Sayfa 263/899 İlkİlk ... 163213253261262263264265273313363763 ... SonSon
Arama sonucu : 7185 madde; 2,097 - 2,104 arası.

Konu: SODA - Soda Sanayii

1.  Alıntı Originally Posted by hisar.79 Yazıyı Oku
    İnanın pegasus ile THY nin 2x ilişkisi vardı. Her dönem yolcu sayısı açıklanıyordu zaten. Uçuk bir artış yoktu. Uçak alım ihaleleri belliydi. Bir tek kişi o zamanlar forumda yeni havalimani ile 40.xx lere gider demişti. Herkes dalga geçmişti. 70.xx ler çok uçuktu o zamanlar.

Pnsut ise; yaşar grubunun inanılmaz borcu vardı batık banka muhabbetine. Ama onunda aihm davası sonuçlanmış, tazminat hakkı elde etmişti. Ona güvenip girdim. Dolar rahip olayından artınca yaşar grubununda borcu arttı (250 ml dolar eurobond) hisse alaşağı oldu. Ama dava muhabbetine yine kaldım. Tmsf ile karşılıklı borç konusunda anlaştılar ve tazminattan vazgeçtiler garip bir şekilde. Hiçbir kazanım elde etmeden. Gerçi kapalı kapılar arkasında bir antlaşma vardır ama. O zaman umudum da bitti. Şimdi muhtemelen borç yüzünden bir şirket satmak zorundalar. O yüzden yükseliyor. Ama benim için iş işten geçmişti.

Sermayem fazla buyuk degil, o yuzden bolmek istemiyorum. Bu zamana kadar trenleri kaçırdım inşallah soda da treni kaçırmam. Tek hikayem Amerika yatirimini beklemek yada soda kulu fiyatlarının aşırı yükselmesini beklemek olacak.

Umarım ben dahil bu hisseye yatırım yapan herkes büyük kazançlar elde eder. Tek şikayetim soda hisse ismi. Twitter da #soda diye aratınca bir sürü gereksiz şey çıkıyor. En gıcık muhabbet bu su an 😩
    Sermayem az o yüzden bölmek istemiyorum diye bir düşünce tarzı yok yatırımda. Tam tersi senin daha da fazla bölmen lazım, çünkü sermayen kısıtlı.

Muhtemelen SODA fırlayıp giderse aynı PNSUT'de olduğu gibi trenden erken inecekseniz. Nedenini açıklayayım 2 hayali senaryo ile
    Muhtemelen de değil %99.9 treni kaçıracaksınız.

1. Senaryo. 100 birim portfoy var, yatırımcı gitti hepsiyle soda aldı

SODA 1 ay içinde %30 arttı, portfoy düz hesap 130 birim oldu
    Sonra saçma sapan gelişmeler oldu, türkiyede yaşıyoruz böyle gelişmeler hep olcak. Trumpın canı sıkıldı bi twit attı, eğer Türkiye şunu yapmazsa yaptırımlar geliyor

Hop ertesi gün seans açıldı endeks birazd üştü ama AMerikada yatırımı olan SODA çok daha fazla düştü, ve %10 ekside açıldı. Portfoy oldu 117 birim.

Adı üstünde, sermaye kısıtlı adamın , eldeki kazançta olmak istemiyor, aynı barış pınarındaki gibi sattı. Ertesi hafta bipolar trump, Erdoğan iyi adam kral adam, Türkiyeye kırgınlığım yok dedi, hop soda 135 brim. Ertesi sene, hop 150 birim.

Senaryo 2. Yukardaki senaryonun aynısı geçerli, ama bu sefer 100 birimini yatırımcı 5 hisseye böldü, 20 şer birimden. %30 değer kazanan SODA'nın birim sayısı 20 den 26 ya çıktı portfoyda.

Neyse Trump twiti attı, soda %10 düştü. Soda'nın portfoydeki ağırlığu 26 birimden 23.6 birime indi.
    Burda yatırımcı düşüş az olduğu için nispeten daha rasyonel hareket etti, ve uzun vadeye baktı. Ertesi sene endeks de değer kazandığı için diğer yatırımlarıda en az soda kadar kazançlı çıktı, ve yatırımcı karlı çıktı.

2. Ve şunu eklemek istiyorum, ellerinde araştırmaya ayıracak binlerce milyonlarca doları olan yatırımcılar bile tek hisseye yüklemiyor kediyi. KY'nin yanılma ihtimali hissede önünde onlarca rapor olan adamdan çok daha yüksektir. Ve unutulmamalıdır ki bu büyük yatırımcıların elinde küçük yatırıcımcıların bilmediği bazı insider bilgi var. Adam sektörün ileri gelenleriyle kimbilir her hafta aynı yerde tennis golf oynuyor, o bile riski dağıtıyor, sen o adamdan zeki zannediyorsun kendini ve risk dağıtmadan dalıyorsun olaya.

Kısa vadede elbet kazançlı çıkabilirsin şansın da etkisiyle, ama uzun vadede şans faktörü gider, piyasa er geç dengeler.

Bazı iyi hisseler bile yıllarca sürünür ama birden hareket eder, o harekatı tek hissede olursan tabi kaçırırsın.
    Önemli olan sağlam şirketlerden sepet yapmaktır, çünkü er geç biri gidecektir, hatta bazıları yeri gelecek aynanda hareket edecektir.

3. Halukcan bey,
    Güzel söylüyorsunuz da zaten sorunun sebebini de yazınızda söylemişsiniz. Sermayemiz az!

Benim de borsada 2 milyon Törkiş Liras'ım olsa ben de 10'a 20'ye bölerim portföyümü. Amacımız bir an önce portföyü büyütebilmek.

Sigara içme, çabuk öfkelenme, yalan söyleme, kurallara uy, nazik ol, ön yargılı olma demek gibi bir şey portföyü bölün demek. Herkes doğrusunu bilir ama iş uygulamaya gelince yapamayız.

Portföyü 5'e bölüncede ilk yıl sonunda hisseler sırayla %20, %35, %5, %85, %2 getiri yapınca bu sefer de "püüüüü keşke hepsine %85 getiren alsaydım yaaa, hoffff" derdik.

Sizin dediğiniz yöntem riski en aza indirmek, ağır ama emin adımlarla gitmek.
    Biz ky lar ise hızlı ve riskli olan yöntemi tercih ediyoruz/etmek zorundayız.

4.  Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    Ve şunu eklemek istiyorum, ellerinde araştırmaya ayıracak binlerce milyonlarca doları olan yatırımcılar bile tek hisseye yüklemiyor kediyi. KY'nin yanılma ihtimali hissede önünde onlarca rapor olan adamdan çok daha yüksektir. Ve unutulmamalıdır ki bu büyük yatırımcıların elinde küçük yatırıcımcıların bilmediği bazı insider bilgi var. Adam sektörün ileri gelenleriyle kimbilir her hafta aynı yerde tennis golf oynuyor, o bile riski dağıtıyor, sen o adamdan zeki zannediyorsun kendini ve risk dağıtmadan dalıyorsun olaya.

Kısa vadede elbet kazançlı çıkabilirsin şansın da etkisiyle, ama uzun vadede şans faktörü gider, piyasa er geç dengeler.

Bazı iyi hisseler bile yıllarca sürünür ama birden hareket eder, o harekatı tek hissede olursan tabi kaçırırsın.
    Önemli olan sağlam şirketlerden sepet yapmaktır, çünkü er geç biri gidecektir, hatta bazıları yeri gelecek aynanda hareket edecektir.

Aslında 2 sene tuttum elimde pnsut ü. O kadar negatif oluşuma rağmen panikleyip satmadım. Kafamda fiyat hedefi vardı cunku. Dediğim gibi dava muhabbetine güvendiğim için boş çıkınca satmak zorunda kaldim zararına.
    Burda da amacım hedef fiyat oluşturmak ve o fiyata kadar satmamak. İşte o hedef fiyat oluşturmada hep sıkıntı yaşıyorum. Pismanlik duydugum olay her zaman hedeflerimin cok dusuk kalmasi ve hissenin arkasindan bakmak oluyor. Bahsetmek istediğim aslında bu. Sağolsun buradaki tecrübeli arkadaşlar 8.xx ustundeki fiyatlama icin finobacci örneğini verdiler. Ama yatırımın geri donuslerinde hisseye ne gibi yansıması olur bilancoya, ozsermayeyi nereye tasir onun derdindeyim. Burada da uçuk fiyatlara gelirse birkaç sene sonra, aynı şeyleri yasamayayim.

Sermayeyi bölme konusunda düşüneceğim. Ama tek hisseyle bu kadar haşır neşir olurken, birde aynı anda başka hisselere odaklanmak, stresi iki kat arttırmak, yeri geldiğinde karı 2 kat azaltmak daha sıkıntılı geliyor bana. Ama denerim belki. Kafamda bir hisse daha var. Belki 2 ye bolebilirim.

5.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Halukcan bey,
    Güzel söylüyorsunuz da zaten sorunun sebebini de yazınızda söylemişsiniz. Sermayemiz az!

Benim de borsada 2 milyon Törkiş Liras'ım olsa ben de 10'a 20'ye bölerim portföyümü. Amacımız bir an önce portföyü büyütebilmek.

Sigara içme, çabuk öfkelenme, yalan söyleme, kurallara uy, nazik ol, ön yargılı olma demek gibi bir şey portföyü bölün demek. Herkes doğrusunu bilir ama iş uygulamaya gelince yapamayız.

Portföyü 5'e bölüncede ilk yıl sonunda hisseler sırayla %20, %35, %5, %85, %2 getiri yapınca bu sefer de "püüüüü keşke hepsine %85 getiren alsaydım yaaa, hoffff" derdik.

Sizin dediğiniz yöntem riski en aza indirmek, ağır ama emin adımlarla gitmek.
    Biz ky lar ise hızlı ve riskli olan yöntemi tercih ediyoruz/etmek zorundayız.
    Anlıyorum psikolojisini o yüzden saygı duyuyorum kararınınıza. Ne yazarsam yazayım fikriniz değişmez bunu da biliyorum, Ama sadece vurgulamak istediğim şey, o %85 lik hisseye bile yükleseniz bütün portfoyu, psikolojiniz sağlam olmadığı için asla o %85 kazancı göremeden satcaksınız. Çünkü mutlaka bir düzeltme olacak, trump twit atacak, bir şey olacak mutlaka. O portfoy aynı gün 10 bin lira eksilince, o 10 bin lira sizin için büyük rakam olduğu için forumdaki yazan negatif şeylerden etikelenecek ve satacaksınız.

Ha bütün bunlara ek olarak Türkiye faktörünü asla unutmayalım. Burası Amerikan borsası değil, çok daha kırılgan. Yeri gelcek bütün doğru hamleleri yapsan bile para kaybedeceksin. 2000 de 3.8 centi gören endeksin şu an 1.9 cent olduğunu kimse unutmasın.

Gelişmiş pazarlardaki yatırımcılar bile riski dağıtıyorsa bizim 10 kat fazla dağıtmamız lazım

6. Ben ufak ufak İsdemir toplamaya başladım. Nedense o hisseye çok kanım ısınıyor. Portföyü bölmeye başladım ama eldeki tek hissemi satarak değil de bundan sonra elime geçen paralarla farklı hisseler alarak yapıyorum bunu.

7.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Ben ufak ufak İsdemir toplamaya başladım. Nedense o hisseye çok kanım ısınıyor. Portföyü bölmeye başladım ama eldeki tek hissemi satarak değil de bundan sonra elime geçen paralarla farklı hisseler alarak yapıyorum bunu.
    Dollar cost averaging bunun adı, ve çok mantıklı bir strateji. Bunu yaptığınızı bilmiyordum.

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    3,488
     Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    Ben de anlamadim o isi aslinda. NSH, Barba falan esprili insanlardir. Orda hatta kendime "amele" muamelesi yaptigimin ornegini bile koymustum.

Beni guldurdum. Neyse bosver, alinmazlar oyle kolay. Yanlis anlasilmis.
    Demek ki karar anı; espiri mi yaptı, yoksa lafı koyup oturttu mu.
    Sanırım sen kaçırmışsın o bölümü tekrar alıntılayıp bahsi kapatalim. Bir dost 1000 lot destek attim dedi, Nash olsun bin lot bin lottur dedi, bende oha Nasuh beğenmediğin benim tüm portföyüm diye trolledim, derken bir arkadaş bu sayfaya giremiyorum diye yazınca sayın omakahini o cümleyi kullandı.
    Şimdi sayın omakahini maksadının kalp kırmak olmadığını beyan ediyor ve bence konu kapanmıştır. Ayrica kendisini de bu olgun davranıştan dolayı kutlarım, yoksa espiri mahiyetinde hertürlü laf sokmalar, resimler başüstüne ama ne diyoruz hakaret olmadan.
    Aslında biraz da kendisi ile sanırım fazla yazismadigimizdan kaynaklanıyor olabilir, belkide vesile olur, yoksa sen bana bunu yazsan güler geçerim, zira ben nazımın gectiklerine ağır cümleler kullanıyorum.
    Sonuç: karşılıklı iyi niyet göstergesi ile dava düşmüştür.

SM-N950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Eşeğe semer alınırken fikri değil ölçüsü alınırmış. Benim veya kimsenin demesiyle hisse alıp satmayınız.

Sayfa 263/899 İlkİlk ... 163213253261262263264265273313363763 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •