Sayfa 146/253 İlkİlk ... 4696136144145146147148156196246 ... SonSon
Arama sonucu : 2022 madde; 1,161 - 1,168 arası.

Konu: MEGAP - Mega Polietilen

1. bu arada yaklaşık bir yıldır bu hisseyi takip ettiğimi söylemek istiyorum..ilk yarıyılda 50 milyon ciroya karşılık 2,5 milyon kar yapmıştı ..ikinci yarıyılda ise 119 milyon ciro ve 4,750 milyon kar yapmayı başardı...toplam bir yılda ise 169 milyon ciro ve 6,750 milyon da kar yapmayı başardı...

ciro müthiş artmış...kar da iyi artıyor..bu gün merak ettiklerimi şirket ile görüşerek sordum..öncelikle bu müthiş ciroyu ticaretten mi üretimdekileri satarak mı yaptınız diye sordum...bana 40 adet örme makinaları olduğunu ve bunların şu anda avcılardaki fabrikamızda üretim yaptıklarını söylediler...ayrıca tıpkı bilici tekstil gibi fason üretim de yapabildiklerini söylediler...bir yerde uygun bir mal bulmuş iseler bunu alıp kar ile sattıklarını söylediler..amaç kar etmek değil midir diye de sordular..bu konuda bence sonuna kadar haklılar...

politen işinde son yarıyılda iyi satış yapamadıklarını ve zarar ettiklerini sordum...bunu politen fabrikasını hadımköyden avcılardaki tekstil fabrikamızın 300 metre yakınına taşımalarından dolayı o işlerin aksadığını söylediler o yüzden de o bölümden istedikleri performansı yakalayamadıklarını ama 2020 yılında böyle bir sıkıntılarının olmayacağını zaten orası için yeni de bir makina aldıklarını söylediler...yani bu yıl politen sektöründen 1,5 milyon zarar değil de iyi de bir kar yapacaklarını söylediler..

bu korona virüsü ile hem tekstilde hem de politen işinden ciro ve kar artışlarını beklediklerini ama henüz o nedenden dolayı işlerinin açılmadığını çünkü eski stokların henüz tükenmediğini söylediler...yani çindeki siparişlerin kendilerine kaymasını beklediklerini söylediler..tabi virüsün türkiyeye de sıçramaması şartı ile dediler..
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2. neden bu kadar yüksek ciroya rağmen kar marjınız düşüktür diye sordum..bana sektörün çok rekabetçi olduğunu geçmiş yıllara göre girdi maliyetlerinin çok arttığını söylediler...ama tahminim virüs nedeniyle siparişlerin artması ile kar marjları artar diye düşünüyorum...

bir de bedelliyi sordum o iş ne oldu diye sordum..bana bu gün de şirketin bir toplantısı olduğunu ve bu konunun konuşulduğunu ve bedelli işinin sonuçlanması için adımların atılacağını ,tahminen bir ay içinde spk başvurusunun yapılacağını bir kap duyurusu ile duyuracaklarını söylediler...geçmişte zaten bu işi olgunlaştırmış idiler ama son anda bedelli işi olmamıştı...bu sefer daha kısa sürede olacak dediler...

ayrıca bedelli ile yatırımcılarımızın avantajlı olacağını çünkü yatırımcıya 1 tl den hisse vereceklerini söylediler...dün ben sermayemin yarısı ile dünkü bilaço açıklamasından sonra bu bebek hisseye yatırdım...mesela elimde şu anda 30 bin adet var...demek ki bedellide 30 bin tl yatırdığımda elimdeki lot adeti 60 bin adet olacak....bence çok güzel....

hisse şu anda 5 fk dan değer görüyor...blcyt ise 6 fk dan...demek ki şu anda blcyt a göre megapın değeri yüzde 20 daha ucuz..

ben bu hisseyi bebek hisse olarak görüyorum...ciro artışı ve kar artışı mükkemmel...bu yıl herhangi bir sıkıntı olmaz ise 10-13 milyon civarı bir kar yapar diye düşünüyorum...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3. şu anda megap saat başında emirler girilerek işlem görüyor....bu konuyu da kendilerine sordum ..neden böyle dedim..şirketinizin bilançosu güzel ama bulunduğu pazar nedeniyle ky bu şirketi batık şirket gibi görüyor dediğimde kendileri güldüler...demek ki batık demem kendilerine çok komik geldi... kendileri de bu duruma üzüldüklerini kendilerinin de bu durumu düzeltmek için spk ya başvurduklarını yatırımcı olarak ky ların da spk ya dilekçe ile başvurmaları gerektiğini çünkü bu durumun yatırımcının lehine olmadığını söylediler..

şirketinizin bilançosunu beğendim dedim...umarım bu yıl daha güzel bir bilanço açıklarsınız dedim..kendileri de inşallah beklentimiz bu yönde dediler...

benim bildiğim kadarıyle gelişen piyasalardan çıkabilmek için halka açıklık kısmın değerinin 30 milyon tl ye ulaşması ve bir süre o seviyelerde kalması gerekiyor...

mesela şu anda ödenmiş sermayesi 13 milyondur..bunun %48 i halka açık..yani 6,240 milyon adet...şu anda o pazardan çıkması için hisse fiyatının 4,80 tl ve üzerinde bir kaç ay işlem olması gerekiyor...sonra da başvuru halinde normal işlem gören piyasaya geçebiliyor...

eğer %100 bedelli yaparsa o vakit de halka açık hisse adeti 12,480 milyon adet olacak ...o vakit de normal piyasaya geçmesi için hisse fiyatının 2,40 tl ve üzerinde olması gerekiyor...bence bedelliden sonra bu hisse gip pazarından çıkabilir..buna çok yakın...

şu anda 5 fk dan işlem gördüğünü söylemiştik...blcyt ise 6 fk dan...faizlerin %10-12 lere düşebileceği bu yılda hisselerin de normal olarak 8 fk lardan işlem görmeleri gerekiyor..işte o yüzden de megapın prim yapma potansiyeli yüksektir...

megapın ticari borçları var ki bunlar çok da önemli değildir...sonuçta mal alıp satıyor...önemli olan finansal borçlardır ki finansal borçlarının da 4-5 milyon civarında olduğunu hatırlıyorum....(dün bakmıştım aklımda öyle kalmıştı ) döviz açığı da azdır...yani bu iki kalemde de sıkıntı olmaz..

2019 yılı son yarıyılda 119 milyon ciro ve 4,750 milyon kar yapmış..bunu 2020 yılında tekrarlar ise 2020 yılında 240 milyon ciro ve 9,5 milyon kar yapacak demektir...ki ciro ve karın çindeki siparişlerin türkiyeye kayacağını varsaydığımızda daha da artacağını rahatlıkla söyleyebiliriz...bu mantık ile 240-300 milyon aralığında bir ciro ve bence 10-13 milyon civarı net kar ortaya çıkabilir...politen işinden bu yıl zarar yapmayacağını hatta kar yapacağını varsayarsak bu net kar rakamı bence rahatlıkla görülebilir..

bu miktar kar yapacak bir şirketin ederi de bana göre hisse başına 5,00-10,00 tl aralığında olmalıdır...tabi savaş çıkmaz ise ??? vede korona virüsü ülkemizde de çok yaygınlaşmaz ise ??? bu iki şartım olacak...

4. Eyvallah dostum.

Bende çok az var. GİP de olması büyük sıkıntı. Ne alabiliyon ne satabiliyon. Saatte 1 işlem ve tek fiyat.

Bilanço benim beklediğim gibi geldi.

Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    dostum bakıyorum bilici yatırımdan sonra buraya dadanmış görünüyorsun... ben de bu hisseyi yaklaşık bir yıldır takip ediyorum...gelen bilançoyu da çok beğendim...açıkçası bu kadar iyi bir bilanço beklemiyordum...

deli deliyi görünce sopasını saklarmış.... seni görünce bir cevap yazayım dedim..
    Asla yatırım tavsiyesi olamaz

5. Bi yawru bulduk takipteyim şu an agresif büyüme istekleri dışında negatif bir durum yok gibi..bedelliden korkum yok kısa vade...

SM-G610F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. 1.30 lardan bilici 1.90 lardan megap...bilici %30 mal kaldı 5.50 den beri boşaltıyorum...megapta pozisyon alıyoruz... Allah pişman etmesin hepimizi de ...

SM-G610F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. evet arkadaşlar bana göre gerçekten de megap bebek hisse....artan ciro ve kara baktığımızda ve şirketin attığı adımları gördüğümüzde agresif büyüme sürecine gireceğini tahmin etmek çok da zor değil...şirket en son kapta bir açıklama yaptı..şirket artık yatırımlarında devlet teşviği gözetmek istiyor ki giderleri azalıp karı artsın...artık büyüme daha da gözle görülür hale gelecek görünüyor...bu hisseyi sevdim..tek kafama takılan bedelli sürecinde nasıl bir hareket tarzı tutacağını bilemememdir..

8. Evet bedelli açıklanınca hisse düşebilir. Bedelli gerçekleştikten sonra hisse toparlar.

Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    evet arkadaşlar bana göre gerçekten de megap bebek hisse....artan ciro ve kara baktığımızda ve şirketin attığı adımları gördüğümüzde agresif büyüme sürecine gireceğini tahmin etmek çok da zor değil...şirket en son kapta bir açıklama yaptı..şirket artık yatırımlarında devlet teşviği gözetmek istiyor ki giderleri azalıp karı artsın...artık büyüme daha da gözle görülür hale gelecek görünüyor...bu hisseyi sevdim..tek kafama takılan bedelli sürecinde nasıl bir hareket tarzı tutacağını bilemememdir..
    Asla yatırım tavsiyesi olamaz

Sayfa 146/253 İlkİlk ... 4696136144145146147148156196246 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •