Sayfa 313/329 İlkİlk ... 213263303311312313314315323 ... SonSon
Arama sonucu : 2625 madde; 2,497 - 2,504 arası.

Konu: KNFRT - Konfrut Gıda

1. Satışlar çeyreklik bazda %75 artarken, maliyetler %100 artmış. Üretilen mamul maliyetinde %200'e yakın ve direkt ilk madde - malzeme giderlerinde %363'lük artışlar dikkat çekiyor. Bütün marjlarda çok ciddi düşüş var. Tüm bunların neticesinde net kâr çeyreklik olarak %70 düşüş yaşamış. Şirket artan maliyetlere yetişememiş. Bunu perişan ederler yarın.

Yazdıklarım deli zırvası olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Herkes kendi kararını kendisi versin.

2. Mahvolduk leleee

3. Biraz daha ekleme yaptım, ben bu durumun geçici olduğunu düşünüyorum. Sonuçta şirketin yatırımları var ve tarım'ın hemen her alanında büyüyor, finansman giderleri azaldıkça ve yatırımlar sonuç verdikçe,orta uzun vade de iyi yerlere geleceğini umuyorum.

Şimdi buradaki rakamlar ne anlama gelmektedir.?

İlişkili Taraflardan Ertelenmiş Gelirler 2022/9 76.689.984 2021/9 244.80
    Geçen yıl ilişkili taraflardan ertelenmiş gelirler kalemi 244 bin tl iken bu yıl 76,6 Milyon TL ?
    Ertelenmiş gelir kavramının muhasebe literatüründe önemli bir yeri bulunmaktadır. Kavram, peşin tahsil edilen gelecek aylara ve yıllara ait gelirlerden farklı olup, henüz tahsil edilmemiş vadeli satışlarda kullanılmaktadır.
    Bu hesap (ertelenmiş gelir), vadeye bağlı olarak doğacak kur farkı ve faiz gelirlerinin kaydedilmesinde kullanılmaktadır. Yani herhangi bir tahsilat işlemi söz konusu değildir; gelir de tahakkuk etmemiştir; vadeye bağlı olarak gerçekleşecektir. Şarta bağlı gelir olmaları bu durumu ortaya koymaktadır.

Akdoğan, ertelenmiş (kazanıl-mamış) gelir kavramını uluslar arası muhasebe standartları ve Türkiye muhasebe standartlarına göre kayıt yapan işletmelerin muhasebe uygulamalarında kullanabileceğini belirtmektedir. Oluşturduğu “ertelenmiş gelir†hesabını da şöyle tanımlamaktadır (Akdoğan-Sevilengül, 1999b: 392).“Vadeli satışlarda, satış tutarı içeriğindeki vade farkı, bu hesaba alacak, vade süresi geldikçe faiz geliri veya kur farkı gelirleri hesabına aktarılarak bu hesaba borç yazılırâ€. Yazar, faiz ve kur farkı gelirlerinin, süresi gelip gelir hesaplarına aktarılıncaya kadar 382/482 Ertelenmiş (Kazanılmamış) Gelirler hesabında izlenebileceğini belirtmektedir (Akdoğan-Sevilengül, 1999(b):172).
    Buradaki ertelenmiş gelir, gelecek aylara ve yıllara ait gelirlerden farklıdır. Gelecek aylara ve yıllara ait gelirlerde peşin yapılan bir tahsilat sözkonusudur. Fakat ertelenmiş gelirde malın satışı vadeli olarak yapılmış, mal üzerindeki bütün risk ve tasarruf müşteriye devredilmiştir. Satışın vadeli olmasından kaynaklanan vade farkı ve kur farkı gelirleri de zamana bağlı olarak doğacaktır.

Benden bu kadar ...

5.  Alıntı Originally Posted by playmaker Yazıyı Oku

Şimdi buradaki rakamlar ne anlama gelmektedir.?

İlişkili Taraflardan Ertelenmiş Gelirler 2022/9 76.689.984 2021/9 244.80
    Geçen yıl ilişkili taraflardan ertelenmiş gelirler kalemi 244 bin tl iken bu yıl 76,6 Milyon TL ?
    Ertelenmiş gelir kavramının muhasebe literatüründe önemli bir yeri bulunmaktadır. Kavram, peşin tahsil edilen gelecek aylara ve yıllara ait gelirlerden farklı olup, henüz tahsil edilmemiş vadeli satışlarda kullanılmaktadır.
    Bu hesap (ertelenmiş gelir), vadeye bağlı olarak doğacak kur farkı ve faiz gelirlerinin kaydedilmesinde kullanılmaktadır. Yani herhangi bir tahsilat işlemi söz konusu değildir; gelir de tahakkuk etmemiştir; vadeye bağlı olarak gerçekleşecektir. Şarta bağlı gelir olmaları bu durumu ortaya koymaktadır.

Akdoğan, ertelenmiş (kazanıl-mamış) gelir kavramını uluslar arası muhasebe standartları ve Türkiye muhasebe standartlarına göre kayıt yapan işletmelerin muhasebe uygulamalarında kullanabileceğini belirtmektedir. Oluşturduğu “ertelenmiş gelir†hesabını da şöyle tanımlamaktadır (Akdoğan-Sevilengül, 1999b: 392).“Vadeli satışlarda, satış tutarı içeriğindeki vade farkı, bu hesaba alacak, vade süresi geldikçe faiz geliri veya kur farkı gelirleri hesabına aktarılarak bu hesaba borç yazılırâ€. Yazar, faiz ve kur farkı gelirlerinin, süresi gelip gelir hesaplarına aktarılıncaya kadar 382/482 Ertelenmiş (Kazanılmamış) Gelirler hesabında izlenebileceğini belirtmektedir (Akdoğan-Sevilengül, 1999(b):172).
    Buradaki ertelenmiş gelir, gelecek aylara ve yıllara ait gelirlerden farklıdır. Gelecek aylara ve yıllara ait gelirlerde peşin yapılan bir tahsilat sözkonusudur. Fakat ertelenmiş gelirde malın satışı vadeli olarak yapılmış, mal üzerindeki bütün risk ve tasarruf müşteriye devredilmiştir. Satışın vadeli olmasından kaynaklanan vade farkı ve kur farkı gelirleri de zamana bağlı olarak doğacaktır.

Benden bu kadar ...
    Evet, bilançoyu incelerken bu ayrıntı benim de gözümden kaçmamıştı Herkesin bilemeyeceği bir muhasebe kalemi.

Alıntı Originally Posted by bagbozumu Yazıyı Oku
    Evet, bilançoyu incelerken bu ayrıntı benim de gözümden kaçmamıştı Herkesin bilemeyeceği bir muhasebe kalemi.
    Bilançoda bir tuhaflık olduğu o kadar açık ki?

Kalemlere tek tek bakınca, bu kalemi gördüm. Biraz detay araştırınca kar düşüklüğünün tek sebebi değilse de sebeplerinden birisi olabilir.

7.  Alıntı Originally Posted by playmaker Yazıyı Oku
    Bilançoda bir tuhaflık olduğu o kadar açık ki?

Kalemlere tek tek bakınca, bu kalemi gördüm. Biraz detay araştırınca kar düşüklüğünün tek sebebi değilse de sebeplerinden birisi olabilir.
    E tabi, kısa süre içerisinde şirket satın alındı, yatırımlar yapıldı, kısa vadeli finansman sağlandı. Buna bağlı olarak ciro patlaması yapılsa da, kar marjları daraldı, kısa vadeli finansman giderleri arttı, bir de ertelenmiş gelirler olunca bu çeyrek net karlılıkta düşüş yaşandı. Önemli olan şirketin uzun vadede istikrarlı olarak büyüme sağlaması, gerisi de doğal olarak zamanla yerli yerine oturacaktır diye düşünüyorum.

8. Şirketimizin 100% iştiraki Konfrut AG Tarım A.Ş. faaliyet göstermekte olduğu üç ana iş biriminden Zirai Hammadde Üretim ve Tedariki İş Birimi altında, 2021 yılında başlatmış olduğu taze meyve ve sebze ticareti büyümesini, Kasım 2022 içerisinde Avrupa'nın en büyük 5 perakende zincirinden biri olan Alman menşeili bir zincire ilk taze meyve ihracatını gerçekleştirerek devam ettirmiştir. Bu kapsamda, 2023 yılı ilk çeyreği itibarıyla 1.200 ton nar ihracatı gerçekleşmesi planlanmaktadır.

Taze meyve ve sebze ticaretinde büyüme hedefimiz doğrultusunda farklı ürünlerde ihracat ve iç piyasa satış kanallarının geliştirme çalışmalarına devam edilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Sayfa 313/329 İlkİlk ... 213263303311312313314315323 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •