Sayfa 526/899 İlkİlk ... 26426476516524525526527528536576626 ... SonSon
Arama sonucu : 7185 madde; 4,201 - 4,208 arası.

Konu: SODA - Soda Sanayii

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    3,488
    aha yine geldi 10 u 10 ile çarpıp 10 yılda 10 u bulan adam.
    Pwc şirketine ben de ulaştım bana şu cevabı verdiler:
    ---- Biz de sn. YATIRIMCIX beyin mali tablosunu ve tavsiye kararını bekliyorduk, ama henüz elimize bişey ulaşmadı, gönderdim diyormuş nereye ve hangi iletişim aracıyla göndermiş bilemiyoruz dediler.
    Eşeğe semer alınırken fikri değil ölçüsü alınırmış. Benim veya kimsenin demesiyle hisse alıp satmayınız.

2. SODA - Soda Sanayii

Gelecek 10 yıl projeksiyonu iyi hoşda,
    Özsermaye üzerinden gitmişsin önemli olanda diyorsun trakyanın şuan 0.73 pd dd inde işlem görmesini napcaz.
    Sen 10 yıla göre fiyatlana yapın diyorsun daha trkaya cam şuan pd dd inde fiyatlanmıyor ,
    Hepmi insanlar elinde lota pozisyona menfaate göre konuşur yazar,
    Az biraz anacm trakyacam da deseydin ne var sanki,bir soda iyi diğerleri kötümü,
    Soda en iyi en güzeli.

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi
    Son düzenleme : toibek; 19-02-2020 saat: 11:58.

3. Ben başta şunu yazayım .Bilgiyle dalga geçen hiç bir insanı kaale almam.Zaten bu tür kişileri hayat zaten cezalandıracaktır.Hele borsa piyasası onu daha ağır cezalandıracaktır..Borsada tüm uzmanlar bir şirketin hissesini almadan önce şirketin geçmiş verilerini incelemeyi önerirler.Kimi 3 yıl kimi 5 yıl derse de şayet şirket piyasada eskiyse en makulu 10 yıldır.Ben de bu yüzden bu grubun şirketleri için 10 yılı baz aldım..10 yıllık veriler geçmişte kalsa da,geleceğe projeksiyon tutmada önemli rol oynarlar.Özetle 10 yılllık bir ortama daha sağlıklı sonuçlar verir.Siz isterseniz 3 yıl alın..Tabi hızlı büyüyen şirketlerde ya da yeniden canlanan şirketlerde bu sayı değişebilir.Ben genelde orta tempollü şirketlerdebu sayıyı anlamlı bulurum.Bu sayfada biri benim bu bilgileri pwc ye yazmakla küçümsemiş.Yani pwc seni mi kaale alır gibi ezikçe cümleler sarf etmiş..Siz bir konuda bilginizi yazarsınız ya da hakkınızı ararsınız,diğeri kaale alır ya da almaz onun bileceği şeydir..Birileri kimse beni kaale almaz diye hakkını bile aramıyorsa bana göre ezik bir ruha sahiptir..Beni kaale almazlar diye hakkını aramamak doğru değildir.Tüm iyi analistler bir şirketin hissesini alırken geçmişteki büyüme oranlarına bakıp bunu gelecekte sürdürüp sürdürmeyeceği hesaplarını yapıp ona göre seçimini yaparlar.Ben Sodayı alırken bu hesabı yaptım aldığım tarih de kaçtan aldığımda bu sayfada paylaşşmıştım.Alış maliyetim 5700-5940 aralıgıdır..En az 4-5 yıl tutmayı hesaplamıştım.Ama birleşme haberi gelince o gün Trakya Cam tavan yapmıştı..Soda da 7110 dek çıkmıştı..O gün 7020 den sattığımı yine bu topicte paylaşmıştım..Geçen süreçte Soda 6280 e dek gerileyince tekrar aldığımı yine o gün bu sayfada paylaşmıştım..Tabi o gün 6200e dek düştü..Şurda sizinle rakamlarla demek istediğim Soda tüm şişe cam grubu içinde en iyi şirketti.büyüme açısından gelecekte en sinerjisi olan şirketti.Ama şişe cam potası bu büyümenin altında kalır..Yine biri pwc yazmamışım gibi dalga geçmiş..Googleye pwc iletişim yazın çıkan kısımda yönetime yazabilirsiniz..Ha kaale alırlar mı bilmiyorum.Adamlar kendi dallarında uzman..Ama Soda nın hakkını fiyatta yansıtırlar mı onu bilmiyorum..Uzmanlık ayrı şey,hak adalet ise daha ayrı şeydir..

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    3,488
    Ben alıntı yapmayayım sen kendin dile getir önceki yazdıklarını veya dön bir kere daha oku. 10 u 10 ile çarpıp 10 lu rakamları bulduğun günlerden hak arama moduna geçmişsin.
    Demek ki neymiş çok iddalı olursan bugün dalga konusu olabiliyorsun buna kızma.
    Hak ara, ama pVc şirketine o yazdıklarını göndermek komedi hakikaten. Buna da kızma.
    Eşeğe semer alınırken fikri değil ölçüsü alınırmış. Benim veya kimsenin demesiyle hisse alıp satmayınız.

5. Ben hangi sirketin senedini alirsam,sirket borsada eskiyse maksimum gecmisini incelerim.Bu stille hic yanilmadim ve %90 hedefime ulastim.Ben hesabimi boyle yaparken hesapta olmayan bir durum gelisirse ,ona gore pozisyonumu alirim.Soda da bu hesaplari yaptigimda birlesmenin kokusu yoktu..O benim icin o yaptığım 10 yıllık veriler beklentisini kaybetti.Ben artık bu gurupta kalacaksam Şişe Cam bu birleşmeyle ne kazanır,ne kaybeder hesabını yaparım.Şirketlerin hisseleri orta ve uzun vadede er geç büyüme durumlarına göre hisse fiyatları biçimlenir..5 yıllık ya da 10 yıllık Aselsan da hangi rasyonların % lik büyüme oranına bakarsan hissenin de bu oranda fiyatlandığını görürsün..Tabi üzerinde manipülasyon yapılan hisseleri saymıyorum.Onlarda asansör gibi çıkar düşerler ve er geç layık oldukları seviyelere inerler..10 katlı hesaplara gelince orda verdiğim bilgi şudur..Bir şirket 10 yılda 10 kat büyüyorsa borsa piyasası da fiyatı ona göre değerlendirir.Soda nın 10 yıl önceki fiyatına bakarsan geçen süre içinde o da bu orana göre borsa piyasasında değerlenmiştir.Bunları incelemden gelip bana çatmanın bedelini bu biilgiyle borsada cezasını çekeceğini düşünüyorum..Bu yüzden sana kızmıyorum da..Zaten herkes yaptığı yanlışın cezasını bir şekilde ödeyeceğini düşünüyorum..Haklılık peşinde de değilim.Ben o gün Sodayı aldığımda o hesapları yaparken birleşme hesabı ortada yoktu..Madem bu hesap çıktı.Ben de ona yeni hesaplar yaparım..Nitekim onlar ne yaparsa yapsın ben bilgimle ona göre davranır onlardan daha iyi kazanırım.Nitekim 7020 den verip 6280 den yerine koymam ve bunu zamanında aynı o gün bu sayfada alışve satışı yazmam bunun göstergesidir..Sende iyi bir gözlemciysen bunları görür,uysaydın sen de kazanırdın.Ama ne yazık ki senin gibileri sadece insana çatmakla vakit öldürüyorlar.Bu nedenle sna bir sözcük daha harcamam...Ppwc ye yazmamı komedi görmen de tuhaflığını ele veriyor..Ben pwc den hangi temel kritlerleri kullanacaklarını da öğrenmek istediğim bu kriterlerin fiyatı belirlemede yüzdelik oranı nedir diye..Çünkü biraz temel analiz kriterlerini bilen biri bu oranlar üzerinden beş aşağı beş yukarı her şirketin fiyatını bulur..İna yöntemini % kaç kullacaklar öz sermaye yöntemini %kaç kullanacaklar fiyat/kazanç kriterini % kaç kullanacaklar vb.. Bunları öğrenmek suç değildir..komedilik de değildir...
    Son düzenleme : YATIRIMCI-X; 19-02-2020 saat: 15:34.

6. Ayrıca hak arama derken burda söz konusu olan şudur.İnsanlar bir yerde bir durumdan dolayı zararlı çıkıyorsa o konuda gerekli yerlere gerçekleri yazmak,dile getirmek erdemliktir.Çünkü burda binlerce insan vardır..Şayet birileri ezbere hisse alıp satıyorsa onun için bir şey ifade etmeyebilir..Borsada sadece Soda yoktur..Araştıran nice sodaları bulur...Bana göre borsada uzun vadeciysen sürekli büyüyen şirketleri bulamıyorsan bazen yıllarca aynı hissede bekler durursun ve neden benim hissem çıkmıyor diye anlamsız anlamsız söylenirsin..Büyüyen tüm şirketlerin senetleri ona göre fiyatlanır er ya da geç...Büyümeyen şirketlerin senetleri manipülasyonlarla çıksa bile er geç hak ettiği yere geri döner..Örneğin açın iş yatırımın grafiğine bir bakın krizde bile yükselmiştir..Neden çünkü sürekli ettiği karlarla özsermayesini artırıyor.Üstelik her yıl da %20 ye yakın temmetü veriyor..ama yıl paybaşı değerinin üzerine çıkınca pahalı bölgeye geçti..

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    3,488
     Alıntı Originally Posted by YATIRIMCI-X Yazıyı Oku
    Ben pwc den hangi temel kritlerleri kullanacaklarını da öğrenmek istediğim bu kriterlerin fiyatı belirlemede yüzdelik oranı nedir diye..Çünkü biraz temel analiz kriterlerini bilen biri bu oranlar üzerinden beş aşağı beş yukarı her şirketin fiyatını bulur..İna yöntemini % kaç kullacaklar öz sermaye yöntemini %kaç kullanacaklar fiyat/kazanç kriterini % kaç kullanacaklar vb.. Bunları öğrenmek suç değildir..komedilik de değildir...
    Komikliktir. Sana onu söylerler mi arkadaşım yav..
    Hak aramana bişey demiyorum canım ara bişey demiyorum sen satmıştın ya 7,02 den unuttun sanırım o yüzden şey ettim ama sen kesin diğer insanlar için hak arıyorsundur. Neyse sen devam et ben tutmayayım.

8. Sen okumuyorsun belli.6280 den tekrar aldigimi gorurdun yoksa..Bir hisse topicinde yazmaya basladigimda o hisseyi hangi gun ve hangi fiyattan aldigimi yazarim.Sattigim gunde de satigim fiyati yazarim.Soda cagri fiyatinin da altina kayinca tekrar aldigimi yazmistim..Sayfada biraz geriye gidersen görürsün..Ohhh okumadan saldirmak ne kolay..Insanlık boyle seylerle ugrasmasaydı keske..

Sayfa 526/899 İlkİlk ... 26426476516524525526527528536576626 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •