Sayfa 553/746 İlkİlk ... 53453503543551552553554555563603653 ... SonSon
Arama sonucu : 5962 madde; 4,417 - 4,424 arası.

Konu: KOZAA - Koza Madencilik

1. bnp paribas 133 lira hedef vermiş. biraz hareketlendi

BNP Paribas,

- Koza Anadolu Metal hedef fiyatını 15,22 TL'den 18,95 TL'ye yükseltti, 'AL' tavsiyesini korudu #KOZAA

- Koza Altın hedef fiyatını 106,40 TL'den 133,00 TL'ye yükseltti, 'AL' tavsiyesini korudu #KOZAL

SM-J710FQ cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Döviz maalesef gaddarca çıkıyor.
    Döviz artısı olan şirketler, artık altın değerinde.
    Tl ye denk gelen bazı şirketlerin döviz pozisyonları.
    yuvarladım, küsüratları yazmadım.

Aselsan Döviz varlıkları: 9.5 milyar Tl
    Aselsan Döviz yükümlülük.: 7.2 milyar TL
    Aselsan Döviz Net durumu: +2.3 milyar Tl

Kozaa Döviz varlıkları: 857 milyon Tl
    Kozaa Döviz yükümlülük.: 53 milyon TL
    Kozaa Döviz Net durumu: +803 milyon Tl

Deva Döviz varlıkları: 495 milyon Tl
    Deva Döviz yükümlülük.: 93 milyon TL
    Deva Döviz Net durumu: +402 milyon Tl

Egeen Döviz varlıkları: 526 milyon Tl
    Egeen Döviz yükümlülük.: 182 milyon TL
    Egeen Döviz Net durumu: +344 milyon Tl

Thyao Döviz varlıkları: 23 milyar Tl
    Thyao Döviz yükümlülük.: 80 milyar TL
    Thyao Döviz Net durumu: -57 milyar Tl

Pgsus Döviz varlıkları: 4 milyar Tl
    Pgsus Döviz yükümlülük.: 8.6 milyar TL
    Pgsus Döviz Net durumu: -4.6 milyar Tl

Sasa Döviz varlıkları: 791 milyon Tl
    Sasa Döviz yükümlülük.: 5 milyar TL
    Sasa Döviz Net durumu: -4 milyar Tl

Petkm Döviz varlıkları: 7 milyar Tl
    Petkm Döviz yükümlülük.: 8.7 milyar TL
    Petkm Döviz Net durumu: -1.7 milyar Tl

Odas Döviz varlıkları: 29 milyon Tl
    Odas Döviz yükümlülük.: 1.6 milyar TL
    Odas Döviz Net durumu: -1.6 milyar Tl

Bim Döviz varlıkları: 14 milyon Tl
    Bim Döviz yükümlülük.: 58 milyon TL
    Bim Döviz Net durumu: -44 milyon Tl

Logo Döviz varlıkları: 62 milyonTl
    Logo Döviz yükümlülük.: 129 milyon TL
    Logo Döviz Net durumu: -67 milyon Tl

Yatırım tavsiyesi değildir.
    Al-Sat-Tut tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by Muratttti Yazıyı Oku
    Hocam görüşlerinizi her zaman dikkatle takip ettim ancak, kozaa özellikle ipeke için düzeltme yaptı denemez bence takaslarda ipeke özellinde ciddi bir azalma mevcut bilanço şuanki karın 10 katı gelse mahkeme sonucu ve ortam düzelmeden tahtada ciddi birşey beklememek lazım. Bir çok insan dolar ve altın yerine altın çıkaran şirketlere yatırım yaptı sonuç dipten alan kazandı ortalamalardan alanlarda ise eh işte. Daha 20 temmuzda gram altın 402 tl idi şimdi 485 tl kuyumcu 500 e veriyor. Şahsi düşüncem daha coronada 2. dalga, doğu akdeniz olayları, mb rezervleri (dövizssizlik), olası bir dövize yönelik yasak, abd seçimleri bence tam fiyatlanmadı işin kötü tarafı ise dünya piyasaları ya zirvedeler ya da daha önce gördükleri zirve noktalarının yakınındalar. Birde onlar aşağı kırarsa, düşük maliyetle daha uzun vadeli fırsatlar gelebileceğine inanıyorum. Yukarıda yazılanlar şahsi düşüncem olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir...
    Merhaba ipeke bu takasla 7 lirayı geçemiyordu takaslar yanıltıcı dediğin şekilde bende düşünüyorum düzeltme bitti diyemeyiz lakin bu hisseler hep yukarı yapacak inş. Düzeltme belki 8 lirada biter oradan 25 e gider bilemeyiz . Eğer bu hisseler ilk toparlanan olarak görür isek endeks daha sonra yükselişe başlıyor . Endeksin yükselişini önceden görebiliyoruz bunlarda sonra endeks yükselirken tahtacı basıyor dalgalandırıyor . Farketmez bu hisseler tepeden alsan bile zaman kaybı olur ama yüreği sağlam tutmak lazım .
    15 liradan ipeke alan adam 7 liraya düşünce satarsa o zaman geçmiş olsun
    Kozaa kozaal mesela halen zirveye yakın herkes sövüyordu bunlar diğer hisseler giderken . Şimdi görüyoruz durumu.

Hayaller büyük olacak herkes işine gücüne bakacak birikimi ile borsa 100 bin altıda ilken alım üstünde parçalı satım yapacak orta vadeli düşünecek tek hisseye de bağlı kalmayacak borsa budur .

4. Koza Altın 2020, 2. çeyrek mali bilançosunda, 422 milyonTL olan piyasa beklentisinin üzerinde 470 milyonTL net kar açıkladı.
    Açıklanan kar rakamı yıllık bazda %13, çeyreklik bazda %19’luk bir yükselişi gösteriyor...*
    KOZAL, 2020'nin 2. çeyreğinde, 70 bin ons üretim ve satış beklentimize karşın, yaklaşık 61 bin ons üretim ve satış yaptı.*
    Bu rakam yıllık bazda %23, çeyreklik bazda ise %16 daralmaya tekabül etti. Ovacık madeni 26.1 bin ons (yıllık bazda %1, çeyreklik bazda %15 yükseliş) ile en çok üretim gerçekleştiren maden oldu. Kaymaz 17.3 bin ons (yıllık bazda %49, çeyreklik bazda %31 daralma) ile ikinci sırada yer aldı. Himmetdede 12.1 bin ons (yıllık bazda %33 düşüş, çeyreklik bazda %10 artış) ile üretime katkıda bulundu. Son olarak Mastra madeninde 4.9 bin ons üretim gerçekleştirildi (yıllık bazda %540, çeyreklik bazda %3’lük yükseliş).
    İkinci çeyrekte, Koza Altın’ın ortalama ons satış fiyatını 1,721USD olarak hesaplıyoruz. Bunun sonucunda şirket 721mn TL net satış hasılatı elde etti. Piyasa beklentisi 696 mnTL seviyesindeydi. 577 USD seviyesinde gerçekleşen nakit maliyetler neticesinde, şirketin*FAVÖK*performansı ve*FAVÖK*marjı beklentilerin üstünde açıklandı. FAVÖK piyasa beklentisini %6 aştı ve 477mnTL oldu. FAVÖK marjı ise 64.5% olan piyasa beklentüsünün üzerinde %66.1 olarak gerçekleşti.
    Bilanço tarafında, şirketin net nakit pozisyonu 5,231 milyonTL’ye çıktı. (1Ç20: 4,797mnTL) ve net nakit/FAVÖK rasyosu 2.6x oldu.
    Güçlü seyreden*dolar*ve altın rakamlarını göz önünde bulundurarak, Koza Altın için “Endeks Üstü Getiri” önerimizi devam ettiriyoruz. Daha önce 1,700USD olarak öngördüğümüz 2020 ortalama altın fiyatını 1,800USD seviyesine ve 1,850USD/ons olarak hesapladığımız 2021 tahminlerimizi 1,950USD/ons’a çıkarıyoruz.*
    Yeni hedef fiyatımız 110.20TL/hisse olup, mevcut fiyatlardan %28’lik bir getiri sunmaktadır. Koza Altın’ın 2020 yılında 3,400 mnTL net satış hasılatı, 2,278mnTL FAVÖK ve 2,050mnTL net kar açıklamasını bekliyoruz.
    2020 tahminlerine* göre KOZAL, 3.5x*FD/FAVÖK*ve 6.4x F/K ile işlem görmektedir.(OYAK YATIRIM )

Koza Altın 2Ç2020 Sonuçları ( (Ziraat Yatırım)

Koza Altın'ın 2020 yılı ikinci çeyrek net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %13,4 oranında artarak 469,9mn TL'ye yükselmiş ve piyasa beklentisi olan 425mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiştir.

Şirket'in 2Ç2020'de satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre, satış miktarındaki ons cinsinden %22,8'lik düşüşe karşın, ons altın fiyatlarındaki dolar bazlı artış ve dolar kurlarındaki yükselişin etkisiyle, %18,5 oranında artarak 721,4mn TL'ye yükselmiştir. Satışların maliyeti ise aynı dönemde %12,5 oranında artmış ve buna bağlı olarak brüt kar da %21,4 oranında artarak 497,5mn TL'ye ulaşmıştır. Brüt kar marjı da %67,3'den %69'a yükselmiştir. Operasyonel giderler aynı dönemde %23,9 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 3,3mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece Şirket'in net faaliyet karı da %21,2 oranında artarak 435mn TL olmuştur.

Şirket'in FAVÖK'ü ise ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre %5 oranında artarak 477mn TL'ye yükselmiştir. FAVÖK marjı ise 2Ç2019'daki %68,1'den 2Ç2020'de %66,1'e gerilemiştir.

2020 yılı ikinci çeyreğinde yatırım faaliyetlerinden 146mn TL gelir kaydedilirken, 114,4mn TL'lik vergi gideri sonrası net dönem karı 469,9mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde Şirket 414,4mn TL net dönem karı kaydetmişti.

İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket'in Ocak- Haziran dönemi net dönem karı 863,9mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde 733,9mn TL net dönem karı kaydedilmişti.

Altın fiyatlarındaki yükselişin, pandemi sürecinde altının 'güvenli liman' özelliğini koruyacağı öngörüsüyle devam edeceğini ve bu durumun önümüzdeki dönemlerde de Koza Altın finansallarına olumlu yansıyacağını düşünmekteyiz. Buna bağlı olarak hisse için "AL" önerimizi koruyoruz.

Saygılarımızla,

Ziraat Yatırım Menkul Değerler
    www.ziraatyatirim.com.tr

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

6. Belki,daha günlerce denizkiraz beyin çizdiği grafiğin orta bandın üzerinde sindirme-bezdirme hareketlerini yapacak ama,sonunda o kedi buraya gelecek..

7. Net kar beklentilerin üstünde:
    Koza Altın, 2Ç20 finansallarında bir önceki yıla göre %13 artış gösteren 470 milyon TL’lik net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı bizim tahminimizden ve piyasa tahmininden yukarıda gerçekleşti (İş Yatırım: 416 milyon TL, Piyasa: 425 milyon TL). Tahminlerimizdeki sapmanın ana nedenleri özellikle 1Ç20’ye kıyasla beklenenden düşük gerçekleşen efektif vergi oranı ve beklentimizden yukarıda gerçekleşen üretim rakamı oldu (Gerçekleşen 61 bin ons, Tahminimiz: 55 bin ons). Beklentilerden yukarıda gelen net kara pozitif piyasa tepkisi bekliyoruz.
    SON ÇEYREKTE ÖNE ÇIKANLAR
    Yıllık bazda düşen üretime rağmen satışlarda büyüme:
    Satışlar, yıllık bazda %23 düşerek 61 bin ons olarak gerçekleşen üretime rağmen 2Ç20’de %18 büyüyerek 721 milyon TL olarak gerçekleşti. Satış rakamı piyasa beklentisine paralel gerçekleşirken, bizim beklentimizin üzerinde kaldı (İş Yatırım: 646 milyon TL, Piyasa: 709 milyon TL). Bu çeyrekte satışlar, büyük ölçüde rekor seviyelerde
    seyreden ve 2Ç20’de ortalama 1714$/ons olan altın fiyatları sayesinde büyüme gösterdi. Üretim, COVID-19 salgını sebebiyle uygulamaya konan vardiyalı çalışma vb. uygulamalar nedeniyle yavaşladı.
    FAVÖK piyasa beklentisinin hafif üstünde:
    FAVÖK piyasa beklentisinin biraz üzerinde, bizim beklentimize paralel şekilde 2Ç19’a göre %15 büyüme ile 477 milyon TL olarak gerçekleşti (İş Yatırım: 469 milyon TL, Piyasa: 455 milyon TL). FAVÖK marjı ise yıllık bazda 2,0 puan aşağıda %66,1 olarak gerçekleşirken, çeyreklik bazda 6,1 puanlık iyileşme gösterdi. Yıllık kötüleşme ve çeyreklik
    iyileşmenin arkasındaki ana neden, 2020’nin ilk yarısında ortalama 602$/ons olarak gerçekleşen nakit üretim maliyeti oldu. 1Y20 nakit üretim maliyeti 1Ç20’deki 631$/ons rakamına göre iyileşmeye işaret ederken, 2019’un ilk yarısındaki 492$/ons’luk maliyetin %28 yukarısında seyretti. TL’deki zayıflığa rağmen yılın başından beri yüksek seyreden nakit üretim maliyetlerinin
    arkasındaki temel neden düşük maden tenörü oldu.
    Net nakit pozisyonu:
    Şirketin net nakit pozisyonu, finansal gelirler ve güçlü FAVÖK sayesinde bu çeyrek 1Ç20’deki 4,8 milyar TL’den 5,2 milyar TL’ye yükseldi.
    DEĞERLEME ÜZERİNDEKİ ETKİ VE GÖRÜNÜM
    Nakit maliyetlerin seyri yılın geri kalanı için önemli:
    Mevcut durumda 2000$/ons’un üstünde seyreden altın fiyatları, Koza Altın’ın karlılığına olumlu etki ediyor. Bunun yanında, nakit üretim maliyetlerindeki muhtemel bir düşüş Koza Altın’ın finansalları için yılın geri kalanında önemli bir katalizör olacaktır. Nakit üretim maliyetindeki iyileşmenin devam edeceği öngörüsü ile, mevcut
    tahminimizi 540$/ons olarak belirledik.
    Yeni maden haberleri hisse performansını olumlu etkileyebilir:
    Mollakara gibi fizibilite aşamasındaki madenlerde yeni yatakların bulunması ya da mevcut kaynakların yeniden reklasifikasyonu da önemli potansiyel katalizörlerden sayılabilir. Mevcut durumda Mollakara’da büyük çoğunluğu potansiyel kaynak olarak sınıflandırılan 4 milyon ons’un üzerinde kaynak bulunuyor. Ekonomik
    değer olarak büyük anlam ifade etmeyen potansiyel kaynakların ölçülmüş ve belirlenmiş kaynaklara reklasifikasyonu ve şirkete ait 123 arama lisansının konusu olan yataklardan yeni maden kaynaklarının keşfi hisse performansını olumlu etkileyebilir.
    Altın fiyatı ve yıllık üretim miktarı tahminlerimizi güncelledik:
    Rekor seviyedeki altın fiyatlarını takiben, 2020T için 1665$/ons ve 2021T için 1691$/ons olan altın fiyatı tahminlerimizi 2020T için 1730$/ons ve 2021T için 1831$/ons olacak şekilde güncelliyoruz. Ayrıca, Koza Altın’ın yılın ilk yarısında halihazırda 133 bin ons’luk üretim rakamına ulaşması itibarıyla, tüm yıl için üretim tahminimizi 255 bin onstan 270 bin onsa yükseltiyoruz.
    AL tavsiyemizi sürdürüyoruz:
    Altın fiyatları tahminimiz, makro tahminler ve 2020T üretim beklentimizi güncelleyerek, yeni hedef fiyatımız olan hisse başına 100,6TL ile AL tavsiyemizi sürdürüyoruz. Yeni hedef fiyatımız %17’lik bir yukarı potansiyele işaret ediyor. Koza Altın’daki değişikliklere paralel olarak Koza Anadolu Metal için hedef fiyatımızı hisse başına 11,94TL’den 12,76TL’ye yükselterek TUT tavsiyemizi sürdürüyor, İpek Enerji için hedef fiyatımızı hisse başına 8,85TL’den 9,46TL’ye yükselterek SAT tavsiyemizi sürdürüyoruz. Hisseler için belirlediğimiz hedef fiyatlar sırayla %8 ve %19 aşağı yönlü potansiyele işaret ediyor.

Sayfa 553/746 İlkİlk ... 53453503543551552553554555563603653 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •