Sayfa 279/863 İlkİlk ... 179229269277278279280281289329379779 ... SonSon
Arama sonucu : 6901 madde; 2,225 - 2,232 arası.

Konu: KLMSN - Klimasan Klima

1. bilançoları incelerken bir şey çok dikkatimi çekti , şöyle ki :

2018 yılı yurtiçi son çeyrek cirosu 136 mil....üçüncü çeyrek 48 mil....ikinci çeyrek 128 mil...ilk çeyrek 114 milyon

2019 yılı yurtiçi son çeyrek cirosu ???? .......üçüncü çeyrek 45 mil....ikinci çeyrek 127 mil....ilk çeyrek 159 milyon

görüldüğü üzere ikinci çeyreklerde 127 ve 128 milyon tl rakamları birbirine çok yakın....aynı şekilde üçüncü çeyreklerdeki 45 ve 48 milyonlar da birbirine çok yakın....o halde 2019 yılı son çeyrek de tıpkı kendinden önceki yılın son çeyreği olan 136 milyon tl ye çok yakın olabilir mi ?? bence bu ihtimal çok güçlüdür...

o halde 2019 yılı son çeyrek yurtiçi ciro 135-140 milyon civarı olma ihtimali güçleniyor...

yurtdışı ciroda ise 2018 yılında üçüncü çeyreğin %16 daha fazlası dördüncü çeyrekte ciro oluşmuş görünüyor...bu oranı 2019 yılına uyguladığımızda 119*16% = 19 milyon.....119+19=138 milyon olarak ortaya çıkıyor

bu durumda yurtiçi 135+138 yurtdışı =273 milyonluk toplam bir ciro oluşur görünüyor..buda tıpkı ilk çeyrek cirosu olan 273 milyon ile aynı olur...

o vakit ilk çeyrekte 273 milyon cirodan 33,3 milyonluk bir kar elde edilmiş iken acaba son çeyrekte de aynı ciroyu yaparsa aynı miktarda mı kar yapabilecek ??

bunun cevabını hep birlikte araştırmak lazım...2019 yılı son çeyrek şartları ile ilk çeyrek şartları acaba nasıl değişti ?? bir şirketin yaklaşık %15 kapasite artışının son çeyrekteki etkileri nasıl olabilir ?? (yatırımcı ilişkilerinden öğrenilebilinir...)
    Son düzenleme : keko; 11-01-2020 saat: 14:38.
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    ....
    bu durumda yurtiçi 135+138 yurtdışı =273 milyonluk toplam bir ciro oluşur görünüyor..buda tıpkı ilk çeyrek cirosu olan 273 milyon ile aynı olur...

o vakit ilk çeyrekte 273 milyon cirodan 33,3 milyonluk bir kar elde edilmiş iken acaba son çeyrekte de aynı ciroyu yaparsa aynı miktarda mı kar yapabilecek ??

bunun cevabını hep birlikte araştırmak lazım...2019 yılı son çeyrek şartları ile ilk çeyrek şartları acaba nasıl değişti ?? bir şirketin yaklaşık %15 kapasite artışının son çeyrekteki etkileri nasıl olabilir ?? (yatırımcı ilişkilerinden öğrenilebilinir...)
    Sn. keko,
    4. çeyrek cirosu ve esas faaliyet karı 1. çeyreğe benzer çıksa bile...
    Yatırım faaliyetlerinden gelirler/giderler...
    Net Finansman giderleri...
    Vergiler kısmından gelecek rakamlar esas faaliyet karını olumlu ya da olumsuz etkileyecek...
    Döviz eksi pozisyonundan dolayı son çeyrek dolar kapanışın negatif etkisi olur...
    Yatırım faaliyetlerinden gelirler/giderler kısmı burayı ne kadar dengeler tahmin etmek zor...
    Ama son çeyrek 30-40 M kar hisse için çok iyi olur..
    Deniz dibinden inci çıkarmak isteyen; vurgun yemeyi göze almalı..

3.  Alıntı Originally Posted by Radyocu Yazıyı Oku
    Sn. keko,
    4. çeyrek cirosu ve esas faaliyet karı 1. çeyreğe benzer çıksa bile...
    Yatırım faaliyetlerinden gelirler/giderler...
    Net Finansman giderleri...
    Vergiler kısmından gelecek rakamlar esas faaliyet karını olumlu ya da olumsuz etkileyecek...
    Döviz eksi pozisyonundan dolayı son çeyrek dolar kapanışın negatif etkisi olur...
    Yatırım faaliyetlerinden gelirler/giderler kısmı burayı ne kadar dengeler tahmin etmek zor...
    Ama son çeyrek 30-40 M kar hisse için çok iyi olur..
    Metalfriodan alacak var dolar ile euro arasındaki dengeyi sağlayacak kadar büyük ihtimalle onu euro ya dönüştürüp raporda öyle yayınlayacaklar 2.çeyrekte olduğu gibi , onun için döviz dengesi hafif artıda olacaktır , 2.çeyrekteki gibi bir kar gelebilir ,%15 kapasite etkisi bu çeyrekte belki fazla bir etkisi olmayabilir , 3.çeyreğe göre kur 4.çeyrek arttı buda 3.çeyrekten gelen stok etkisi nedeniyle ortalama stok maliyetini aşağıya çekecek ve artan ihracat tutarı kurdan dolayı ilave 10-15 arası kara pozitif etki yapabilir ,

4. Nacizane yorumum. Yıllık kâr 120 olsa sermaye ve ozkaynaklara göre bakkal hesabı hisse fiyatı 30 TL olmalı.Artan kapasite+sektörün dönemi geliyor olması itibariyle yaz aylarında karlılık artacağı varsayımı ile fiatlamanin 40 ve üstü olmaması için neden yok.Uctuk mu yine diye soruyorum kendime ama borsada beklenti satın alınır kuralı işler.yasayip göreceğiz inşallah.Bu yorumum sizi bağlamaz siz daha güzel yorumlarda yapabilirsiniz.

5.  Alıntı Originally Posted by Arif Turgay Yazıyı Oku
    Nacizane yorumum. Yıllık kâr 120 olsa sermaye ve ozkaynaklara göre bakkal hesabı hisse fiyatı 30 TL olmalı.Artan kapasite+sektörün dönemi geliyor olması itibariyle yaz aylarında karlılık artacağı varsayımı ile fiatlamanin 40 ve üstü olmaması için neden yok.Uctuk mu yine diye soruyorum kendime ama borsada beklenti satın alınır kuralı işler.yasayip göreceğiz inşallah.Bu yorumum sizi bağlamaz siz daha güzel yorumlarda yapabilirsiniz.
    Niye uçtuk olsun ya , bu şirket için 50 TL çok normal bir fiyat , ama temettü olarak yatırımcıyla paylaşması lazım en az 1 TL , bu seneden itibaren nakit olarak + tarafıda artacak iyice , 18 Tl gibi rakamlar harbiden çok komik kalıyor 😂 ,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    https://merakneguzelsey.blogspot.com/
    Gönderi
    4,380
    selamlar bu hafta da baskıya devam edecek se baya bir insan dökülür diye düşünüyorum ama sonra hisse bir ay sonra 30 lu rakamda olunca aa ben sattım gitti diye dertlenmesin kimse kaldı ki al sat yapılamayak kadar kademeler boşaldı çünki malını alan kenara çekliyor beklemeye geçiyor diye düşünüyorum
    AT yarışı Gibi borsa dan Tüyo bekleyenlere yatırım tavsiyesi içermez yazdıklarım öngörülerim arkadaş sohbeti düşünmek gereklidir almak satmak size aittir çünkü para sizindir ..

7.  Alıntı Originally Posted by ibagatir Yazıyı Oku
    Selam Brain , şirket karlılığı bozmadıkça , kurlar sert bir şekilde aşağıya gelmedikçe ( bu çok zor ) , 50 çok zor bir fiyat değil bencede , ama şirketin en az 1 tl veya üstü temettü vermesi gerekir , temettü verimi yüksek olmazsa şirketin 10 fk ları bulması çok zor olur , yatırım fonları özellikle temettü verimi yüksek olan şirketlere girerler zaten bist 30 unda en önemli özelliği odur ve bunlar genellikle oralarda olurlar ve hisselerini uzun tutarlar,
    Selam ibagatir
    Buyılki genel kurulda yüklü bir temettü kararı ve bedelsiz çıkacağını tahmin ediyorum
    Amerikan görünümlü brezilyalı fon satışı patronların baskılayıp hisseyi genel kurula kadar toplama hareketi -ki temettünün büyük kısmı kendilerinde kalsın

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    https://merakneguzelsey.blogspot.com/
    Gönderi
    4,380
    sayın keko sizi taaa 2016 trabzon topiğinden beri izlerim ara sıra aynı hisse de buluşuyoruz geçen aylarda netaş ta yazdıklarınız ve şu an sanırım doas ta ve klmsn da yazıyoruznuz temek analiziniz çok zaman tutuyor size teşekür ederim umarım hep beraber kazanırız lakin ben trabzonda 6 sene bekledim güzel kar ile ayrıldım 15 temmuz olmasa idi belki o zaman 4 5 tl olacak gibi gidiyordu trabzon sonra da bulaşmadım pek fazla daha temel sağlam bacalı şirketleri tercih ediyorum tenik te biraz öğreniyorum temel de kafa lazım o kadar bende yok iyi akşamlar
     Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    bilançoları incelerken bir şey çok dikkatimi çekti , şöyle ki :

2018 yılı yurtiçi son çeyrek cirosu 136 mil....üçüncü çeyrek 48 mil....ikinci çeyrek 128 mil...ilk çeyrek 114 milyon

2019 yılı yurtiçi son çeyrek cirosu ???? .......üçüncü çeyrek 45 mil....ikinci çeyrek 127 mil....ilk çeyrek 159 milyon

görüldüğü üzere ikinci çeyreklerde 127 ve 128 milyon tl rakamları birbirine çok yakın....aynı şekilde üçüncü çeyreklerdeki 45 ve 48 milyonlar da birbirine çok yakın....o halde 2019 yılı son çeyrek de tıpkı kendinden önceki yılın son çeyreği olan 136 milyon tl ye çok yakın olabilir mi ?? bence bu ihtimal çok güçlüdür...

o halde 2019 yılı son çeyrek yurtiçi ciro 135-140 milyon civarı olma ihtimali güçleniyor...

yurtdışı ciroda ise 2018 yılında üçüncü çeyreğin %16 daha fazlası dördüncü çeyrekte ciro oluşmuş görünüyor...bu oranı 2019 yılına uyguladığımızda 119*16% = 19 milyon.....119+19=138 milyon olarak ortaya çıkıyor

AT yarışı Gibi borsa dan Tüyo bekleyenlere yatırım tavsiyesi içermez yazdıklarım öngörülerim arkadaş sohbeti düşünmek gereklidir almak satmak size aittir çünkü para sizindir ..

Sayfa 279/863 İlkİlk ... 179229269277278279280281289329379779 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •