Sayfa 223/746 İlkİlk ... 123173213221222223224225233273323723 ... SonSon
Arama sonucu : 5962 madde; 1,777 - 1,784 arası.

Konu: KOZAA - Koza Madencilik

1.  Alıntı Originally Posted by Pyrros Yazıyı Oku
    Ne yapacağınız ve yaptığınız zerre umurumuzda değil, sadece insanları etkileyip buradan aşağısı yok mealindeki yazınıza sui zanda bulunuyorum belki ama bu iyi niyetli değil böyle bir virüs olayı varken, lütfen daha dikkatli yazalım ricama ne algı, ne beyin, ne kumarbazlık bırakmadan kabaca yazmak mıdır bunun yolu? Dönün ve üslubunuza, yazım tarzınıza, egonuza bir daha bakın anlarsınız neden böyle cevap yazdığımızı.
    Aşağısı yok demedim bu fiyatlardan kaçmaz kaçırmam dedim. Hm desem ne olur ne meraklısınız başkasının aklıyla iş yapmaya sizde. İyi o zaman evliler yarın boşansın, bekarlar da evlensin. Yapın dediğimi
    *Yatırım tavsiyesi değildir.

2. Bu arada Shiva, Gravise paylaştıkları bilgiler için teşekkür ederim. Ama en çok da denizkiraz hakediyor bu teşekkürü.

3. Şu an kozaa 7.65 fk 3.73 ama bu aslında gecen senenin fk oranı. Bu sene 1200 kar bekliyorum. Fiyat kazanç oranı şimdiden 2.5 oldu anlamına gelir bu. En normal haliyle fiyat kazanç oranı bu süreçte en az 15-20 olmalı. Bu da hissenin en az %600prim yapması anlamına gelir. Bu primi 2008 krizinde kısa sürede yapmıştı. Ama o zamanki kriz ile şu anki kriz çok farklı. O gün ABD dolarının karşılığı sorgulanmıyordu bu gün küresel bazda paranın karşılığı sorgulanıyor. Doların karşılığı yok ülkeler, bankalar ya da insanlar neden dolar alsın nasıl güvensin. Bu nedenle bir çok ülke altın stokluyor. Çin parasını altına endeksledi. Amerikadan dolar gelmezse elindeki 1.3 trilyon doları piyasaya verebilir ve altına tamamen dönebilir. 2009 yılında bunu yapmaması için ABD Çine 1 trilyon 200 milyar dolar el altından para göndermişti. Ama şimdi doların da pek anlamı kalmadı. Bir sene sonra dolarda hiperenflasyon başlarsa - ki bundan kaçış yok- Altının bir iki ayda %500 artması işten bile değil. Abd dolarını altına endexlerse piyasadaki doların altına oranı % 60 bin.. O zaman apple gibi 1.5 trilyon dolar değerindeki şirketlerin yerini altın madenleri şirketleri alacak demektir. Ve ülkeler piyasaya para verebilmek için tüm enerjisini altın çıkarmaya yönelteceklerdir. İşte bu nedenle size saçma gelen rakamları söylüyorum ve bu nedenle ne olursa olsun portföyü boşaltmayın %5 bari bırakın diyorum. Çünkü sadece 1000 dolarlık hisseniz bile olsa 5 yıl sonra bu bin doların 600 bin dolar olmayacağının garantisini size kimse veremez diyorum. Altın neden bu kadar çıkacak diyorsanız siz dünyayı eknomiyi hiç ama hiç anlamadınız derim.

4. Bu arada spek hisse toplamaya başladı sanki bugün yarın ciddi bir tepki gelebilir.

5. Borsadaki hisselere bakıyorum fk oranları 7 filan fakat bu şirketlerin hiç biri gecen seneki kar kadar kar açıklayamayacaklar bu mumkun değil.. Yarısı kadar açıklayacak şirketlerin fk oranları bile 11 lere yükselecek otomatik olarak. ve bugün aldığınız o hisselerin ne kadar pahalı olduğunu göreceksiniz. spek bunun pahalı olduğunu sizden iyi biliyor o zaman fiyatı yarıya düşürecek anlamına gelir bu.yani 10 liralık hisse 5 liraya düşecek fk oranları da 5e düşecek demektir. ama bir yıl sonra baktığımızda 2022 başında yani bu şirketler 2019 daki (ya da 2020)kadar kar açıklayabileceklermi. hiç sanmıyorum, o zaman daha da düşmeye devam edecekler ve sürekli bedelli sermaye artırımı yapacaklardır. Bu süreçte elinde nakiti olan bile demiyorum yüksek karlılığını devam ettirecek şirketlere geçiş başlayacaktır. yani kozalaklara. kaldı ki bizim elimizde eşek yüküyle para var. eşek hafif kaldı gemi dolusu diyeyim. dolarımız var ve altın çıkarıyoruz. Böyle bir krizde -ki bunun adı artık krizden bunalıma evrilmek zorunda- bana borsada yatırım yapılabilek tek bir ama tek bir hisse gösteremezsiniz. Eğer gösteremiyorsanız altın onsunun ve kozalakların nerelere geleceğini de tahmin etmeniz gerekir.Bugün kozal piyasa değeri 1 milyar 200 milyon dolar. Bir yıl sonra 6 milyar 2 yıl sonra 25 milyar 3 yıl sonra 90 milyar dolar neden olmasın. Benim mantığım tersini pek algılamaz. 1929 Abd krizi 15 sene sürmüştü. - ki bölgesel bir kriz yani çevrendeki ülkelerde sorun yok mal satıp dengeye kolayca gelmen gerek. Ama bizim bahsettiğimiz bölgesel bir kriz değil herkes birbirine bağlı artık. komşuna mal satman imkansız çünkü o da krizde. krizde olmayan tek sektör altın ve gümüş şirketleri olacaktır. Eğer bu şirketlere inanmıyorsanız dunyayı okuyamıyorsanız oksijen israf etmeyin demeyeceğim çünkü allah saf kalplileri, öngörüsü ve vizyonu olmayanları her şekilde mutlu eder. gidin köyde patates tavuk yetiştirin karnınızı doyurun mutlu olun diyorum. Kalbi olan vizyonu olmayan ne borsaya bulaşsın ne de kozalaklara. Çünkü her krizden sonra savaş çıkmıştır. Ve Türkiye merkezdeki bir ülke. önümüzdeki 4 yıl içinde en az 4 ülkeyle savaşacağız. Ermenistan, Rusya, Suriye, Yunanistan ve İsrail. Böyle buyuk bir kaosu kaldırmayacak olan arkadaşlar kenara biraz altın atsınlar ve köye kaçsınlar derim.
    Son düzenleme : yasemin5566; 17-03-2020 saat: 15:42.

6.  Alıntı Originally Posted by yasemin5566 Yazıyı Oku
    Bu arada spek hisse toplamaya başladı sanki bugün yarın ciddi bir tepki gelebilir.
    niye spek hisse alsın dünyada ne dügün oluyor nede altına talep eden var ...dünyada herkes parasını gıda ilaç ve temizligi ayırmış durumda ..normal kriz olsa dedigin dogru ama bu normal bir kriz degilki ..sağlık olmadan hiç bir şey olmaz...yaşayan bilir ...sağlığını kaybedecek korkusu insanlarda tasarufa sürüklemiyor ...tasaruf olmazsa altına talep olmaz ..krizlerde altın güvenir limandır lakin bu kriz altına yaramaz .....bu krizde gene şirketleri desteklemeye devam ederlerse altın ilerliyen zamanda güzel prim yapacak örnek 2008 krizinde çözüm bulmadılar ve 12 yılda geldigi nokta belli ...çözüm üretmedikçe yeni krizler daha yıkıçı olacak ...çözümü batan batacak kalan kalacak ve daha güçlü olacak yoksa böyle kurtardıkça bugün virüs kriz yarattı ilerliyen zamanda krizi ne yaratır bilinmez ..koza almaktansa altın almak mantıklı çünkü 1 yıldır kozada rekor üretimler var ne kadar rezerv var bilinmiyor yeni ocak açmak süre istiyor ...kozanın yeni ocak açması lazım ki sürdürebilir olması için ...hakkımızda hayırlısı neyse o olsun ...
    yatırım tavsiyesi olamaz ......
    nasipse gelir çinden yemenden ;nasip değilse ne gelir elden..

7.  Alıntı Originally Posted by yükselu Yazıyı Oku
    niye spek hisse alsın dünyada ne dügün oluyor nede altına talep eden var ...dünyada herkes parasını gıda ilaç ve temizligi ayırmış durumda ..normal kriz olsa dedigin dogru ama bu normal bir kriz degilki ..sağlık olmadan hiç bir şey olmaz...yaşayan bilir ...sağlığını kaybedecek korkusu insanlarda tasarufa sürüklemiyor ...tasaruf olmazsa altına talep olmaz ..krizlerde altın güvenir limandır lakin bu kriz altına yaramaz .....bu krizde gene şirketleri desteklemeye devam ederlerse altın ilerliyen zamanda güzel prim yapacak örnek 2008 krizinde çözüm bulmadılar ve 12 yılda geldigi nokta belli ...çözüm üretmedikçe yeni krizler daha yıkıçı olacak ...çözümü batan batacak kalan kalacak ve daha güçlü olacak yoksa böyle kurtardıkça bugün virüs kriz yarattı ilerliyen zamanda krizi ne yaratır bilinmez ..koza almaktansa altın almak mantıklı çünkü 1 yıldır kozada rekor üretimler var ne kadar rezerv var bilinmiyor yeni ocak açmak süre istiyor ...kozanın yeni ocak açması lazım ki sürdürebilir olması için ...hakkımızda hayırlısı neyse o olsun ...
    Neden bilmiyorsunuz ki. Her bilançoda rezervler de açıklanıyor. Aklımda kaldığı kadarıyla 2 milyon onsumuz var şu an. yılda 300 bin ons çıkarıyoruz. Harıl harıl yeni madenler açmaya ve rezervler keşfetmeye çalışıyoruz. Bugün çabamız BİRse hukumet emriyle bu çaba dörde çıkacaktır. Çin çok uyanık bir ülkeydi. Memleketin her yerine altın polisi teşkilatı kurdu bunların tek görevi araştırmacıları teşvik etmek rezervler belirlemek ve altın çıkarılmasını sağlamaktı. Bugün ABD merkez bankası rezervi 8100 ton gibi uzmanlar Çinin
    de gizlice bu kadar (7bin ton) rezerve ulaştığını düşünüyor. RTE de bu konuda çok hassas ilk yaptığı merkez bankasındaki özel hisseleri (yahudi ve masonlardan) toplayıp devletin oranını %42lerden 51e çıkarmak olmuştu. Sonrasında rezervleri gizlemeye başladı. 9 yıl önce 515 ton altın birden yarıya düştü, anladık ki bir yandan deli gibi altın alırken bir yandan da ABDden korkuyla gizliyor merkez bankası rezervlerini..çünkü ABD dolar stokla diyor... Bu arada ingiltere ve isviçreddeki altınlarımızı da ülkeye getirdi. Askında herkes büyük savaşa hazırlanıyor. ABD savaştan güçlü çıkıp yeni kurallar belirlemek istiyor. Bu nedenle tüm dünya savaşa hazırlanıyor.

8.  Alıntı Originally Posted by yasemin5566 Yazıyı Oku
    Neden bilmiyorsunuz ki. Her bilançoda rezervler de açıklanıyor. Aklımda kaldığı kadarıyla 2 milyon onsumuz var şu an. yılda 300 bin ons çıkarıyoruz. Harıl harıl yeni madenler açmaya ve rezervler keşfetmeye çalışıyoruz. Bugün çabamız BİRse hukumet emriyle bu çaba dörde çıkacaktır. Çin çok uyanık bir ülkeydi. Memleketin her yerine altın polisi teşkilatı kurdu bunların tek görevi araştırmacıları teşvik etmek rezervler belirlemek ve altın çıkarılmasını sağlamaktı. Bugün ABD merkez bankası rezervi 8100 ton gibi uzmanlar Çinin
    de gizlice bu kadar (7bin ton) rezerve ulaştığını düşünüyor. RTE de bu konuda çok hassas ilk yaptığı merkez bankasındaki özel hisseleri (yahudi ve masonlardan) toplayıp devletin oranını %42lerden 51e çıkarmak olmuştu. Sonrasında rezervleri gizlemeye başladı. 9 yıl önce 515 ton altın birden yarıya düştü, anladık ki bir yandan deli gibi altın alırken bir yandan da ABDden korkuyla gizliyor merkez bankası rezervlerini.. Bu arada ingiltere ve isviçreddeki altınlarımızı da ülkeye getirdi.
    sen olayları yanlış anlamak mı istiyorsun ...ben şu an altına kimse talep etmez diyorum bu krizi atlatalım bak o zaman altını... herkes sağlık derdine düşmüş ....son bilançoda kozada araştırma giderleri artmış yeni ocak açarlarsa masraflar artacak kısa zamanda buda karları olumsuz etkileyebilir ...şu saglık olayı atlatmadan koza dedigin gibi rezerv varsa bile talep olmaz ...virüs ile ilgili olumlu bir haber gelsin koza ança o zaman tepkisi güçlü olur o zamana kadar her çıkışı satış fırsatı görür spek efendi ....borsanın kuralı bu ....hayırlısı neyse o olsun ...
    yatırım tavsiyesi olamaz ......
    nasipse gelir çinden yemenden ;nasip değilse ne gelir elden..

Sayfa 223/746 İlkİlk ... 123173213221222223224225233273323723 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •