Sayfa 608/1000 İlkİlk ... 108508558598606607608609610618658708 ... SonSon
Arama sonucu : 7995 madde; 4,857 - 4,864 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI II ( & Mevduat faizi karşılığı oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by YapraksızYonca Yazıyı Oku
    Devlet katksini yatırdığınız her ödeme için bir kez o da sonunu beklerseniz yuzde 25ini alacaksınız ama ışletim yönetim ıvır zıvır kesintisini yıllık yüzde 2 hadi 1 den olsun diyelim tüm toplam varlığınızdan her yıl vereceksiniz, varsa bes- sever izah etsin
    Evet, hanıma yaptırdığım BES'i bozdurmamın sebebi oldu bu durum. Zaman içinde bu kesinti %25 devlet katkısını aşar bilader dedim, BES temsilcisi olur mu hiç öyle şey dedi. İnanmayan açar bir Excel sayfası, yapar hesabını

Alıntı Originally Posted by Webster Yazıyı Oku
    Acc var ve 110k olacagini dusunuyorum lakin heran aci bir haberle cokebilirim diye acc deyim

Mac hic almadim
    Acc nin iki günluk verisinin mkk da olmadığını düşünüyorum. Pazartesi sürpriz olabilir eksi veya artı
    Yanilıyor da olabilirim ama -13 den sonraki +14 yok sank -13 te takılmış
    Yatırım tavsiyesi değildir. tavsiye olarak değerlendirilemez. Her zaman kendi kararınızı kendiniz veriniz.

3.  Alıntı Originally Posted by Webster Yazıyı Oku
    Acc var ve 110k olacagini dusunuyorum lakin heran aci bir haberle cokebilirim diye acc deyim

Mac hic almadim
    Umarım herşey istediğiniz gibi olur.
    Ama yavaş yavaş hisse ve değişkenlerden çıkılma zamanı geliyor gibime geliyor.
    Tabi bu uzun vade düşünmeyenler için.

Alıntı Originally Posted by Fonetik Yazıyı Oku
    Acc nin iki günluk verisinin mkk da olmadığını düşünüyorum. Pazartesi sürpriz olabilir eksi veya artı
    Yanilıyor da olabilirim ama -13 den sonraki +14 yok sank -13 te takılmış
    Yok ustadim malesef dogru
    Eksi 0.139

Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Umarım herşey istediğiniz gibi olur.
    Ama yavaş yavaş hisse ve değişkenlerden çıkılma zamanı geliyor gibime geliyor.
    Tabi bu uzun vade düşünmeyenler için.
    Iste bu his bende de oldugu icin acc deyim
    Yoksa kapanismetreyi goruyordunuz
    Dusuncem arti yonde ve tutturuyorum

6.  Alıntı Originally Posted by Webster Yazıyı Oku
    Yok ustadim malesef dogru
    Eksi 0.139
    Niye böyle olmuş.
    Hem türevler tutmamış
    Hem de hisseler mi eksi yazmış acaba?

7.  Alıntı Originally Posted by Fonetik Yazıyı Oku
    sadece banka değil bistin ağır toplarını yabancılar alır. Biz yerliler paramızı ya altına ya dolara ya mevduata gömeriz ha birde bir de bilgisayara güvenmeyip yastıkaltında dolar altın saklayanlar var tabi sanki ülke karışsa kaçacak(hiç sevmem o tipleri) neyse biz yerliler borsa bir sürü bilgi birikimi istedigi icin kumar der geçeriz para yatirmayiz. Bistin canlı hareketi için yabancı bankalar ve fonların ülkemize ilgi göstermesi lazım. Gelirler kar ederler giderler. sonra bizim bankalara sendikasyon kredisi olarak geri satarlar. Biz sıcak para girişiyle seviniriz. Bankada bize satar(kazanan gene biz degiliz) derken bu cark böyle devam eder gider. Biz üreten toplum degiliz açık pazar toplumuyuz. Sonuç olarak kâr eden biz değiliz aslında. Neyse ben borsacı degilim ama sene 97 den beri de borsada para kaybetmedim. Hatta başka yerde de kaybetmedim. Azıcık aşım ağrımaz başım, minimum risk maksimum kâr. Varsa yer şükreder yoksa direkt şukrederim😊 bilmiyorum aynı şeyden mi bahsettik
    Evet aynı şeyden bahsediyoruz. Şimdi açıkçası o bilgi birikimi bende de yok 😄 daha doğrusu bu sene oluştu. 3 soruluk bir finansal okuryazarlik testi var. Enflasyon, risk, basit bileşik faiz ile ilgili. Şimdi bu testi OECD ülkelerinde yapıyorlar ve sonuc: tr de finansal okur yazarlık %21, 2017. O sebeple de insanlar mevduat, altın agirlikli yaşıyor sanırım. Bu arada o testi ben de çözdüm ve bilesik faizli soruda neredeyse cuvallayacaktim ,son anda yapabildim 😄

Bu arada borsa-fonlar-sendikasyon-biz döngüsünu bilmiyordum. Teşekkürler.

Son olarak 97'den bu yana bu enstrümanlarda bilgi sahibi olmak, o şanslı azınlıkta olmak anlamina geliyor. Yani maksimum %10 civarı dır finansal o.y. o dönemde. Bence gayet iyi bir dilimdeymissiniz. Yani sırf buna bile şükredilir😊

8.  Alıntı Originally Posted by YapraksızYonca Yazıyı Oku
    Devlet katksini yatırdığınız her ödeme için bir kez o da sonunu beklerseniz yuzde 25ini alacaksınız ama ışletim yönetim ıvır zıvır kesintisini yıllık yüzde 2 hadi 1 den olsun diyelim tüm toplam varlığınızdan her yıl vereceksiniz, varsa bes- sever izah etsin
    Sadece 3 ay önce, bu başlığın adı Para Piyasası Fonları idi ve an itibariyle piyasadaki tüm fonların analiz edildiği bir yer oldu. Gayet de güzel oldu, çünkü bu sayede (ben de dahil) insanlar çok değişik yatırım enstrümanları keşfettiler ve oldukça ciddi getiriler elde ettiler. Devletin verdiği % 25 lik katkı payını bir kenarda tutacak olursak BES de, içeriği itibariyle fon piyasası ile entegre bir sistem. Tam entegrasyon için ne gibi çalışmalar var bilmiyorum ama ıvır zıvır dediğiniz toplam varlığınızdan her işlem sonrasında yapılan kesintilerin tamamı an itibariyle bütün piyasalarda var. Fonlarda da var, ancak kesintiler fiyatlardan düşüldüğü için haberimiz yok. Ya da yokmuş gibi davranıyoruz.

Bu konu başlığı, fazla uzak olmayan bir süreçte (tüm fonlar tek bir platformda toplanacağı için) tekrar isim değiştirecek bundan adım gibi eminim. Bu bakımdan sevmek ya da sevmemek gibi rasyonellikten uzak, tamamen duygusal bakış açısıyla paylaşım yapmaktan özenle kaçınmalıyız. Netice itibariyle bizler tasarruflarını en kazançlı alanlarda değerlendirme çabasında olan sıradan insanlarız. Yoksa tuzu kuru hiç kimse gelip sabah akşam fon fiyatı sormaz, hepi topu 5 TL lik virman masrafının en az olduğu yeri konuşmaz burada. Demem odur ki, burada temel amacımız; riski en az kazancı en fazla yatırımın ipuçlarını yakalamak.

Netice itibariyle -şimdilik yeri burası olmasa da- BES ve fonları hakkında kısmi bilgilendirmeler yapılmasına kör göze parmak türünden karşı çıkmanın hiç kimseye faydası olmadığını değerlendirmekteyim. Şayet bu yönde ciddi bir rahatsızlık varsa, ki başka başlıklara yönlendirmelerden bunu anlıyorum, bu başlıkta bugüne kadar yazdıklarımla vermek istediğim asıl mesaja dair bir ilerleme kaydedilememiş olmasından üzüntü duyuyorum.

...

Biraz ara..

* Dip not: BES'te değilim.

Sayfa 608/1000 İlkİlk ... 108508558598606607608609610618658708 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •