Sayfa 259/746 İlkİlk ... 159209249257258259260261269309359 ... SonSon
Arama sonucu : 5962 madde; 2,065 - 2,072 arası.

Konu: KOZAA - Koza Madencilik

1.  Alıntı Originally Posted by yasemin5566 Yazıyı Oku
    şirket kar patlaması yapar
    Ülke içinde sıkıntı durum tamm şirket daha fazla kâr edecektir de spek bu durumları çok iyi kullanıyor . Geçen yıl 5.2 lere düştüğünde dolar 6.20 lere gelmişti ortalık yanıyordu şimdi 9 liralarda şükür yine .

Sene sonu 20 lira olur diyordum 2019 da olmadı sizce 30-40 lira hedefine ne kadar kalmıştır .

2.  Alıntı Originally Posted by Feragat Yazıyı Oku
    Ülke içinde sıkıntı durum tamm şirket daha fazla kâr edecektir de spek bu durumları çok iyi kullanıyor . Geçen yıl 5.2 lere düştüğünde dolar 6.20 lere gelmişti ortalık yanıyordu şimdi 9 liralarda şükür yine .

Sene sonu 20 lira olur diyordum 2019 da olmadı sizce 30-40 lira hedefine ne kadar kalmıştır .
    abd da hiperenflasyon olacak 2 sene içinde değer kaybedecek dolar
    *Yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by yasemin5566 Yazıyı Oku
    ipekle kozanın farkı yoktur ikisi de kozaldan kar payı alırlar. kozaa ayrıca altın hariç diğer maden işlerine ilgi duyar. İpek ise petrol işinle ilgilenir ama ikisinin de elle tutulur bir başarısı yok şu anda. kozaanın bakır madeni var konaklı da yakında faaakiyete geçer. ipekin 3-4 tane petrol kuyusu var ama ciddi bir geliri yoktur. hatta bir anda 100 tane kuyu açsa yine zarar edecek. çünkü dünyada küçülme varken yani fbrikalar çalışmazken kimse petrol satamaz. Bu nedenledir ki petrolun fiyatı uzun süre artmayacak. piyasada 20 dolar filan derler ama bir çok şirket 10,5,1 dolara vermektedir hatta varil başına 0.86 sent ödeyen şirket bile var yani üstüne para veriyor. nedeni de depolama maliyetleri. kısaca ipeğin bir şeyi yok. kozalın bakır madeni beklentisi var. hadi bakırı da geçtim ikisinin de hiç bir özelliği yok dedim. geri kaldı sadece kozaldan gelecek paylar. Bu şekilde hisseleri özelliksiz olarak belirlemiş olduk. şimdi ipek neden daha fazla yukseliyor ya da hareketli diyorsunuz. 1-spek aynı zamanda psikoloji uzmanıdır. heyecan arayan kişilikleri ipeğe yöneltmek istiyor. çünkü beklentinin tersine hareket ettiği için kumarbaz ruhlulardan ya da günlükçülerden para kazanıyor. 2- elinde az kozaa çok ipek var bunu dengelemeye çalışıyor oynaklığı kullanarak. yani insanları kozal ve kozaadan uzaklaştırıp ipeğe yönlendirmek istiyor. 3- ipekteki yatırımcı az olduğu için hisse geçireceği gün ipeki fazla yuksetip diğerlerini geçiriyor. yani kozaa ve kozalı %3 yukseltiyor ama ipeki %6 yukseltiyor. kozaa ve kozalı sat satamazsın çünkü ipek %6 gitmiş. diyelim ki kozaa ya da kozal aldın ucuz diye akşam bunları da veriyor aşağı zarar ettiriyor. bugün olduğu gibi. millet 9.36 dan kozaa satamadı akşam 9dan alabilirdi hatta 8.90a inmesi de çok olası.çünkü ipek primli bir şekilde orada duruyor... yani ipek, psikolojiye oynanan bir göz boyama aracı. peki ipeğin fiyatı ne olmalı? Cevap çok basit. ikisinin de kozaldan geliri belli. o zaman fk oranlarına bakacağız. kozaa şu an 9.08 fk ise 4.43 ipek 7.91 fk 5.05... yani ipek kozaya göre %11 pahalı. şu an 7.10 olmalıydı fiyatı. geçmişte yani 2-4 yıl önce spek ipeği yukarı götürdü petrol çıkarmaya başladık filan diyerek kozaa geride kaldı. milletin de hırstan gözü dönmüş spek çaktı malı tabi. 5 ay kadar önce ipeğin fk oranı kozadan %10 ucuzdu o zaman almıştım dengeye gelince sattım tabi. Anlatılanlar gerçeklik. gerçeklik yerine spekülatif yatırımı da seçebilirsiniz tabi. ama o zaman spekin insafına kalırsınız. ipeğin fiyatını %10-20 aşağı verebilir nedensiz yere .. %10-20 ya da 50 yukarı da götürebilir ama bu bir yatırımcıyı neden ilgilendirsin ki. spekülatif kağıt arayana hisse çok borsada. Gerçek bir yatırımcı 90 bin liralık hisseye 100 bin lira vermez. kozaa alır. ya da ipeğin fiyatının en az %10 düşmesini bekler.
    Feragat isimli arkadaş yazmış.
    "Geçen günlerde borsa gündem haraket beklenen hisselerde İpek'e tavsiye etti ky almış olabilir . Hızlı haraket ettiği için başka speklerinde ilgisini çekmiş olabilir . Kozaa 9-10 arasında iken 7 liraları geçemiyordu şimdi kozal 61 lerde kozaa 9 larda 8 liralarda geziyor . Spekülatör belki ilk büyük yükleşleri kozaa öncülüğünde yapmaktan vaz geçip İpek'e de yükleniyor olabilir her şeyi bekleyebilirsin bu grupta."
    bu yazı onun düşüncelerine de katkı olabilir diye yazdım. ama şunu sormak lazım borsa gündeme. yukarıdaki bilgiler ışığında neden kozaaya göre daha pahalı olan hisseyi öneriyor. iyi niyetli değil kısacası. yani kozaa satıp ipek almanızı istiyor. ya da kozalaklara bulaşacaksnız ipek almanızı istiyor ..iyi de ipek kozaaya göre daha pahalı. Elmanın fiyatı 100 kuruşsa neden 110 kuruş ödetiyorsun demezler mi adama.
    Yasemin hanım elineze sahlik baya Bi emek cekip özene özene yazmissiniz. bu yaziyi görende spekle akrabamisinz
    diye sorar .. ama cinaliye spek adamı diyordun
    Maşallah spekle akraba gibi yazmışsiniz
    Cinali bu hissede en az 5 yıldır var ve bir yamuk yapmadığı gibi benim gibi her yatırımcıya karşılıksız bilgi verir.

5. Gram altın dün 344,277 TL ile rekor tazelemiş..
    Yazdıklarım tamamen kişisel görüşlerim olup yatırım tavsiyesi değildir.

6. Kendi tahminimce bu sürünmenin sebebi hisseleri bu fiyatlardan toplamaya karar veren varlık fonu ile diğer gerçek yabancı yatırımcılar, fetöcüler ve bıyıklı yabancılar arasındaki savaş olduğunu düşünüyorum. Turizm, çelik, alakasız boru vb. hisselerin prim yaptığı yerde altın rekorlar kırarken bu grubun böyle leş gibi yere serilmesinin salt baskı kurup küçük yatırımcıyı kaçırmak boyutunu aştığı aşikar, filler tepişiyor ve herkes bu güzellik benim olmalı savaşı veriyor diye düşünüyorum naçizane. Bu kendi düşüncem olup yatırım tavsiyesi değildir.

7. fiyat kesinlikle çöp durumda. Borsada karlılığını bu kadar artıran ya da artırabilen nadir şirketlerden. Ama fiyatı rezil durumda. Nedenini ben de çok merak ediyorum. Bu arada yukarıda birisi ipekede speğin durumunun iyi olduğunu söylemiş. Bence tam tersi ipekte bayağı mal kaptırmış durumda ve toplayamıyor. benim gördüğüm kadarıyla. Kağıdın bayağı reklamı yapıldı ve atlayan çok oldu. Kozalda hatırladığım çok iyi toplamış olduğu ve kozaada da oranı fena değildi.

yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 259/746 İlkİlk ... 159209249257258259260261269309359 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •