Sayfa 185/329 İlkİlk ... 85135175183184185186187195235285 ... SonSon
Arama sonucu : 2625 madde; 1,473 - 1,480 arası.

Konu: KNFRT - Konfrut Gıda

1. vatandaş ya şokda yada malda olan pek az kişi var..

2.  Alıntı Originally Posted by cemmer97 Yazıyı Oku
    Arkadaşlar yeni bilanço moduna geçmeden iki konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

1-Geçen yıl Satılan malın maliyeti içindeki GENEL ÜRETİM GİDERLERİ 11 milyon TL. den 26 milyon TL.na yükselmiş. Satışlar % 35 cıvarı artarken Genel Üretim Giderleri % 136 artmış. Şirketten de maalesef bu konuda bir açıklama gelmedi. Çok anormal bir durum. Mali tablo tekniği açısından izah edilemez bir durum.

2-Döhler Gıda Sanayi A.Ş firmaya kredi veriyor. Yani firma ortağı, Konfrut A.Ş. ne faizle para veriyor. 31.12.2019 bilançosunda 84 milyon TL borç mevcuttur ve 2019 yılında Döhler Gıda Sanayi A.Ş.ne 7,8 milyon TL faiz gideri ödenmiştir. Madem şirketin işletme sermayesine ihtiyacı var o zaman bedelli sermaye artırımına gidersin ve kalıcı finansman sağlarsın. Zaten sermayen 6,6 milyon TL idi. Gerek satışlarına gerekse iş hacmine göre küçük kalan bir sermaye. Yapılan bedelsiz artırım şirkete ek kaynak sağlamıyor sadece rakamlar hesaplar arasında yer değiştiriyor. Burada Döhler Gıda A.Ş.den kullanılan kredi ile örtülü kar transferi görüntüsü ortaya çıkıyor.(Konfrutta, ana ortak Döhler Gıda Sanayi A.Ş.ne)

3-Gelir Tablosunda kur farkı gelirlerindeki azalma ile kur farkı giderlerindeki azalma aynı oranda değil.
    Bunlar ne ifade ediyor?
    Maliyetler içerisinde oynaması ve tespit edilmesi daha zor olan Genel Üretim Giderleri artırılarak karın azaltılması, devletimize ödenecek vergilerin azalmasına yol açıyor.
    Ana ortak Döhler Gıda A.Ş.nin sağladığı finansmanın faiz gideri ile halka açık Konfrut Gıda A.Ş.nin karı Döhler Gıda A.Ş.ne aktarılıyor. Kar azalıyor, kardan ödenecek vergi azalıyor ve doğal olarak temettü vermemek için bahaneler ortaya çıkıyor. Zaten 23 seneden beri temettü de verdiği yok.

Bu sözünü ettiğim 3 durum firma sahibi veya yöneticilerinin iyi niyeti konusunda bende kuşku uyandırıyor.
    Firmaya vakıf olan kişilerin bilgilerine sunmak açısında dikkatimi çeken bu konuları paylaşmak istedim.

Not: Geçen yıl Konfrut yatırımcısıydım. Ortalamanın üzerinde kazancım oldu ve şirketten memnundum. Fakat sözünü ettiğim nedenlerle 2019 karı çok azalınca hemen sattım ve uzaklaştım. Şimdi son günlerde küçük ölçekli hisse alarak tekrar bir gözlemlemek istedim. Ve hisse yatırımcısı olarak ortak hareket edilirse yanlış davranışlardan uzaklaştırılır düşüncesi ile bu tespitlerimi sizlerle paylaştım.
    Saygılar,
    Yukarıdaki paylaşımlarımı haksız çıkaracak bir bilanço umut ettim. Fakat kitapsız Almanlar yine şaşırtmadı.

1-Satışlar ton bazında % 80 artmış, üzerine kur farkını koy geçen yıl 50 milyon TL olan satışların 100 milyon TL olması gerekir. Hiç fiyat artmadığını düşünsek, geçen yıl ki fiyatlardan satış yaptığını düşünsek yine de 91 milyon TL hasılat olması gerekir. Demek geçen yıldan çok daha düşük fiyatla mal satılmış. Kime... Tabii ki Döhler'e... Ton bazında satışlar bu kadsar arttığına göre talep fazla demektir. Peki talep bu kadar fazla iken satış fiyatları nasıl düşüyor.

2-Satışlar % 59 artarken maliyetler % 100 artmış. Genel üretim giderleri her zamanki gibi % 100 den fazla artmış, bunun yanında mamul maliyeti de % 100 ün üzerinde artmış.

3-Grup firmalardan kullanılan kredi.. Kredi de dönem karının düşmesinde önemli etkenlerden biri. Eğer sermaye ihtiyacın varsa yaparsın bedelli artırım, faiz giderleri ve maliyetlerini düşürürsün işine bakarsın.

Özetle, Almanlar kahpeliğini yaptı. Bu tarz yazılar benim yöntemim değil. Fakat kör parmağım gözüne bu sahtekarlıklar beni zıvanadan çıkardı. İlk fırsatta SPK'ya şikayette bulunacağım. Satışlar ton bazında artarken, lehte kur farkı varken fiyatlar nasıl düşüyor? Halka açık şirketlerde bankalardan kredi kullanmak yerine Grup firmalardan kredi kullanılması etik açıdan doğru mudur ve faiz hesaplaması neye göre yapılmaktadır.

Kendime saygımı daha fazla yitirmemek için burada kesmek istiyorum. Kalın sağlıcakla...

3.  Alıntı Originally Posted by Turquaz Yazıyı Oku
    Gerek sözleşmeli tarım, gerekse açık piyasa koşullarıyla, mevsiminde hasat edilen (elmadan vişneye,
    havuçtan nara) tarımsal hammaddeler modern üretim teknolojileriyle üretilip depolarda saklanmakta ve
    iç piyasanın yanı sıra satış anlaşmalarıyla yıl boyunca 40â��a yakın ülkeye ihraç edilmektedir. Bu yolla,
    Konfrut Gıda ülkemize her yıl istikrarlı biçimde net döviz girdisi sağlamaktadır

%77 si döhlerde diğeride halka açık galiba.

6
    3. KURUMSAL YÖNETİM BİLGİLENDİRME
    3.1. Yatırımcı İlişkileri Faaliyetleri
    Yatırımcı İlişkilerinde, Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 lisansına sahip olan Bülent Tabanlı
    görev almaktadır.
    Bülent Tabanlı â�� Yatırımcı İlişkileri Sorumlusu
    Tel: 0216 545 68 68
    E-mail: [email protected]
    Yatırımcı ilişkileri birimimiz Şirketimizde başta yönetim kurulu ile pay sahipleri arasındaki iletişimin
    sağlanması olmak üzere, pay sahipliği haklarının kullanımını teminen faaliyet göstermektedir. Bu
    bağlamda, Sermaye Piyasası mevzuatı uyarınca öngörülen konularda özel durum açıklamalarının
    yapılması, yatırımcıları bilgilendirmek amacıyla faaliyetlere ilişkin dönemsel bilgi notları
    hazırlanması, Şirket internet sitesinin içeriğinin sağlanması, yıllık faaliyet raporunun oluşturulması,
    pay sahiplerinin yazılı/sözlü bilgi taleplerinin karşılanması gibi hususlar Yatırımcı İlişkileri Birimiâ��nin
    görev alanıdır.

Şirketin 31 Mart 2020 tarihi itibariyle ortalama personel sayısı 16â��sı geçici personel olmak üzere
    toplam 104 kişidir. (31 Aralık 2019: 84â��ü geçici personel olmak üzere 168 kişidir)(GEÇİCİ İŞCİLERDE BAYAĞI AZALTIMA GİTMİŞ..MUHTEMELEN STOKDAN ÇALIŞTIĞI İÇİN)

("geçen üç aya göre satış %60 artarken maliyet %100 artmış..hayırdır..stokdan çalıştınız..bu maliyet nasıl arttı..)"

("ilginç pazarlama gideri 3.300.000 den 2.200.000'e düşmüş..bu kalem şişirilmemiş.)"

"(vay anasını sayın seyirciler geçen 3 aylıkda esas faaliyet karı 14.300.000 iken bu yıl 12.100.000 gelmiş..tam bir felaket..bu kadar ciro arttırdın satış yaptın..bu paralar nereye gitti birader.)"

"( bu yıl 5.250.000 finansal gider yazmış..geçen yıl 600.000 miş..ye babam ye..sermaye arttırmasa her dönem sermaye kadar faiz ödeyecekmiş..bu ozaman göze batacaktı..şimdi az görünüyor yıl sonuda 8 milyon faiz ödemişti)

"(allahdan vergi giderlerini düşük tutmuşlarda zarar yazmamış. komikya..)

2020 Mart döneminde Covid-19 etkisine rağmen üretimimiz kesintiye uğramamış ve toplam
    üretimimiz bir önceki yıla göre %10 oranında artış göstererek 2.897 tondan 3.188 tona yükselmiştir.
    Aynı dönemler itibariyle, üretimden satışlarımız ise bir önceki seneye göre %80 artmış ve 4.638 tondan
    8.343 tona yükselmiştir.
    Satışlarda hem yurt içi, hem de yurt dışında büyüme sağlanmıştır. Toplam satışlarımız 2020 Mart
    döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %58 oranında artış göstererek 50.945.103 TLâ��den
    81.001.276 TLâ��ye yükselmiştir.
    Gelir tablosunun incelenmesinden de anlaşılacağı gibi şirketimizin 2019 Mart döneminde esas faaliyet
    karı 14.328.281 TL iken, 2020 Mart döneminde 12.107.562 TL olarak gerçekleşmiştir. Brüt kar
    marjımız 2019 Mart döneminde %35 iken 2020 Mart döneminde %17 olarak gerçekleşmiştir. 2020
    Mart döneminde satışlarımızı hem miktar olarak, hem de satış değeri bakımından yukarıda belirtilen
    oranlarda arttırmış olmamıza rağmen, 2020 yılında işlediğimiz tarımsal hammaddelerde görülen fiyat
    sıçramaları ile birlikte enerji maliyetlerindeki artış brüt kar marjımızın daha düşük oranda büyümesine
    neden olmuştur.
    İhracatlarımız ağırlıklı olarak AVRO bazında gerçekleştirilmektedir. Döviz bazındaki ihracat
    gelirlerimiz aynı cinsten borçlanmamızda kur riskine karşı doğal koruma sağlamaktadır.
    Finansal detaylı bilgilendirme, Faaliyet Raporu ile birlikte yayınlanan Finansal Rapor içerisinde yeralmaktadır

sizlere kısa bir özet çıkardım..tırnak içi ve büyük harfle yazılanlar benim yorumlarımdır.
    2020 de diyor üretimden satıştaki malın mamul maliyeti ve enerji gideri arttı diyor ...sallıyolar resmen elektrik doğalgaz bir şey artmadı ayrıca hammadde gideri makul artmış ... faaliyet raporu ile dipnot raporu çelişiyor...adamlara ne olduysa son 9 aydır dohlerden bırç almaya başladı bilançolar alt üst oldu vergiler de düştü devlet görmüyor mu bunları...

SM-G610F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. Dikkat ederseniz önceki çeyrekte de aynısını yazmışlardı. Kopyala yapıştır yani.
     Alıntı Originally Posted by mehmet tercüman Yazıyı Oku
    2020 de diyor üretimden satıştaki malın mamul maliyeti ve enerji gideri arttı diyor ...sallıyolar resmen elektrik doğalgaz bir şey artmadı ayrıca hammadde gideri makul artmış ... faaliyet raporu ile dipnot raporu çelişiyor...adamlara ne olduysa son 9 aydır dohlerden bırç almaya başladı bilançolar alt üst oldu vergiler de düştü devlet görmüyor mu bunları...

SNE-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by mehmet tercüman Yazıyı Oku

Hammadde ve ilk malzeme giderlerine değil mamul maliyetlerindeki artışa dikkat etmek gerekir. Mamul maliyeti 32,9 milyon TL.dan 67,2 milyon TL. na yükselmiş.

6. Bence bu bilanço haftalardır borsa yükselmesine rağmen baskilanarak fiyatlandi. Yarın biraz aşağı yapıp -2/3 kadar, sonra toparlar diye düşünüyorum.

Redmi 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sirketler kar dusuk gostermek icin ya naylon(sahte) fatura kullanir yada muhteviyati itibaroyle yaniltici fatura kullanir mal alislarinda.

Sahte faturada mal alinmasada alinmis gibi gosterilip maliyetler sisirilir.

Muhteviyati itibariyle yaniltici faturada gercekten mal alinir ama faturada mal degeri fazla gosterilip maliyetler artar. Genelde bunu zarar eden firmalardan kar eden firmalar mal alislarinda yaparlar.

Boylede bir durum var ticari hayatta.

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. Günaydın arkadaşlar,

şirketimiz gittikçe sıradanlaşmaya başladı...
    bizim beklentimiz satışların artacağı ve dolayısıyla kar artışı olacağıydı..yatırımları tamamlamış bir şirket..doğru olan da buydu..
    bir yıl önce enerji verimliliği ile ilgili yatırım yap maliyetlere direk katkısı olacak de sonra enerji maliyetlerini bahane yap..
    şirketin borçlanarak işletilmesine ihtiyacı yok ama gurup şirketleri arasında kaynak aktarımı yasal ve bunu çok güzel kullanıyorlar,
    ara dönem gelir tablosu ve bilançolar bağımsız denetime tabi değil olsa da ne değişir ki ..oynayabildiğin kadar oyna maliyetlerle ...
    uzun süredir yatırım yaptığım şirketin bu ayak oyunları hiç hoş olmadı...

Sayfa 185/329 İlkİlk ... 85135175183184185186187195235285 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •