Sayfa 799/803 İlkİlk ... 299699749789797798799800801 ... SonSon
Arama sonucu : 6418 madde; 6,385 - 6,392 arası.

Konu: Günlük viop ticarethanesi

1. Bakın hisseler alım fırsatı verdiği gibi satım fırsatı da verir.
    Mesela ismini vermeyeyim bir hisseyi geçen hafta STOP'ladım ve ben +3 seviyelerinden verdikten sonra -3 olup devre kesti.
    Alım fırsatı hacimsiz düşüştür,
    Satım fırsatı ise hacimsiz yükseliş.
    Normalde bir hisse de HACİM MUM'u Günlük olarak ortalama 200 milyon TL hacim görülüyorsa ya da açılıştan itibaren 100 milyon hacimle bir düşüş yapmış sonrasında 5 10 milyon TL ile hacimle yeniden yükseliyorsa bu bence bir satış fırsatıdır.
    Teknik hiçbir zaman kesinlik vermez ama bu şekilde zarardan çok korundun...

Örnek vermek gerekirse, bu hisse elimde mevcuttu o yüzden net hatırlıyorum. Tavan açmıştı ve hacim 10 milyon TL'ydi. 4 saatlik MUM tavanla kapanmadı bile, tahta 100 milyon TL ye yakın bir hacimle kapadı ve gün sonu - bir % gördü.

Hacim her şeydir. O gün SOSYAL MEDYADA iki arkadaşa o parayla tavanlayamazsın bu bozar demiştim.
    Hisse de haksız çıkarmadı.

2. Achiles bey bayadır görünmüyordu şükürler olsun

Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Endeks ileri mühendislik çalışmaları devamke....

Çözebilene aşk olsun...

Şu itkiyi çizer de 1 Nisan'a kadar geri çekerse, 33 TL den direk TL bazlı zirve yapıyor....zirveye çarpıp duran yatay düzeltme görünümü yani, misal 21 Ocak-17 Mart 2021 arası gibi?....olabilir...

Yok yarın 273.48'de (fx kuruna göre olan rasyoda) dip yapar da, ED 2 ye kalkarsa?....gene 9200-9300 aralığı ED2...

Yani....koy verelim gitsin...yapı komple tamamlanana kadar...Pala' nın kendisi bile napacağını bilmiyordur olabilir...

Rezervler habire eksiliyor...12 milyar dolar mı oldu total azalma son 1-2 ayda...kim alıyor bunu bu kadar be ya

Enstantene babında....TL bazlı projeksiyon karışık hülasa....tamamen dolara ve seçim sonrası faiz artışlarına bağlı....CiYPiy Morgan meşaz vermiş artırın diye....Reis Eyyyyy deyiverirse....hop değiş tonton Malezya modeli...nassı olsa iş bitti fiş gitti...belli olmaz, yaptıkları, yapacaklarının teminatı, asla ve kat'a enflasyonu düşürme hedefinden vazgeçmeyeceğiz demesini bekliyorum....Asla ve kat'a parola gibi....satır arası...

XU030 kağıtları veya büyük XU100 kağıtları yabancı gelmediği için, nispeten yükselişleri kısıtlı oldu dolar bazında, misal 3X-4X yaptılar dolar bazında, ama yan tahtalar 8x-10X yaptı rallide....Çoğu bunların aracı kurum/fon/spekülatör tahtası, tahta küçük olunca yardırıyorlar dedi. Twitter dışında da haber trafiği var, müşterilere söylüyorlar bunları bi şekilde...Bizim bi abi vardı dealeri görürdü hep, sorardı misal, nasıl piyasa, ne alıyorlar, var mı kağıt diye...alırdı ne teknik ne temel ne takas....genelde hep yardırırdı...o da bi avanta attırırdı ablaya...böyle bi simbiyotik ilişki geliştirmişler....endeks kaç diye bazen merak edip baktığı olurdu..yoksa endeksle işi yoktu...tabi o ona, o buna söylerken, haber trafiği yayılıyor.

XTUMY yine iyi gitti...bakalım..daha henüz başlamadı sanırım düşmeye...YTD

TCELL/USD

Mavi 'çızgının' altına düşmeyeydi iyiydi...şimdi de sırada yeşil 'çızgı' var.

Sanırım bunu tam en tepede ikaz etmiştim, öyle hatırlıyorum.

Düş bakalım....bu endekste bazı kağıtlara ters hareket yaptıracak olmalılar...ŞİŞE' den bi de bundan ümitliydim ama...ikisi de gazoza bağladı...

ŞİŞE son dolar bazlı dibinin altına düşmediği müddetçe hala ümit var...ama yamuldu son bir iki gün...TL bazlıda son yukarı hareket itkiye benziyor, şöyle bi zigzag 60 TL ye neden olmasın....bilanço pek iyi değil sanırım...ne güzel işte, bilanço iyi değilse daha güzel Pala için...bunda da şöyle bir running flat neyim olabilir mi acaba...bilemedim...YTD

Alıntı Originally Posted by ABKA Yazıyı Oku
    XTUMY/BIST100 Tarihi zirvesinde...

Şahsen bıst100 dışındaki hisselerde bulunmamak lazım...

Endeks düşecekse o hisseler daha fazla düşecek...Endeks gidecekse o hisseler daha az yükselecek.

3. Achiles görüş ve analizlerini zevkle okuyup alıntılıyıorum daha sonra tekrar ara ki bulasın ..

Geçen Şimşek, stopajı arttırmayacağız demedi, diyemedi. Yoksa, bu stopajlar yeterli değiştirmeyi düşünmüyoruz derdi, ısrarla, belki de istemeden, kademeli kelimesini kullandı. Yani sert hareket olursa kurda, stopajı arttıracaklar diye anladım ben.

Sanırım, fiziki talebi bundan kaynaklı. Diğer USDTRF, GLDTRF ne alırsanız alın sanal, stopaj artışında satarken sobelenirsiniz.

Enflasyon hedefine ulaşmak imkansız gibi, gidişat >55 üzerinde kalacak....turizm sezonunu pas geçemezler, o kur artacak, oteller geçen seneye göre dolar bazında artmış durumda...

Halbuki, önden yükleme iki tane daha 250 bp yapsalardı, sonrası için çok daha iyi sonuçlar alınırdı.

KKM, haftalık repo faiz oranı kadar, para bastırıyor kur kaynaklı. Bu nominal büyümenin gerektirdiğinden büyükse, enflasyon yaratıyor, ki şu an büyük olmalı. Hedge ettiler doğru ama, çift yönlü etkisi, bi yandan da likiditeyi arttırıyor azaltmak için faiz veriyorlar v.s.

Ya kuru, ya faizi serbest bırakmalılar, düzenleyici tedbir başka şey, komple trendi değiştirmeye çalışmak başka şey.

Bir an şöyle düşünelim, para basarak/genişleterek, KKM ile 200 milyar dolar net rezerv açığına gidelim, kuru baskılayalım, dolar bazında zenginleşmiş/büyümüş olalım, mümkün mü? Yatırım yapmadan, üretmeden, satmadan reel büyüme olmaz. Ancak bilançoyla oynarsınız, borç dağ gibi, ama kasada para da var, enflasyon muhasebesi yapmamış şirket gibi.

Veriler hatalı. ÜFE, Reel Efektif kur, KKTC TÜFE v.s. ile arada bağlantı yok, 2021 e kadar örtüşüyor, sonrası bambaşka, veriyle oynayarak deflatör hesaplanmaz, kendi kendimizi kandırırız.

TL nin değerini deli gibi düşürürken düşüneceklerdi doları....Ha, bugün dolar alım satımı yasaklansa, yarın tüm DTH lar faize dönse, ne değişir, hiç bir şey değişmez, parite bu denklemde sadece bir katsayı, hisse değil, en fazla alıp satarken üstünde ekstra dalga yaratabilirsiniz, ana taşıyıcı dalga, 'sinüs dalgası gibi' ekonominin gereğinden türer, alım satımla fiyatlanan bir şey değil bu uzun vadede, atın bir 26 haftalık ortalama üstüne, resim bu, isterse yarın herkes satsın fark etmez, değişmez sonuç uzun vadede...

Vatandaşı DTH dan çıkarmak mı istiyorsun, ÜFE ye endeksli üç beş de prim ver, çıkar bi bono tahvil alsın madem, ne kadar enflasyon o kadar getiri, yani sıfır getiri...eskiden ÜFE ye göre zam yapılırdı maaş ücretlere....yoooo...olmaz öyle, zaten benim amacım insanların birikimlerini buharlaştırmak, enflasyonla eritmek, enflasyon aslında bir vergi.....amaç bu...servet transferi, kafaları allak bullak edip seçmen yönlendirmek, e o ayrı, zaten her şeyin kaynağı o...

Ne değişti şu ana kadar....üç beş faiz arttırdılar o kadar...değişen bir şey yok...fiyakalı fiyakalı kocaman laflar grafikler....yabancı gelecekmiş de tüm dertlere derman olacakmış, peh....karnı tok milletin lafa....Ocak ayı yatırdın parayı faize %3.7 net, resmi aylık enflasyon %6.5, paranın %3 ü buhar oldu kozmozda....püf....

Kapitalist sistemde, modern para teorisinde, daha da temel, para denen değişim aracında, başkalarınca üretilmiş bir şeyin ikamesi olmaz.

BTC ve ETH ileride koleksiyon değeri olur en fazla, eski Osmanlı Roma parası gibi...

Ne zaman ülke MB leri kendi resmi kriptolarını basar, sistemde change edilmeye başlanır, o zaman kabul görür, işler sistem.

Şu ana kadar yaratılan geri kalan kriptolar çöp olur veya onlar da pek değerli olmayan diğer koleksiyonlar kapsamına döner. Maksat, bir sistem kurup, işletmek, ve mevcut finans sistemini bu blok zincir sistemine ikna etmekti. Ehh bunun için de sistemin çalışması lazım, çalışması için de kripto varlık lazım v.s.

Para, senet...altına imza atıyor adam...yıllarca altına endekslemiş hatta altını yasaklamış kırmak için davranışı...

Bankerler bir sistem yaratmış...bir iki kere darbe yemiş, yasaklamışlar filan...en nihayetinde bugünkü bankacılık sistemi yani kredi yani parasal genişleme keşfedilmiş, altın buna engel görüldüğünden aradaki bağlantıyı koparmışlar.

Adamlar, mevcut varlıkları dayanak varlık haline getirip, bunların toplamının 9 katına kadar genişlemeyi bulmuşlar, yeter ki hepsi en ince ayrıntısına kadar birbirine hedgelensin, uzun vadeden yakına doğru fiyatlansın. Üretim oldukça, reel büyüme sağlandıkça sonu yok. Belki de vardır gören yok sonunu. Yarın StarLink, Space X devasa rakamlarla halka arz olunur, fiyatlanır, al sana varlık. Sonra bu internet alt yapısı çok maliyetli bulunur, Husiler kabloları koparır filan, olanın yerine geçer StarLink, Google ile, Apple ile, Meta ile eklemlenir...Biri bizi gözetliyora tam manasıyla geçeriz....v.s...v.s...

Elektrikli arabalar da sorun mu var....petrolü 250 dolar yaparlar....kuyruk olur elektrikli arabada....gücü olan kuralı koyar, karbon yassah doğaya zararlı der, diyor.....bitti gitti..Çin sisteme eklemlenmeli, bunun yolunu bulacaklardır...oyun bozan konumunda şu an....Rusya musya traş..

XBANK/USD Otopsi Raporu

Diğer endeksler olası bir 4 düzeltmesine gidecek gibi, eyvallah da, bunda kapanmayan dalga yok, en iyi ihtimal son 5 i uzatır (5.1-5.2 sarı)...ama 4 düzeltmesi başka şey....2 düzeltmesi başka şey....

Dört senaryo var burada....ters hareket adaylarından (endeks hendesesi/dengelemek için) birisi, ED bitti mi?...Kim bilir, bilebilir.

Tikkat etmek lazım...YTD

4. "viop30- tüm film fırıldağın döndüğü yer"
    Vadelide yükselen destek kanalındayız.
    Buralardan dönüş güzel olur .. sadece temenni .....

TeknikAnaliz çalışmasıdır.
    Aylıkta düşen kırılmış MACD sıfıra süzülürken senet yatayda dinlenmiş.
    Bugün son barın son günü Başlayacak yeni ayda son geçtiği mor kesikli direnç üzerinde kalır ise MACD net AL vermiş olacak.
    Dip fiyata göre min x4, anlık spota göre min x2 olabilir

ElliottWave Tahmin tarafından 2 adet 5 dalga kalıp çizilmiş.

1. resim 4. dalga üçgen ile.
    2. resim 4. dalga zigzag.

Bu finansallarda işlem yapan Traderlerin, tahta yapıcıların ve yatırımcıların psikolojisini anlamaya çalışalım.

İlk 5 dalga.
    3. dalga bitiminde, Geçmiş yıl karı yükselen 2 finansal izliyoruz.
    Temettü veren veya vermeyen ama bedelsiz bölünmeyen 2 finansal görüyorsunuz.
    Güzel karlar gelmiş, "Geçmiş yıl kar" artık birikmiş, bölünecek fiyatlanıyor.

Bölünme tamamlandı.
    4. dalga başlıyor bu uzun sürecek.
    Peki 4. dalga neden uzun sürüyor?
    "geçmiş yıl kar" yeniden birikmesi için şirketin zamana ihtiyacı var.
    Ödenmiş sermaye / kar oranına baglı 2 ila 4 yıl çogu zaman yeterli.
    Güçlü temettü veriyor ise muhtemelen diagonal oluşur.

2. resim diagonal oluşuyorsa muhtemelen güçlü temettü veriyor ve ucuz verilmek istenmiyordur.
    4. dalga bitimi.
    2 ila 3yıl geçmiş "geçmiş yıl kar" tekrar birikiyor.
    5. dalga zamanı, finansalların iyileştigini gören "gizli eller" 2. dalga başlatır.
    2. dalga.
    Tüm kötü haberler gelir..

2. dalga
    Finansala karanlık çöker, öyle bir satış baskısı altına girer ki, yatırımcılar isyan eder.
    Kısa vadede olur ve herkese korku salar.
    "gizli eller" malı toplar.
    üçgen içine girmiş, aradan 2 yıl geçmiş bir yatırımcı ne halde?
    Her yerde dedi kodu "bu alınmaz, bıktık, battık"

5. BORSA'da hisse kötüleniyorsa vakti geldiğini anlayıp ilgilenmeye başlayın, övülüyorsa satış zamanının sahibinin mal çıkma operasyonu yapacağı zaman aman ha uzak durun.

Halka arz ile başlayıp daha sonra 2 milyon 73 bin 289 kişi arasına giren baya insan vardır..

6.  Alıntı Originally Posted by rosense Yazıyı Oku
    Okuduğum yorumlarda Değişik bir bilanço dönemi yaşayacağız...

Çoğu şirketin özkaynağı büyüyecek, BİST' in Defter Değerini yükseltecek, kısaca ucuzlayacağız.

Bazı şirketler büyük özkaynak artışı yaşarken belki de zarar yazacak bunu fırsata çevirmek isteyen oyuncular hisse fiyatında geri çekilmeler yaşatacak, bu geçicidir.

Unutmayın Kar ve Zarar, Özkaynağın işçisidirler ve borsada değer özkağı arttıran unsurlardır...

sevgili rosense eskiden viop sayfasında sürekli dile getirilen balon şu bu söylemlerinin temeli dolacak gerçek firmalar ve karlılıkları ortaya çıkacak..
    enflasyon muhasebesi yolu bence doğru....
    kimin ne olduğu ortaya çıkıyor..
    düne kadar otomotiv bitti diyenler şimdi ÇOK İSTİKRARLI DEMEYE BAŞLADI..!
    küfür edilen halka arzlar iyi olan şirketler ve onların gerçekten yatırım için arz olanları var KMPUR gibi şuan küfür kıyamet gidiyor..
    Trend takip ettiğin zaman aynı teknikte olduğu gibi temel de de bir furya oluşuyor ..
    kısacası bistin fk sı şişti çok pahalı artık gibi söylemleri bulunan sosyal medya da özellikle enflasyon fenoları artık SUSACAK
    anlamsız FK argümanı ve buna bağlı fiyatlamalar son bulacak..
    zaten enflasyon muhasebesi sizin de dediğiniz gibi artık piyasa değerine net kara net kar marjına ve özellikle nakit akışa sahip firmalarla ve ona uyan değerlemeler ile devam edecek...
    EVET BU YIL TEMTTÜ YILI olacak!
    ve bist piyasa değeri daha da altı dolu olacak şekilde olgunlaşacak..
    ve unutmaylım usd yükselirken bistin sabit kalabilmesi çok mantıklı değil..!
    sattığı üründen hala hisse değeri ucuz kalan hisseler var!
    ve bunu 2024 de daha çok göreceğiz.!
    özellikle temel olarak NAKİT BİRİKTİREN FİRMALAR ve paralelinde ödenmiş sermayesi düşük firmalar CAN olacak..!
    bist 30 da 100 de de fazlasıyla mevcut yeter ki net kar ve faaliyet karı bu değerden oransal yüksek olsun.!
    eğer ki yatırım bacağında borçlanma çok olup faaliyete geçtiğinde yani ödenmiş sermayesi düşük kalıp yatırım yapan firmalar yatırımı bittiğinde kar kalemine yansıyan potansiyel değerin eşlikl ettiği piyasa değeri oranı paralel kalacak böylece nakit girdi sağlayan firmalara gene bizi viopcular tüh be diyerek sayfalarında konuşacaklar

7.  Alıntı Originally Posted by oyunagelenadam Yazıyı Oku

xu100 için bu hafta karar haftası!

Williams abinin R yüzde aralığına göre bu seviyeler günlükte dip hareketler yani haftalıkta oluşan trendin fiyata olan uzaklığının dibinde!
    williams abi fiyat düşse de -90 aralığında yapılan alımların günahının olmadığını ancak bu alımların williams R ölçütünün *90 değeri yukarı kırıldığında tamamlanacağını söyler..!
    haftalık bazda baktığımızda da bu abimiz -40 seviyesi yukarıdan aşağıya kırıldığı vakit kesinlikle tüm maldan çıkın der..
    işte bu yüzdendir ki abimizin yaklaşımını beğenirim.!
    price action tarzı yaklaşan benim gibilerin görüşüne gelirsekte aylık BB noktası zaten ÜLKE TARİHİ içinde önemliydi..
    ayrıca burası zordur ve bahsettiğim alan usd bazlı olduğu ve bunun paralelinde o kadar BABA hisse var ki hepsi de tam olarak endeksin yaptığını yaptı..!
    dohol olsun thyao olsun usd bazlı potansiyeller için dudak uçuklatıcı.!
    tl bazlılara gelirsekte spesifik bir ABCD çizmeyi bile adam PRİCE TAKILAN ADAM İLE AYNI koşulları yakalayabilirdi!

özetle williams abinin de dediği gibi yukarı gitse bile sert görünen ivmeli fiyatlar var..!
    o yüzden bunlara dikkatte fayda var..
    BU HAFTA ÖNEMLİ!
    FULL+FULL MALDAYIM O AYRI..!
    bu hafta önemli yine altını basa basa yazıyorum!
    yeni alımlar için bekleme dönemine gireriz ya da haftalıklta düzelttik günlükte dip yapılan yapıya güveniriz
    hayırlısı bakalım..
    HAFTALIK bazda williams abi *40 dememeli!

8.  Alıntı Originally Posted by oyunagelenadam Yazıyı Oku
    sevgili rosense eskiden viop sayfasında sürekli dile getirilen balon şu bu söylemlerinin temeli dolacak gerçek firmalar ve karlılıkları ortaya çıkacak..
    enflasyon muhasebesi yolu bence doğru....

forum ve topikte sık zaman geçirmemen bence doğru karar inşaallah aldığın yatırım kararlarındada isabetli sonuçlar elde ediyorsundur..

Achiles; Kalıbı oturtmak başka şey, pozisyon açmak başka şey...

XU100/USD Fx Rasyosu Güncelleme

Yukarıdaki yapıyı, biraz zoomlayarak, kolay fark edilsin diye ters çevirdim.

Şayet 3 ncü dalgayı uzatmayacaksa, şöyle olabilir.

İki dalga iç içe olmalı, onu yeni fark edebildim, bugün içteki ED çizerek kapandı, şimdi dıştaki dalga son bir beşli çizerek kapanacak.

Buradan teperse, ya 4 dür, ya da ED 2 ye gidecek, ED 2 yi paylaşmıştım güncel kurdan TL bazlı zirveye dahi tekabül edebilir.

Takip edilecek yapılar....zart diye uzatırsa bu elips içine aldığım minik yapı düşüş yönünde...3 ncü dalgayı uzatacak demektir...uzatırsa bu beşli yapı, o zaman '5 noktalı öldüren kalp patlatma tekniğine dönüşür'...(bknz Kill Bill) YTD

Ayrıntılı projeksiyonu daha önce paylaşmıştım, şimdilik şunu takip etmek yeterli...

Bize biraz büyük ölçekli bir düzeltme lazım, ancak ondan sonra kocaman kocaman laflar edebiliriz.

Böyle, full impulsif görünüyor...benlik bir şey yok....

FED likiditeyle ilgili tedbir almazsa, tahvilleri ekstradan parmaklamazsa (bknz ters repo havuzu misal)....bu gider...

Yok müdahale gelirse...karışık...

NVIDIA Lale Soğanı Öncesi/Sonrası

Anlı şanlı kurum 750 dolar hedef vermişti, ben de az kalır bence daha yukarıya gidecek demiştim.
    Gördüğünüz gibi o anlı şanlı kurum bilemedi...teknik analiz diye bir şey yoktur, bir kez daha ispatlamış oldum (?)
    Sonlara adım adım yaklaştık...Amazon olsun, bu olsun, zaten diğerleri ilk düşüşlerine başladılar bile...
    SP500 Palasının paçasındaki son 6.35 likten de yırttık...acaba diyorum şu ön gömlek cebindeki kalem....kalem tabanca olabilir mi?....psikopattır bu gözlük camını kırıp onunla bile girişebilir...

Ons Altın Projeksiyon Şunu hatırlatayım o zaman...

FED parmaklarsa tahvil piyasasını, sağdaki tehlike var. Yok böyle gidişat, değiştirmeyecem, borsayı altını kendiniz doğal koşullarında naparsanız yapın fiyatlayın derse....korkarım altın daha yeni başlıyor. YTD

O yüzden şöyle bi 2200 ün üstüne atmadan paçaları sıvamayalım, itidalli duralım dedim.

XBANK/USD grafiğini paylaştım dün...pek hayra alamet değil vaziyeti...
    Hal böyle olunca, tam bu son ralli esnası ve hatta az biraz öncesi,
    Özellikle bizim muhalif tayfanın, yabancılar bankalara girdi, banka alıyollar, 'kur artmaz merak itmeyin' güzellemesi,

Sayfa 799/803 İlkİlk ... 299699749789797798799800801 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •