Sayfa 284/329 İlkİlk ... 184234274282283284285286294 ... SonSon
Arama sonucu : 2625 madde; 2,265 - 2,272 arası.

Konu: KNFRT - Konfrut Gıda

1. Şirketin, konfrut tarım AG anonim şirketinin %50 payını, 2.400.000 TL bedelle döhler gıda şirketinden devir aldığı 28.12.2021 tarihli kap ile bildirimiş. Bu devir alma ile konfrut gıda'nın önünde 2021 aralık faaliyet raporu incelendiğinde oradaki ifadelerle: 'sınırsız bir büyüme potansiyeli' olarak bahsedilmekte. Eğer böyle bir potansiyel var ise devir alma bedeli bana çok ucuz olarak geldi. Şirket gelecek planlarını da içeren bir yatırımcı sunumu yayınlasa daha iyi olacak. Faaliyet raporları ne yazık ki kısıtlı bilgi içermekte. Bilgi sahibi olan yatırımcılar varsa paylaşırsa memnun oluruz.
    syg.

2. Şirketin 2021 aralık bilançosunda 2020 aralık ayına göre, 1.2 milyon TL'den , 5.8 milyon TL'ye yükseldiği görülmekte, buradan, yükseliş şirkete konfrut ag tarım şirketi ile birleşmesi sonucu devir alınan izmir torbalı arazisi. Sırf bu devir alınan arazi dahi konfrut AG tarım şirketinin %50 si için ödenen 2.4 milyon TL'yi çok uygun bir değer olarak gözükmekte. Son bilançoda çok iyi bir satış artışı olmasına rağmen olumsuz gördüğüm nokta, brüt kar marjının %7.2'ye kadar düşmüş olması, bunda şirketin tarım iş kolundaki bir perakende şirketi mantığı ile çalışması olduğunu düşünüyorum. Umarım satışlarının önemli bir kısmı ilişkili taraflara gerçekleştiği için bu oran bu seviyelerde kalmaz. Şirketin satışlarındaki belirgin artışa bir miktar brüt kar marjında iyileşme de eşlik eder ise yatırımcılar olarak iyi bir yıl geçiririz diye düşünüyorum.

3. 1.jpgScreenshot_2022-04-16-12-19-55-90_d86bc82d6d26f03d84310ffa7deb5a44.jpg

haftalık ve aylık takaslarda fonların ve citibank takasına giden alıcıların ilgisi mevcut. 4.50-4.60 arası maliyetlenmeler oldu, piyasanın da şirketin önümüzdeki bilançolarını tahmin etmekte zorlandığını düşünüyorum( şirketin beklentilerini paylaşmamasında etkisi var), ilk çeyrek bilanço belirleyici olacak gibi.
    syg.

Alıntı Originally Posted by blood Yazıyı Oku
    Şirketin, konfrut tarım AG anonim şirketinin %50 payını, 2.400.000 TL bedelle döhler gıda şirketinden devir aldığı 28.12.2021 tarihli kap ile bildirimiş. Bu devir alma ile konfrut gıda'nın önünde 2021 aralık faaliyet raporu incelendiğinde oradaki ifadelerle: 'sınırsız bir büyüme potansiyeli' olarak bahsedilmekte. Eğer böyle bir potansiyel var ise devir alma bedeli bana çok ucuz olarak geldi. Şirket gelecek planlarını da içeren bir yatırımcı sunumu yayınlasa daha iyi olacak. Faaliyet raporları ne yazık ki kısıtlı bilgi içermekte. Bilgi sahibi olan yatırımcılar varsa paylaşırsa memnun oluruz.
    syg.
    Öncelikle buraya nereden geldim? Kısaca ondan bahsedetim.

Uluslararası gıda fiyatlarına bakarken son dönemde portakal suyu fiyatlarındaki artış dikkatimi çekti.
    Sonra FRİGO nun yüzde 90 narenciye ürünleri üretim yüzde 95 ihracat oranına sahip olduğunu gördüm. Dünyada narenciye üretimi 2. dünya savaşından bu yana en düşük seviyede, Portekiz ve İsapanya üretimde düşme ....vs vs

Neyse Frigo halka açıklık oranı yüzde 69 , yüzde 25 oertak MERKO olduğunu görünce biraz soğudum. Gıda sektörün bir tarayım derken KNFRT son dönem performansı ile dikkatimi çekti.
    Faaliyet raporunda sizin bahsettiğiniz de şirket hisselerinin tamamının alınmasına anormal önem addettiklerini ve son dönem ciro artışının bundan kaynaklandığını ifade etmişler. AllahAllah demeden yapamadım.
    Son dönem ciro ve faaliyet karı artışını her çeyrek yaparsa müthş potansiyel demek zaten.
    Hele ucu açık rakamlardan bahsedilmesi,
    Halka açıklığı da %22.39 gibi çok düşük olunca.

Neyse çok yakın izlememde olacak.
    3.09 Maliyetle frigoya girmiştim, yarısını yüzde 1 de olsa kar ile satabilirsem KNFRT almamam için hiç bir sebep göremiyorum

Beğendim, denemeye değer.

5.  Alıntı Originally Posted by playmaker Yazıyı Oku
    Öncelikle buraya nereden geldim? Kısaca ondan bahsedetim.

Uluslararası gıda fiyatlarına bakarken son dönemde portakal suyu fiyatlarındaki artış dikkatimi çekti.
    Sonra FRİGO nun yüzde 90 narenciye ürünleri üretim yüzde 95 ihracat oranına sahip olduğunu gördüm. Dünyada narenciye üretimi 2. dünya savaşından bu yana en düşük seviyede, Portekiz ve İsapanya üretimde düşme ....vs vs

Neyse Frigo halka açıklık oranı yüzde 69 , yüzde 25 oertak MERKO olduğunu görünce biraz soğudum. Gıda sektörün bir tarayım derken KNFRT son dönem performansı ile dikkatimi çekti.
    Faaliyet raporunda sizin bahsettiğiniz de şirket hisselerinin tamamının alınmasına anormal önem addettiklerini ve son dönem ciro artışının bundan kaynaklandığını ifade etmişler. AllahAllah demeden yapamadım.
    Son dönem ciro ve faaliyet karı artışını her çeyrek yaparsa müthş potansiyel demek zaten.
    Hele ucu açık rakamlardan bahsedilmesi,
    Halka açıklığı da %22.39 gibi çok düşük olunca.

Neyse çok yakın izlememde olacak.
    3.09 Maliyetle frigoya girmiştim, yarısını yüzde 1 de olsa kar ile satabilirsem KNFRT almamam için hiç bir sebep göremiyorum

Beğendim, denemeye değer.
    sn. playmaker verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. Şirketin yatırımcı ilişkileri ile görüştüğümde bu yıl tüm üretimlerinde konfrunt tarım ag üzerinden sözleşmeli çiftçileri vasıtası ile temin edilecek ürün oranının %25 olduğunu söylemişlerdi, elmayı dışarı çıkardıklarında ise bu oranın yüzde 50 olduğundan bahsettiler. Elma üretimi sanırım katma değer oluşturmuyor. Şirketin satışlarının önemli bir bölümünün ilişkili taraflara yapılması bence en büyük soru işareti kendi açımdan, üçüncü taraflara satışlar arttıkça( bu konuda çalışmalar olduğunu belirttiler) daha olumlu olacağını düşünüyorum. Halka açıklık oranı da bence ideal. Tabii her şeyi önümüzdeki bilançolar belirleyecek.

Alıntı Originally Posted by blood Yazıyı Oku
    sn. playmaker verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. Şirketin yatırımcı ilişkileri ile görüştüğümde bu yıl tüm üretimlerinde konfrunt tarım ag üzerinden sözleşmeli çiftçileri vasıtası ile temin edilecek ürün oranının %25 olduğunu söylemişlerdi, elmayı dışarı çıkardıklarında ise bu oranın yüzde 50 olduğundan bahsettiler. Elma üretimi sanırım katma değer oluşturmuyor. Şirketin satışlarının önemli bir bölümünün ilişkili taraflara yapılması bence en büyük soru işareti kendi açımdan, üçüncü taraflara satışlar arttıkça( bu konuda çalışmalar olduğunu belirttiler) daha olumlu olacağını düşünüyorum. Halka açıklık oranı da bence ideal. Tabii her şeyi önümüzdeki bilançolar belirleyecek.
    Zaten frigo ile knfrt değerlemesi yaparken bir konuyu atladığımı farkettim.

FRIGO faaliyet kar marjı yüzde 35 lerde iken KNFRT yüzde 10 civarında.
    Dediğiniz sebepten olabilir.
    İlişkili taraf olayı pek sevmiyorum. TİRE 90 lıllarda çok kar eden güzel bir şirketti. Sonra ÜLKER aldı şirket kar edememeye başladı. Şimdi ÜLKER çıktı, şirket yeniden eski günlerine dönüyor.

Umarım KNFRT da şirket ortakları biraz daha şirketi gözetirler.
    9 Aylıkta 217M ciro 35M faaliyet karı
    Son çeyrekte ise 594M ciro 53M faaliyet karı edilmiş.

Normalde satışlar arttıkça birim sabit maliyetler düşeceği için kar marjı artması gerekirken düşmüş

Tüm bunlara rağmen KNFRT yatırım yapılabilir görülüyor. Özellikle son çeyrekteki 53 milyon faaliyet karı her çeyrekte elde edilebilirse bu hisse fiyatları çerez kalır.

Yani 200 milyon faaliyet karı şirketin iskontolu piyasa değeri bile 1,5 milyar eder ki sermaye 132 milyon olduğuna göre 11 Lra demek. Yani 11-20 arasında bir fiyat potansiyeli olur.

Dediğim gibi varsayımlara dayalı bir hesaplama bu. Bu nedenle yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by playmaker Yazıyı Oku
    Zaten frigo ile knfrt değerlemesi yaparken bir konuyu atladığımı farkettim.

FRIGO faaliyet kar marjı yüzde 35 lerde iken KNFRT yüzde 10 civarında.
    Dediğiniz sebepten olabilir.
    İlişkili taraf olayı pek sevmiyorum. TİRE 90 lıllarda çok kar eden güzel bir şirketti. Sonra ÜLKER aldı şirket kar edememeye başladı. Şimdi ÜLKER çıktı, şirket yeniden eski günlerine dönüyor.

Umarım KNFRT da şirket ortakları biraz daha şirketi gözetirler.
    9 Aylıkta 217M ciro 35M faaliyet karı
    Son çeyrekte ise 594M ciro 53M faaliyet karı edilmiş.

Normalde satışlar arttıkça birim sabit maliyetler düşeceği için kar marjı artması gerekirken düşmüş

Tüm bunlara rağmen KNFRT yatırım yapılabilir görülüyor. Özellikle son çeyrekteki 53 milyon faaliyet karı her çeyrekte elde edilebilirse bu hisse fiyatları çerez kalır.

Yani 200 milyon faaliyet karı şirketin iskontolu piyasa değeri bile 1,5 milyar eder ki sermaye 132 milyon olduğuna göre 11 Lra demek. Yani 11-20 arasında bir fiyat potansiyeli olur.

Dediğim gibi varsayımlara dayalı bir hesaplama bu. Bu nedenle yatırım tavsiyesi değildir.
    Eskiden sadece meyve suyu ve püresi üreticisi idi artık bir tarım şirketi ciro artışı tarım bacağından geldi fakat tarımda kar marjları maalesef düşük o yüzden ciro arti kar düştü şeklinde bakmak yanlış olur bundan sonra tarımda büyüme rakamlarına bakacağız meyve suyu satarak bu kadar oldu artık tarım ile ne yapar göreceğiz

8. Bugün uzun zaman sonra 4.70 üzerinde kapanış yapıldı, ancak ak yatırım üzerinde gelen 560.000 lotluk satışın fon satışı olup olmadığını takasta takip etmekte fayda olduğunu düşünüyorum, son dönemde hisse hareketinde yabancı alımı ve yatırım fonlarının ilgisi mevcuttu. Piyasanın da gelecek bilançoları tahmin etmekte zorlandığını düşünüyorum. Şirketin gelecek beklentisi paylaşmaması da bu belirsizliği artırıyor.
    bugünün aracı kurum dağılımı: 3.jpg

Sayfa 284/329 İlkİlk ... 184234274282283284285286294 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •