Sayfa 229/583 İlkİlk ... 129179219227228229230231239279329 ... SonSon
Arama sonucu : 4658 madde; 1,825 - 1,832 arası.

Konu: HALKB - Halkbank

1. Trump demis ki ateskes gerekirse uzar. CNN de Ali cinar soyledi.

GM 5 Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Alın burdan yakın..Makroekonomi, finans, bilanço, temel teknik analizden çok bunları konuşur olduk.
    http://www.krttv.com.tr/dunya/pompeo...ir-h17230.html

3.  Alıntı Originally Posted by philosophyt Yazıyı Oku
    Alın burdan yakın..Makroekonomi, finans, bilanço, temel teknik analizden çok bunları konuşur olduk.
    http://www.krttv.com.tr/dunya/pompeo...ir-h17230.html
    Cnbc yanlış ve yanıltıcı çeviri yapmış. Gerçek bu değil söylenen bu değil orjinli yayınlandı. Bizimkilerde bu çeviriyi teyit etmeden yayınlıyor.

4. En büyük olumsuz gelişmeler hisse en dipteyken ortaya çıkar. Tabii insiderler herkesten önce içeriden haber aldıkları için bunları aynen hisse performansına yansıtırlar. İşte tam bu noktada dikkat edilmesi gereken detay; hissenin yeni bir dip yapıp yapmadığıdır. Hissenin tarihi dibi 4.90 tl biliyorsunuz ve dolar bazında 80 cent yapıyor. Dikkatiniiz çekerim, 2009 Mart'ında gördüğümüz olan temettülerden arındırılmamış spot 3.28 dibi dolar bazında 1.90 idi, yani bizim gerçek dip seviyemiz 4.90 tl dir. SDNY tarafından dava sürecinin başlatıldığına dair haber çok önemli olmasına rağmen hisseyi 5.00 a kadar düşürebildi ve 4.90 aşağı yönde ihlal edilmedi. Citi 3.75 hedef fiyatını yayınladı ama o da yeni bir dip oluşmasını sağlayamadı. Moody's ve diğerleri koro halinde "Halkbankın notunu kıracağım haaa" demeye başladılar ama onlar da hisseyi 4.90'nın altına iteleyemediler. "Eğer kötü haberler hisseye artık yeni dipler yaptıramıyorsa; tarihi dip halihazırda yapılmıştır" der ak saçlı borsacılar.
    15 Kasım 2017'de portföyümün %50'si ile 10.22 ortalamadan HALKB aldım. Diğer %50'yi faizde nakit olarak bekletiyorum.

5. Bu arada gösterge (3 aylık) dolar Libor %1.95 in altına geldi. 2019'un başında %3'e dayanmıştı ve herkes panikliyordu, daha yukarıları bekliyordu. Ama ne oldu, tam ters yönde hareket etti USD 3M Libor. Dolara olan talep küresel düzeyde azalma eğilimindedir. Şu anda USD 3M Libor 2018 başından bu yana son 1.5 yıllık tabandadır. USD diğer majör para primlerine (EUR JPY GBP CHF) karşı değer kaybediyor. Ama jeopolitik riskler yüzünden dolar TRY'ye karşı değer kazanıyor.
    15 Kasım 2017'de portföyümün %50'si ile 10.22 ortalamadan HALKB aldım. Diğer %50'yi faizde nakit olarak bekletiyorum.

6. 1. Dünya Savaşı 4 yıl sürdü.

2. Dünya Savaşı 5 yıl sürdü.

TC'nin Kurtuluş Savaşı 1919-1922 yılları arasında 3 yıl sürdü.

Gelmiş geçmiş en büyük küresel ekonomik buhran olan Great Depression'ın borsalara etkisi 1929-1932 yılları arasında oldu ve 3 yıl sürdü.

En son ekonomik buhran olan Great Recession'ın borsalara etkisi 2007-2009 yılları arasında oldu ve 2 yıl sürdü.

10 milyonlarca insanın ölümüne yol açan, ülke nüfusunun yarısını açlığa mahkum eden Çin'deki Great Leap Forward devrimi 1958-1962 yılları arasında 4 yıl sürdü.

Gelgelelim bizim HALKB 2013 Mayıs'ından bu yana son 6.5 yıldır satış yiyip duruyor ve maalesef bu süreç sona ermiş gözükmüyor. Reel bazda bugünkü dolarlar bazında 2013 Mayısında 13 doları gün içi görmüş olan hisse şu anda 1 doların altından işlem görmesine rağmen hala satış yemeye devam ediyor. Hisse dünya rekoru filan mı kırmaya çalışıyor?
    Son düzenleme : TRENDHOUND; 22-10-2019 saat: 04:21.

7. ABD merkez bankası FED'in yeni icraatı hakkında bilgi vereyim çünkü dolar kurunu doğrudan etkiliyor. FED her gün 60 milyar dolarlık hazine bonosu alımı yapmaya karar verdi biliyorsunuz. Vadesi 1 aya kadar olan bonoları piyasadan satın alıyorlar. Tabii bunları satın almak için karşılıksız dolar basıyorlar, aynen daha önce QE'lerde yaptıkları gibi. Bu işlemlerin sonucunda FED'in bilançosu 2 trilyon dolar kadar artacaktır. Şu anda 4 trilyon dolar büyüklüğünde olan bilanço 6 trilyon dolara çıkacak. Bilanço dediğimiz şey FED'in bastığı karşılığı olmayan dolarlardır. En son FED bilançosu Ekim 2017'de 4.6 trilyon dolarda tavan yapmış ve onun akabinde bilanço küçültmeye başlamışlardı yani piyasadan dolarları çekmeye (likiditeyi azaltmaya) başlamışlardı. Böyle yapa yapa en son bilançoyu 3.7 trilyon dolara kadar azalttılar ama sonra repo piyasasındaki problemler yüzünden tekrar para basmaya başladılar. En son yapılan bono alımları tam anlamıyla QE olmasa da QE-Lite sınıfına giriyor ve bilançoyu doğrudan etkiliyor. Böylece FED'in bastığı karşılıksız dolarlar daha önceki 4.6 trilyon dolar zirvesini aşarak 6 trilyon dolara çıkmış olacak çok yakında çünkü her işgünü 60 milyar dolar artıyor yani 1 ayda 1.3 trilyon dolar. Yüksek ihtimalle 6 trilyon dolar seviyesi aşılacaktır.

8. Adamlara bak, 1 ayda 1.3 trilyon doları şakkadanak yaratıveriyorlar hem de sıfırdan. Matbaaya bile gerek duymuyorlar, sadece bilgisayarın klavyesiyle yapıyorlar bu "hiç yoktan para yaratma" işini. ABD zaten gırtlağına kadar borçlu bir ülke. Sadece kamu borçları şu anda 23 trilyon dolardır ve bu rakam sürekli artıyor çünkü her yıl bütçe 1 trilyon dolar civarında açık veriyor. Önümüzdeki bir kaç yılda ABD bütçe açığı yıllık bazda 1.5 trilyon dolara ulaşacak çünkü özellikle savunma bakanlığına ayrılan bütçe katlanarak artıyor. Ama bunlar ABD için hiç problem değil, bir bakmışsınız FED karşılığı olmayan trilyonlarca doları hiç yoktan bir anda yaratıvermiş. Öte yandan da tüm dünya, özellikle de TC vatandaşları, "dolar çıkacak" diye boyuna dolar alıp duruyor. TR'de Döviz Mevduat Hesaplarında tutulan 220 milyar dolar demek ki boşuna tutulmuyormuş, varmış bunların bir bildiği. FED trilyonlarca karşılıksız dolar basıp duruyor, TR'deki uyanıklar da topluyor.

Sayfa 229/583 İlkİlk ... 129179219227228229230231239279329 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •