Sayfa 241/329 İlkİlk ... 141191231239240241242243251291 ... SonSon
Arama sonucu : 2625 madde; 1,921 - 1,928 arası.

Konu: KNFRT - Konfrut Gıda

1. burada fikir beyan etmek algıysa sizde fikir beyan ederek algı yapıyorsunuz

kötü diyenleri eleştirip karşısında karşı görüş belirtiyorsanız

sizde iyi diyerek yorum yapıyorsunuz.

bunun kaçarı yok.

ortada olabilmek için okuyup geçmek gerekiyor

şimdi şirket siterlinle satıyorsa siterlinlemi borçlanmalı yada çine satıyorsa yuan ilemi borçlanmalı.

böyle mantık nasıl olur

şirketsen şirketini koruyacak en uygun faizli krediyi bulur oradan borçlanırsın

türkiyenin kur riskinin olduğunu bilmeyen çocuk kaldımı ya.ki patronlar bilmesin

hadi döhlerden yuro ile borçlandın ülke içinde neden yuro borcu alırsın..

hadi aldın faizler eksi olmuşken neden faizlerde güncelleme yapmadın.

bu hissede hiç bir zaman spek grubu olmamıştır

gidişleri hep bir zorlama ile olmuştur.

bundan sonra olurmu bilmem..ama olsa iyi olur.

şirkete yazık ettiler ve ediyorlar.

şirket şunuda açıklasın,ürünleri tl ilemi satıyorsun yoksa yuro-dolarlamı satıyorsun

onuda bilelim.

tabi bence.

2. Dipnotlara bakarsanız şirketin euro artı pozisyonu var

Euro nun yüzde 10 değerlenmesi durumunda 2,4 milyon civarında kar ediyor şirket. Yani döviz pozisyonu artıda. Euronun değerlendiği ( dolara karşı bile neredeyse yüzde 5 değer kazandı) karlılığının artması beklenir. İşte size olumlu bir tarafı.
    Euro ile satışlarını yapan ihracat şirketleri bu para cinsinden borçlanmayı düşünebilirler demiştim. Çünkü kur riski taşımazlar bu durumda ve euro kredi maliyet liradan daha düşük olabilir. Bu nedenle çok olumsuz görmediğimi ifade etmiştim.
    Yazdıklarımla amacım kimseyi kırmak değildi. Kimseyi suçlamak da değildi. Ama bu olumsızluk bombardımanında şirketin açıkladığı güzel haberlere de yazık oluyor onu demek istemiştim. Tarım işine girmesi fevkalade olumlu bulduğum bir haberdi. Hisseler de olumlu tepki vermek üzereydi. Çoğu şirket zarar ederken son üç ayı daha güzel olmak üzere 19 küsür milyon kar açıklamıştı şirket. Gene olumsuz yorumlar vay bilanço felaket vay öyle böyle gene nefes alamıltı hisseler bundan bahsetmiştim.
    Amacım tekrar söylüyorum kimseyi kırmak üzmek değil. Herkes yorum yapmakta özgğr ayrıca tabi ki. Ama hep olumsuzu öne çıkarmayalım konfrut sürprizleri sever. Çok eski kağıttır. Borsanın en eskilerinden biridir. Üç günlük kağıt değildir. Bunu iletmiştim.
    Herkese saygı ve sevgiler.
    Gününüz aydın ve kazançlı olsun.

3. burası forum..herkes fikrini beyan edecek

bazısı kırılır bazısı sevinir bazısıda umursamaz

siz düşündüklerinizi yazacaksınız

bizde karşı düşüncemizi yazacağızki bi şeyler ortaya çıksın.

şimdi yuro %10 çıkınca 2.5 kar yazıyorya

borç öderken bu kar ne oluyor sizce..hiç oluyor.

oradan alıyor buradan veriyor.

peki faizler belkide tarihin en düşük seviyesine geldi

bu ne yaptı.düşük faizli kredi alıp yüksek faizlilerimi kapadı.

hayır yapmamış.üstüne birde bankalardan yuro kredisi çekmiş.

bir mantık varmı..ben sade vatandaş olarak göremiyorum..

tarıma girmiş..girsin..

ama bilinki bu şirketi onun üzerindende yerler.

tabi bence.

4. Yazdıklarımızın hepsine cevap aslında dipnotlarda sn turkuaz

Evet artı döviz pozisyonu tüm krediler vs dahil olduktan sonra olur. Yani bankadan alınan krediler vs de dahildir. Tüm borçlar çıkarıldıktan sonra 25 milyon lira karşılığı avro fazlası var ki 2,5 milyon kar edebiliyor avro yüzde 10 artarsa.

Bugüne kadar finansman için genelde dohler den borç alınmış. Bu da tl bazında ve piyasa rakamları üzerinden. Örneğin 2020 için 9,25 ve 13 aralığında borçlanılmış.

Şirket genelde banka kredisi kullanmamış . Bu seneye kadar sadece banka borcu olarak kısa vadeli 8 milyon görülmekte. Bu sene ise ilk defa bankadan 30 milyon kredi kullanılmış. Burada da gene Ana firma dohler in kefaleti kullanılmış. Dipnotlarda 4 nolu dipnotun ikinci kısmında belirtilmiş. Hatta bu sayede finansman giderinde %33 kar edildiğini de bizzat aynı dipnotta yazmış.

Bunun dışında dohlerin çeşitli alt firmalarından birtakım ticari alacakları var evet. Bunları dile getirerek şirket dohlere çalışıyor demek de yanlış olur.

Şirketin çalışma tarzı gereği finansman ihtiyaçlarını dohler vasıtasıyla karşılamış bugüne kadar ki bundan sonra bu konuda da çeşitlendirmeye gittiğini dipnotunda yazmış. ( bkz son dönemde kullanılan 30 milyonluk banka kredisi)

Şirketin bence en önemli ve tek negatif yanı kar marjının dşmüş olması. Sektör gereği xaman zaman marjlar değişebiliyor. Bu sene de 6 aylıkta satışlar onca artmış olmasına rağmen marj düştüğü için karlılığımız 19 milyon seviyesinde kalmış. Ki bu karın 12 milyondan fazlası son üç ayda. Bu da işin olumlu yanı.

Lütfen bir şirketi tek bir pencereden incelemeyin. Konfrut bu bistin en eskilerindendir. Ve onca zararda olan firmaların geldiği piyasa değerini gördükten sonra bakıldığında gayet makul fiyatlarla işlem görmektedir.

Not: yazılanlar yatırım alım satım tavsiyesi değildir. Her yatırımcı kendi alım satımından kendi sorumludur.

5. Aon bir not euro 30 hAzirqn a göre yüzde 12,5 yukarıda

Son bir not. Euro 30 haziran a göre yüzde 12,5 yukarıda. Bu da şirket hiçbir şey yapmasa şu anda sadece eurodan 6 aylık üzerine 3 milyon kar yazdığını göstermekte. Tabi ki 30 eylül de euro nerede olur bilinmez ancak ben bugün itibari ile konuşuyorum.
    Tekrar söylemem gerekirse 30 senelik bir borsa yatırımcısıyım. Hiçbir ortamdan bilgi kovalamam. Detaylar hep kap açıklamalarında ve bilanço dipnotlarında saklıdır. Aldığınız şirketi tek bir gözlükten değiş olumlu olumsuz tüm yönleriyle incelerseniz , herşeyi okur ancak öncelikle resmi açıklamalardam başka hiçbirine güvenmezseniz gene türlü bilanço oyunlarıyla siZe zarar ettirebilirler. Ancak yanılma ihtimaliniz düşer. Bu da size kazık yiye yiye bugünlere gelmiş olan bir abinizden ufak bir not olarak aklınızda olsun.
    TekrAr ediyorum kim ne yazıyorsa yaZsın gidin kap tan bilançoları indirin teyit alın ve ona göre kendi kararınızı kendiniz verin babanızın oğluna bile güvenmeyin.
    Herkese saygılar.

6. Git nereye gidersen git..,hadi güle güle..

7. Arkadaşlar adamlar konfurt tarımı kurduk dediler bu küçük bir olay değil belki bir süre sonra onu da halka arz edecekler bunun konfurt gıdaya etkisi olacak ama beklentisi bile satın alınmadı
    Konfurt tarım sermaye yapısı döhler ve konfurt ortaklığıdır ama özsermayesi ne kadar yada detay nedir çok bilgi gelmedi

EML-L09 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. Bu işlerden pek anlamam.bilen cevaplarsa sevinirim

Şimdi kurulacak olan şirketin sermayesi işletme giderleri
    yatırım maliyetleri vs vs
    Bizim karımızı bilançomuzu nasıl etkileyecek

Bu paraları bizmi koyacaz

Sayfa 241/329 İlkİlk ... 141191231239240241242243251291 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz