Sayfa 222/746 İlkİlk ... 122172212220221222223224232272322722 ... SonSon
Arama sonucu : 5962 madde; 1,769 - 1,776 arası.

Konu: KOZAA - Koza Madencilik

1.  Alıntı Originally Posted by Pyrros Yazıyı Oku
    İşte bak fakir kumarbazsın, bana kefil mi gerekli yahu? Kefilsiz vadesiz ve faizsiz veriyorlar bana tüm bankalar, çünkü bennn çok zengin, bilgili, asla yanılmaz, 1 e 50 kazanmadan duramayan profesyonel bir yatırımcıyım..Sizler beni anlamamakta ısrarlısınız, ne haliniz varsa görün
    hahaha. çok iyiymiş. artık bir şey demeyeceğim böyle bir zata bir şey denir mi, tüh umarım kusuruma bakılmaz. hahah.

2. hisse çöp seviyesinde kasasını temettü verse herhalde ederi kadar verebilir diye düşünüyorum

3. Biraz bir şeyler karalayayım yatırım tavsiyesi olmadan.

Şirket geçen yıl 354 bin ons üretim yaptı. Son çeyrekte 109 bin ons üretim gerçekleştirdi. Gördüğüm kadarıyla altının onsu arttıkça üretim anlamında artış gösteriyor şirket. Üretim anlamında yükselen bir grafik takip ediyor. Aşağıda çeyreklik altın üretimini ons cinsinden görebilirsiniz. Artış belirgin.
    2019Ç1...68,28
    2019Ç2...79,05
    2019Ç3....97,92
    2019Ç4....109,1

Türkiye'de çıkarılan altının yaklaşık üçte birini Kozal çıkarıyor. Şöyle ki:
    2018 yılında Türkiye'de 27,1 ton üretimin 8,2 tonunu
    2019 yılında ise 38 ton üretimin 10,5 tonunu
    Kozal üretmiştir. Bu rakamlar Türkiye'deki üretimin %28sine falan denk geliyor.

Altın madencileri derneği başkanı Türkiye olarak 2020 yılı için üretim rakamlarında yaklaşık %20 artışı hedeflediğimizi söylemiştir. Bu da 45 ton üretime denk gelir. Bu durumda Kozal'da da üretimin artacağını düşünmek yanlış olmayabilir.
    Ülke olarak altındaki iç talebi bile karşılayamamaktayız. Bu nedenle altın ithal etmekteyiz. Yani talep tarafında sıkıntımız yoktur. Ürettiğinin tamamını satabilen bir şirkettir Kozal. Diğer sanayi şirketlerindeki talep azalması durumunu yaşamayacaktır. Yeter ki üretim olsun.

Bunlara ilave olarak altının onsu son günlerde düşüş yaşamış olsa da ilk çeyrekte ortalamada bir önceki çeyrekten %10 kadar daha yukarıdadır (açıkçası bu rakamın düzeltilmeye ihtiyacı var, bu kısım ortalamada bir yükselişi işaret etmeyebilir diye düzeltmekte yarar var son çeyrek ortalaması altında 1475 dolar gibyidi. Şu an bu ortalamanın üzerindeyizdir ancak yine de mart kapanışı bekleyip tam rakamları söyleyebiliriz). Bu da ilk çeyrek gelirlerine elbette ki yansıyacaktır. ilave olarak dolarda da bir artış söz konusudur.
    Maliyetlerin TL, gelirlerin USD cinsinden olduğu bir ortamda çift taraflı kazanç görünmektedir. Altının onsundaki yükselişi ve üretimin artışını da düşünürsek olabilecek en iyi senaryo gerçekleşmekte gibi.
    Ancak şirket her sene yaptığı üretim tahminini bu sene henüz yapmamıştır. Bu tahmini yapsa idi her şey daha da netleşecekti.

Gelelim olumsuz ve korkutucu yönüne. Maalesef altın rezervleri hızla tükenmekte. Eldeki rezerv ve üretim 2023 yılından sonra dramatik şekilde düşecek görünmekte.
    Kaymaz madeni 2022'de, Mastra ve Himmetdede ise 2023'te rezervlerini tüketecek madenler.

Elinde 200'ün üzerinde maden sahası ruhsatı bulunmaktadır. Bu durumda yeni maden sahalarının ve rezervlerinin eklenmesi çok iyi olurdu. Ancak yakın gelecekte böyle bir olasılık görünmüyor. Bir madenin faaliyete açılması çok uzun yıllar alabiliyor. En yüksek ihtimal GUBRF'nin aldığı söğüt madenini kiralamak. Onun da olasılığını tahmin etmek oldukça zor.

Son tahlilde; İlk çeyrek rakamlarının çok kuvvetli geleceğini düşünüyorum. Hatta 2020 yılı cirosu ve karı muhtemelen 2019'un oldukça üzerinde olacaktır. Piyasanın azalan rezervleri mi yoksa çıldıran bilançoyu mu fiyatlayacağını hep birlikte göreceğiz.

İlave olarak sahiplik, genel kurul vesaire konuları ise oldukça yavaş seyretmektedir. Yakın zamanda buna bel bağlamak doğru olmayabilir.

Hepimize bol kazançlar.
    Son düzenleme : Shiva; 17-03-2020 saat: 13:01.

4.  Alıntı Originally Posted by eiji_mishima Yazıyı Oku
    yav zaten canımız sıkkın birde yasemin hanımın ve/veya traderfx beyin maceralarını okumaktan sıkıldık. bize ne kardeşim ayda kenara ne attığından, kredi çekmen den, ister al, ister sat, buraya yazmak zorunda mısın, forum konusu kozaa mı, yaseminin borsa maceralarımı. tamam düştü, kriz var kimsenin kimseye kızmaya hakkı yok ama herhangi bir insanın özel hayatında yaptıkları da beni ilgilendirmiyor.
    Çok doğru kimseyi ilgilendirmez ama arkadaşları ilgilendiriyormuş işte. 10.78den aldın düştü ne yapacaksın deyip duruyorlar. Ben de krediyle diğer gelirlerimle alırım siz kendinize bakın diyorum. Olay bundan ibarettir. Traderxx i tanımam bu arada. 3-5 yılda bir borsaya giren biriyim.
    *Yatırım tavsiyesi değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by yasemin5566 Yazıyı Oku
    Çok doğru kimseyi ilgilendirmez ama arkadaşları ilgilendiriyormuş işte. 10.78den aldın düştü ne yapacaksın deyip duruyorlar. Ben de krediyle diğer gelirlerimle alırım siz kendinize bakın diyorum. Olay bundan ibarettir. Traderxx i tanımam bu arada. 3-5 yılda bir borsaya giren biriyim.
    yasemin hanım, hangi bankadan(halkbank), yüzde kaç faizle(0,98), kaç ay vadeli(48 veya 60 idi sanırım) ve kaç tl (60 bin) kredi çektiğinizi de arkadaşlar mı soruyor aklımda kalmış bu bilgi benim de ne işime yarayacaksa neyse bana ne, forum yöneticisi değilim ya...

6.  Alıntı Originally Posted by yasemin5566 Yazıyı Oku
    Ne yapacağınız ve yaptığınız zerre umurumuzda değil, sadece insanları etkileyip buradan aşağısı yok mealindeki yazınıza sui zanda bulunuyorum belki ama bu iyi niyetli değil böyle bir virüs olayı varken, lütfen daha dikkatli yazalım ricama ne algı, ne beyin, ne kumarbazlık bırakmadan kabaca yazmak mıdır bunun yolu? Dönün ve üslubunuza, yazım tarzınıza, egonuza bir daha bakın anlarsınız neden böyle cevap yazdığımızı.

7. Buna göre İptal edilen ruhsatlardan 142 tanesi hakkında şirketimizce işletme projeleri revize edilerek 5 ay içerisinde bakanlığa sunulmuş ve bakanlık tarafından incelemeler devam etmektedir. Bu değerlendirme sürecinde
    bahse konu 142 ruhsat MİGEM tarafından Koza Altın adına arama statüsüyle tekrar yürürlüğe alınmıştır.
    31 Aralık 2019 itibariyle, Koza Altın İşletmeleri A.Ş. (“Şirketâ€) bünyesinde beş adet üretim yapan maden
    bulunmaktadır. Ovacık’ta yeraltı işletmeciliği, Çukuralan’da açık ocak ve yeraltı işletmeciliği, Kaymaz’da
    açık ocak işletmeciliği, Himmetdede’de açık ocak işletmeciliği ve Mastra’da açık ocak işletmeciliği Ağustos ayında tamamlanmış olup yeraltı işletmeciliği devam etmektedir. Fizibilite aşamasındaki projeler içerisinde, Türkiye’nin kuzey doğusunda yer alan Ağrı’ya yakın Mollakara projesi, Batı Anadolu’da Karapınar projesi ve Kubaşlar projesi bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, diğer projeler kapsamında Türkiye’de erken arama aşamasından gelişmiş arama aşamalarına kadar uzanan ve 2019 yılında kaynak hesaplamaları tamamlanmış olan 11 arama projesi mevcuttur. Araştırmaların çoğunun, haritalama ve numuneleme programları devam etmekte ya da tamamlanmış olup sondaj ve jeofizik incelemelerine başlanılmıştır. Buna ilaveten, mineralize yatakların yapısının kaynak geliştirmesi için potansiyel olduğuna işaret eden birçok hedef arama sahaları tanımlanmış durumdadır.Kaynak faaliyet raporu

8.  Alıntı Originally Posted by eiji_mishima Yazıyı Oku
    yasemin hanım, hangi bankadan(halkbank), yüzde kaç faizle(0,98), kaç ay vadeli(48 veya 60 idi sanırım) ve kaç tl (60 bin) kredi çektiğinizi de arkadaşlar mı soruyor aklımda kalmış bu bilgi benim de ne işime yarayacaksa neyse bana ne, forum yöneticisi değilim ya...
    Şu an korku ve panik içinde pek çoğu. Bunun anlamı halkbank 60 ay vade 0.98 faizle mumkunatı varsa siz de kredi çekin bu fiyatlardan bu kağıt kaçmaz demek. Ama hisseye inanç yoksa yapacak bir şey yok. Çünkü başka bankaların faizleri çok yüksek. uzun vadeli kredi alındığında pek risk teşkil etmez. Bunu yazdım çünkü sadece 1 tek kişi bunu yapsa durumunu düzeltse mutlu olsa bu bana yeter..
    *Yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 222/746 İlkİlk ... 122172212220221222223224232272322722 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •