya çalışıyorum. Kendimce uzun vadede kalmaya çalışıyorum yüksek kar marji olacak hedef fiyatlar belirliyorum ama bir uğursuzluk var. Uzun süre sabredip, saçma bir yerden çıkınca bana inat ucup gidiyorlar. Etrafımda altın alır gibi hisse alan adamlar var. Gitmiş yazılım firması almış, iki günde %25 kazandı ve gitti. Moralim çok bozuldu. Bir kere de üçüncü olamanin, güçlü bir firmaya girmenin faydasını göreyim ya!
    Seçtiğiniz hisseler doğru uyguladığınız yöntem yanlış.
    PGSUS'dan niye çıktınız? Dolar bazlı bakınca fiyatı bedava idi.
    PNSUT'de aynı şekilde bedava, hatta bu fiyatlardan bile bedava.

Süt fırmasnı barış pınarı ne ilgilendirir, o sırada endeks 1.6 cent'di yanlış hatırlamıyorum, düşerse daha nereye kadar düşebilirki?

Ve çok büyük hatalar yapıyorsunuz hala, bütün mal tek hisseye bağlanmaz. Muhtemelen bu kağıttada kaybedeceksiniz çünkü bütün malı tek hisseye yığarak portfoyun risklerini tek sektöre yönlendiriyorsunuz.

Uğursuzluğunuz filan yok, ben dünyada tek hissede kalıp faydasını gören adam görmedim. Anca seans izlemeyen 80 yaşında bir teyze olursunuz ve şans eseri ASELS de pozisyon almış olursanız belki kazanabilirsiniz.

5.  Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    Seçtiğiniz hisseler doğru uyguladığınız yöntem yanlış.
    PGSUS'dan niye çıktınız? Dolar bazlı bakınca fiyatı bedava idi.
    PNSUT'de aynı şekilde bedava, hatta bu fiyatlardan bile bedava.

Süt fırmasnı barış pınarı ne ilgilendirir, o sırada endeks 1.6 cent'di yanlış hatırlamıyorum, düşerse daha nereye kadar düşebilirki?

Ve çok büyük hatalar yapıyorsunuz hala, bütün mal tek hisseye bağlanmaz. Muhtemelen bu kağıttada kaybedeceksiniz çünkü bütün malı tek hisseye yığarak portfoyun risklerini tek sektöre yönlendiriyorsunuz.

Uğursuzluğunuz filan yok, ben dünyada tek hissede kalıp faydasını gören adam görmedim. Anca seans izlemeyen 80 yaşında bir teyze olursunuz ve şans eseri ASELS de pozisyon almış olursanız belki kazanabilirsiniz.

İnanın pegasus ile THY nin 2x ilişkisi vardı. Her dönem yolcu sayısı açıklanıyordu zaten. Uçuk bir artış yoktu. Uçak alım ihaleleri belliydi. Bir tek kişi o zamanlar forumda yeni havalimani ile 40.xx lere gider demişti. Herkes dalga geçmişti. 70.xx ler çok uçuktu o zamanlar.

Pnsut ise; yaşar grubunun inanılmaz borcu vardı batık banka muhabbetine. Ama onunda aihm davası sonuçlanmış, tazminat hakkı elde etmişti. Ona güvenip girdim. Dolar rahip olayından artınca yaşar grubununda borcu arttı (250 ml dolar eurobond) hisse alaşağı oldu. Ama dava muhabbetine yine kaldım. Tmsf ile karşılıklı borç konusunda anlaştılar ve tazminattan vazgeçtiler garip bir şekilde. Hiçbir kazanım elde etmeden. Gerçi kapalı kapılar arkasında bir antlaşma vardır ama. O zaman umudum da bitti. Şimdi muhtemelen borç yüzünden bir şirket satmak zorundalar. O yüzden yükseliyor. Ama benim için iş işten geçmişti.

Sermayem fazla buyuk degil, o yuzden bolmek istemiyorum. Bu zamana kadar trenleri kaçırdım inşallah soda da treni kaçırmam. Tek hikayem Amerika yatirimini beklemek yada soda kulu fiyatlarının aşırı yükselmesini beklemek olacak.

Umarım ben dahil bu hisseye yatırım yapan herkes büyük kazançlar elde eder. Tek şikayetim soda hisse ismi. Twitter da #soda diye aratınca bir sürü gereksiz şey çıkıyor. En gıcık muhabbet bu su an 😩

Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Sn Tarila,
    Elbette Soda ve Şişe grubu iyi şirketler, subjektif yorumlardan ziyade hepsinin finansal tabloları ortada, gittikçe büyüyorlar.

Ama geçmişe bakıp geleceğe dair ön görülerde bulunmak borsada her zaman işe yaramıyor. Soda'nın kapasite kullanım oranı nerdeyse %100. Bunu aşmak için Abd de yeni yatırım yapıyor, en erken bildiğim kadarıyla 3-4 yıl sonra faaliyete geçecek.

Doların artmasından da son yıllarda müthiş kur farkı gelirleri yazdı, artık o da yok o kadar. Hem zaten Akp başa geldiği 2002 Kasım ayından 2012 ye kadar Dolar/TL kuru aynı kalmış. Dolayısıyla grafiklere dolar bazlı bakmak bile yanıltıcı bana göre.

10 yıl boyunca dolar kuru aynı kalıyor ama TL olarak enflasyondan ve/veya satış hacimlerini artırmaktan dolayı büyüyen net karlar dolar bazlı artmış görünüyor.

Geçmiş bir tarihte falan hisse x liraydı şimdi 10x fiyattı olayına girersek o zaman geçmişte x şimdi 30x olan hisseyi bulup onu alalım. Hem şirketi araştırıyorum, finansallarına bakıp inceledim deyip hem de geçmişten bugüne 10 kat arttıysa ilerde de 10 kat artar demek saçmadır, yanlıştır. Umarım 50 kat artar ama yıkama yağlama bazlı yazılar komik kaçıyor.

Soda gibi 5 yılda 10 yılda kaç kat getiren bir sürü şirket var, onları neden övmüyorlar bu vatandaşlar da belli sürelerle Soda sayfasına gelip ahkam kesiyorlar ilginç.
    %80 kredi,,%20 özkaynak dedi şirket,,,hissenin frene basmasındaki en büyük neden bence bu,,ama yatırım biter,kar a yansıması olur,o zaman ancak kimse tutamaz,bunu fiyatlaması da bence 1.5-2 yıl sonra olur gibime geliyor.
    YORUMLAR TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

7.  Alıntı Originally Posted by olimpik forum Yazıyı Oku
    %80 kredi,,%20 özkaynak dedi şirket,,,hissenin frene basmasındaki en büyük neden bence bu,,ama yatırım biter,kar a yansıması olur,o zaman ancak kimse tutamaz,bunu fiyatlaması da bence 1.5-2 yıl sonra olur gibime geliyor.
    Bakın arkadaşlar Sasa da 4-5 ay önce bu tür yatırım kararı aldı tavan tavan gitti.

Borsada her şirketin olayı farklıdır. Aynı olaylara farklı tepkiler alınır. Hektaş yatırım kararı açıklar 1 tavan çeker, Sasa 5 tavan çeker, Soda aynı yatırım kararını açıklar %40 düşer.

"Tek hisseye yatırım kararı yanlış" lafı da yanlış. 3 yıl önce 3.5 liradan Tekfen alıp 27 liraya kadar tutmuş insanlar var!

Borsa kahini Marc Faber'in bi sözü var "Tek hisse rikslidir ammaaa doğru hissedeyseniz en kolay ve hızlı şekilde de bu arkadaşlar zengin olur" demiş.

Pegasus'u, Pınar'ı satan arkadaşın da bizlerin de Tekfen'i 27 den satmayan benim de hepimizin ortak noktası zamanlama hatası. Anglo Saksonlar buna timing, Almanlar "das messer täymisk" Franszılar "de la qum da oynà" diyor.

Adam Soda alıyor tamam da nerden alıyor? 8,18 den almış düşmüş 7 liraya, aha çok düştü bu diye başkası 7 den giriyor. 6 ya inince Ohaa çok indi diye 3. Dalga yatırımcı geliyor. 5.40 a düşünce abboooov diyen 4. Dalga ky giriyor hisseye.

Bu arada ilk 3 dalga küfredip satıp çıkıyor. 4. Dalga girenler yani görece doğru zamanda girenler kara geçiyor. Şu sözümü hiç unutmayın dostlarım, Dost acı söyler, Müslüm arabeks söyler ama yanlış yerde doğru zamanda ya da doğru yerde yanlış zamanda olan kişi hep acıklı türkü söyler.

Aynştayn buna zamanın göreliliğin görümceliği derken Giresun Göreleliler Derneği ise muhlama demiş. Yani iş odur ki acı patlıcanı kırağı çalmaz, @human01 kolay kolay burdan Soda almaz. Eheueheue

Amerika haricinde sirketin %20 kapasite artirimina gittigi de unutulmamali. Oteki kapasite artirimlarinda 1-1.5 sene gibi tamamlanmis.

Sayfa 262/899 İlkİlk ... 162212252260261262263264272312362762 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •