Sayfa 167/329 İlkİlk ... 67117157165166167168169177217267 ... SonSon
Arama sonucu : 2625 madde; 1,329 - 1,336 arası.

Konu: KNFRT - Konfrut Gıda

1. https://invst.ly/qsmdx

günlük

diyecek bir şey yok

ortalama baskılamaya devam ediyor.

desdek tutuyor

direnç vuruyor..

muhammet ali ve biz..

tabi bence.

2. 90 milyon iyi rakam..

gelirmi gelir.

gelirse bi şeyimi eksilir.

hey muhasebeci

gönderiver oradan bi 90 milyon..

varmı arttıran

tabi bence

3. Arkadaşlar yeni bilanço moduna geçmeden iki konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

1-Geçen yıl Satılan malın maliyeti içindeki GENEL ÜRETİM GİDERLERİ 11 milyon TL. den 26 milyon TL.na yükselmiş. Satışlar % 35 cıvarı artarken Genel Üretim Giderleri % 136 artmış. Şirketten de maalesef bu konuda bir açıklama gelmedi. Çok anormal bir durum. Mali tablo tekniği açısından izah edilemez bir durum.

2-Döhler Gıda Sanayi A.Ş firmaya kredi veriyor. Yani firma ortağı, Konfrut A.Ş. ne faizle para veriyor. 31.12.2019 bilançosunda 84 milyon TL borç mevcuttur ve 2019 yılında Döhler Gıda Sanayi A.Ş.ne 7,8 milyon TL faiz gideri ödenmiştir. Madem şirketin işletme sermayesine ihtiyacı var o zaman bedelli sermaye artırımına gidersin ve kalıcı finansman sağlarsın. Zaten sermayen 6,6 milyon TL idi. Gerek satışlarına gerekse iş hacmine göre küçük kalan bir sermaye. Yapılan bedelsiz artırım şirkete ek kaynak sağlamıyor sadece rakamlar hesaplar arasında yer değiştiriyor. Burada Döhler Gıda A.Ş.den kullanılan kredi ile örtülü kar transferi görüntüsü ortaya çıkıyor.(Konfrutta, ana ortak Döhler Gıda Sanayi A.Ş.ne)

3-Gelir Tablosunda kur farkı gelirlerindeki azalma ile kur farkı giderlerindeki azalma aynı oranda değil.
    Bunlar ne ifade ediyor?
    Maliyetler içerisinde oynaması ve tespit edilmesi daha zor olan Genel Üretim Giderleri artırılarak karın azaltılması, devletimize ödenecek vergilerin azalmasına yol açıyor.
    Ana ortak Döhler Gıda A.Ş.nin sağladığı finansmanın faiz gideri ile halka açık Konfrut Gıda A.Ş.nin karı Döhler Gıda A.Ş.ne aktarılıyor. Kar azalıyor, kardan ödenecek vergi azalıyor ve doğal olarak temettü vermemek için bahaneler ortaya çıkıyor. Zaten 23 seneden beri temettü de verdiği yok.

Bu sözünü ettiğim 3 durum firma sahibi veya yöneticilerinin iyi niyeti konusunda bende kuşku uyandırıyor.
    Firmaya vakıf olan kişilerin bilgilerine sunmak açısında dikkatimi çeken bu konuları paylaşmak istedim.

Not: Geçen yıl Konfrut yatırımcısıydım. Ortalamanın üzerinde kazancım oldu ve şirketten memnundum. Fakat sözünü ettiğim nedenlerle 2019 karı çok azalınca hemen sattım ve uzaklaştım. Şimdi son günlerde küçük ölçekli hisse alarak tekrar bir gözlemlemek istedim. Ve hisse yatırımcısı olarak ortak hareket edilirse yanlış davranışlardan uzaklaştırılır düşüncesi ile bu tespitlerimi sizlerle paylaştım.
    Saygılar,

4.  Alıntı Originally Posted by cemmer97 Yazıyı Oku
    arkadaşlar yeni bilanço moduna geçmeden iki konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

1-geçen yıl satılan malın maliyeti içindeki genel üretim giderleri 11 milyon tl. Den 26 milyon tl.na yükselmiş. Satışlar % 35 cıvarı artarken genel üretim giderleri % 136 artmış. şirketten de maalesef bu konuda bir açıklama gelmedi. çok anormal bir durum. Mali tablo tekniği açısından izah edilemez bir durum.

2-döhler gıda sanayi a.ş firmaya kredi veriyor. Yani firma ortağı, konfrut a.ş. Ne faizle para veriyor. 31.12.2019 bilançosunda 84 milyon tl borç mevcuttur ve 2019 yılında döhler gıda sanayi a.ş.ne 7,8 milyon tl faiz gideri ödenmiştir. Madem şirketin işletme sermayesine ihtiyacı var o zaman bedelli sermaye artırımına gidersin ve kalıcı finansman sağlarsın. Zaten sermayen 6,6 milyon tl idi. Gerek satışlarına gerekse iş hacmine göre küçük kalan bir sermaye. Yapılan bedelsiz artırım şirkete ek kaynak sağlamıyor sadece rakamlar hesaplar arasında yer değiştiriyor. Burada döhler gıda a.ş.den kullanılan kredi ile örtülü kar transferi görüntüsü ortaya çıkıyor.(konfrutta, ana ortak döhler gıda sanayi a.ş.ne)

3-gelir tablosunda kur farkı gelirlerindeki azalma ile kur farkı giderlerindeki azalma aynı oranda değil.
    Bunlar ne ifade ediyor?
    Maliyetler içerisinde oynaması ve tespit edilmesi daha zor olan genel üretim giderleri artırılarak karın azaltılması, devletimize ödenecek vergilerin azalmasına yol açıyor.
    Ana ortak döhler gıda a.ş.nin sağladığı finansmanın faiz gideri ile halka açık konfrut gıda a.ş.nin karı döhler gıda a.ş.ne aktarılıyor. Kar azalıyor, kardan ödenecek vergi azalıyor ve doğal olarak temettü vermemek için bahaneler ortaya çıkıyor. Zaten 23 seneden beri temettü de verdiği yok.

Bu sözünü ettiğim 3 durum firma sahibi veya yöneticilerinin iyi niyeti konusunda bende kuşku uyandırıyor.
    Firmaya vakıf olan kişilerin bilgilerine sunmak açısında dikkatimi çeken bu konuları paylaşmak istedim.

Not: Geçen yıl konfrut yatırımcısıydım. Ortalamanın üzerinde kazancım oldu ve şirketten memnundum. Fakat sözünü ettiğim nedenlerle 2019 karı çok azalınca hemen sattım ve uzaklaştım. şimdi son günlerde küçük ölçekli hisse alarak tekrar bir gözlemlemek istedim. Ve hisse yatırımcısı olarak ortak hareket edilirse yanlış davranışlardan uzaklaştırılır düşüncesi ile bu tespitlerimi sizlerle paylaştım.
    Saygılar,
    bu kaygıların aynısını taşıyorum ve nununla ilgili düşüncelerimi geçmiş sayfalarda paylaştım. Ayrıca şirkete de mail ile ilettim. Belirtmediginiz bir nokta da şu; şirket grup şirketlerden kullandığı kredilere faiz ödüyor, aynı zamanda faiz ödediği bu şirketlerden ticari alacağı var. Yani siz bana borçlusunuz, ben size borçluyum, siz bana olan borcunuza faiz ödüyorsunuz lakin ben size olan borcuma faiz ödemiyorum. Kâr transferi konusunda ciddi endişelerim var. Bu konudaki endişeler şirkete bildirilir ve takipçi olunacağı belirtilirse etkisinin olacağını tahmin ediyorum.

5.  Alıntı Originally Posted by zonn Yazıyı Oku
    bu kaygıların aynısını taşıyorum ve nununla ilgili düşüncelerimi geçmiş sayfalarda paylaştım. Ayrıca şirkete de mail ile ilettim. Belirtmediginiz bir nokta da şu; şirket grup şirketlerden kullandığı kredilere faiz ödüyor, aynı zamanda faiz ödediği bu şirketlerden ticari alacağı var. Yani siz bana borçlusunuz, ben size borçluyum, siz bana olan borcunuza faiz ödüyorsunuz lakin ben size olan borcuma faiz ödemiyorum. Kâr transferi konusunda ciddi endişelerim var. Bu konudaki endişeler şirkete bildirilir ve takipçi olunacağı belirtilirse etkisinin olacağını tahmin ediyorum.
    Sayın zon; o alacak tutarlarını biliyorum. Aynı şekilde ticari borçlar da var. Fakat ticari mahiyette oldukları için işin olağan akışı içinde değerlendirdim. Alacak konusunda dikkat edilecek konu şu, eğer diğer müşterilere satış şartlarından daha avantajlı şekilde satılırsa yani Konfrut aleyhine durum söz konusu ise o zaman özel anlam kazanır. Deşmekte yarar vardır.

6. örtülü kar tıransferi benimde aklımı kurcalıyor..

bu bilançoda değilsede 6. aylıklarda her şey netleşir.

7. Alkim 9 gün önce 9.5 tl idi

Şimdi 19.50

Bravo patronuna.

8. 2018 ; 31 milyon satış 9 milyon kâr
    2019 ; 50 milyon satış 10.5 milyon kâr...

2018 üç aylık %30 karlılık
    2019 üç aylık % 20 kârlılık

Şirket bence bir kâr transfer i yapmıyor yap sa rakamlar bu şekil olmaz

Sayfa 167/329 İlkİlk ... 67117157165166167168169177217267 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •