Sayfa 546/899 İlkİlk ... 46446496536544545546547548556596646 ... SonSon
Arama sonucu : 7185 madde; 4,361 - 4,368 arası.

Konu: SODA - Soda Sanayii

1. bir hafta kafa yormayı kastetiğimi annamadın mı. neyse burda neler var yahu...uğraş dur..karşında kim var acaba kasabın çıragı belki de...sen haklısın kardeşim

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by iberata Yazıyı Oku
    ama bakın dostlar bu doğru...kiminle konuştuğunu bilmiyorsun...fiziki hayatta herkes muhatabını bir biçimde seçmiyor mu...burda maalesef ...neyse kırdıklarımdan özür dilerim...yolunuz açık olsun...şans sizinle olsun...
    Evet bak bu konuda haklısın. Sosyal medyanın cilvesi . Neyse boşluğuna geldi düşünceni anlatmak için yanlış kelimeler kullandın diyelim. Böyle geçip gitsin. Uzatmaya gerek yok .

3. Süreç ne zaman tamamlanır sizce.Uzun sürer mi.? Süre uzadıkça kimsede moral kalmayacak gibi

4.  Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    Kanun geriye dogru degilmis.

Ama burdaki soru: Ilk haber mi, yoksa degerleme raporu mu baz alinacak? Yani hangisi bu kanuna takilacak, ya da hicbiri takilmayacak mi?
    Kanunla, Sermaye Piyasası Kanunu'nun "ayrılma hakkı"na ilişkin maddesi değiştirildi. Buna göre, önemli nitelikteki işlemlere ilişkin genel kurul toplantısına katılarak olumsuz oy veren ve bu muhalefeti tutanağa geçirten pay sahipleri, paylarını halka açık ortaklığa satarak ayrılma hakkına sahip olacak. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), halka açık ortaklığın niteliğine göre, ayrılma hakkını, ayrılma hakkına konu önemli nitelikteki işlemin kamuya açıklandığı tarihte sahip olunan paylar için kullanılabilmesine ilişkin esasları belirleyecek. Halka açık ortaklık, bu payları pay sahibinin talebi üzerine, SPK tarafından belirlenecek esaslara göre adil bir bedel üzerinden satın almakla yükümlü olacak.

Kanunlar geriye doğru yürümez..
    Mesela dün; pet şişe ile su satmak suç değil...
    Ama bugün pet şişe ile su satmayı suç sayan bir kanun çıktı...
    Dün pet şişe ile su sattıysam bu konuda pet şişe ile su satma suçundan ceza almam..

O halde Bu birleşmede adil değer uygulanacaksa kanunu geriye doğru mu işletmiş oluyoruz....

Bold yaptığım cümleye dikkat...
    önemli nitelikteki işlemlere ilişkin genel kurul toplantısına katılarak olumsuz oy veren ve bu muhalefeti tutanağa geçirten pay sahipleri

Yani;
    Muhalefet şerhi koymamız gerecek olan, buna imkan verecek olan ve usulünce kanunun belirlediği süre kadar (3 hafta öncesinden sanırım) önce ortaklara duyurulmuş gündemi belirlenmiş "önemli nitelikte işlemlere ilişkin genel kurul" , bu değişikliğin resmi gazetede yayınlandığı tarihten sonra olduğu hallerde yeni kanunun uygulanması gerekir..
    Yok bu toplantı;
    Resmi gazetede yayınladığı ve yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılmış olsaydı, o zaman kanunun geriye doğru uygulanmasından söz edebilirdik kanımca..
    Yalnız Türkiye'nin malum şartlarında kanunların geriye doğru işletildiği evrensel hukuk normlarına aykırı uygulamalar da gördük..
    Mesela İmar Bankası yasası..O zaman AYM iptal etmişti ama iptal edene kadar da 2 sene mi ne geçmişti..

NOT1-) :
    30 Ocaktaki KAP duyurusu Yönetim Kurulu Toplantısı,
    Kanunda adı geçen GENEL KURUL TOPLANTISI..
    ÖZET:
    Kanun; GENEL KURUL'dan önce yasalaştığı için ayrılma hakkı bu; değişiklik yapılan kanun maddeleri çerçevesinde olmalı kanımca
    Çünkü ben; muhalefet şerhi koyma ya da koymama tercihimi, yürürlükte olan mevzuata göre yapıyor olacağım

NOT 2-) TRKCM yatırımcısıyım ancak sorularımız aşağı yukarı ortak O yüzden buraya da yazmak ihtiyacı duydum

NOT 3-) 30 ocaktaki yönetim kurulu toplantısının üreteceği sonuçlar, bir niyetin kamuoyu ile paylaşılması bağlamında ve kapsamı dahilinde olacaktır..
    Yani "birleşme haberi kamu ile paylaşılıp bilinir olduğu tarihten önce hisse sahibi olanlar başlığı..
    Burada da düşünce şu şekilde sanırım..tartışmaya açık olmakla beraber;
    "Sen bu hisseyi bu bilgiye sahip olduğun halde aldığına göre ,bu zımni bir kabul anlamı taşıdığından muhalefet şerhi de koysan ayrılma hakkından faydalanamıyor olman gerekir"
    Peki 10000 hisse önce 30000 hisse de sonra aldım..Sanırım alım satımlar kayıt altında olduğundan elindeki 10 000 hisse için bu hakkı kullanabilirsin
    Not 5-) Sadece düşüncelerimden ibaret bir yazıdır..Kesin böyledir yargısı içermemektedir
    Son düzenleme : flamenco72; 22-02-2020 saat: 20:55.

5.  Alıntı Originally Posted by flamenco72 Yazıyı Oku
    Kanunla, Sermaye Piyasası Kanunu'nun "ayrılma hakkı"na ilişkin maddesi değiştirildi. Buna göre, önemli nitelikteki işlemlere ilişkin genel kurul toplantısına katılarak olumsuz oy veren ve bu muhalefeti tutanağa geçirten pay sahipleri, paylarını halka açık ortaklığa satarak ayrılma hakkına sahip olacak. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), halka açık ortaklığın niteliğine göre, ayrılma hakkını, ayrılma hakkına konu önemli nitelikteki işlemin kamuya açıklandığı tarihte sahip olunan paylar için kullanılabilmesine ilişkin esasları belirleyecek. Halka açık ortaklık, bu payları pay sahibinin talebi üzerine, SPK tarafından belirlenecek esaslara göre adil bir bedel üzerinden satın almakla yükümlü olacak.

Kanunlar geriye doğru yürümez..
    Mesela dün; pet şişe ile su satmak suç değil...
    Ama bugün pet şişe ile su satmayı suç sayan bir kanun çıktı...
    Dün pet şişe ile su sattıysam bu konuda pet şişe ile su satma suçundan ceza almam..

O halde Bu birleşmede adil değer uygulanacaksa kanunu geriye doğru mu işletmiş oluyoruz....

Bold yaptığım cümleye dikkat...
    önemli nitelikteki işlemlere ilişkin genel kurul toplantısına katılarak olumsuz oy veren ve bu muhalefeti tutanağa geçirten pay sahipleri

Yani;
    Muhalefet şerhi koymamız gerecek olan, buna imkan verecek olan ve usulünce kanunun belirlediği süre kadar (3 hafta öncesinden sanırım) önce ortaklara duyurulmuş gündemi belirlenmiş "önemli nitelikte işlemlere ilişkin genel kurul" , bu değişikliğin resmi gazetede yayınlandığı tarihten sonra olduğu hallerde yeni kanunun uygulanması gerekir..
    Yok bu toplantı;
    Resmi gazetede yayınladığı ve yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılmış olsaydı, o zaman kanunun geriye doğru uygulanmasından söz edebilirdik kanımca..
    Yalnız Türkiye'nin malum şartlarında kanunların geriye doğru işletildiği evrensel hukuk normlarına aykırı uygulamalar da gördük..
    Mesela İmar Bankası yasası..O zaman AYM iptal etmişti ama iptal edene kadar da 2 sene mi ne geçmişti..

NOT1-) :
    30 Ocaktaki KAP duyurusu Yönetim Kurulu Toplantısı,
    Kanunda adı geçen GENEL KURUL TOPLANTISI..
    ÖZET:
    Kanun; GENEL KURUL'dan önce yasalaştığı için ayrılma hakkı bu; değişiklik yapılan kanun maddeleri çerçevesinde olmalı kanımca
    Çünkü ben; muhalefet şerhi koyma ya da koymama tercihimi, yürürlükte olan mevzuata göre yapıyor olacağım

NOT 2-) TRKCM yatırımcısıyım ancak sorularımız aşağı yukarı ortak O yüzden buraya da yazmak ihtiyacı duydum

NOT 3-) 30 ocaktaki yönetim kurulu toplantısının üreteceği sonuçlar, bir niyetin kamuoyu ile paylaşılması bağlamında ve kapsamı dahilinde olacaktır..
    Yani "birleşme haberi kamu ile paylaşılıp bilinir olduğu tarihten önce hisse sahibi olanlar başlığı..
    Burada da düşünce şu şekilde sanırım..tartışmaya açık olmakla beraber;
    "Sen bu hisseyi bu bilgiye sahip olduğun halde aldığına göre ,bu zımni bir kabul anlamı taşıdığından muhalefet şerhi de koysan ayrılma hakkından faydalanamıyor olman gerekir"
    Peki 10000 hisse önce 30000 hisse de sonra aldım..Sanırım alım satımlar kayıt altında olduğundan elindeki 10 000 hisse için bu hakkı kullanabilirsin
    Not 5-) Sadece düşüncelerimden ibaret bir yazıdır..Kesin böyledir yargısı içermemektedir
    bence daha henüz yolun çok başındayız...şirket genel kurul kararı sadece niyet...onay mı almış, tüm şirketlerin onayı alnmış mı..spk buna onayı ne zaman vermiş...vs vs vs...bence bugün mal alan da sürecin içine hak sahibi olarak girmeli

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
    Bence SPK onay verinceye kadar birleşme kararı netleşmiş olmaz . SPK onayından önce alanların dahil olması kabul edilebilir. Ama adalet , temettü olayı gibi son gün kimin elinde varsa dahil olmalıdır.

7. https://suphecikimse.blogspot.com/20....html?spref=tw

okunmasında vayda var değeri cam yatırımcıları..

Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Oyakın çimentolarına da batık dedin ya ne diyeyim.:sektörü zorda olan firmalar da olsa ,karları çok düşükte olsa piyasa toparlarken ilk onlar toparlar diye düşünüyorum.....Ama batık demen insafsızca olmuş..
    iberata hocamiz biraz dramatiktir. Biz de batik diyoruz. Batmis demek degil, ya batak hisse fiyati, ya bilancosu berbat demek.
    Cok dogru, piyasa toparlarken en iyi primleri onlar verir de... Bu cimentolar zaten senelerdir belli gruplarin elinde. Temettu alip gecerler.

Sayfa 546/899 İlkİlk ... 46446496536544545546547548556596646 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •