Sayfa 22/96 İlkİlk ... 1220212223243272 ... SonSon
Arama sonucu : 761 madde; 169 - 176 arası.

Konu: YKSLN - Yükselen Çelik A.Ş.

1. Paylasimlariniz cok tesekkur ederim ayni beklentideyiz.
     Alıntı Originally Posted by dr.kademe Yazıyı Oku
    peki beklediğim bu yeni haberler nedir? 1- yeni 2 adet şartnamesi olan takım çelik anlaşmaları, 2- kuzey afrika veya doğu avrupa ihracat anlaşması, 3- volkswagen veya yerli otomobil ile plastik kalıp takım çelik anlaşması, 4-kariyer net'te de yayınlanan 1 metalurji mühendisinin ege bölgesi kadrosuna katılıp 4 çalışanı 5 e çıkarma(aynı zamanda şirket bünyesinde toplamda 2 metalurji mühendisi var), 5- yeni makine alımı teşvik haberi ve makinenin alımı, 6- ve yıl sonu bilançocu(her zaman yükselen çelik son çeyrekte en iyi karları yapar)....benden bu kadar, gerisi spekte

2.  Alıntı Originally Posted by dr.kademe Yazıyı Oku
    peki beklediğim bu yeni haberler nedir? 1- yeni 2 adet şartnamesi olan takım çelik anlaşmaları, 2- kuzey afrika veya doğu avrupa ihracat anlaşması, 3- volkswagen veya yerli otomobil ile plastik kalıp takım çelik anlaşması, 4-kariyer net'te de yayınlanan 1 metalurji mühendisinin ege bölgesi kadrosuna katılıp 4 çalışanı 5 e çıkarma(aynı zamanda şirket bünyesinde toplamda 2 metalurji mühendisi var), 5- yeni makine alımı teşvik haberi ve makinenin alımı, 6- ve yıl sonu bilançocu(her zaman yükselen çelik son çeyrekte en iyi karları yapar)....benden bu kadar, gerisi spekte
    Sayın dr. kademe,
    Öncelikle bu YKSLN sayfasına yazmaya başladığınız ilk günden beri sizi takip ediyorum. Bazen yanıtlar vermeye çalışıyorum. Bu son yazdıklarınıza fazlasıyla katılıyorum. Genç ve dinamik, aynı zamanda dürüst ve karizmatik bir CEO'su olan BİST'e yeni girmiş, fakat 40 yılı aşkın süredir Demir-Çelik işinde olan, bir çok ekonomik krizi başarılı ekonomi yönetimi sayesinde atlatmış ve bugünlere dimdik ayakta gelmiş bir şirket var önümüzde. Hisse fiyatları 1 ay öncesinde 6.40 altında gezinirken naçizane yorumlarda bulunmuştuk. O yorumlarımızda da yine şu anda olduğu gibi hissenin geleceğinin parlak olduğunu yazmıştık. Şimdi yeni bir yorum değil ama, çift haneleri göreceği beklentinizin sonuna kadar arkasındayım. Kaleminize sağlık.

3. Sevgili ortaklarım merhaba,

Geçen hafta tanıştım bu şirketle. Geleceğini, yaptığım değerlendirmeler sonucu çok iyi gördüm. Umarım yanılmam yanılmayız.

Sevgiler...
    Forum eski kullanıcı adım:"ufukss"

4. Sn.Dr.Kademe çok ısrar etti ben de Yükselenci oldum.İşin şakası tabii.Beni ortak olmaya ikna eden şey karşılaştırmalı analiz oldu.Size de tavsiyem sektörleri farklı da olsa son dönemlerde halka arz olan aşağıdaki şirketleri Yükselen Çelik ile mukayese etmeniz.Yükselenin bu tabloda nerede olduğu ve nerede olması gerektiği ile ilgili az çok fikir sahibi olabilirsiniz.

Karşılaştırma yapılan şirketler : Naturel Enerji,Smartiks Yazılım,Papilon Savunma
    Karşılaştırma kriterleri : Sermayeleri,2018 ve 2019 yılları mali tabloları,Piyasa Değerleri,Halka arz tarihleri,Halka arz fiyatları,Güncel Fiyatları,Halka arzdan bugüne kadar ki yüzdesel getiri

Bol kazançlar

5.  Alıntı Originally Posted by KUZEYs Yazıyı Oku
    Sevgili ortaklarım merhaba,

Geçen hafta tanıştım bu şirketle. Geleceğini, yaptığım değerlendirmeler sonucu çok iyi gördüm. Umarım yanılmam yanılmayız.

Sevgiler...
    Hocam hayirli olsun Umarim burdada kazanmaya devam edersin

6.  Alıntı Originally Posted by wracker Yazıyı Oku
    Hocam hayirli olsun Umarim burdada kazanmaya devam edersin
    Hocam, hep birlikte inşallah...
    Forum eski kullanıcı adım:"ufukss"

7. çarşamba günü beklediğimi yazdığım haberlerden 3 ü ile ilgili bilgi perşembe günü gelen kap haberinde mevcut. nedir bunlar?

1 nolu beklentim 2 yeni ürün takım çelik piyasaya sürüldü (hala anlaşma haberini bekliyoruz, henüz yok)
    2 nolu beklentim ihracat anlaşması 2020 4.çeyrek yani yaklaşık 9 ay sonra başlayacak (çok olumlu ve zamanını artık biliyoruz),
    3 nolu beklentim yerli otomobili sektör genişlemesi olarak aslında çıtlatmışlar ( büyük ihtimalle olacak ve olursa ki anlaşma büyüklüğü bizi ilgilendirecek ama duyumu bile heyecan verici),
    4 nolu beklentim henüz hiçbir bilgi yok, ama geldiğinde etkisi olur
    5 nolu beklentim makine alımları yapıldı/yapılıyor, kısa vadede tamamlanacak şeklinde bildirilmiş (yani doğru yoldayız, yükselen çelikte 10 yılda bir yeni makineye ihtiyaç oluyor ve yeni kesme biçimleme makinesinin maliyeti yaklaşık 20 milyon tl)
    6 nolu beklentim zaten bir aya kalmaz iyi gelecek.

Daha önce merak ettiğim ancak bulamadığım bazı bilgiler şunlaröğrenmek iyi oldu)

-9 aylık bilançoya göre geçen seneye kıyasla karbon çeliği%45 ten 22 ye düşerken, alaşımlı çelik %24 ten 42 ye, takım çelikse %29 dan 35 e yükselmiş. (karbon çeliği diğerleri arasında en ucuzu) (s.17)

-müşteri iade oranı %0,7 den %0,1 e düşmüş olması olumlu (s.25)

-henüz kullanılmayan 260 milyon banka kredisi alma gücünün olması (s.36)

Bu sunum çok iyi olmuş, benim yaklaşık bir ayda çok farklı yerlerden edindiğim bilgiler tek pakette sunulmuş, yalnız bazı noktalar eksik kalmış, tamamlayalım,
    1-ege bölgesine alacakları metalurji mühendisi,
    2-aile içi anayasa ve şirket iç tüzüğünün şirket ve iş devamlılığı koruyacak biçimde olması (eşine ender rastlanır bir özellik)
    3-volkswagen fabrikasını sektör genişlemesine eklememesi
    4-gelecekte (yaklaşık 2025, neden? cironun 1 milyara çıkarılması sonrası yaklaşık yıllık kar 200 milyon ile 3 yıla yani toplamda 100 milyon dolar=bugün 600 milyon türk lirasına maliyetlenilecek olan takım çelik üretecek fırın VOD degazör fırını) VOD degazör lü fabrikanın kurma fikrine sahip olunup olunmadığı (röportajlarında ben bu fabrikayı kesinlikle kuracağım diyen bir ceo muz var, zaten kurulursa yeni egeen??, 500 dolar-3000 euro alaşımlı-takım çelik alış satış makası 50 dolar-3000 euro ya çıkacak)
    5- ton başına vasıflı çeliklerin kaç dolara satıldığı bilgisi ki bizi değerimizi arttıran esas nedendir.

Yazdıklarım hem kendime hem de diğer yatırımcılara notlarım olup yatırım tavsiyesi yerine bilgi vermek amaçlıdır. Yazdıklarımı beğendiğinizi umuyorum. İlk defa bir filmin sonunu görmek istiyorum...
    Son düzenleme : dr.kademe; 26-01-2020 saat: 00:23.

8. 27 Ocak 2020

Oyak Yatırım Menkul Değerler, vasıflı çelik distribütörü ve servis merkezi olarak da faaliyet gösteren Yükselen Çelik'e (YKSLN) bir şirket ziyareti gerçekleştirdi.

Şirket yönetimi ile yapılan görüşmede iş modeli, 2019 yılı 4. çeyrek sonuçları ve 2020 beklentileri, son olarak da temettü politikası ele alındı.

Oyak Yatırım tarafından yazılı olarak yapılan açıklama şöyle:

%14 pazar payı ile pazar lideri konumunda olan Yükselen Çelik, soğuk iş takım çeliği, sıcak iş takım çeliği, plastik kalıp çeliği, diğer takım çelikleri, alaşımlı çelik, islah çeliği, sementasyon çeliği, karbon çeliği ve benzeri diğer vasıflı çelik gruplarında faaliyet göstermektedir. Şirketin toplam satışlarının %70'lik kısmı kendi geliştirdiği marka ürünlerinin satışlarından oluşmaktadır. Kalan kısım ise vasıflı çelik distribütörlüğü ve servis merkezi olarak faaliyet gösterdiği operasyonlarından kaynaklanmaktadır. Renault, Tofaş, Otokar, Karsan and Tırsan şirketin dikkat çeken müşterilerinden bazılarıdır. Yükselen Çelik yönetimi, orta ve uzun vadede katma değerli, dayanıklı ve yüksek mar marjına sahip olan takım ve alaşımlı çeliklerin toplam satışların içindeki payını artırmayı hedeflemektedir. Şirket yönetimi, hem 2020 ve hem 2021 yılları için takım çeliği kapasitesini %350 artırmayı hedeflemektedir.

Ticari alacak riski bulunmuyor

Şirket yönetimi, nakit akışını koruma yönünden oldukça istekli bir konumda. Bu nedenle ticari alacak riski taşımak istemiyor ve tüm alacaklarını Euler Hermes Sigorta ve 9 banka ile yaptığı Doğrudan Borçlandırma Sistemi (DBS) sayesinde garanti altına almıştır. Hatırlatmak gerekirse Yükselen Çelik, son 2 yılda tahsilat sorunu yaşamamıştır.

4Ç19 ve 2020 projeksiyonları büyümenin devam edeceğini gösteriyor

Yükselen Çelik'in 4Ç19'da 50mnTL satış geliri (yıllık bazda %102, çeyreklik bazda %25 artış), 10.5mnTL FAVÖK (yıllık bazda %13, çeyreklik bazda %53 artış) ve 11mnTL net kar (yıllık bazda %2, çeyreklik bazda %292 artış) açıklamasını bekliyoruz. Önümüzdeki sene, yüksek kar marjına sahip olan takım ve alaşımlı çeliklerin satış hacminde yaşanabilecek ciddi bir artış neticesinde şirketin 230mnTL satış geliri (yıllık bazda %39 artış), 51mnTL FAVÖK (yıllık bazda %51 artış) ve 45mnTL (yıllık bazda %87 artış) net kar kaydetmesini bekiyoruz.

Son çeyrek finansalları ile net nakit pozisyonunda olması bekleniyor. 9M19 finansallarına göre, Yükselen Çelik'in 70mnTL net borç pozisyonu bulunuyor. Bu rakam 2.2x net borç/FAVÖK rasyosuna işaret ediyor. Ancak 4Ç19 ile birlikte i) 65mnTL tutarındaki net halka arz geliri ve ii) Tuzla'da atıl konumda bulunan fabrika binası ve arsa satışından elde edilen 33.4mnTL tutarındaki gelir sayesinde (ekspertiz değerinin %22 üzerinde bir satış) şirketin net nakit pozisyonuna geçmesini bekliyoruz. Şirket yönetimi, 2020 yılında net nakit pozisyonunu başabaş noktasında kapatmayı hedefliyor.

Nakit ya da pay biçiminde temettü dağıtabilir

Yükselen Çelik geçtiğimiz günlerde temettü politikasını açıkladı ve şirket yönetimi 2020 finansallarından itibaren, dağıtılabilir kârın minimum %30'luk tutarını nakit temettü şeklinde dağıtmayı hedeflediğini bildirdi. 2020 yılında ise şirket, işletme sermayesini korumak için nakit temettü dağıtmak yerine, pay biçiminde (bedelsiz) temettü dağıtmayı tercih edebilir."

Sayfa 22/96 İlkİlk ... 1220212223243272 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •