Sayfa 143/1000 İlkİlk ... 4393133141142143144145153193243643 ... SonSon
Arama sonucu : 7995 madde; 1,137 - 1,144 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI II ( & Mevduat faizi karşılığı oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Aynı gün azil soruşturması kapsamında Trump'ın halka açık ilk duruşması yapılacak üstadım. Erdoğan ile görüşmesi iyi geçse bile bu soruşturmayla ilgili haberler piyasayı daha fazla etkileyecektir diye düşünüyorum.
    Haklısınız o da var.
    Azil meselesinde kongreden destek bulmak için bize karşı ters tutum takınabilir Trump.

Strese devam yani.
    Piyasalarda rahat yüzü görmek zor.

2.  Alıntı Originally Posted by Kartal Yazıyı Oku
    Yazdıklarınıza aynen katılıyorum Maydanozcu hocam. Endex 2.9.2019 da 98342,90 imiş. Bu akşam kapanış değerine göre artış oranı %2,85.

2.9.2019 da 1,371047 fiyatla aldığım TCD fonun net kârı an itibarıyla (1,551384-1,371047)/1,371047*0,90 = %11,84

Bir de ACC ye bakarsak (1,855472-1,613635)/1,613635 * 0,90 = %13,49. Hem ACC, hem TCD gayet güzel oranlar yakalamış. Şahsen benim portföy artışım bu oranların gerisinde. Bu durumda benim de söz etmeye hakkım yok

Bizim hatamız günlük fon fiyatlarına fazla takılmamız. 30 kasıma kadar ACC ve TCD fonlarındaki paraya dokunmama sözü verdim kendime. Aralık başında tekrar değerlendiricem.

Saygılar.
    2 eylülde fonun toplam değeri, muhtemelen 15 milyon civarındaydı. şu an ise 60 milyona, yatırımcı sayısı da bine dayanmış ve bu durumda dahi böyle bir getiri yakalanmış. ülkemizin en güzide şirketlerinin dahil olduğu bist30 fonlarında dahi yıllık getiri ortalama yüzde 8 buçuk civarları. demek ki fonları övmek veya yermekten ziyade en az aylıktan olmak üzere getirileri kıyaslayarak karar vermek durumundayız. bu gün borsa arttığı halde neden bizim fon düşmüş yada borsa bir artarken bizim fon neden yarım artmış gibi bakış açısı, bizi hep hisse takibi gibi anlık düşündürtüyor ve fonlar arası geçiş falan yaparak bir sürü zaman kaybına yol açıyor. ufkumuzu biraz daha genişletip bakış açımızı doğru ayarlarsak daha rahat edeceğiz anlaşılan.

3. Hayrani üstadım sizde şu anda hangi fonlar var acaba?

4. 15 ekimden beri portföyün bir kısmı ile hisse fonundayım, bu sürede yaklaşık %7,2 getirmiş.
    Ben çok büyük bir sıkıntı olmayacağı varsayımı ile faizlerin düşmesinin borsayı biraz daha yukarı (104 bin civarları) götüreceğini düşünüyorum.
    Dolarda tepki olmadı zaten. 13 Kasım'da da sıkıntı olmayacak gibi duruyor, olsa da kısa süreli olur kanaatindeyim.
    Herkese bol kazançlar.

5. Borsa yüzde 1 artıda gpg saçmalığı bugün de eksi getirmeyi başaracaktır inanıyorum dün 0.03 dendi getiri 0.008 düşmüş büyük kabiliyet bugün son günümüz kendisiyle, tcd son düşüşünde korkmadan almak lazımmış.

SM-G955F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by supremegod Yazıyı Oku
    Hayrani üstadım sizde şu anda hangi fonlar var acaba?
    tcd ve ziraat kısa vadeli kira sertifikası fonu ama kısa vade işinde günlük karar veriyorum. faiz düşüşlerinde kısa vadeli borçlanma veya ziraat kısa vadeli kira, ya da bazan ppf. geçenlerde acc'yi tamamen sattıktan sonra önceki gün dörtte bir portföyle tcd aldım ve dünkü fiyattan olduğundan benim adıma iyi oldu, bu gün hemen kâra geçtim. ama değerli arkadaşlarımızın geniş persfektifli yazılarını okuyunca kafamda bazı şeyler değişiyor. bi aralar portföyümün yarısıyla tcd alıp yüzde on civarı kazandıktan sonra malûm olaylar öncesi likite dönmüş vedüşüşlerin ardından bu kez acc ile yola devam etmiştim. olaylardan ders çıkarmayı her zaman kendime şiar edindiğimden bu sıtratejimin hata olduğunu anladım. yanlışım, hisse fona ayırdığım para ile tek bir fona girmek oldu. halbuki sadece acc alacağıma tutarı ikiye bölüp acc ve tcc arasında pay etseydim. borsa yükselirken ahlayıp vahlamazdım şu saatten sonra aynı hatayı yapmam. fonların performansları sürekli değişiyor. bu durumda benim de 3, 6 ve 12 aylık performanslara bakıp en iyi performans gösteren 2 veya üç fona parayı dağıtarak hisse fon yatırımı yapmam gerekiyor. bu kapsamda her ne kadar kızsam da yıllık getiride tcd ardından ikinci sırada yer alan ve tövbe listeme koyduğum acc'yi listeden çıkarıp favori listeme almak durumundayım. bist30 veya 100 gibi klasik fonların yıllık getirileri zaten berbat. hisse fon yatırımı yapacaksam mutlaka tcc acc mac gibi fonları düşünmem lazım. bu fonları da günlük olarak alıp satarken onca zaman ve belki de arada getiri kaybı yaşanacağına göre en az aylık olmak üzere orta vadeli şans vermem lazım diye düşünüyorum. bu noktada da yılbaşına veya şubata kadar falan hisse senedi piyasalarının nasıl gidebileceği hakkında da kafamda senaryo oluşturmam gerekiyor. Amerika ve Avrupa ve brezilya borsaları, zirvelerde. acaba bu zirveler kırılacak mı? yoksa ara ara dillendirilen genel bir düşüş trendi mi başlayacak dünya piyalsalarında? bu sorunun cevabını doğru tahmin etmemiz lazım. sonrası kolay.

7. Üstadım gayet uzun ve verimli bir yazı yazmışsınız, şahsım adına size teşekkürü bir borç bilirim

8. olaylardan ders çıkarmayı her zaman kendime şiar edindiğimden bu sıtratejimin hata olduğunu anladım. yanlışım, hisse fona ayırdığım para ile tek bir fona girmek oldu. halbuki sadece acc alacağıma tutarı ikiye bölüp acc ve tcc arasında pay etseydim. borsa yükselirken ahlayıp vahlamazdım şu saatten sonra aynı hatayı yapmam.
    Gayet güzel izah etmişsiniz üstadım. Bir fon sepeti oluşturmak ve bu sepet içerisinde çok fazla değişikliğe gitmeden hamleler yapmak noktasında edindiğiniz bu tecrübe hepimize ışık oldu.

Sayfa 143/1000 İlkİlk ... 4393133141142143144145153193243643 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •